Jugosloveni na OI u Moskvi: Zlato košarkaša

Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Moskvi

SFR Jugoslavija je na 22. letnjim olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine bila zastupljena sa 164 sportista u 17 disciplina: atletici, biciklizmu, boksu, vaterpolu, veslanju, dizanju tegova, jedrenju, kajaku i kanuu, košarci, odbojci, plivanju, rvanju, rukometu, streličarstvu, streljaštvu, fudbalu i džudou.

Sportisti iz Jugoslavije osvojili su devet medalja: dve zlatne, tri srebrne i četiri bronzane.

Najstariji naš takmičar bio je strelac Franc Peternel, koji je sa nepunih 48 godina ostao i najstariji učesnik u istoriji jugoslovenskog olimpizma.

Olimpijske igre u Moskvi bile su prve koje su dodeljene jednoj komunističkoj državi i prve i do sada jedine održane u istočnoj Evropi.

Ukupno 65 pozvanih zemalja nije poslalo sportiste u Moskvu, jedne zbog političkih, a druge zbog ekonomskih razloga. Povodom umešanosti Sovjetskog Saveza u sukobe u Avganistanu, Sjedinjene Američke Države bojkotovale su Igre, a njihov potez sledili su i Savezna Republika Nemačka, Kanada, Izrael, Japan, Norveška, Turska …

Neke zemlje su učestvovale na Igrama, ali su bojkotovale ceremoniju otvaranja, poput Belgije, Francuske, Italije ili Holandije, dok su sportisti Australije, Danske, Republike Irske, Španije, Portugalije ili Novog Zelanda na sportskim borilištima nastupali pod olimpijskom zastavom.

Muška košarkaška reprezentacija – ZLATNA MEDALJA

Olimpijski šampioni: košarkaška reprezentacija

Olimpijski šampioni: košarkaška reprezentacija


JUGOSLAVIJA: Andro Knego, Dragan Kićanović, Rajko Žižić, Mihovil Nakić, Željko Jerkov, Branko Skroče, Zoran Slavnić, Krešimir Ćosić, Ratko Radovanović, Duje Krstulović, Dražen Dalipagić i Mirza Delibašić. Selektor: Ranko Žeravica.

GRUPA B: Senegal 104:67, Poljska 129:91, Španija 95:91. FINALNA RUNDA: Italija 102:81, Kuba 112:84, SSSR 101:91. FINALE: Italija 86:77.

Ženska rukometna reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Svetlana Anastasovska, Mirjana Đurica, Radmila Drljača, Katica Ileš, Slavica Jeremić, Svetlana Kitić, Jasna Merdan, Vesna Milošević, Mirjana Ognjenović, Vesna Radović, Radmila Savić, Ana Titlić, Biserka Višnjić, Zorica Vojinović. Selektor: Josip Samaržija.

Šest selekcija nastupilo je na turniru. Takmičenje je odigrano po bod-sistemu. Prvoplasiranoj selekciji pripala je zlatna, drugoplasiranoj srebrna, a trećeplasiranoj bronzana medalja.

REZULTATI: Mađarska 19:10, Istočna Nemačka 15:15, Čehoslovačka 25:15, SSSR 9:18 i Kina 39:9.

Rukometašice su osvojile srebrnu medalju

Rukometašice su osvojile srebrnu medalju

Muška vaterpolo reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Luko Vezilić, Zoran Gopčević, Damir Polić, Ratko Rudić, Zoran Mustur, Zoran Roje, Milivoj Bebić, Slobodan Trifunović, Petar Kočić, Predrag Manojlović i Milorad Krivokapić. Selektor: Tripun-Miro Ćirković.

GRUPA C: Kuba 6:6, Bugarska 9:2, Australija 9:2. GRUPA A FINALNE RUNDE: Kuba 7:7, Mađarska 8:7, Holandija 5:4, Španija 7:6, SSSR 7:8.

