Jugosloveni na OI u Rimu: Da nije bilo fudbalera …

Ceremonija dodele medalja na fudbalskom turniru

Ekspedicija Federativne Narodne Republike Jugoslavije je na 17. letnjim olimpijskim igrama, koje su od 25. avgusta do 11. septembra 1960. godine održane u italijanskom Rimu, brojala 116 sportista u 14 sportova: fudbalu, košarci, vaterpolu, rvanju, plivanju, biciklizmu, atletici, gimnastici, veslanju, jedrenju, streljaštvu, mačevanju, kajaku i kanuu i boksu.

O velikim ambicijama govori činjenica da je ovo do tada bila najbrojnija ekipa na nekim olimpijskim igrama. Nakon Rima više jugoslovenskih sportista učestvovalo je samo u Minhenu 1972, Moskvi 1980, Los Anđelesu 1984. i Seulu 1988. godine.

Međutim, umesto žetve medalja, usledio je rezultatski debakl. Zaređale su eliminacije u prvim kolima takmičenja i “odlična” pedeseta i šezdeseta mesta. Potpunu bruku sprečili su fudbaleri, koji su osvojili zlatnu medalju, jedinu u istoriji olimpijskih igara, i sjajni 23-godišnji rvač grčko-rimskim stilom Branko Martinović, koji se domogao srebrne medalje.

Kada se stave u odnos broj učesnika (116) i broj osvojenih medalja (2), Olimpijske igre u Rimu su najneuspešnije u posleratnoj istoriji jugoslovenskog sporta.

Pored fudbalera i Martinovića, interesantno je pomenuti i zanimljivosti vezane za trojicu naših plivača.

Korčulanin Lovro Radonjić, koji je u Rimu nastupio u trci na 200 metara delfin stilom, bio je član vaterpolo reprezentacije koja je u Helsinkiju 1952. i Melburnu 1956. godine osvojila srebrnu medalju.

Đorđe Perišić, učesnik trke na 200 metara prsnim stilom i u štafeti 4×100 metara mešovito, pojavio se i na olimpijskim igrama u Meksiku 1968. i Minhenu 1972. godine, ali kao vaterpolista. Štaviše, u Meksiku je bio član tima koji je osvojio prvu zlatnu olimpijsku medalju za jugoslovenski vaterpolo.

Član rimske plivačke ekipe bio je i Veljko Rogošić, kasniji svetski šampion u maratonskom plivanju.

Fudbalska reprezentacija – ZLATNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Andrija Anković, Zvonko Bego, Vladimir Durković, Milan Galić, Fahrudin Jusufi, Tomislav Knez, Borivoje Kostić, Aleksandar Kozlina, Dušan Maravić, Željko Matuš, Žarko Nikolić, Željko Perušić, Novak Roganović, Velimir Sombolac, Milutin Šoškić, Silvester Takač, Blagoje Vidinić, Ante Žanetić.

REZULTATI: Grupa A – UAE 6:1, Turska 4:0, Bugarska 3:3. Polufinale: Italija 1:1 (žreb je odlučio pobednika). FINALE: Danska 3:1 (2:0).

Košarkaška reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Boris Kristančič, Ivo Daneu, Đuzepe-Pino Đerđa, Marjan Kandus, Miha Lokar, Miodrag Nikolić, Nemanja Đurić, Radivoj Korać, Radovan Radović, Slobodan Gordić, Sreten Dragojlović, Zvonko Petričević.

REZULTATI: GRUPA B – Bugarska 67:62, Francuska 62:61, Čehoslovačka 64:76. Polufinalna grupa B: SAD 42:104, SSSR 61:88, Urugvaj 94:83. Od petog do osmog mesta: Poljska 95:81, Čehoslovačka 93:98. Šesto mesto.

Vaterpolo reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Milan Muškatirović, Hrvoje Kačić, Zlatko Šimenc, Zdravko Ježić, Marijan Žužej, Ante Nardeli, Mirko Sandić, Božidar Stanišić, Ivo Cipci, Boris Čukvas, Đuro Radan.

