Otpisani stigli do finala Kupa UEFA

Zvezda - Vest Bromvič Albion 1979. godine

Uoči sezone 1978/79 timu Crvene zvezde, koji je preuzeo trener Branko Stanković, nisu pridavane velike šanse u Evropi. “Crveno-beli” su upravo prolazili smenu generacija. Dušan Savić i Miloš Šestić zbog nediscipline bili su “na ledu” kod Stankovićevih prethodnika, trenerskog dvojca Gojko Zec – Milovan Đorić.

Nezadovoljni Šestić je bio na korak od odlaska u JNA, a pouzdani defanzivac Nikola Jovanović od prelaska u ljubljansku Olimpiju.

Zvezda se u prelaznom roku nije pojačala nekim zvučnim imenima, pa su u njenom sastavu i dalje nastupali fudbaleri koji su do juče igrali u Drugoj ili republičkoj ligi – Dragan Miletović je u redove “crveno-belih” pristigao iz kosovskomitrovačke Trepče, Milan Mile – Jovin iz Novog Sada, Ivan Jurišić i Zdravko Borovnica iz zrenjaninskog Proletera … Doveden je Cvijetin Blagojević koji je u tuzlanskoj Slobodi takođe bio u nemilosti trenera.

Kako se Zvezda posle prve utakmice prvog kola Kupa UEFA vratila iz istočnog Berlina sa pet golova u mreži (poraz od domaćeg Dinama 2:5), mnogi su je već prežalili. Kada je Hans-Jirgen Ridiger, čovek koji je tri puta zatresao mrežu “crveno-belih” u Berlinu, u 12. minutu meča na beogradskoj “Marakani” postigao gol za vođstvo Dinama na poluvremenu, i oni malobrojni koji su verovali u čudo, digli su ruke.

Niko, osim, ispostaviće se, igrača Zvezde.

U poslednjih pola sata susreta počinje da se dešava potpuno neočekivan rasplet. Dušan Savić konačno izjednačuje u 58. minutu, a Borovnica sa dva pogotka (u 69. i 80. minutu) najavljuje dramu u samoj završnici meča. U poslednjem Zvezdinom napadu Šestić ubacuje sa desne strane, a Luc Ajgendorf  nespretno šalje loptu u sopstvenu mrežu.

Drugo kolo je bilo za nijansu manje stresno. Golom Blagojevića Zvezda u španskom Hihonu pobeđuje domaći Real Sporting. Autogolom Borovnice, Španci u Beogradu izjednačuju ukupni rezultat, a plasman “crveno-belima” u treće kolo donosi Vladimir Petrović – Pižon.

A onda kreće Zvezdin hod Evropom po receptu: 1:0 na domaćem terenu, 1:1 u gostima. Tako su eliminisani engleski prvoligaši Arsenal, koji je te sezone u Kupu UEFA bio bolji od splitskog Hajduka, i Vest Bromvič Albion.

Blagojević je Zvezdi doneo minimalnu pobedu u Beogradu. Arsenal je u revanšu, na čuvenom Hajberiju, poveo početkom drugog poluvremena, a samo dva minuta pre kraja izjednačio je Savić perfektnim poluvolejem iz neposredne blizine, posle briljantne kombinacije u kojoj su učestvovali Pižon-Petrović i Blagojević.

Fantastičnim golom Savića iz slobodnog udarca, ponovo u finišu susreta, Zvezda je obezbedila minimalnu prednost pred odlazak “na noge” Vest Bromvič Albionu u četvrtfinalu Kupa UEFA.

I u revanšu  ista priča kao protiv Arsenala – domaćini su poveli, a Šestić izjednačuje pet minuta pre kraja i vodi Zvezdu u polufinale i susret sa Hertom.

Gol Dušana Savića protiv berlinske Herte 1979. godine

Beogradski gol Dušana Savića protiv Herte

Znatno oslabljena, Zvezda je u prvoj utakmici u Beogradu, umesto u poslednjim, kako je navikla svoje navijače, jedini gol postigla u uvodnim minutima. Centrirao je Mile Jovin, Savić se poklonio i to je bila još jedna minimalna pobeda pred put u Berlin, ovaj put, zapadni.

Herta, koja se te godine borila za opstanak u Bundesligi, iznenadila je pomalo konfuzne “crveno-bele” i povela sa 2:0. Ali kao po starom dobrom scenariju, finiš je opet pripao Beograđanima. Šestić tri minuta pre kraja postiže gol vredan finala Kupa UEFA sa Borusijom iz Menhegladbaha.