Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1976/77 – prvenstvo (5)

Detalj sa utakmice 24. kola Crvena zvezda - Rijeka 2:0

U ovom delu fudbalskog prvenstva Jugoslavije odlučen je novi šampion. Beogradska Crvena zvezda je maksimalno iskoristila krizu rezultata najbližeg pratioca zagrebačkog Dinama i serijom pobeda ostvarila dvocifrenu bodovnu prednost, koja joj je pet kola pre kraja donela 12. titulu u klupskoj istoriji. Poslednji na tabeli sarajevski Željezničar nastavio je sa rasprodajom ugleda i bodova i samo je još teorijski mogao do opstanka u prvoligaškom društvu. Najprijatnije iznenađenje prolećnog dela šampionata i dalje je banjalučki Borac, koji je čak stigao do pozicije koja vodi u Kup UEFA. Još uvek aktuelni prvak beogradski Partizan i splitski Hajduk igrali su po sistemu toplo-hladno i tavorili u sredini tabele.

24. KOLO

Mreže su mirovale u Tuzli – Sloboda i Hajduk odigrali su bez golova, uprkos gromoglasnim najavama domaćina da će se Splićanima revanširati za jesenji 0:4 poraz. Doduše, Tuzlaci su već u prvim sekundama susreta mogli da povedu, ali je na centaršut Dževada Šećerbegovića, Jovan Geca sa 3-4 metara glavom uspeo da pogodi golmana “bilih” Ivana Katalinića.

Tuzlaci su bili bolji u prvom, a gosti iz Splita u drugom poluvremenu. Hajdukova odbrana tokom prvih 20-ak minuta imala velikih problema nakon centašuteva Šećerbegovića sa leve i Ismeta Hadžića sa desne strane, ali kada su se konsolidovali i preuzeli kontrolu na sredini terena, Splićani su uspešno amortizovali oštricu napada domaćina i iz kontranapada počeli opasno da ugrožavaju gol Ranka Cakića.

Bez golova je završen meč i u Maksimiru između Dinama i Sarajeva, pa je lider na tabeli Crvena zvezda domaćim trijumfom (2:0) nad Rijekom pobegla na velikih sedam bodova prednosti. “Crveno-beli” su poveli u 30. minutu – Petar Baralić je izveo korner, Srećko Juričić je kratko odbio loptu, samo do neumoljivog golgetera domaćih Zorana Filipovića – 1:0.

Crvena zvezda - Rijeka 2:0: Duel Damira Desnice (levo, Rijeka) i Slavoljuba Muslina

Crvena zvezda – Rijeka 2:0: Duel Damira Desnice (levo, Rijeka) i Slavoljuba Muslina

Popularni File je u 84. minutu asistirao Milošu Šestiću koji je izašao sam pred najboljeg aktera u redovima gostujuće ekipe, čuvara mreže Radojka Avramovića, i snažnim šutem poslao loptu od stative u mrežu Riječana.

Prethodno, Damir Desnica je u 71. minutu izašao sam pred Zvezdin gol, ali je golman Boško Kajganić bio spretniji i sprečio izjednačenje.

Nišlije su nastavile seriju neubedljivih igara i loših rezultata na domaćem terenu. Doduše, Vladimir Jocić je u 62. minutu doneo prednost domaćinima, ali već u sledećem minutu izjednačio je Željko Smolek na pas Drage Rukljača.

Smolek je deset minuta pre kraja doveo Zagrepčane u vođstvo, a konačan rezultat – Radnički – Zagreb 3:1, postavio je Božo Bakota već u sledećem napadu.

Još jedna pobeda gostiju rezultatom 3:1 dogodila se u Kruševcu – Vojvodina je pogocima Slobodane-Bobe Pavkovića i Lasla Lerinca i autogolom Milenka Rajkovića pobedila Napredak. Jedini gol za domaćine bilo je delo Jovice Škora.