REZULTATI: Grupa 3 – Holandija 2:1, JAR 7:1, Australija 6:2. Druga runda – grupa 2: SAD 6:2, Mađarska 2:1. Finalna runda – grupa 1: Italija 1:2, SSSR 3:4. Četvrto mesto.

RVANJE

Branko Martinović (grčko-rimskim, laka kategorija): drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Stipan Dora (grčko-rimskim, bantam kategorija): 12. mesto.

Vojislav Gološin (grčko-rimskim, pero kategorija): eliminisan u drugom kolu.

Stevan Horvat (grčko-rimskim, velter kategorija): četvrto mesto.

Borivoje Vukov (grčko-rimskim, muva kategorija): sedmo mesto.

PLIVANJE

Gojko Arneri (100 metara slobodno): 1:00,5 minuta (prva runda).

Mihovil Dorčić (100 metara leđno): 1:06,0 minuta (prva runda).

Milan Jeger (400 metara slobodno): 4:41,4 minuta (prva runda).

Slobodan Kićović (1.500 metara): 20:29,0 minuta (prva runda).

Janez Kocmur (100 metara slobodno): 58,7 sekundi (prva runda).

Đorđe Perišić (200 metara prsno): 2:41,1 minuta (prva runda), 2:44,2 minuta (polufinale).

Lovro Radonjić (200 metara delfin): 3:00,6 minuta (prva runda).

Veljko Rogošić (400 metara slobodno): 4:39,5 minuta (prva runda).

Veljko Rogošić (1.500 metara slobodno): 18:51,8 minuta (prva runda).

Veljko Rogošić (200 metara delfin): 2:35,5 minuta (prva runda).

Mihovil Dorčić, Janez Kocmur, Đorđe Perišić, Veljko Rogošić (4×100 metara mešovito): 4:25,5 minuta (prva runda).

Vlado Brinovec, Milan Jeger, Slobodan Kićović, Veljko Rogošić (4×200 metara slobodno); 8:49,8 minuta (prva runda).

BICIKLIZAM

Janez Žirovnik (individualna trka): osmo mesto.

Ivan Levačić (individualna trka): 30. mesto.

Nevenko Valčić (individualna trka): 31. mesto.

Alojz Bajc (individualna trka): 69. mesto.

Janez Žirovnik, Ivan Levačić, Nevenko Valčić, Alojz Bajc (ekipna trka na 100 kilometara): 15. mesto.

ATLETIKA

Antun Bezjak (bacanje kladiva): 60,90 metara (kvalifikacije), 64,21 metara (finale, šesto mesto).

Krešo Račić (bacanje kladiva): 57,27 metara (kvalifikacije).

Borut Ingolič (800 metara): 1:51,51 minuta (prva runda).

Luka Škrinjar (maraton): 2:21:40,2 časova, 10. mesto.

Franjo Mihalić (maraton): 2:21:52,6 časova, 12. mesto.

Stanko Lorger (110 metara sa preponama): 14,56 sekundi (prva runda), 14,56 sekundi (četvrtfinale), 14,83 sekundi (polufinale).

Milad Petrušić (110 metara sa preponama): 14,74 sekundi (prva runda), 14,71 sekundi (četvrtfinale).

Franc Hafner (3.000 metara “stiplčez”): 8:55,68 minuta (prva runda).

Đorđe Majtan (skok u vis): 1,95 metara (kvalifikacije).

Leon Lukman (skok s motkom): 4,40 metara (kvalifikacije), 4,40 metara (finale, deveto mesto).

Roman Lešek (skok s motkom): 4,20 metara (kvalifikacije).

Jože Brodnik (desetoboj): 7.042 boda, deveto mesto.

Mirko Kolnik (desetoboj): odustao tokom takmičenja.

Olga Šikovec (100 metara): 12,24 sekundi (prva runda), 12,61 sekundi (četvrtfinale).

Olga Šikovec (200 metara): 24,95 sekundi (prva runda).

Draga Stamejčić (80 metara sa preponama): 11,47 sekundi (prva runda).

Olga Gere-Pulić (skok u vis): 1,65 metara (kvalifikacije), 1,65 metara (finale, deveto mesto).

Milena Usenik (bacanje kugle): 14,74 metara (kvalifikacije), 14,19 metara (finale, 12. mesto).

