Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1975/76 – u kupu ništa novo!

Radost igrača Hajduka nakon Šurjakovog gola u finalu

Utakmicama šesnaestine finala početkom septembra 1975. godine započelo je 28. izdanje fudbalskog kupa Jugoslavije, poznatog kao “Kup Maršala Tita”. Trofej je četvrti put uzastopno osvojio splitski Hajduk, a pomenućemo i ispadanje Partizana već u prvom kolu, eliminaciju Crvene zvezde od drugoligaša u osmini finala i plasman drugoligaških ekipa Famosa iz Hrasnice i Zagreba u polufinale.

ŠESNAESTINA FINALA

Sve utakmice šesnaestine finala, izuzev mečeva Famos – Vardar (odigrana je 4. septembra), Šumadija – Bor (10. septembra) i Sarajevo – Zagreb (17. septembra), odigrane su u sredu, trećeg septembra 1975. godine. Za najveće iznenađenje prvog kola nacionalnog kupa pobrinuo se zenički Čelik koji je na stadionu Bilino polje pogotkom Gorana Peleša u 35. minutu iz takmičenja izbacio Partizan.

Dve drugoligaške ekipe bile su bolje u okršajima sa prvoligašima – Zagreb je na Koševu deklasirao Sarajevo, dok je Famos u Hrasnici, sarajevskom naselju podno Igmana, savladao Vardar.

Kaznena ekspedicija iz Kranjčevićeve (stoje sleva): Zlatko Škorić, Mladen Repalust, Drago Rukljač, Branko Tucak, Atif Lipovac i Slavko Kovačić. Čuče (sleva): Zvonko Čopor, Branimir Antolić, Božo Bakota, Drago Tkalec i Marijan Čerček.

Branilac trofeja Hajduk trijumfovao je minimalnim rezultatom protiv Olimpije u Ljubljani. U 85. minutu, pojačanje iz skopskog Vardara Vančo Balevski, koji je u igru ušao umesto Jurice Jerkovića, na pas Ivana Buljana utrčao je u šesnaesterac “zmajčeka” i pao u sudaru sa Slobodanom Bracanovićem. Beogradski sudija Šainović pokazao je na belu tačku, uz silne proteste domaćina. Buljan je bio siguran i rutinerski savladao Ljubišu Dalanovića.

OFK Beograd je na svojoj Karaburmi položio oružje pred Dinamom, strelci za “modre” bili su Drago Vabec u prvom i Velimir Zajec u drugom poluvremenu.

Crvena zvezda je na beogradskoj “Marakani” bila bolja od Rijeke. Bek Zoran Jelikić, centarfor Zoran Filipović i vezista Stevan Andrejević obezbedili su u 67. minutu komfornih 3:0 za “crveno-bele”, a poraz je samo ublažio Serđo Makin minut pre kraja.

Momčilo-Momo Vukoje bio je dvostruki strelac za Velež protiv kragujevačkog Radničkog.

Sloboda (Tuzla) – Ada 5:0
Šumadija (Aranđelovac) – Bor 1:1 (penalima 5:4)
Timok (Zaječar) – Željezničar (Sarajevo) 0:2
Vardar (Skopje) II – Mura (Murska Sobota) 4:1
Velež (Mostar) – Radnički (Kragujevac) 2:1
Vojvodina (Novi Sad) – Cement (Beočin) 5:1

OSMINA FINALA

U osmini finala još jedno veliko iznenađenje – drugoplasirani tim Druge Lige Istok Radnički je na Gradskom stadionu u Pirotu, pred oko 15 hiljada gledalaca, pobedio lidera šampionata Prve lige Crvenu zvezdu i izbacio je iz daljeg takmičenja u Kupu Maršala!

Domaćini su već na odmoru vodili sa 2:0. Prvo je u 18. minutu Raičević dalekometnim šutem sa dvadesetak metara iznenadio Boška Kajganića, a onda je Milan Radović, buduća legenda Rijeke, iskoristio nesporazum golmana Zvezde i Mileta Novkovića za povećanje prednosti.

Igrači Zvezde su u drugo poluvreme ušli odlučni u nameri da spreče iznenađenje, pa je Zoran Filipović u 54. minutu na pas Dušana Savića smanjio rezultat. Savić je u 75. minutu propustio veliku priliku za izjednačenje, a kazna je stigla samo minut kasnije kada je Radovan Bošković, koji je sledeće sezone prešao u titogradsku Budućnost, na asistenciju Radovića po treći put zatresao mrežu “crveno-belih”.

Tada se potpuno raspala Zvezdina igra. Najbolji igrač susreta Radović je svojim drugim golom u 82. minutu doveo goste na ivicu rezultatskog debakla. Srećom po Beograđane, Filipović je tri minute pre kraja izborio koliko-toliko podnošljiv poraz.