Pretposlednji Čelik odneo je dragocenu pobedu u susretu sa četvrtoplasiranim Borcem. Prvi poraz Banjalučanima u prolećnem delu šampionata naneo je Mehmed Buza golom u 10. minutu.

Olimpija je minimalnim rezultatom 2:1 savladala OFK Beograda iako su “zmajčeki” postigli sva tri gola na utakmici. Janez Voljč je u finišu prvog dela doneo prednost domaćinima. Igor Hazabent je nespretno reagovao u 67. minutu i prevario svog golmana Ljubišu-Ljubu Dalanovića, a pobedu Olimpiji šest minuta kasnije doneo je Rade Radulović.

Iako oslabljena neigranjem čak šestorice standardnih prvotimaca, Budućnost je sa 2:0 pobedila aktuelnog šampiona Partizan. Uspeh Podgoričanima doneli su upravo debitanti – Žarko Vukčević i Mirko Radinović.

Posle prvog dela bez golova, Fikret Mujkić sa bele tačke, Ranko Đorđić i Ivan Lušić obezbedili su Željezničaru ubedljiv trijumf nad gostima iz Mostara, ali to nije pomoglo Sarajlijama da pobegnu sa dna tablice.

25. KOLO

Šampionska trka je nakon ovog kola praktično bila odlučena jer je Zvezda sada došla na čitavih devet bodova prednosti ispred drugoplasiranog Dinama.

Borac je na krilima nadahnutog Vladimira Ćulafića savladao Dinamo sa 3:1. Domaćini su poveli u 33. minutu pogotkom Dragana Marjanovića na centaršut Ćulafića. “Modri” su nekako odolevali silovitim naletima domaćina do 61. minuta kada se Ćulafić i sam upisao u strelce. Isti igrač je u 78. minutu povisio na 3:0, a gosti su preko Drage Vabeca samo ublažili poraz.

Zvezda je na “Koševu” demonstrirala silu i nadmoćnu igru u meču protiv Sarajeva krunisala golovima Dušana-Staje Nikolića i Dušana-Duleta Savića.

Velež je prekinuo niz od tri uzastopna poraza i golom Duška Bajevića u trećem minutu na stadionu pod Bijelim brijegom pobedio zenički Čelik.

Hajduk je slavio protiv Vojvodine nakon rezultatskog preokreta. Brzonogi Lerinc je nakon duplog pasa sa Rajkom Aleksićem izašao sam pred Katalinića i bez problema doveo goste u vođstvo već u devetom minutu.

Domaćini su izjednačili u 31. minutu udarcem sa bele tačke. Đorđe Vujkov je u šesnaestercu sa leđa gurnuo mlđanog Zlatka Vujovića, pa je kragujevački sudija Pavičević bez prethodne konsultacije sa VAR-om (šala-mala!) pokazao na belu tačku. Stoper Luka Peruzović je bio siguran sa 11 metara – 1:1.

Početkom drugog dela u igru je ušao Ivica Šurjak, čime su napadi Hajduka dobili na konkretnosti. Upravo je Šurjak u 74. minutu centrirao sa levog krila, Peruzović je glavom spustio loptu mladom Stipanu Nikoliću, koji je rezantnim udarcem sa ivice šesnaesterca postigao svoj gol-prvenac u dresu Hajduka.

Novosađani su nakon utakmice bili nezadovoljni suđenjem, jer su smatrali da je Joško Duplančić u 66. minutu nepropisno zaustavio Pavkovića pred golom Katalinića.

Zagreb je naneo novi ubedljiv poraz (3:0) Željezničaru i ostavio ga “zakucanog” za poslednje mesto. Rukljač je načeo mrežu Slobodana Janjuša, a “Želju” je sa dva pogotka dokusurio Slavko Kovačić, trenutni lider na listi strelaca.