"Srebrni" vaterpolisti

“Srebrni” vaterpolisti


Ženska košarkaška reprezentacija – BRONZANA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Vera Đurašković, Mersada Bećirspahić, Jelica Komnenović, Mira Bjedov, Vukica Mitić, Sanja Ožegović, Sofija Pekić, Marija Tonković, Zorica Đurković, Vesna Despotović, Biljana Majstorović, Jasmina Perazić. Selektor: Milan-Ciga Vasojević.

Na turniru je učestvovalo šest reprezentacija, koje su bile smeštene u istu grupu, i svako je igrao sa svakim.

Nakon pet kola dve prvoplasirane selekcije ponovo su se srele u finalu, dok su trećeplasirani i četvrtoplasirani odmeravali snage u meču za bronzanu medalju.

REZULTATI: SSSR 62:97, Kuba 85:81, Mađarska 61:48, Italija 69:57, Bugarska 79:81. Meč za treće mesto: Mađarska 68:65.

Fudbalska reprezentacija – četvrto mesto

JUGOSLAVIJA: Dragan Pantelić, Tomislav Ivković, Nikica Cukrov, Ivan Gudelj, Miloš Hrstić, Milan Jovin, Nikica Klinčarski, Mišo Krstičević, Vladimir Matijević, Ante Miročević, Boro Primorac, Dušan Pešić, Srebrenko Repčić, Dževad Šećerbegović, Miloš Šestić, Zlatko i Zoran Vujović. Selektor: Ivan Toplak.

GRUPA D: Finska 2:0, Kostarika 3:2, Irak 1:1. ČETVRTFINALE: Alžir 3:0. POLUFINALE: Čehoslovačka 0:2. MEČ ZA TREĆE MESTO: SSSR 0:2.

Muška rukometna reprezentacija – šesto mesto

JUGOSLAVIJA: Zlatan Arnautović, Jovica Cvetković, Adnan Dizdar, Jovica Elezović, Mile Isaković, Drago Jovović, Pavle Jurina, Enver Koso, Peter Mahne, Jasmin Mrkonja, Velibor Nenadić, Goran Nerić, Stjepan Obran i Momir Rnić.

GRUPA B: Alžir 22:18, Švajcarska 26:21, Rumunija 23:21, Kuvajt 44:10, SSSR 17:22. MEČ ZA PETO MESTO: Španija 23:24.

Muška odbojkaška reprezentacija – šesto mesto

JUGOSLAVIJA: Vladimir Bogoevski, Ivica Jelić, Boro Jović, Mladen Kašić, Zdravko Kuljić, Slobodan Lozančić, Radovan Malević, Miodrag Mitić, Goran Srbinovski, Aleksandar Tasevski, Ljubomir Travica, Vladimir Trifunović.

GRUPA B: Poljska 1:3, Brazil 3:2, Rumunija 1:3, Libija 3:0. ZA PLASMAN OD 5. DO 8. MESTA: Kuba 3:2. ZA PETO MESTO: Brazil 2:3.

ATLETIKA

Josip-Joško Alebić (400 metara): 47,61 (prva runda, kvalifikovao se u četvrtfinale), 46,60 (četvrtfinale, nije se kvalifikovao u polufinale)

Rok Kopitar (400 metara prepone): 50,54 (prva runda, kvalifikovao se u četvrtfinale), 50,34 (četvrtfinale, kvalifikovao se u polufinale), 50,55 (polufinale, kvalifikovao se u finale), 49,67 (finale, peto mesto)

Milovan Savić (800 metara): 1:49,17 (prva runda, kvalifikovao se u polufinale), 1:47,57 (polufinale, nije se kvalifikovao u finale)

Štafeta 4×400 metara (Joško Alebić, Željko Knapić, Rok Kopitar, Milovan Savić): 3:05,30 (prva runda, nije se kvalifikovala dalje)

Dragan Zdravković (1500 metara): 3:43,99 (prva runda, kvalifikovao se u polufinale), 3:43,39 (polufinale, kvalifikovao se u finale), 3:43,05 (finale, deveto mesto)

Aleksandar Popović (200 metara): 21,65 (prva runda, kvalifikovao se u četvrtfinale), 21,66 (četvrtfinale, nije se plasirao dalje)

