Jugosloveni na OI u Meksiku: Splitska sirena Đuke

Protest američkih sprintera u Meksiku

Delegacija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije je na 19. letnjim olimpijskim igrama, koje su od 12. do 27. oktobra 1968. godine održane u Meksiko Sitiju, brojala 69 sportista u 11 sportova: vaterpolu, plivanju, gimnastici, boksu, košarci, rvanju, atletici, biciklizmu, kajaku i kanuu, streljaštvu i jedrenju.

Izgleda da je atmosfera Meksiko Sitija prijala našima, jer su to bile najuspešnije Igre u dotadašnjoj istoriji jugoslovenskog sporta – osvojeno je čak osam medalja.

Apsolutna heroina bila je dvadesetjednogodišnja Đurđa Bjedov, koja je u Meksiko otputovala, pre svega, kao članica ženske štafete 4×100 metara mešovito, bez velikih ambicija u pojedinačnoj konkurenciji, a u rodni Split se vratila sa jednom zlatnom i jednom srebrnom medaljom, jedinim odličjima za jugoslovensko plivanje na olimpijskim igrama.

Miroslav Cerar je odbranio titulu najboljeg na konju sa hvataljkama iz Tokija, dok su se vaterpolisti, posle tri srebra, najzad okitili zlatnom medaljom.

Rvači ni ovaj put nisu razočarali – uzeli su dve medalje. Prve olimpijske medalje osvojili su košarkaši i bokseri (Zvonko Vujin).

Bile su ovo prve Igre održane u Latinskoj Americi. Zbog razređenog vazduha (Meksiko Siti se nalazi na preko 2.000 metara nadmorske visine), postizani su neverovatni rezultati u atletici, pre svega sprinterskim disciplinama i skoku u dalj.

Džim Hajns je postao prvi čovek koji je 100 metara zvanično istrčao ispod 10 sekundi. Legendarni Bob Bimon skočio je nestvarnih 9,90 metara u dalj, čime je premašio dotadašnji svetski rekord Igora Ter-Ovanesjana za čitavih 55 centimetara.

Ovaj skok odolevao je napadima čitave 23 godine i tek je Majk Pauel na Svetskom prvenstvu u Tokiju 1991. godine skočio 9,95 metara.

Američki sprinteri Tomi Smit i Džon Karlos (gornja fotografija) na ceremoniju dodele medalja u trci na 200 metara izašli su bez obuće, u crnim čarapama, dok su za vreme intoniranja američke himne visoko podigli ruku sa stisnutom šakom u crnoj rukavici i spustili glavu. Bio je to politički gest, protest zbog nerešenih rasnih pitanja u njihovoj domovini.

Gimnastičarka Vera Časlavska, osvajačica četiri zlatne medalje u Meksiku, dva puta je na pobedničkom postolju izrazila tihi protest povodom invazije SSSR na Čehoslovačku 1968. godine. Za vreme intoniranja sovjetske himne spustila je glavu i okrenula je u stranu.

Vaterpolo reprezentacija – ZLATNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Ozren Bonačić, Dejan Dabović, Zdravko Hebel, Zoran Janković, Ronald Lopatni, Uroš Marović, Đorđe Perišić, Miroslav Poljak, Mirko Sandić, Karlo Stipanić, Ivo Trumbić.

REZULTATI: GRUPA B – Egipat 13:2, Istočna Nemačka 4:4, Meksiko 9:0, Holandija 7:4, Italija 4:5, Grčka 11:1, Japan 17:2. POLUFINALE: Mađarska 8:6. FINALE: SSSR 13:11 (posle produžetaka)

Košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Aljoša Žorga, Radivoj Korać, Zoran Maroević, Trajko Rajković, Vladimir Cvetković, Dragoslav Ražnatović, Ivo Daneu, Krešimir Ćosić, Damir Šolman, Nikola Plećaš, Dragutin Čermak, Petar Skansi.

REZULTATI: GRUPA A – Panama 96:85, Portoriko 93:72, Senegal 84:65, SAD 58:73, Italija 80:69, Španija 92:79, Filipini 89:68. POLUFINALE: SSSR 63:62. FINALE: SAD 50:65.

PLIVANJE

Đurđa Bjedov (u sredini), osvajačica zlatne medalje, levo je drugoplasirana Halina Prozumenšikova (SSSR), a desno "bronzana" Šeron Vihman (SAD)

Đurđa Bjedov (u sredini), osvajačica zlatne medalje, levo je drugoplasirana Halina Prozumenšikova (SSSR), a desno “bronzana” Šeron Vihman (SAD)

Đurđica Bjedov (100 metara prsno): 1:17,7 minut (prva runda), 1:17,1 minut (polufinale), 1:15,8 minut (finale, novi olimpijski rekord, ZLATNA MEDALJA).

Đurđica Bjedov (200 metara prsno): 2:50,2 minuta (polufinale), 2:46,4 minuta (finale, SREBRNA MEDALJA).

Danijel Vrhovšek (100 metara leđno): 1:02,9 minut (prva runda), 1:02,7 (polufinale).

Slavko Kurbanović (100 metara prsno): 1:11,6 minut (prva runda).

Slavko Kurbanović (200 metara prsno): 2:39,9 minuta (prva runda).

Mirjana Šegrt (100 metara slobodno): 1:03,3 minut (prva runda), 1:01,9 minut (polufinale), 1:01,5 minut (finale, sedmo mesto).

