Jugosloveni na OI u Montrealu: Zlatno veslo Matije Ljubeka

Sjajna Nađa Komaneči

Delegacija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije je na 21. letnjim olimpijskim igrama, koje su od 17. jula do 1. avgusta 1976. godine održane u kanadskom Montrealu, brojala 88 sportista u 14 sportova: košarci, vaterpolu, rukometu, kajaku i kanuu, rvanju, boksu, džudou, atletici, veslanju, plivanju, jedrenju, biciklizmu, streljaštvu i streličarstvu.

Osvojeno je osam medalja. Prvo ime našeg tima kanuista Matija Ljubek osvojio je dve medalje – zlatnu i bronzanu.

Rvači su od Rima 1960. godine redovni kolekcionari medalja i tu praksu nastavili su u Montrealu sa jednom zlatnom (Momir Petković) i jednom srebrnom (Ivan Frgić). Uspešni su bili bokseri Tadija Kačar (srebrna) i Ace Rusevski (bronzana). Slavko Obadov osvojio je bronzanu, prvu medalju za jugoslovenski džudo, a košarkaši su se okitili srebrnom.

Dvadeset i osam država, većinom afričkih, bojkotovalo je Igre zbog učešća sportista Novog Zelanda.

Naime, početkom 1976. godine nacionalni ragbi tim ove zemlje nastupao je na turneji po Južnoj Africi. U toj zemlji na vlasti je bio režim koji je vodio politiku diskriminacije crnačkog stanovništva, zbog čega je sportistima iz Južne Afrike od Tokija 1964. godine zabranjen nastup na olimpijskim igrama i uskraćeno im je učešće na drugim međunarodnim sportskim takmičenjima.

Smatrajući da su ragbisti Novog Zelanda turnejom po Južnoj Africi podržali politiku aparthejda, suverene afričke zemlje su se listom odlučile na bojkot Igara u Montrealu.

Bojkotu afričkih država pridužili su se Irak i Gvajana.

Maroko, Kamerun i Egipat su se ipak pojavili na ceremoniji otvaranja Igara, ali su povukli svoje ekipe već posle prvog dana takmičenja. Senegal i Obala Slonovače jedine su suverene afričke zemlje koje su učestvovale na Igrama.

Gimnastička takmičenja ušla su u istoriju olimpijskih igara jer je prvi put jedna gimnastičarka za vežbe dobila maksimalnu ocenu – 10. Četrnaestogodišnja Rumunka Nađa Komaneči (gornja fotografija) zaradila je čak sedam “desetki” i osvojila tri zlatne medalje.

Pobednik u desetoboju bio je Amerikanac Brus Džener, sa novim svetskim rekordom od 8.634 bodova. G-din Džener je kasnije ponovo ušao u medijsku žižu kao učesnik rijalitija o porodici Kardašijan, s obzirom da je bio muž Kris Džener. Danas, nakon promene pola, poznatiji je kao g-đica Ketlin Meri Džener.

Košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Blagoja Georgievski, Dragan Kićanović, Vinko Jelovac, Rajko Žižić, Željko Jerkov, Andro Knego, Zoran Slavnić, Damir Šolman, Žarko Varajić, Krešimir Ćosić, Dražen Dalipagić, Mirza Delibašić.

REZULTATI: Grupa B – Portoriko 84:63, Čehoslovačka 99:81, SAD 93:112, Italija 88:87, Egipat 2:0 (bez borbe). POLUFINALE: SSSR 89:84. FINALE: SAD 74:95.

Vaterpolo reprezentacija – peto mesto

JUGOSLAVIJA: Miloš Marković, Ozren Bonačić, Uroš Marović, Predrag Manojlović, Ðuro Savinović, Damir Polić, Siniša Belamarić, Dušan Antunović, Dejan Dabović, Boško Lozica, Zoran Kačić.

REZULTATI: Grupa A – Kuba 4:4, Iran 15:0, Italija 6:6. Finalna grupa E: Rumunija 5:5, Italija 4:5, SR Nemačka 4:4, Holandija 3:5, Mađarska 5:5.

Rukometna repreentacija – peto mesto

JUGOSLAVIJA: Abas Arslanagić, Branislav Pokrajac, Hrvoje Horvat, Milorad Karalić, Nebojša Popović, Predrag Timko, Radislav Pavićević, Radivoj Krivokapić, Vlado Bojovič, Zdenko Zorko, Zdravko Miljak, Zdravko Rađenović, Željko Nimš, Zvonimir Serdarušić.

REZULTATI: Grupa A – Kanada 22:18, Danska 25:17, SSSR 20:18, , Japan 26:22, SR Nemačka 17:18. ZA PETO MESTO: Mađarska 21:19.

KAJAK/KANU

Matija Ljubek, osvajač dve medalje

Matija Ljubek, osvajač dve medalje

Matija Ljubek (kanu jednoklek, 1.000 metara): 4:15,14 minuta (prva runda), 4:19,99 minuta (polufinale), 4:09,51 minuta (finale, prvo mesto, ZLATNA MEDALJA).

Matija Ljubek (kanu jednoklek, 500 metara): 2:10,16 minuta (prva runda), 2:07,99 minuta (polufinale), 1:59,60 minuta (finale, treće mesto, BRONZANA MEDALJA).

RVANJE

Momir Petković na pobedničkom postolju

Momir Petković na pobedničkom postolju

Momir Petković (grčko-rimskim, srednja kategorija): prvo mesto, ZLATNA MEDALJA.

Ivica Frgić (grčko-rimskim, bantam kategorija): drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Darko Nišavić (grčko-rimskim, poluteška kategorija): četvrto mesto.

Risto Darlev (slobodnim stilom, bantam kategorija): eliminisan u četvrtom kolu.