Generacija Radničkog koja je pronela slavu pirotskog fudbala. Prvi sleva čuči Milan Radović, do njega je Radovan Bošković.

Ekipa Zagreba, članica Druge lige Zapad, nakon Sarajeva apsolvirala je još jednog jakog prvoligaša – minimalnim rezultatom eliminisala je Velež u Kranjčevićevoj pogotkom nekadašnje Dinamove zvezde Marijana Čerčeka u 55. minutu.

Samo dva dana ranije u prvenstvu niški Radnički i splitski Hajduk na Čairu su odigrali nezanimljivih 0:0, tako da oko tri hiljade gledalaca na stadionu i brojni televizijski auditorijum širom Juge nisu očekivali takvu goleadu u susretu istih ekipa na istom mestu, ovaj put u kup-utakmici. Gosti su dominirali čitav meč i pogocima Dražena-Frfe Mužinića (2), Mićuna Jovanića, Ivice Šurjaka, Slaviše Žungula i Jurice Jerkovića izbušili mrežu Dragana Pantelića. Ivan Stanković je bio strelac jedinog gola za Nišlije.

Drugi tim Vardara, koji se takmičio u republičkom rangu takmičenja, bio je na pragu senzacionalnog uspeha i eliminacije prvoligaša Vojvodine, jer je pogotkom Paunovskog sve do 77. minuta vodio sa 1:0 usred Novog Sada. Tada je Dragoljub-Draža Stakić iskoristio kiks protivničke odbrane, a u produžecima su Zvonko Ivezić i Slobodan-Boba Pavković doneli trijumf “lalama”.

Dinamo je na Maksimiru pred 15 hiljada gledalaca pogocima Vabeca (2) i Zlatka Kranjčara u 55. minutu stekao ubedljivu prednost protiv Slobode, koja je do kraja utakmice preko Fuada Mulahasanovića samo ublažila poraz.

ČETVRTFINALE

Na Starom placu u Splitu mirisalo je na još jednu senzaciju – drugoligaš Šumadija iz Aranđelovca puna 104 minuta odolevao je napadima ekipe Hajduka, čiji su igrači mislima već bili u prvoj utakmici četvrtfinala Kupa šampiona protiv holandskog PSV-a. A onda je Željko Mijač iskoristio korner Jurice Jerkovića na dalju stativu, nadvisio sve u skoku i glavom loptu usmerio ka mreži gostiju.

Ekipa pirotskog Radničkog je u Zagreb doputovala sa željom da se nadigrava i ubedi jugoslovensku fudbalsku javnost da trijumf nad Zvezdom u osmini finala nije bio samo trenutak inspiracije. “Modri” su tek u drugom poluvremenu, ulaskom Kranjčara, uspeli da slome otpor gostiju. Najpre je pomenuti Kranjčar u 49. minutu iz solo-akcije i šuta sa 18 metara doveo Dinamo u vođstvo, a sve dileme razrešio je šutem iskosa sa 15 metara Vabec u 80. minutu.

Ekipa Famosa, hrasnički galaktikosi. Treći zdesna stoji golman Muhamed Redža, heroj četvrtfinalnog susreta sa Vojvodinom

Hrasnička bajka se nastavila – drugoligaš Famos se pobedom nad još uvek aktuelnim državnim vicešampionom Vojvodinom plasirao u polufinale Kupa Jugoslavije! Odluka je pala tek nakon izvođenja jedanaesteraca, jer nakon 120 minuta divovske bitke, po teškom terenu koji je delimično bio pod vodom, nije bilo golova. Činjenica je da su Novosađani mogli da budu zadovoljniji što se došlo do penal-serija, jer su Hrasničani tokom igre propustili sijaset zrelih prilika. Čuvar mreže gostiju, korpulentni Ratko Svilar tog dana je imao hiljadu ruku.

Ipak, Svilar i njegove kolege se na kraju nisu radovale. Svi izvođači bili su precizni sa bele tačke, izuzev Slobodana Vučekovića, čiji je šut odbranio golman Famosa Muhamed Redža.

Treba li naglasiti da je plasmanom među četiri najbolje ekipe u kupu, Famos postigao najveći uspeh u klupskoj istoriji? Veći čak i od onog u leto 1973. godine kada je bio blizu plasmanu u Prvu ligu, ali je zastao u polufinalu kvalifikacija, gde je u dve utakmice bio bolji Zagreb.

A istog tog popodneva, 28. februara 1976. godine, i Zagreb je ulaskom u polufinale učinio ono što nije nikada pre. Na putu do tog veličanstvenog uspeha postavio im se sarajevski Željezničar, koji je preko Slobodana Kojovića poveo u 20. minutu.