Pretposlednji OFK Beograd je na Karaburmi ostao praznih ruku (0:2), a najveći krivac za to bio je mlađani golgeter Budućnosti Mojaš Radonjić, strelac oba gola za Titograđane, u finišu prvog dela.

26. KOLO

Dinamo je na Maksimiru “iščupao” bod protiv Veleža. U centru pažnje bili su dvostruki strelci – Veležovac Momčilo Vukoje i Dinamovac Ivan Bedi. “Rođeni” su pogocima Vukoja do 71. minuta vodili sa 2:0. Tada je Bedi iz slobodnog udarca smanjio vođstvo gostiju, a dva minuta pre kraja iz jedanaesterca postavio konačnih 2:2.

Igrač “modrih” čak je tri puta izveo najstrožu kaznu. Prvi šut odbranio mu je Slavko Njeguš, ali je beogradski sudija Ljujić tražio da se ponovi udarac. Bedi se ponovo zaleteo i ovaj put bio uspešniji, ali se ponovo čula Ljujićeva pištaljka – zbog ranijeg ulaska igrača Veleža, penal je morao da se ponovi! Bedi je i treći put namestio loptu na belu tačku i, na svoju i sreću njegovih saigrača, ponovo bio uspešan.

U derbiju kola, pred 12 hiljada gledalaca, na beogradskoj “Marakani” sastali su se prvoplasirana Zvezda i trećeplasirani Borac. Banjalučani su iznenadili Beograđane hrabrom i otvorenom igrom. Filipović je doneo prednost domaćinima, ali je do odmora Marjanović izjednačio rezultat.

Šestić je u sedmom minutu nastavka, nakon centaršuta Savića, po drugi put savladao Fuada Đulića za 2:1. Beograđani su tako prvi put stekli dvocifrenu prednost nad najbližim pratiocem: Crvena zvezda – 41, Dinamo – 31 bod.

Zagrebački sudija Tomislav Fresl je sredinom drugog poluvremena poništio izjednačujući gol Muhameda Ibrahimbegovića na intervenciju svog pomoćnika Matovinovića, koji je mahao ofsajd-poziciju jednog igrača Borca. Burno su reagovali gostujući igrači i tada, ali i nekoliko minuta kasnije kada je u kaznenom prostoru Zvezde lopta pogodila Zorana Jelikića u ruku.

Sloboda je na Tušnju rano (u četvrtom minutu) povela protiv Sarajeva. Gosti su u 38. minutu imali kolosalnu priliku da izjednače, ali je šut Safeta Sušića sa bele tačke odbranio golman Cakić.

“Fenjerašu” Željezničaru je svaka utakmica bila kvalifikaciona i nije smeo više da prosipa bodove. Ali je i u ovom kolu kiksao, odigrao samo remi sa Partizanom na Grbavici. Poveli su “crno-beli” u petom minutu preko Pavla Grubješića, da bi Josip Bukal u 33. minutu, glavom sa desetak metara, posle kornera Mujkića, poravnao rezultat.

Uprkos silnim nastojanjima domaćina, bio je to i konačan rezultat susreta.

Napredak - Hajduk 1:1: Duća Pešić (levo, Napredak) i Luka Peruzović bore se za loptu

Napredak – Hajduk 1:1: Duća Pešić (levo, Napredak) i Luka Peruzović bore se za loptu

Na krcatom (25 hiljada ljudi) stadionu pod Bagdalom u Kruševcu, Napredak i Hajduk odigrali su miroljubivih 1:1. Prštalo je od beskompromisnih duela i dramatičnih trenutaka pred oba gola, ali su mreže mirovale sve do 65. minuta kada je Boriša Đorđević odlično reagovao na loptu koju je u šesnaesterac sa krila vratio Šime Luketin.

Splićani su vodili nepun minut. Čim su Kruševljani krenuli sa centra, Milorada Jovanovića je u šesnaestercu Hajduka srušio Duplančić i prilepski sudija Madžoski je spremno pokazao na belu tačku. Dragiša Ilić je bio siguran sa kreča, Katalinić je zaplivao u pogrešan ugao.

