Jugosloveni na OI u Seulu: Nova žetva medalja

Trka na 100 metara na Olimpijskim igrama u Seulu

Delegacija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije je na 24. letnjim olimpijskim igrama, koje su od 17. septembra do 7. oktobra 1988. godine održane u južnokorejskom Seulu, brojala 155 sportista u 18 sportova: košarci, fudbalu, rukometu, vaterpolu, atletici, boksu, kajaku i kanuu, biciklizmu, gimnastici, džudou, ritmičkoj gimnastici, veslanju, jedrenju na dasci, streljaštvu, plivanju, stonom tenisu, tenisu i rvanju.

Po drugi put u istoriji jugoslovenskog sporta osvojen je dvocifreni broj medalja – 12, šest manje nego četiri godine ranije u Los Anđelesu.

Uzimajući u obzir činjenicu da Igre u Seulu nije bojkotovala nijedna sportska velesila (izuzev Kube, čije se odsustvo prvenstveno osetilo na bokserskim takmičenjima), medalje iz Južne Koreje imaju veću specifičnu težinu od onih osvojenih u Sjedinjenim Američkim Državama.

Zlatne medalje osvojili su vaterpolisti i strelci Jasna Šekarić i Goran Maksimović. Srebrom su se okitili košarkaši i košarkašice, muški stonoteniski par Lupulesku-Primorac i rvač Šaban Trstena, dok su se bronzane medalje domogli rukometaši, bokser Damir Škaro, veslački dvojac bez kormilara Prešern-Mujkić, Jasna Šekarić i ženski stonoteniski par Perkučin-Fazlić.

Prvo ime naše ekspedicije bila je Jasna Šekarić sa dve osvojene medalje na olimpijskom debiju. Rođena Beograđanka od tada nije propustila nijedne olimpijske igre, na kojima je osvojila ukupno pet medalja. Ispunila je normu za učešće i na svojim osmim igrama, 2016. godine u Riju, ali odlukom vrha Streljačkog saveza Srbije, ipak nije bila deo olimpijskog tima.

Proslavila se i Anđelija-Anđa Arbutina koja je poenima u poslednjem sekundu polufinalne utakmice protiv Australije donela finale našim košarkašicama.

Da “iver ne pada daleko od klade” govori činjenica da je na plivačkim takmičenjima nastupila Anamarija Petričević, ćerka bivše plivačice i osvajačice zlatne i srebrne medalje u Meksiku 1968. godine Đurđe Bjedov.

Severna Koreja odbila je da bude zajednički domaćin Igara i odlučila je da ih bojkotuje, a sa njom su se solidarisale i druge komunističke zemlje – već pomenuta Kuba, Albanija, Madagaskar i Sejšeli. Iz drugih razloga Igre su bojkotovali Etiopija i Nikaragva.

Bile su ovo poslednje olimpijske igre na kojima su učestvovali sportisti Sovjetskog Saveza (SSSR), Demokratske Republike Nemačke, Čehoslovačke i SFR Jugoslavije.

Tenis je nakon Pariza 1924. godine ponovo ušao u program olimpijskih igara, dok se stoni tenis prvi put pojavio.

Na neka takmičenja u Seulu pale su senke doping-skandala, od kojih je najglasnije odjeknuo onaj nakon “trke veka” na 100 metara. Kanađanin Ben Džonson pobedio je svog velikog konkurenta Karla Luisa (gornja fotografija), popravivši sopstveni svetski rekord vremenom 9,79 sekundi. Diskvalifikovan je samo tri dana kasnije zbog pozitivnog nalaza na steroide, a pobeda je pripala Luisu.

Muška košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Dražen Petrović, Zdravko Radulović, Zoran Čutura, Toni Kukoč, Žarko Paspalj, Željko Obradović, Jure Zdovc, Stojko Vranković, Vlade Divac, Franjo Arapović, Dino Rađa, Danko Cvjetičanin.

