Jugosloveni na OI u Los Anđelesu: Rekord!

Karl Luis, pobednik finalne trke na 100 metara u Los Anđelesu

Delegacija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije je na 23. letnjim olimpijskim igrama, koje su od 28. jula do 12. avgusta 1984. godine održane u američkom Los Anđelesu, brojala 139 sportista u 16 sportova: košarci, fudbalu, rukometu, vaterpolu, atletici, boksu, kajaku i kanuu, veslanju, surfovanju, jahanju, rvanju, džudou, streljaštvu, ritmičkoj gimnastici, biciklizmu i plivanju.

Osvojen je rekordan broj medalja – 18, po sedam zlatnih i bronzanih i četri srebrne.

Kao odgovor na bojkot Igara u Moskvi, koji su četiri godine ranije predvodile Sjedinjene Američke Države, Sovjetski Savez (SSSR) je bojkotovao Igre u Los Anđelesu. Bojkotu su se pridružile i ostale članice Varšavskog ugovora izuzev Rumunije – Bugarska, Čehoslovačka, Demokratska Republika Nemačka, Mađarska i Poljska. Sledeći inicijativu SSSR-a, na Igrama nije bilo sportista iz Avganistana, Angole, Kube, Etiopije, Laosa, Mongolije, Severne Koreje i Vijetnama.

Iran i Libija takođe su iz političkih razloga odsustvovali sa Igara, ali nisu bili deo bojkota koji je predvodio SSSR.

Činjenica da nije bilo nekih jakih sportskih nacija značajno je oslabio konkurenciju u većini sportova i pomogao istorijskom uspehu jugoslovenske ekipe, koja je zauzela visoko deveto mesto po broju osvojenih medalja.

Prvo ime Igara bio je 23-godišnji američki atletičar Karl Luis (gornja fotografija), koji je ponovio uspeh zemljaka Džesija Ovensa iz Berlina 1936. godine, osvojivši četiri zlatne medalje u trkama na 100 i 200 metara, štafeti 4×100 metara i skoku u dalj.

Muška košarkaška reprezentacija – BRONZANA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Dražen Petrović, Aleksandar Petrović, Nebojša Zorkić, Rajko Žižić, Ivan Sunara, Emir Mutapčić, Sabit Hadžić, Andro Knego, Ratko Radovanović, Mihovil Nakić, Dražen Dalipagić, Branko Vukičević.

REZULTATI: Grupa A – Zapadna Nemačka 96:83, Australija 94:64, Egipat 100:69, Brazil 98:85, Italija 69:65. Četvrtfinale: Urugvaj 110:82. Polufinale: Španija 61:74. Za treće mesto: Kanada 88:82.

Ženska košarkaška reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Biljana Majstorović, Cvetana Dekleva, Jasmina Perazić, Jelica Komnenović, Marija Uzelac, Polona Dornik, Sanja Ožegović, Slađana Golić, Slavica Pečikoza, Slavica Šuka, Stojna Vangelovska, Zagorka Počeković.

REZULTATI: Prva faza – SAD 55:83, Južna Koreja 52:55, Kina 58:79, Kanada 69:68, 59:62. Šesto mesto.

Fudbalska reprezentacija – BRONZANA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Ivan Pudar, Vlado Čapljić, Mirsad Baljić, Srečko Katanec, Marko Elsner, Ljubomir Radanović, Admir Smajić, Nenad Gračan, Milko Đurovski, Mehmed Baždarević, Borislav Cvetković, Tomislav Ivković, Jovica Nikolić, Stjepan Deverić, Branko Miljuš, Dragan Stojković, Mitar Mrkela.

REZULTATI: Grupa B – Kamerun 2:1, Kanada 1:0, Irak 4:2. Četvrtfinale: Zapadna Nemačka 5:2. Polufinale: Francuska 2:4 (nakon produžetaka). Za treće mesto: Italija 2:1.

Muška rukometna reprezentacija – ZLATNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Zlatan Arnautović, Momir Rnić, Veselin Vuković, Milan Kalina, Jovan Elezović, Zdravko Zovko, Branko Štrbac, Pavao Jurina, Veselin Vujović, Slobodan Kuzmanovski, Mirko Bašić, Dragan Mladenović, Zdravko Rađenović, Mile Isaković.

REZULTATI: Grupa A – Island 22:22, Japan 32:15, Alžir 25:10, Švajcarska 25:11, Rumunija 19:18. FINALE: Zapadna Nemačka 18:17.