Čelik je najviše profitirao u ovom kolu jer je trijumfom nad razigranim Zagrebom značajno povećao svoje šanse za opstanak u Ligi. Ponovo je Buza bio ključni akter u trijumfu Zeničana – prvo je namestio gol Goranu Pelešu, a zatim se i sam upisao u strelce. Rukljač je do kraja susreta sa bele tačke samo smanjio rezultat.

Budućnost je ostvarila i treći trijumf u nizu – na stadionu pod Goricom minimalnim rezultatom je poražena Olimpija. Jedini strelac bio je Radonjić, koji je tako samo produžio svoj golgeterski niz iz meča prethodnog kola sa OFK Beogradom na Karaburmi.

27. KOLO

Velež - Crvena zvezda 0:1

Velež – Crvena zvezda 0:1

Zvezda je na “vrućem” gostovanju u Mostaru ostvarila i šesti uzastopni trijumf. Iskoristivši odsustvo Vahida Halilhodžića i Džemala Hadžiabdića u sastavu Veleža, “crveno-beli” su uspešno pasivizovali napade domaćina i kapitalizovali prvu izglednu priliku za gol vredan dva boda. Strelac je u 57. minutu bio Vladislav Bogićević.

Dinamo je u gradskom derbiju protiv Zagreba na stadionu u Kranjčevićevoj ostvario prvu pobedu nakon četiri “posnih” kola. Srećko Bogdan je nakon kornera Ivice Senzena postigao prvi gol, a konačnih 2:0 postavio je Zlatko-Cico Kranjčar.

OFK Beograd je u derbiju začelja na Karaburmi savladao Željezničar sa 2:1. Dragoslav Sredojević je “bombom” sa 25 metara načeo mrežu gostiju u 15. minutu. Nakon toga desila se smena na golu “Želje” – umesto Senada Arnautovića ušao je Janjuš.

OFK - Željezničar 2:1: Sredojević je efektnim pogotkom načeo mrežu gostiju

OFK – Željezničar 2:1: Sredojević je efektnim pogotkom načeo mrežu gostiju

Slobodan Santrač je posle duplog-pasa sa Dušanom Bašićem povisio na 2:0, a Sarajlije su u finišu susreta smanjile preko Boška Jankovića.

Napadač Borca Ćulafić je golom u 15. minutu svojoj ekipi doneo dragocenu pobedu protiv Slobode. Banjalučani su i na tabeli preskočili Tuzlake i zaseli na treće mesto. Poraz Slobode iskoristila je i Budućnost i ubedljivom (4:0) pobedom nad Napretkom domogla se četvrtog mesta. Radonjić je postigao svoj četvrti gol u poslednje tri utakmice, a u strelce su se upisali i Petar Ljumović i dva puta Dragomir Kovačević.

Olimpija je stadionu za Bežigradom bila bolja (2:1) od Radničkog, najviše zahvaljujući dvostrukom strelcu Voljču. Slobodan Halilović je bio strelac za Nišlije.

Olimpija - Radnički (Niš) 2:1

Olimpija – Radnički (Niš) 2:1

Rijeka i Hajduk su odigrali 1:1 na Kantridi. Poveli su domaćini u 50. minutu preko Miodraga Kustudića, koji je vešto podmetnuo nogu posle slobodnog udarca Milana Ružića, dovoljno da lopti skrene smer ka nebranjenom delu mreže Hajdukovog gola. Samo tri minuta kasnije Rijeka je mogla i do dupliranog vođstva. Novosadski sudija Gavrilović je duel Dražena-Frfe Mužinića i Nikice Cukrova u šesnaestercu Hajduka okarakterisao kao jedanaesterac. Lopta se nakon Kustudićevog šuta sa bele tačke, kao u crtanom filmu, prvo odbila od leve, pa od desne stative i najzad završila u naručju golmana Katalinića.