REZULTATI: Grupa A – SSSR 92:79, Centralnoafrička Republika 92:79, Južna Koreja 104:92, Australija 98:78, Portoriko 72:74. Četvrtifiane: Kanada 95:73. Polufinale: Australija 91:70. FINALE: SSSR 63:76.

Ženska košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Stojna Vangelovska, Mara Lakić, Žana Lelas, Eleonora Vild, Kornelija Kvesić, Danira Nakić, Slađana Golić, Polona Dornik, Razija Mujanović, Vesna Bajkuša, Anđelija Arbutina, Bojana Milošević.

REZULTATI: Grupa B – Kina 56:53, SAD 74:101, ČSSR 69:57. Polufinale: Australija 57:56. FINALE: SAD 70:77.

Fudbalska reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Dragoje Leković, Stevan Stojanović, Cvijan Milošević, Davor Jozić, Davor Šuker, Dragan Stojković, Dragoljub Brnović, Dušan Milinković, Ivica Barbarić, Mirko Mihić, Predrag Spasić, Refik Šabanadžović, Semir Tuce, Srečko Katanec, Toni Savevski, Vladislav Ðukić, Vujadin Stanojković.

REZULTATI: Grupa D – Australija 0:1, Nigerija 3:1, Brazil 1:2. Deseto mesto.

Muška rukometna reprezentacija – BRONZANA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Mirko Bašić, Rolando Pušnik, Momir Rnić, Muhamed Memić, Zlatan Saračević, Iztok Puc, Goran Perkovac, Irfan Smajlagić, Zlatko Portner, Veselin Vujović, Jožef Holpert, Boris Jarak, Alvaro Načinović, Slobodan Kuzmanovski, Ermin Velić.

REZULTATI: Grupa A – SSSR 18:24, SAD 31:23, Alžir 23:22, Island 19:19, Švedska 25:21. Meč za treće mesto: Mađarska 27:23.

Ženska rukometna reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Dragica Đurić, Slavica Đukić, Desanka Stojanović, Dragana Pešić, Ljiljana Marković, Ljiljana Mugoša, Ljubinka Janković, Mirjana Đurica, Mirjana Krstić, Nataša Kolega, Slavica Rinčić, Svetlana Mičić, Svetlana Mugoša-Antić, Svetlana Anastasovski-Obućina, Zita Galic.

REZULTATI: Grupa A – SAD 19:18, Južna Koreja 22:19, ČSSR 17:21. Finalna runda: SSSR 15:18, Norveška 15:20, Južna Koreja 22:19. Četvrto mesto.

Vaterpolo reprezentacija – ZLATNA MEDALJA

Vaterpolisti

Vaterpolisti

JUGOSLAVIJA: Aleksandar Šoštar, Deni Lušić, Dubravko Šimenc, Perica Bukić, Veselin Đuho, Dragan Andrić, Mirko Vičević, Igor Gočanin, Mislav Bezmalinović, Tomislav Paškvalin, Igor Milanović, Goran Rađenović, Renco Posinković.

REZULTATI: Grupa B – SAD 6:7, Mađarska 10:9, Grčka 17:7, Španija 10:8, Kina 17:7. Polufinale: Zapadna Nemačka 14:10. FINALE: SAD 9:7.

ATLETIKA

Slobodan Branković (400 metara): 46,59 sekundi (prva runda).

Ismail Mačev (400 metara): 46,37 sekundi (prva runda).

Slobodan Popović (800 metara): 1:46,49 minut (prva runda), 1:45,30 minut (četvrtfinale), 1:45,11 minutu (polufinale).

Branko Zorko (1.500 metara): 3:45,52 minuta (prva runda).

Mirko Vindiš (maraton): 2:17:47 časa, 25. mesto.

Branislav Karaulić (400 metara sa preponama): 51,32 sekundi (prva runda).

Rok Kopitar (400 metara sa preponama): 50,54 sekundi (prva runda).

Branislav Karaulić, Slobodan Popović, Slobodan Branković, Ismail Mačev (4×400 metara): 3:05,62 minuta (prva runda), 3:01,59 minuta (polufinale).

Sejad Krdžalić (bacanje koplja): 79,90 metara (kvalifikacije), 73,28 metara (finale, 12. mesto).