Ženska rukometna reprezentacija – ZLATNA MEDALJA

Rukometašice

Rukometašice

JUGOSLAVIJA: Jasna Ptujec, Mirjana Ognjenović, Ljubinka Janković, Svetlana Anastasovski-Obućina, Svetlana Dašić-Kitić, Alenka Cuderman, Svetlana Mugoša-Antić, Mirjana Đurica, Biserka Višnjić, Slavica Đukić, Jasna Kolar-Merdan, Ljiljana Mugoša, Dragica Đurić, Emilija Erčić, Zorica Pavićević.

REZULTATI: Zapadna Nemačka 20:19, Austrija 30:15, SAD 33:20, Južna Koreja 29:23, Kina 31:25.

Vaterpolo reprezentacija – ZLATNA MEDALJA


JUGOSLAVIJA: Milorad Krivokapić, Deni Lušić, Zoran Petrović,
Božo Vuletić, Veselin Đuho, Zoran Roje, Milivoj Bebić, Perica Bukić, Goran Sukno, Tomislav Paškvalin, Igor Milanović, Dragan Andrić, Andrija Popović.

REZULTATI: Grupa A – Kanada 13:4, Kina 12:7, Holandija 9:5. Finalna runda – Australija 9:6, Zapadna Nemačka 10:9, Španija 14:8, SAD 5:5.

ATLETIKA

Hrvoje Fižuleto (skok u vis): 2,18 metara (kvalifikacije).

Novica Čanović (skok u vis): 2,15 metara (kvalifikacije).

Nenad Stekić (skok u dalj): 7,60 metara (kvalifikacije).

Sejad Krdžalić (bacanje koplja): 76,52 metara (kvalifikacije).

Lidija Benedetič-Lapajne (skok u vis): 1,87 metar (kvalifikacije).

Snežana-Sneška Dančetović (skok u dalj): 6,22 metara, 5,88 metara (finale, 12. mesto).

BOKS

Redžep Redžepovski (muva kategorija): Sang-Ano (Tajland) – pobeda u prvom kolu, Klinton (Velika Britanija) – pobeda nokautom u dugom kolu, Feneh (Australija) – pobeda u četvrtfinalu, Bilali (Kenija) – pobeda u polufinalu, Mek Krori (SAD) – poraz u finalu, SREBRNA MEDALJA.

Ljubiša Simić (bantam kategorija): Nolasko (Dominikanska Republika) – poraz u prvom kolu.

Slobodan Pavlović (laka kategorija): Solis (Meksiko) – pobeda u prvom kolu, Žeon (Južna Koreja) – poraz u drugom kolu.

Mirko Puzović (poluvelter kategorija): Lambert (Kanada) – pobeda u drugom kolu, Larimor (Bahami) – pobeda u trećem kolu, Mbereke-Baban (Kamerun) – pobeda u četvrtfinalu, Pejdž (SAD) – poraz u polufinalu. BRONZANA MEDALJA.

Damir Škaro (srednja kategorija): El-Gindi (Egipat) – pobeda u prvom kolu, Korti (Argentina) – pobeda u drugom kolu, Hil (SAD) – poraz u četvrtfinalu.

Ante Josipović (poluteška kategorija): Bot (Zapadna Nemačka) – pobeda u drugom kolu, Donići (Rumunija) – pobeda u četvrtfinalu, Musa (Alžir) – pobeda u polufinalu, Kevin Beri (Australija) – pobeda bez borbe u finalu. ZLATNA MEDALJA.

Aziz Salihu (superteška kategorija): Husing (Zapadna Nemačka) – pobeda u četvrtfinalu, Bigz (SAD) – poraz u polufinalu. BRONZANA MEDALJA.

KAJAK/KANU

Milan Janić (kajak jednosed, 1.000 metara): 2:52,94 minuta (prva runda), 2:56,32 minuta (polufinale), 2:48,87 minuta (finale, drugo mesto, SREBRNA MEDALJA).

Milan Janić (kajak jednosed, 500 metara): 1:52,69 minut (prva runda), 1:49,08 minut (polufinale), 1:49,90 minut (finale, deveto mesto).

Matija Ljubek, Mirko Nišović (kanu dvoklek, 500 metara): 1:49,08 minut (polufinale), 1:43,67 minut (finale, prvo mesto, ZLATNA MEDALJA).


