Jugosloveni na OI u Tokiju: Cerar, rvači, vaterpolisti

Jošinori Sakai je upalio olimpijski plamen

Delegacija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije je na 18. letnjim olimpijskim igrama, koje su od 10. do 24. oktobra 1964. godine održane u japanskom Tokiju, brojala 75 sportista u devet sportova: vaterpolu, fudbalu, košarci, gimnastici, rvanju, atletici, kajaku i kanuu, veslanju i plivanju.

Osvojeno je pet medalja, od kojih četiri su pripale rvačima – Branislavu Simiću (zlato) i Branku Martinoviću (bronza), i sjajnom gimnastičaru Miroslavu-Miru Ceraru. Cerar je bio prvo ime među našim sportistima sa dve medalje – zlatom na konju sa hvataljkama i bronzom na vratilu.

Bile su ovo prve rvačke medalje uopšte i prve gimnastičke medalje u posleratnoj Jugoslaviji, prve nakon Amsterdama 1928. godine.

Vaterpolisti su uzeli srebro, ali su lako mogli i do najsjajnijeg odličja. Turnir su odigrali fenomenalno, u sedam utakmica zabeležili šest pobeda i jedan remi i samo zahvaljujući boljoj gol-razlici (+5 u odnosu na naših +3) u finalnoj rundi, Mađari su osvojili prvo mesto.

Olimpijske igre u Tokiju prve su održane na tlu Azije. Prvi put su korišćeni komunikacioni sateliti za prenos dešavanja sa sportskih borilišta. Olimpijski plamen na tokijskom stadionu za vreme ceremonije svečanog otvaranja zapalio je Jošinori Sakai (gornja fotografija), koji je rođen u Hirošimi 6. avgusta 1945. godine, na dan kada su Amerikanci bacili atomsku bombu na ovaj grad.

Vaterpolo reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Karlo Stipanić, Milan Muškatirović, Ivo Trumbić, Vinko Rosić, Zlatko Šimenc, Božidar Stanišić, Ante Nardeli, Zoran Janković, Mirko Sandić, Frane Nonković, Ozren Bonačić.

REZULTATI: GRUPA C – SAD 2:1, Holandija 7:2, Brazil 8:0. POLUFINALNA RUNDA: Belgija 6:2, Mađarska 4:4. FINALNA RUNDA: SSSR 2:0, Italija 2:1.

GIMNASTIKA

Ukrotio konja: Miroslav-Miro Cerar, osvajač dve medalje u Tokiju

Ukrotio konja: Miroslav-Miro Cerar, osvajač dve medalje u Tokiju

Miroslav Cerar (konj sa hvataljkama): 19,525 bodova, prvo mesto, ZLATNA MEDALJA.

Miroslav Cerar (vratilo): 19,500 bodova, treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Ostali značajniji plasmani po spravama: Miroslav Cerar – šesto mesto na razboju.

Miroslav Cerar (višeboj): 115,05 bodova, sedmo mesto.

Miroslav Cerar, Janez Brodnik, Alojz Petrovič, Tine Šrot, Ivan Čaklec, Nenad Vidović (ekipno): 11. mesto.

RVANJE

Branislav Simić (grčko-rimskim, srednja kategorija): prvo mesto, ZLATNA MEDALJA.

Branko Martinović (grčko-rimskim, perolaka kategorija): treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Stevan Horvat (grčko-rimskim, laka kategorija): peto mesto.

Petar Cucić (grčko-rimski, poluteška kategorija): eliminisan u trećem kolu.

Fudbalska reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Ivan Ćurković, Ivica Osim, Zoran Miladinović, Lazar Lemić, Lazar Radović, Milan Čop, Mirsad Fazlagić, Rudolf Belin, Silvester Takač, Slaven Zambata, Spasoje Samardžić, Svetozar Vujović, Dragan Džajić, Živorad Jevtić, Josip Pirmajer, Marijan Brnčić.

REZULTATI: Grupa B – Maroko 3:1, Mađarska 5:6. ČETVRTFINALE: Nemačka 0:1. OD 5. DO 8. MESTA: Japan 6:1, Rumunija 0:3. Šesto mesto.

ATLETIKA

Simo Važić (1.500 metara): 3:43,7 minuta (prva runda), 3:48,3 minuta (polufinale).

Simo Važić (5.000 metara): 14:33,8 minuta (prva runda).

Franc Červan (5.000 metara): 14:16,6 minuta (prva runda).

Franc Červan (10.000 metara): 29:21,0 minuta (prva runda).

Đani Kovač (400 metara s preponama): bez plasmana.

Slavko Špan (3.000 metara “stiplčez”): 8:57,6 minuta (prva runda).

Roman Lešek (skok s motkom): 4,60 metara (kvalifikacije), 4,70 metara (finale, 13. mesto).

Darko Radošević (bacanje diska): 52,71 metara (kvalifikacije).

Gizela Farkaš (800 metara): 2:08,7 minuta (prva runda), 2:09,9 minuta (polufinale).

Draga Stamejčić (80 metara s preponama): 10,84 sekundi (prva runda), 10,73 sekundi (polufinale), 10,86 sekundi (finale, sedmo mmesto).

Draga Stamejčić (petoboj): 4,790 bodova, peto mesto.

Olga Gere-Pulić (skok u vis): 1,70 metara (kvalifikacije), 1,71 metara (finale, sedmo mesto).

KAJAK/KANU

Dragan Desančić, Vladimir Ignjatijević, Aleksandar Kerčov, Staniša Radmanović (kajak četvorosed, 1.000 metara): 3:20,30 minuta (prva runda), 3:27,84 minuta (polufinale), 3:19,79 minuta (finale, osmo mesto).

VESLANJE

Ante Guberina, Slavko Janjušević, kormilar Zdenko Balaš (dvojac sa kormilarom): 8:20,33 minuta (prva runda), 7:40,89 minuta (prva runda, “repesaž”).

Boris Klavera, Jadran Barut, Jože Berc, Vjekoslav Skalak, Marko Mandič, Alojz Colja, Pavao Martić, Lucijan Kleva, kormilar Zdenko Balaš (osmerac): 6:02,43 minuta (prva runda), 5:59,23 minuta (prva runda, “repesaž”), 6:27,15 minuta, četvrto mesto.

PLIVANJE

Slobodan Dijaković (400 metara slobodno): 4:41,0 minuta (prva runda).

Slobodan Dijaković (1.500 metara slobodno): 18:31,2 minuta (prva runda).

Veljko Rogošić (1.500 metara slobodno): 18:05,5 minuta (prva runda).

Veljko Rogošić (400 metara mešovito): 5:11,0 minuta (prva runda).

Košarkaška reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Vladimir Cvetković, Ivo Daneu, Đuzepe-Pino Đerđa, Nemanja Đurić, Vital Eiselt, Slobodan Gordić, Radivoj Korać, Dragan Kovačić, Miodrag Nikolić, Zvonko Petričević, Trajko Rajković, Dragoslav Ražnatović.

REZULTATI: GRUPA B – Urugvaj 84:71, Brazil 64:68, Australija 74:70, Peru 73:64, SAD 61:69, Južna Koreja 99:66, Finska 74:45. OD 5. DO 8. MESTA: Italija 63:75, Urugvaj 78:55. Sedmo mesto.

Podelite ...

Ostavite komentar