Borislav Pisić (110 metara sa preponama): 14,13 (prva runda, kvalifikovao se u polufinale), 14,16 (polufinale, nije se kvalifikovao u finale)

Petar Vukičević (110 metara sa preponama): 14,19 (prva runda, kvalifikovao se u polfinale), 14,12 (polufinale, nije se kvalifikovao u finale)

Breda Pergar (1500 metara): 4:13,16 (prva runda, nije se kvalifikovala dalje)

Milan Spasojević (troskok): 16,48 metara (kvalifikacije, prošao je u finale), 16,09 (finale, deseto mesto)

Nenad Stekić (skok u dalj): 5,75 metara (kvalifikacije, nije se plasirao u finale)

Vladimir Milić (bacanje kugle): 20,56 metara (kvalifikacije, plasirao se u finale), 20,07 metara (finale, osmo mesto)

Vaso Komnenić (skok u vis): 2,21 metara (kvalifikacije, plasirao se u finale), 2,24 metara (finale, šesto mesto)

Lidija Benedetič-Lapajne (skok u vis): 1,80 metara (kvalifikacije, nije se plasirala u finale)

PLIVANJE

Borut PetriČ (200 metara slobodnim stilom): šesto mesto u kvalifikacionoj grupi, 1:56,51, nije se plasirao dalje

Borut Petrič (400 metara slobodnim stilom): treće mesto u kvalifikacionoj grupi, 3:59,63, nije se plasirao dalje

Darjan Petrič (400 metara slobodnim stilom): četvrto mesto u kvalifikacionoj grupi, 4:03,54, nije se plasirao dalje

Borut Petrič (1500 metara slobodnim stilom): drugi u kvalifikacionoj grupi, 15:31,53, plasman u finale. U finalu peto mesto u vremenu 15:21,78.

Darjan Petrič (1500 metara slobodnim stilom): četvrti u kvalifikacionoj grupi, 15:47,49, nije se plasirao u finale

Nenad Miloš (100 metara leđnim stilom): peti u kvalifikacionoj grupi, 1:00,41, nije se plasirao dalje

Nenad Miloš (200 metara leđnim stilom): peti u kvalifikacionoj grupi, 2:07,51, nije se plasirao dalje

DŽUDO

RADOMIR KOVAČEVIĆ (teška kategorija): BRONZANA MEDALJA

Franc Očko (polulaka kategorija): 19. mesto

Vojo Vujević (laka kategorija): 19. mesto

Slavko Sikirić (polusrednja kategorija): sedmo mesto

Slavko Obadov (srednja kategorija): deseto mesto

Rajko Kušić (poluteška kategorija): 13. mesto

BOKS

Slobodan Kačar (levo, zlato) i Herbert Bauh (Istočna Nemačka, bronza)

Slobodan Kačar (levo, zlato) i Herbert Bauh (Istočna Nemačka, bronza)

Slobodan Kačar (poluteška kategorija): Nasoro (Tanzanija) – pobeda prekidom u drugoj rundi (prvo kolo), Kvačadze (SSSR) – pobeda (četvrtfinale), Bauh (Istočna Nemačka) – pobeda prekidom u drugoj rundi (polufinale), Skržeč (Poljska) – pobeda (finale, ZLATNA MEDALJA).

Mehmet Bogujevci (velter kategorija): Al-Mukdad (Lebanon) – pobeda (prvo kolo), Pilaj (Sejšeli) – pobeda nokautom (drugo kolo), Mugabi (Uganda) – poraz (četvrtfinale)

Dejan Marović (pero kategorija): Šandor (ČSSR) – pobeda (drugo kolo), Košedovski (Poljska) – poraz (treće kolo)

Geza Tumbas (laka kategorija): Stivens (Australija) – pobeda (prvo kolo), Herera (Kuba) – poraz (drugo kolo)

VESLANJE

ZORAN PANČIĆ, MILORAD STANULOV (dubl-skul): 7:04,57 (prva runda, kvalifikovali se u “repesaž”), 6:36,46 (“repesaž”, kvalifikovali se u finale), 6:26,34 (finale, drugo mesto, SREBRNA MEDALJA)