Matija Ljubek, Mirko Nišović (kanu dvoklek, 1.000 metara): 3:50,78 minuta (polufinale), 3:41,56 minuta (finale, drugo mesto, SREBRNA MEDALJA).

BICIKLIZAM

Bojan Ropret (individualna trka): sedmo mesto.

Primož Čerin (individualna trka): 35. mesto.

Jure Pavlič (individualna trka): 42. mesto.

Marko Cuderman (individualna trka): 46. mesto.

Bruno Bulić, Primož Čerin, Janez Lampič, Bojan Ropret (ekipno, 100 kilometara): 2:05:55 časa, deveto mesto.

JAHANJE

Alojz Lah (dresura, individualno): 15. mesto.

Dušan Mavec (dresura, individualno): 20. mesto

Stojan Moderc (dresura, individualno): 33. mesto.

Alojz Lah, Stojan Moderc, Dušan Mavec (dresura, ekipno): 10. mesto.

DŽUDO

Franc Očko (polulaka kategorija): 12. mesto.

Vojo Vujević (laka kategorija): 19. mesto.

Filip Leščak (polusrednja kategorija): peto mesto.

Stanko Lopatić (srednja kategorija): sedmo mesto.

Radomir Kovačević (teška kategorija): peto mesto.

RITMIČKA GIMNASTIKA

Milena Reljin (individualno): 57,250 bodova, peto mesto.

Danijela Simić (individualno): 56,325 bodova, 10. mesto.

VESLANJE

Zoran Pančić, Milorad Stanulov (dubl-skul): 6:49,98 minuta (prva runda), 6:39,70 minuta (prva runda, “repesaž”), 6:39,59 minuta (finale, treće mesto, BRONZANA MEDALJA).

Zlatko Celent, Mirko Ivančić, kormilar Dario Vidošević (dvojac sa kormilarom): 7:27,28 minuta (prva runda), 7:28,68 minuta (prva runda, “repesaž”), 7:25,60 minuta (B finale, ukupno sedmo mesto).

SURFOVANJE

Dušan Puh: 143,0 boda, 15. mesto.

STRELJAŠTVO

Rajmond Debevec (vazdušna puška, 10 metara): 580 krugova, 12. mesto.

Šaćir Džeko (vazdušna puška, 10 metara):
579 krugova, 15. mesto.

Goran Maksimović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.141 krugova, 17. mesto.

Rajmond Debevec (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.140 krugova, 20. mesto.

Goran Maksimović (malokalibarska puška, ležeći stav, 50 metara): 586 krugova, 42. mesto.

Valentina Atanaskovski (vazdušna puška, 10 metara): 380 krugova, 17. mesto.

Mirjana Jovović-Horvat (vazdušna puška, 10 metara): 371 kruga, 29. mesto.

Biserka Vrbek (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 569 krugova, sedmo mesto.

Mirjana Jovović-Horvat (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 569 krugova, osmo mesto.

PLIVANJE

Borut Petrič (200 metara slobodno): 1:52,74 minut (prva runda).

Darjan Petrič (200 metara slobodno): 1:55,68 minut (prva runda).

Borut Petrič (400 metara slobodno): 3:56,07 minuta (prva runda).

Darjan Petrič (400 metara slobodno): 3:54,39 minuta (prva runda), 3:54,88 minuta (finale, šesto mesto).

Borut Petrič (1.500 metara slobodno): 15:36,44 minuta (prva runda).

Darjan Petrič (1.500 metara slobodno): 15:39,79 minuta (prva runda).

Hrvoje Barić (100 metara leptir-stilom): 56,70 sekundi (prva runda).

RVANJE

Vlado Lisjak (grčko-rimskim, laka kategorija): ZLATNA MEDALJA.


Karlo Kasap (grčko-rimskim, velter kategorija): peto mesto.

Momir Petković (grčko-rimskim, velter kategorija): četvrto mesto.

Karolj Kopas (grčko-rimskim, poluteška kategorija): eliminisan u drugom kolu.

Jožef Tertei (grčko-rimskim, teška kategorija): BRONZANA MEDALJA.

Refik Memišević (grčko-rimskim, superteška kategorija): SREBRNA MEDALJA.

Šaban Trstena (slobodnim stilom, muva kategorija): ZLATNA MEDALJA.

Zoran Šorov (slobodnim stilom, bantam kategorija): šesto mesto.

Šaban Sejdi (slobodnim stilom, velter kategorija): BRONZANA MEDALJA.

Podelite ...

Ostavite komentar