Slobodanka-Boba Čolović (800 metara): 2:01,80 minuta (prva runda), 1:58,49 minut (polufinale), 1:57,50 minut (finale, četvrto mesto).

Biljana Petrovic (skok u vis): 1,80 metar (kvalifikacije).

BOKS

Ljubiša Simić (perolaka kategorija): Gazarjan (SSSR) – poraz u drugom kolu.

Vukašin Dobrašinović (poluvelter kategorija): Abadžijev (Bugarska) – pobeda u prvom kolu, Kerju-Dodson (Gvajana) – poraz u drugom kolu.

Đorđe Petronijević (velter kategorija): Vangila (Kenija) – poraz u drugom kolu.

Darko Dukić (srednja kategorija): Lesiva (Samoa) – pobeda u drugom kolu prekidom borbe, Markus (Kanada) – poraz u trećem kolu.

Damir Škaro (poluteška kategorija): Kirilov (Bugarska) – pobeda u prvom kolu, Imadiji (Nigerija) – pobeda u drugom kolu, Akasamba (Kenija) – pobeda u četvrtfinalu. Zbog povrede nije izašao na megdan Šanavazovu (SSSR) u polufinalu. Treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Željko Mavrović (teška kategorija): Baek (Južna Koreja) – poraz u drugom kolu.

Azis Salihu (superteška kategorija): Kaden (Istočna Nemačka) – poraz u drugom kolu.

KAJAK/KANU

Ivan Šabjan (kanu jednoklek, 500 metara): 2:00,55 minuta (prva runda), 1:55,99 minut (polufinale).

Ivan Šabjan (kanu jednoklek, 1.000 metara): 4:11,54 minuta (prva runda), 4:20,82 minuta (prva runda, “repesaž”), 4:08,75 minuta (polufinale), 4:24,67 minuta (finale, osmo mesto).

Mirko Nišović, Matija Ljubek (kanu dvoklek, 1.000 metara): 4:02,10 minuta (prva runda), 3:59,04 minuta (polufinale).

BICIKLIZAM

Rajko Čubrić (individualna trka): 30. mesto.

Mićo Brković (individualna trka): 32. mesto.

Valter Bonča (individualna trka): 78. mesto.

Valter Bonča, Sandi Papež, Robert Šebenik, Jože Smole (ekipna trka na 100 kilometara): 15. mesto.

GIMNASTIKA

Jože Kolman (višeboj): 82. mesto.

DŽUDO

Drago Bećanović (polulaka kategorija): deveto mesto.

Filip Leščak (polusrednja kategorija): 20. mesto.

Ivan Todorov (srednja kategorija): 19. mesto.

Dragomir Kusmuk (teška kategorija): 19. mesto.

RITMIČKA GIMNASTIKA

Milena Reljin (pojedinačno): deveto mesto.

Dara Terzić (pojedinačno): 39. mesto.

VESLANJE

Bojan Prešern, Sadik Mujkić (dvojac bez kormilara): 6:36,35 minuta (prva runda), 6:49,44 minuta (polufinale), 6:41,01 minuta (finale, TREĆE MESTO).

Milan Janša, Sašo Mirjanič, kormilar Roman Ambrožič (dvojac sa kormilarom): 7:14,96 minuta (prva runda), 7:09,45 minuta (polufinale), 7:15,82 minuta (B finale, ukupno osmo mesto).

Sead Marušić, Lazo Pivač, Zlatko Celent, Vladimir Banjanac, kormilar Darko Varga (četverac sa kormilarom): 6:12,33 minuta (prva runda, 6:15,72 minuta (polufinale), 6:23,28 minuta (finale, šesto mesto).

JEDRENJE NA DASCI

Roland Milošević: 15. mesto.

STRELJAŠTVO

Goran Maksimović (vazdušna puška, 10 metara): 695,6 krugova, prvo mesto, ZLATNA MEDALJA.

Rajmond Debevec (vazdušna puška, 10 metara): 585 krugova, 25. mesto.