Mirjana Šegrt (200 metara slobodno): 2:15,7 minuta (polufinale), 2:13,3 minuta (finale, peto mesto).

Ana Boban (100 metara slobodno): 1:05,4 minut (prva runda).

Zdenka Gašparač (100 metara leđno): 1:09,9 minut (prva runda), 1:10,8 minut (polufinale).

Zdenka Gašparač (200 metara leđno): 2:33,7 minuta (polufinale), 2:33,5 minuta (finale, šesto mesto).

Đurđica Bjedov, Mirjana Šegrt, Ana Boban, Zdenka Gašparač (štafeta 4×100 metara mešovito): diskvalifikovana.

ATLETIKA

Nedo Farčić (10.000 metara): 30:01,2 minuta (finale, deveto mesto).

Nedo Farčić (maraton): odustao.

Miodrag Todosijević (skok u vis): 2,12 metara (kvalifikacije), 2,06 metara (finale, 13. mesto).

Polde Milek (skok u vis): 2,00 metara (kvalifikacije).

Marijana Lubej (100 metara): 11,68 sekundi (prva runda), 11,61 sekundi (polufinale).

Marijana Lubej (200 metara): 23,96 sekundi (prva runda).

Marijana Lubej (80 metara sa preponama): 11,02 sekundi (prva runda).

Marijana Lubej (petoboj): 4.752 boda, 12. mesto.

Vera Nikolić (800 metara): 2:05,78 minuta (prva runda), odustala u polufinalu.

Snežana Hrepevnik (skok u vis): 1,74 metar (kvalifikacije), 1,68 metar (finale, 14. mesto).

Nataša Urbančić (bacanje koplja): 55,42 metara, šesto mesto u finalu.

Đurđa Fočić (petoboj): 3.808 bodova, 29. mesto.

BOKS

Jovan Pajković (perolaka kategorija): Merkado (Portoriko) – pobeda u prvom kolu, Kalaf Alah (Egipat) – poraz u drugom kolu.

Zvonko Vujin (laka kategorija): Riger (Istočna Nemačka) – pobeda u drugom kolu, Belousov (SSSR) – pobeda u trećem kolu), Minami (Peru) – pobeda u četvrtfinalu, Grudzien (Poljska) – poraz u polufinalu. BRONZANA MEDALJA.

Ljubinko Veselinović (poluvelter kategorija): Valensija (Ekvador) – pobeda u drugom kolu, Stojčev (Bugarska) – poraz u trećem kolu.

Mate Parlov (srednja kategorija): Ahidu (Maroko) – pobeda u prvom kolu, Van Ispelen (Holandija) – pobeda u drugom kolu, Finegan (Velika Britanija) – poraz u četvrtfinalu.

Petar Miloš (teška kategorija): Pandov (Bugarska) – poraz u prvom kolu.

KAJAK/KANU

Staniša Radmanović, Zlatomir Šuvački (kajak dvosed, 1.000 metara): 3:51,5 minuta (prva runda), 3:53,60 minuta (polufinale).

BICIKLIZAM

Cvitko Bilić (individualna trka): 4:46:31,59 časova, 25. mesto.

Rudi Valenčič (individualna trka): 4:48:03,19 časova, 39. mesto.

Tanasije Kuvalja (individualna trka): odustao.

Cvitko Bilić, Rudi Valenčič, Tanasije Kuvalja, Franc Škerlj (ekipna trka na 100 kilometara): 2:18:52,20 časova, 16. mesto.

GIMNASTIKA

Miroslav Cerar (višeboj): deveto mesto.

Miroslav Cerar (konj sa hvataljkama): 19,325 bodova, prvo mesto, ZLATNA MEDALJA.

Janez Brodnik (višeboj): 23. mesto.

Milenko Kersnić (višeboj): 30. mesto.

Miloš Vratič (višeboj): 42. mesto.

Damir Anić (višeboj): 75. mesto.

Tine Šrot (višeboj): 84. mesto.

Miroslav Cerar, Janez Brodnik, Milenko Kersnić, Miloš Vratič, Damir Anić, Tine Šrot (ekipno): šesto mesto.

Nataša Bajin-Šljepica (višeboj): 54. mesto.

JEDRENJE

Antun Grego, Simo Nikolić (klasa “Leteći Holanđanin”): 13. mesto.

STRELJAŠTVO

Slobodan Paunović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.147 krugova, 11. mesto.

Vladimir Grozdanović (malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.134, 31. mesto.

Branislav Lončar (malokalibarska puška, ležeći, 50 metara): 589 krugova, 41. mesto.

Dušan Epifanić (malokalibarska puška, ležeći, 50 metara): 585 krugova, 62. mesto.

RVANJE

Boško Marinko (grčko-rimskim, muva kategorija): eliminacija u trećem kolu.

Karlo Čović (grčko-rimskim, bantam kategorija): eliminacija u trećem kolu.

Sreten Damjanović (grčko-rimskim, pero kategorija): eliminacija u trećem kolu.

Stevan Horvat (grčko-rimskim, laka kategorija): drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Milan Nenadić (grčko-rimskim, velter kategorija): eliminisan u četvrtom kolu.

Branislav Simić (grčko-rimski, srednja kategorija): treće mesto, BRONZANA MEDALJA.

Boris Dimovski (slobodnim stilom, muva kategorija): eliminisan u trećem kolu.

Simeon Šutev (slobodnim stilom, bantam kategorija): eliminisan u drugom kolu.

Podelite ...

Ostavite komentar