Hajduk se razigrao u drugom delu. Šurjak je sa levog krila “hranio” svoje napadače u šesnaestercu, a iz jedne takve akcije, Đorđević se u 81. minutu prišunjao između Zvijezdana Radina i Juričića i ispred Avramovića poslao loptu u mrežu.

Partizan je pogocima Radomira Antića, Dževada Prekazija i Ilije Zavišića već u 48. minutu stekao komfornih 3:0 protiv Čelika. Nakon toga je pao ritam utakmice, što su gosti iskoristili za smanjenje rezultata – Mate Gavran je u 75. minutu sa bele tačke postavio konačan rezultat 3:1.

Utakmica Sarajevo – Vojvodina je odložena zbog saobraćajne nesreće koja se desila gostima iz Novog Sada na putu za Sarajevo. Na njihov autobus naletelo je putničko vozilo “zastava 1300”. Stradala su tri putnika u putničkom vozilu, dok u autobusu nije bilo žrtava. Samo su golman Ratko Svilar i doktor novosadske ekipe Milić Stanišić pretrpeli kontuziju noge.

Naknadno je određen novi termin utakmice i ona je završena pobedom Sarajeva 2:0.

28. KOLO

Crvena zvezda - Zagreb 3:1

Crvena zvezda – Zagreb 3:1

U svom nezadrživom pohodu ka novoj šampionskoj tituli, igrači Crvene zvezde zabeležili su i sedmi uzastopni trijumf. Ovaj put pod nogama im je ostala ekipa Zagreba, koju su sa beogradske “Marakane” ispratili sa tri gola u mreži.

Filipović je dva puta savladao Milana Šarovića, a jednom Šestić, uz odličnu igru Srboljuba-Srbe Stamenkovića, koji je asistirao kod dva pogotka beogradskih “crveno-belih”. Zagreb je uspeo da ublaži poraz preko Rukljača, koji je pri rezultatu 2:0 oprobao svoj razoran šut i sa ivice šesnaesterca loptu od prečke poslao u Zvezdin gol.

Dinamo i Partizan su na Maksimiru podelili bodove u susretu bez golova, što je beogradskim “crno-belima” omogućilo da na tabeli napreduju za jedno mesto i budu peti. “Modri” su ostali drugi, ali sada sa 11 bodova zaostatka iza vodeće Zvezde.

Sloboda je u Tušnju u samo sedam minuta tuširala Velež. Tuzlaci su pogocima Gece u 47, Šećerbegovića u 50. i Kasima Alibegovića u 53. minutu slavili sa 3:0.

Susret u Splitu između Hajduka i Sarajeva završen je miroljubivim rezultatom 1:1. Poveli su gosti preko Srebrenka Repčića nakon pola sata igre, izjednačio je Davor Čop početkom drugog dela.

Meč je ostao upamćen po prvenstvenom debiju jednog od legendarnih golmana Hajduka Ivana Budinčevića, koji je u tim uleteo umesto povređenog Katalinića.

Bez promene na samom dnu tabele. Željezničar je golom Jankovića protiv Olimpije na Grbavici ostvario tek petu prvenstvenu pobedu, ali je i pretposlednji Napredak slavio minimalni trijumf na domaćem terenu protiv Riječana. Strelac jedinog gola na utakmici bio je Dragiša Ilić.

Mreže su mirovale u Zenici u meču između Čelika i OFK Beograda. “Romantičari” su tako sa vrućeg gostovanja na Karaburmu doneli zlata vredan bod koji će im mnogo značiti u borbi za opstanak u elitnom fudbalskom razredu.

