Jedini drugoligaš pobednik Kupa

Banjalučki Borac, pobednik Kupa Jugoslavije 1988. godine

Borac iz Banja Luke je jedini drugoligaški klub koji je osvojio fudbalski kup SFR Jugoslavije, poznatiji i kao “Kup maršala Tita”. Puleni trenera Husnije Fazlića su u finalnoj utakmici u Beogradu 1988. godine rezultatom 1:0 savladali favorizovanu Crvenu zvezdu, predvođenu Draganom Piksi – Stojkovićem, Dragišom Binićem, Borom Cvetkovićem, Robertom Prosinečkim, Slobodanom Marovićem

Banjalučani su do finala imali sledeći put:
Jedinstvo (Bihać) – BORAC 2:3 (na jedanaesterce)
BORAC – Leotar (Trebinje) 4:1
BORAC – Osijek 4:3 (na jedanaesterce)
BORAC – Spartak (Subotica) 6:5 (na jedanaesterce)
Vojvodina (Novi Sad) – BORAC 3:0, BORAC – Vojvodina 6:1
Priština – BORAC 1:1, BORAC – Priština 0:0 (4:1) (na jedanaesterce)

Gol vredan trofeja postigao je u 60. minutu Senad Lupić sjajnim udarcem glavom posle centaršuta Amira Durgutovića. Zvezda, koja je te godine bila šampion Jugoslavije, imala je u 81. minutu priliku da izjednači rezultat nakon što je sudija Blažo Zuber start Milorada Bilbije nad Goranom Milojevićem okvalifikovao kao jedanaesterac, ali se Stojković obrukao, tako što je lagana lopta, koju je hteo da pošalje u stilu čehoslovačkog fudbalera Antonina Panjenke završila direktno u rukama heroja meča golmana Slobodana Karalića.

Ovo je bio najveći uspeh u istoriji banjalučkog Borca. U šampionatima SFR Jugoslavije Borac je najbolji plasman ostvario u sezoni 1990/91 kada je završio kao četvrti. U nacionalnom kupu je 1974. godine dogurao do samog finala gde je golom Marija Boljata poražen od splitskog Hajduka.

Na međunarodnoj sceni, Banjalučani su 1992. godine osvojili poslednje izdanje Srednjoevropskog kupa.

Crvena zvezda – Borac 0:1 (0:0)

Stadion: JNA u Beogradu. Gledalaca: 25.000. Sudija: Blažo Zuber (Bačka Topola). Strelac: Lupić u 60. minutu. Žuti kartoni: Cvetković, Milojević (Crvena zvezda), Beširević, Špica (Borac).

CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Milojević, Marović, Jurić, Radovanović, Krivokapić, Binić, Prosinečki, Cvetković, Stojković, Đurović (od 71. minuta Joksimović). Trener: Velibor Vasović.

BORAC: Slobodan Karalić, Stojan Malbašić, Mario Mataja, Milorad Bilbija, Zvonko Lipovac, Damir Špica, Amir Durgutović (od 74. minuta Mile Šijaković), Božur Matejić, Suad Beširević, Nenad Popović, Senad Lupić (od 88. minuta Vlado Lemić). Trener: Husnija Fazlić.