ZLATKO CELENT, DUŠKO MRDULJAŠ, kormilar JOSIP REIĆ (dvojac sa kormilarom): 7:39,39 (prva runda, plasirali se u “repesaž”), 7:19,22 (“repesaž”, kvalifikovali se u finale), 7:04,92 (finale, treće mesto, BRONZANA MEDALJA)

Milan Ćulibrk, Vladimir Krstić, Božidar Đorđević, Dušan Kovačević, kormilar Saša Mimić (četverac sa kormilarom): deseto mesto

RVANJE

ŠABAN SEJDI (slobodnim stilom, laka kategorija): treće mesto, BRONZANA MEDALJA

Koče Efremov (slobodnim stilom, muva kategorija): sedmo mesto

Kiro Ristov (slobodnim stilom, velter kategorija): eliminisan u predtakmičenju

Abdulah Memedi (slobodnim stilom, srednja kategorija): peto mesto

Ivica Frgić (grčko-rimskim stilom, perolaka kategorija): četvrto mesto

Ferenc Čaba (grčko-rimskim stilom, laka kategorija): eliminisan u predtakmičenju

Karlo Kasap (grčko-rimskim stilom, velter kategorija): eliminisan u predtakmičenju

Darko Nišavić (grčko-rimskim stilom, lakoteška kategorija): eliminisan u predtakmičenju

Refik Memišević (grčko-rimskim stilom, teška kategorija): četvrto mesto

Prvoslav Ilić (grčko-rimskim stilom, superteška kategorija): peto mesto

BICIKLIZAM

Bruno Bulić (individualna trka): 50. mesto

Bojan Udovič (individualna trka): bez plasmana

Bojan Ropret (individualna trka): bez plasmana

Vinko Polončič (individualna trka): bez plasmana

Bruno Bulić, Bojan Udovič, Bojan Ropret, Vinko Polončič (timska trka na 100 kilometara): osmo mesto

STRELIČARSTVO

Zoran Matković: 2410 poena – 11. mesto

STRELJAŠTVO

Franc Peternel (pištolj, kombinovana brza vatra, 25 metara): 585 krugova – 23. mesto

Srećko Pejović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1147 krugova – 17. mesto

Srečko Pejović (malokalibarska puška, ležeči, 50 metara): 587 krugova – 47. mesto

Zdravko Milutinović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1143 kruga – 21. mesto

Zdravko Milutinović (malokalibarska puška, ležeči, 50 metara): 595 krugova – 15. mesto

JEDRENJE

Minski Fabris (klasa “FIN”): 11. mesto

Danko Mandić/Zoran Kalebić (klasa “Leteći Holanđanin”): 9. mesto

KAJAK/KANU

Milan Janić (500 metara): 1:46,62 (prva runda, kvalifikovao se u polufinale), 1:46,92 (polufinale, kvalifikovao se u finale), 1:45,63 (finale, četvrto mesto)

Milan Janić (1000 metara): 3:47,77 (prva runda, kvalifikovao se u polufinale), 3:53,34 (polufinale, kvalifikovao se u finale), 3:53,50 (finale, sedmo mesto)

Matija Ljubek (jednoklek, 500 metara): 2:01,20 (prva runda, plasman u “repesaž”), 1:58,25 (“repesaž”, plasman u finale), 2:03,43 (finale, deveto mesto)

Matija Ljubek (jednoklek, 1000 metara): 4:05,21 (prva runda, plasman u “repesaž”), 4:20,51 (“repesaž”, plasman u finale), 4:22,40 (finale, osmo mesto)

Matija Ljubek/Mirko Nišović (jednoklek, 1000 metara): 3:47,85 (prva runda, plasman u “repesaž”), 3:55,52 (“repesaž”, plasman u finale), 3:51,30 (finale, četvrto mesto)

DIZANJE TEGOVA

Dušan Mirković (srednja kategorija): 290 kilograma – 12. mesto

Vladimir Zrnić (lakoteška kategorija): 330 kilograma – deveto mesto

Nastaviće se …

Podelite ...

Ostavite komentar