Goran Maksimović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.271,5 krug, osmo mesto.

Srećko Pejović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.165 krugova, 21. mesto.

Goran Maksimović (malokalibarska puška, ležeći, 50 metara): 596 krugova, 11. mesto.

Srećko Pejović (malokalibarska puška, ležeći, 50 metara): 588 krugova, 47. mesto.

Jasna Šekarić (vazdušni pištolj, 10 metara): 489,5 krugova, prvo mesto, ZLATNA MEDALJA.

Ester Poljak (vazdušni pištolj, 10 metara): 373 kruga, 25. mesto.

Jasna Šekarić (sportski pištolj, 25 metara): 686 krugova, treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Ester Poljak (sportski pištolj, 25 metara): 580 krugova, 18. mesto.

Mladenka Malenica (vazdušna puška, 10 metara): 387 krugova, 22. mesto.

Mladenka Malenica (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 570 krugova, 28. mesto.

PLIVANJE

Darjan Petrič (400 metara slobodno): 3:56,94 minuta (prva runda).

Igor Majcen (400 metara slobodno): 3:58,90 minuta (prva runda).

Darjan Petrič (1.500 metara slobodno): 15:16,99 minuta (polufinale), 15:37,12 minuta (finale, osmo mesto).

Igor Majcen (1.500 metara slobodno): 15:29,16 minuta (prva runda).

Anamarija Petričević (200 metara prsno): 2:40,80 minuta (prva runda).

Anamarija Petričević (200 metara mešovito): 2:19,38 minuta (polufinale), 2:19,63 minuta (B finale, ukupno 13. mesto).

Anamarija Petričević (400 metara mešovito): 4:54,17 minuta (prva runda).

STONI TENIS

Zoran Primorac (individualno): deveto mesto.

Ilije Lupulesku (individualno): deveto mesto.

Zoran Kalinić (individualno): 33. mesto.

Ilije Lupulesku, Zoran Primorac (parovi): drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Jasna Fazlić (individualno): 17. mesto.

Gordana Perkučin (individualno): 25. mesto.

Gordana Perkučin, Jasna Fazlić (parovi): treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

TENIS

Slobodan Živojinović (individualno): Kristensen (Danska) – pobeda 3:0 u prvom kolu, Forže (Francuska) – poraz 0:3 u drugom kolu (17. mesto).

Goran Ivanišević (individualno): Evernden (Novi Zeland) – poraz 0:3 u prvom kolu (33. mesto).

Slobodan Živojinović, Goran Ivanišević (parovi): Džeremi Bejts, Endrju Kastl (Velika Britanija) – pobeda 3:1 u prvom kolu, Hajnc Ginthart, Jakob Hlasek (Švajcarska) – pobeda 3:1 u drugom kolu, Emilio Sančez Vikario, Serho Kazal (Španija) – poraz 0:3 u četvrtfinalu (peto mesto).

Sabrina Goleš (individualno): Sančez Vikario (Španija) – pobeda 2:0 u prvom kolu, Sabatini (Argentina) – poraz 0:2 u drugom kolu (17. mesto).

RVANJE

Zoran Galović (grčko-rimskim, bantam kategorija): eliminisan u drugom kolu.

Nandor Sabo (grčko-rimskim, laka kategorija): eliminisan u četvrtom kolu.

Franc Podlesek (grčko-rimskim, velter kategorija): eliminisan u četvrtom kolu.

Goran Kasum (grčko-rimskim, srednja kategorija): peto mesto.

Bernard Ban (grčko-rimskim, poluteška kategorija): eliminisan u drugom kolu.

Jožef Tertei (grčko-rimskim, teška kategorija): peto mesto.

Šaban Trstena (slobodnim stilom, muva kategorija): drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Zoran Šorov (slobodnim stilom, bantam kategorija): eliminisan u trećem kolu.

Šaban Sejdi (slobodnim stilom, velter kategorija): eliminisan u petom kolu.

Čedo Nikolovski (slobodnim stilom, srednja kategorija): eliminisan u petom kolu.

Podelite ...

Ostavite komentar