“Željo” se uglavnom orijentisao na odbranu i kontranapade i takva taktika se u početku pokazala korisnom, ali njegov bedem ipak nije izdržao pred naletima fantastičnog Zagrebovog napadačkog kvinteta – Bakota, Kafka, Kovačić, Rukljač, Čerček, koji je narednih sezona rušio i mnogo jače …

Zdenko Kafka je u 35. minutu prvi put obradovao oko 12 hiljada gledalaca na stadionu u Kranjčevićevoj, a novu eksploziju oduševljenja na tribinama izazvao je Drago Rukljać u 60. minutu.

Dinamo (Zagreb) – Radnički (Pirot) 2:0
Famos (Hrasnica) – Vojvodina (Novi Sad) 0:0 (penalima 5:4)
Hajduk (Split) – Šumadija (Aranđelovac) 1:0, posle produžetaka
Zagreb – Željezničar (Sarajevo) 2:1

POLUFINALE

Željko MIjač (Hajduk)

Žreb je odlučio da se u polufinalu ne sretnu stari znanci Hajduk i Dinamo, već da parovi budu Hajduk – Famos i Zagreb – Dinamo. Dva okršaja prvoligaških i drugoligaških ekipa.

Pokazalo se da je Mijač ključni akter Hajdukovih pobeda u četvrtfinalu i polufinalu. Nakon što je odlučio pobednika u susretu sa Šumadijom, Mijač je i prvi otključao bravu odbrane Famosa. Čak je i akcija podsetila na onu protiv Aranđelovčana, gol se desio opet iz prekida, nakon kornera Jerkovića.

Jerković je postavio i konačan rezultat, sa bele tačke u 84. minutu. Prethodno je Ibrahimović rukom zaustavio loptu koju je Ivica Šurjak uputio Boriši Đorđeviću.

Iako formalni domaćin, Zagreb je meč protiv Dinama odigrao na Maksimiru. Pred oko 25 hiljada gledalaca, susret gradskih rivala odlučen je već nakon prvih 45 minuta kada su “modri” golovima Drage Vabeca, Zlatka Kranjčara i Džeme Mustedanagića poveli sa 3:0. Veljko Tukša je dodao još jedan gol za Dinamo, dok su Marijan Čerček i Atif Lipovac obezbedili častan oproštaj od najmasovnijeg fudbalskog takmičenja.

Hajduk (Split) – Famos (Hrasnica) 2:0
Zagreb – Dinamo (Zagreb) 2:4

FINALE

Duel Džemala Mustedanagića (plavi dres, Dinamo) i Ivana Buljana (Hajduk), desno je Ivica Šurjak

Finalni meč odigran je na Dan mladosti, 25. maja 1976. godine, na stadionu Crvene zvezde u Beogradu, popularnoj “Marakani”, pred blizu 50 hiljada gledalaca.

Iako je Hajduk važio za blagog favorita, Dinamo je imao više od igre i brojnije šanse. Meč je ušao u produžetke, a tada je presudila bolja fizička sprema Splićana i veće iskustvo igranja ovakvih finalnih utakmica.

Nakon jednog neuspešnog napada Dinama, Hajduk je u 105. minuta poveo brz kontranapad. Luka Peruzović je na desnoj strani izneo loptu iz svog šesnaesterca i produžio napred. Vančo Balevski je sa loptom ušao u protivničku polovinu i dodao do Slaviše Žungula, koji je munjevito prebacio težište igre na levu stranu, primetio Ivicu Šurjaka na krilu i pravovremeno ga uposlio. Brzonogi Šurjak je proleteo pored defanzivaca Dinama i izašao sam pred istrčalog Željka Stinčića. Golman “modrih” je uspeo da blokira Šurjakov šut, ali, na njegovu nesreću, lopta je ponovo došla do levokrilnog napadača “bilih”. Stoper Dinama Ivica Miljković pokušao je klizećim startom da izbije loptu u korner, ali se ona odbila od Šurjakove leve noge i odsela u mreži.

Hajduk je tako četvrti put zaredom, a peti put ukupno, postao pobednik nacionalnog kupa. Bio je to poslednji trofej od ukupno šest, koje je Tomislav Ivić osvojio sa Hajdukom pre odlaska za trenera u amsterdamski Ajaks.

HAJDUK – DINAMO 1:0 (0:0, 0:0)

Strelac: Ivica Šurjak u 105. minutu.

Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 50 hiljada. Sudija: Marijan Rauš (Varaždin).

HAJDUK: Katalinić, Boljat, Rožić (Džoni), Luketin, Peruzović, Buljan, Žungul, Mužinić, Mijač (Balevski), Jerković i Šurjak.

DINAMO: Stinčić, Huljić, Jovićević, Zajec, Miljković, Blašković, Senzen, Mustedanagić, Kranjčar, Janjanin (Bonić) i Vabec.