Milena Čelesnik (bacanje diska): 30,84 metara (kvalifikacije).

Srđan Savić, Đani Kovač, Miloje Grujić, Viktor Šnajder (4×400 metara): 3:10,75 minuta (prva runda), 3:10,34 minuta (polufinale).

GIMNASTIKA

Miroslav Cerar (višeboj): osmo mesto.

Alojz Petrovič (višeboj): 39. mesto.

Ivan Čaklec (višeboj): 56. mesto.

Milenko Lekić (višeboj): 66. mesto.

Marsel Markulin (višeboj): 71. mesto.

Dragan Gagić (višeboj): 87. mesto.

Miroslav Cerar, Alojz Petrovič, Ivan Čaklec, Milenko Lekić, Marsel Markulin, Dragan Gagić (ekipno): deveto mesto.

Najbolji rezultat po spravama: Miroslav Cerar (vratilo) – 19,400 bodova, peto mesto

Tereza Kočić (višeboj): 41. mesto.

Mirjana Bilić (višeboj): 46. mesto.

Nevenka Pogačnik (višeboj): 78. mesto

VESLANJE

Joža Lovec, Perica Vlašić (dubl-skul): 6:49,94 minuta (prva runda), 7:07,61 minuta (prva runda, “repesaž”).

Nikola Čupin, Antun Ivanković (dvojac bez kormilara): 7:08,54 minuta (prva runda), 7:14,20 minuta (prva runda, “repesaž”), 7:38,83 minuta (polufinale), 7:20,91 minuta (finale, šesto mesto).

Paško Škarica, Ante Vrčić, kormilar Josip Bujas (dvojac sa kormilarom): 7:49,81 minuta (prva runda), 7:48,05 minuta (prva runda, “repesaž”).

Vladimir Nekora, Janez Pintar, Adolf Potočar, Vjekoslav Skalak, kormilar Nikola Stipaničev (četverac sa kormilarom): 6:56,91 minuta (prva runda), 7:00,71 minuta (prva runda, “repesaž”).

JEDRENJE

Tonko Pivčević (klasa “FIN”): 10. mesto.

Mario Fafangel, Janko Kosmina (klasa “STAR”): osmo mesto.

STRELJAŠTVO

Karlo Umek (pištolj, 50 metara): 533 boda, 22. mesto.

Ilija Ničić (pištolj, 50 metara): 529 bodova, 29. mesto.

Josip Ćuk (puška, trostav, 300 metara): 1.085 bodova, 23. mesto.

Vladimir Grozdanović (puška, trostav, 300 metara): 1.073 boda, 27. mesto.

Miroslav Stojanović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.117 bodova, 21. mesto.

Branislav Lončar (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.104 boda, 37. mesto.

Miroslav Stojanović (malokalibarska puška, ležeći stav, 50 metara): 566 bodova, 51. mesto.

Josip Ćuk (malokalibarska puška, ležeći stav, 50 metara): 379 bodova, 55. mesto.

MAČEVANJE

Aleksandar Vasin (sablja): eliminisan u kvalifikacijama.

Vera Jeftimijades (floret): eliminisana u kvalifikacijama.

KAJAK/KANU

Aleksandar Kerčov (kajak jednosed na 1.000 metara): 4:07,08 minuta (prva runda), 4:07,33 minuta (prva runda, “repesaž”), 4:10,27 minuta (polufinale).

Staniša Radmanović, Radovan Božin (kajak dvosed na 1.000 metara): polufinale.

BOKS

Miroslav Paunović (perolaka kategorija): Muso (Italija) – poraz u prvom kolu.

Tomislav Kelava (velter kategorija): slobodan u prvom kolu, Sadok (Tunis) – poraz u drugom kolu.

Dragoslav Jakovljević (polusrednja kategorija): Dialo (Francuska) – poraz u prvom kolu.

Obrad Sretenović (teška kategorija): Kejsi (Irska) – pobeda na poene u prvom kolu, Korleti (Argentina) – pobeda na poene u drugom kolu, Beker (JAR) – poraz u četvrtfinalu.

Podelite ...

Ostavite komentar