Najuspešnija fudbalska godina

Safet Sušić postiže gol protiv Italije

Reprezentacija Jugoslavije je svoju prvu utakmicu odigrala u okviru olimpijskog turnira, 28. avgusta 1920. godine u belgijskom Antverpenu. Za protivnika je imala nacionalni tim Čehoslovačke koji joj je naneo katastrofalan poraz rezultatom 7:0.

Statistički gledano, najuspešnija u istoriji jugoslovenskog fudbala bila je 1979. godina. “Plavi” su tada, prvi i jedini put ostvarili maksimalan učinak – šest pobeda iz šest utakmica.

Bila je to zaista uspešna fudbalska godina ako uzmemo u obzir i činjenicu da je mediteranska selekcija takođe imala stopostotan učinak (pet od pet) na svom putu do zlatne medalje na Mediteranskim igrama u Splitu. Dalje, omladinska reprezentacija (igrači do 18 godina) postala je šampion Evrope i tokom godine ostvarila skor od 14 pobeda i samo jednog nerešenog rezultata, a na klupskom planu, Crvena zvezda je bila finalista Kupa UEFA.

Kipar – JUGOSLAVIJA 0:3 (0:1)

Nikozija, 1. april, kvalifikacije za Kup evropskih nacija (današnje Evropsko prvenstvo). Gledalaca: 5.000. Strelci: Zlatko Vujović (2) i Ivica Šurjak. JUGOSLAVIJA: Ratko Svilar, Luka Peruzović, Nenad Starovlah, Ismet Hadžić, Nenad Stojković, Dražen Mužinić, Zlatko Vujović, Nikica Cukrov, Dušan Savić (Mišo Krstičević), Ante Miročević (Nikola Jovanović), Ivica Šurjak. Selektor: Miljan Miljanić.

JUGOSLAVIJA – Italija 4:1 (2:1)

Zagreb, 13. jun, prijateljska. Gledalaca: 25.000. Strelci: Safet Sušić u 28, 36. i 69. minutu (na gornjoj fotografiji je prvi gol Sušića na toj utakmici) i Velimir Zajec u 88. minutu za Jugoslaviju, Paolo Rosi za Italiju. JUGOSLAVIJA: Aleksandar Stojanović, Nikola Jovanović, Dražen Mužinić, Velimir Zajec, Nenad Stojković, Mišo Krstičević, Vladimir Petrović (Zoran Vujović), Nikica Cukrov (Ante Miročević), Blaž Slišković, Rajko Janjanin (Luka Peruzović), Safet Sušić. Selektor: Miljan Miljanić.

JUGOSLAVIJA – Argentina 4:2 (1:0)

Beograd, 13. septembar, prijateljska. Gledalaca: 20.000. Strelci: Safet Sušić (3) i Blaž Slišković za Jugoslaviju, Danijel Pasarela i Ramon Dijaz za Argentinu. JUGOSLAVIJA: Aleksandar Stojanović, Zoran Vujović, Miloš Hrstić (Nikica Cukrov), Velimir Zajec (Vedran Rožić), Srećko Bogdan (Boro Primorac), Mišo Krstičević, Safet Sušić, Blaž Slišković, Dušan Savić, Vladimir Petrović (Zlatko Vujović), Dragan Džajić (Ivica Šurjak). Selektor: Miljan Miljanić.

Španija – JUGOSLAVIJA 0:1 (0:1)

Valensija, 10. oktobar, kvalifikacije za Kup evropskih nacija. Gledalaca: 40.000. Strelac: Ivica Šurjak u 5. minutu. JUGOSLAVIJA: Dragan Pantelić, Zoran Vujović, Mišo Krstičević, Velimir Zajec, Boro Primorac, Vedran Rožić, Zlatko Vujović, Miloš Šestić (Dražen Mužinić), Blaž Slišković, Safet Sušić, Ivica Šurjak. Selektor: Miljan Miljanić.

JUGOSLAVIJA – Rumunija 2:1 (0:0)

Kosovska Mitrovica, 31. oktobar, kvalifikacije za Kup evropskih nacija. Gledalaca: 35.000. Strelci: Zlatko Vujović u 49. i Blaž Slišković u 51. minutu za Jugoslaviju, Radukanu u 89. minutu za Rumuniju. JUGOSLAVIJA: Dragan Pantelić, Boro Primorac, Nenad Starovlah, Ismet Hadžić, Velimir Zajec, Ivica Šurjak (Nikica Cukrov), Zlatko Vujović, Vladimir Petrović, Blaž Slišković (Nenad Stojković), Safet Sušić, Miloš Šestić. Selektor: Miljan Miljanić.

JUGOSLAVIJA – Kipar 5:0 (1:0)

Novi Sad, 14. decembar, kvalifikacije za Kup evropskih nacija. Gledalaca: 20.000. Strelci: Zlatko Cico Kranjćar u 32. i 49. minutu, Zlatko Vujović u 60. minutu, Vladimir Pižon-Petrović u 75. minutu i Duule Savić u 87. minutu. JUGOSLAVIJA: Dragan Pantelić, Nikica Cukrov, Vedran Rožić, Velimir Zajec, Nenad Stojković, Ivica Šurjak, Zlatko Vujović (Dušan Savić), Vladimir Petrović, Blaž Slišković (Zlatko Kranjčar), Safet Sušić, Miloš Šestić. Selektor: Miljan Miljanić.

Ukupan bilans u 1979. godini

Utakmica Pobeda Remija Poraza Gol-razlika
6 6 0 0 19:4

MEDITERANSKA REPREZENTACIJA: Egipat 3:0 (2:0), Grčka 5:1 (2:0), Maroko 2:1 (1:0), Alžir 3:2 (1:0), Francuska 3:0 (poluvreme: 1:0 – finale Mediteranskih igara, strelci Predrag Pašić u 24, Zlatko Vujović u 54. i 77. minutu).

OMLADINSKA REPREZENTACIJA (igrači do 18 godina): Kipar 3:0 (1:0), Kipar 1:0 (0:0), Mađarska 2:0 (1:0), Austrija 2:1 (1:1), Norveška 3:1 (1:1), Francuska 3:0 (2:0), Bugarska 1:0 (poluvreme: 0:0 – finale Evropskog prvenstva, strelac Zlatanovski u 53. minutu), Turska 4:0 (3:0), Grčka 3:1 (2:0), Albanija 1:0 (0:0), Rumunija 1:1 (1:1), Reprezentacija Istre 2:0 (1:0), Čehoslovačka 3:0 (0:0), SR Nemačka 2:0 (2:0), SSSR 2:0 (1:0).