29. KOLO

Partizan - Crvena zvezda 2:1: Duel Dževada Prekazija (beli dres, Partizan) i Staje Nikolića

Partizan – Crvena zvezda 2:1: Duel Dževada Prekazija (beli dres, Partizan) i Staje Nikolića

Koliko je Crvena zvezda u ovom šampionatu bila dominantna govori i podatak da je Partizan u 29. kolu naneo tek drugi prvenstveni poraz “crveno-belima”. Zbog priprema za tradicionalni slet i doček Titove štafete predviđen za 25. maj na stadionu JNA, Partizan je kao formalni domaćin dočekao Zvezdu na njenoj “Marakani”, pred 70 hiljada gledalaca, ali to njegovim igračima nije smetalo da povedu golovima Zavišića iz solo-prodora preko krila i Prekazija, topovskim šutem sa dvadesetak metara.

Zvezda je do kraja susreta uspela samo da smanji rezultat nakon greške golmana Petra Borote, koji je promašio jednu nabačenu loptu. Filipović je glavom šutirao prema praznom golu, Partizanov defanzivac Nenad Stojković je na gol-liniji izbacio loptu, ali se na pravom mestu našao lukavi Dule Savić i ipak zatresao mrežu.

Bez obzira na poraz, bio je ovo dan za slavlje igrača u crveno-belim dresovima, jer su nakon ovog kola i teorijski obezbedili šampionsku titulu.

Hajdukov trener Josip Duvančić je na megdan sa Borcem u Banjaluci poslao podmlađeni tim. Čak petoricu standardnih prvotimaca (Katalinića, Đorđevića, Peruzovića, Mužinića i Žungula) čuvao je za meč finala Kupa Jugoslavije, na programu tri dana kasnije, a tokom utakmice iz igre je povukao još dvojicu – napadače Čopa i Šurjaka.

Uprkos oslabljenom sastavu rivala, Borac se prilično namučio u želji da obezbedi dva boda neophodna u trci za Kup UEFA. I da nije bilo lucidnih poteza Abida Kovačevića, koji je nakon prekida idealno pronašao strelca vodećeg gola za domaćine Zvonka Vidačka, a zatim se iz slobodnog udarca i sam upisao u strelce, možda bi se Hajduk neporažen vratio iz Banjaluke.

Sarajevo - Rijeka 1:0 (sleva): Nikica Cukrov, Zvijezdan Radin (obojica iz Rijeke) i Rade Savić

Sarajevo – Rijeka 1:0 (sleva): Nikica Cukrov, Zvijezdan Radin (obojica iz Rijeke) i Rade Savić

Dragocene pobede u borbi za opstanak u ovom kolu ostvarile su ekipe Sarajeva (golom Sušića pobeđena je Rijeka na Koševu) i OFK Beograda, koja je na Omladinskom stadionu na Karaburmi savladala drugoplasirani Dinamo sa 2:1. Vladeta Starčević je asistirao veteranu Iliji Petkoviću za vođstvo “romantičara” u prvom poluvremenu.

Gosti su izjednačili početkom drugog dela preko Mladena Župetića, a trijumf domaćinima doneo je rasni golgeter Santrač. Čuvar mreže “modrih” Vlak kratko je odbio loptu koju je sa dvadesetak metara uputio Sava Stoiljković, a takav poklon spremno je dočekao popularni Sani i doneo pobedu svom timu.

Pretposlednji Napredak je sa 2:1 slavio u Nišu, dok je poslednji Željezničar sve dalje od luke spasa jer je osvojio samo bod u Titogradu. Sarajlije su povele preko Ranka Đorđića u 75. minutu, ali njihova radost je trajala nepuna dva minuta, tada je Danilo Karadžić postavio konačnih 1:1.

Zagreb je u Kranjčevićevoj sa 2:0 savladao Slobodu, koja je nakon ovog kola sa trećeg pala na peto mesto. Dvostruki strelac bio je Kovačić, tako da se on ponovo osamio na čelu liste strelaca sa dva gola više od Filipovića iz Zvezde.