Šaban Sejdi (slobodnim stilom, laka kategorija): eliminisan u drugom kolu.

Kiro Ristov (slobodnim stilom, velter kategorija): eliminisan u četvrtom kolu.

BOKS

Ace Rusevski (laka kategorija): Hamil (Irska) – pobeda u prvom kolu, Andino (Portoriko) – pobeda u drugom kolu, Valiente (Kuba) – pobeda u trećem kolu, Žeudi (Haiti) – pobeda u četvrtfinalu, Dejvis (SAD) – poraz u polufinalu. Treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Fazlija Šaćirović (muva kategorija): Guzman (Portoriko) – pobeda u drugom kolu, Blažinski (Poljska) – poraz u trećem kolu.

Bratislav Ristić (perolaka kategorija): Dela Kruz (Dominikanska Republika) – pobeda u trećem kolu, Košedovski (Poljska) – poraz u četvrtfinalu.

Marijan Beneš (velter kategorija): Gamaro (Venecuela) – poraz u drugom kolu.

Tadija Kačar (polusrednja kategorija): Frandsen (Danska) – pobeda u prvom kolu, Azar Hazin (Iran) – pobeda u drugom kolu, Didea (Rumunija) – pobeda u četvrtfinalu, Garbej (Kuba) – pobeda u polufinalu, Ribicki (Poljska) – poraz u finalu. Drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Dragan Vujković (srednja kategorija); Betankur (Portoriko) – pobeda u prvom kolu, Odvel (Velika Britanija) – pobeda u drugom kolu, Martinez (Kuba) – poraz u četvrtfinalu.

Milosav Popović (poluteška kategorija): Gortat (Poljska) – poraz u prvom kolu.

DŽUDO

Ivan Vidmajer (laka kategorija): 12. mesto.

Slavko Obadov (srednja kategorija): treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Goran Žuvela (poluteška kategorija): 30. mesto.

Radomir Kovačević (teška kategorija): sedmo mesto.

Radomir Kovačević (otvorena kategorija): 11. mesto.

ATLETIKA

Josip-Joško Alebić (400 metara): 47,03 sekundi (prva runda), 46,94 sekundi (četvrtfinale).

Luciano Sušanj (800 metara): 1:47,82 minuta (prva runda), 1:47,03 (polufinale), 1:45,75 minuta (finale, šesto mesto).

Milovan Savić (800 metara): 1:47,73 minuta (prva runda).

Dušan Janićijević (10.000 metara): 28:48,87 minuta (prva runda).

Vinko Galušić (brzo hodanje, 20 kilometara): 1:34:46,8 časova, 24. mesto.

Danial Temim (skok u vis): 2,10 metara (kvalifikacije).

Nenad Stekić (skok u dalj): 7,82 metara (kvalifikacije), 7,89 metara (finale, šesto mesto).

Janoš Hegediš (troskok): 16,03 metara (kvalifikacije).

Ivan Ivančić (bacanje kugle): 18,88 metara (kvalifikacije).

Jelica Pavličić (400 metara): 54,11 sekundi (prva runda).

Snežana Hrepevnik (skok u vis): 1,80 metara (kvalifikacije), 1,84 metara (finale, 12. mesto).

Radojka Francoti (skok u dalj): 5,83 metara (kvalifikacije).

Đurđa Fočić (petoboj): 4,314 boda, 11. mesto.

VESLANJE

Zlatko Celent/Duško Mrduljaš (dvojac bez kormilara): 6:56,06 minuta (prva runda), 6:34,18 minuta (polufinale), 7:34,17 minuta (finale, četvrto mesto).

Zoran Pančić/Darko Majstorović (dubl-skul): 6:49,68 minuta (prva runda), 6:39,91 minuta (polufinale), 7:21,69 minuta (B finale, ukupno deveto mesto).

Milan Butorac, Stanko Miloš, kormilar Siniša Rutešić (dvojac sa kormilarom): 7:40,70 minuta (prva runda), 7:17,02 minuta (polufinale), 8:16,22 minuta (B finale, ukupno 12. mesto).

PLIVANJE

Borut Petrič (400 metara slobodno): 4:07,54 minuta (prva runda).

Borut Petrič (1.500 metara slobodno): 16:03,92 minuta (prva runda).

Zdravko Divjak (100 metara prsno): 1:08,31 minuta (prva runda).

Zdravko Divjak (200 metara prsno): 2:34,07 minuta (prva runda).

Nenad Miloš (100 metara leđno): 1:00,70 minuta (prva runda).

Nenad Miloš (200 metara leđno): 2:11.25 minuta (prva runda).

Predrag Miloš (100 metara leđno): 1:01,05 minuta (prva runda).

Predrag Miloš (200 metara leđno): 2:12,21 minuta (prva runda).

JEDRENJE

Minski Fabris (klasa “FIN”): 13. mesto.

BICIKLIZAM

Vlado Fumić (sprint): eliminisan u prvoj rundi.

Vlado Fumić (1.000 metara): 1:13,037 minuta, 24. mesto.

Bojan Ropret (4.000 metara): 5:06,32 minuta (kvalifikacije).

STRELJAŠTVO

Zdravko Milutinović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.152 kruga, sedmo mesto.

Srećko Pejović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.156 krugova, četvrto mesto.

Desanka Pešut (malokalibarska puška, ležeći stav, 50 metara): 592 kruga, osmo mesto.

Miroslav Šipek (malokalibarska puška, ležeći stav, 50 metara): 588 krugova, 31. mesto.

Franc Peternel Pištolj, brza vatra 25 metara): 587 krugova, 15. mesto.

STRELIČARSTVO

Bojan Postružnik: 2.421 boda, deveto mesto.

Podelite ...

Ostavite komentar