“Crveni đavoli” kao bebice

Detalj sa utakmice Hajduk - Mančester Junajted 6:0

Mančester Junajted je 27. januara 1980. godine stigao u Split da uveliča proslavu 69. Hajdukovog rođendana i preseljenja na novi stadion u Poljudu. Ujedno, Splićanima je ova utakmica poslužila kao dobar test pred nastavak takmičenja u Kupu šampiona gde ih je čekao prvak Nemačke Hamburger.

Umeo je Mančester tokom svoje duge i slavne istorije da gubi ubedljivim rezultatom. Mlađi ljubitelji fudbala, recimo, pamte katastrofalan 1:6 poraz Mančester Junajteda od gradskog rivala Mančester Sitija 23. oktobra 2011. To je najveći poraz menadžera Aleksa Fergusona u 25 godina koliko je bio na klupi Mančestera.

Još ranije, Junajted je nekoliko puta u domaćem šampionatu deklasiran sa 0:7, a najteži poraz na svom terenu pretrpeo je od Njukasla – 1:7, davne 1927. godine. Najubedljiviji poraz u Evropi, “crvenim đavolima” naneo je portuglaski Sporting u Kupu pobednika kupova 1964. godine – 5:0.

Pred oko 30 hiljada gledalaca na novoizgrađenom stadionu u Splitu, Mančester je pretrpeo najteži međunarodni poraz u svojoj klupskoj istoriji – Hajduk ih je deklasirao sa 6:0 (3:0), golovima Bore Primorca (2), Miše Krstičevića, Dražena – Frfe Mužinića, Zlatka Vujovića i Mladena Bogdanovića.

Pogodak Zlatka Vujovića, u pozadini je Nikola Jovanović

Pogodak Zlatka Vujovića protiv Mančester Junajteda, u pozadini je Nikola Jovanović

U timu iz Mančestera nastupalo je nekoliko reprezentativaca Engleske, Škotske i Irske.

Gosti su utakmicu shvatili olako, delovali su nezainteresovano za rezultat i gotovo da su potcenili Splićane. Ali dok su se osvestili, mreža im je već bila napunjena. …

Hajduk je od prvog minuta krenuo silovito, sa presingom po čitavom terenu i zadnjom linijom primaknutom gotovo do sredine igrališta, igrom po kojoj je bio prepoznatljiv tadašnji strateg “bilih” Tomislav Ivić.

Škot Buhan je u 22. minutu srušio Zlatka Vujovića i sudija Marjan Rauš je dosudio penal koji je Primorac pretvorio u vođstvo. Na 2:0 je povisio Mišo Krstičević u 33. minutu na centaršut Boriše Đorđevića. Mužinić je u 40. minutu, u pokušaju da uputi centaršut, na efektan način savladao golmana Bejlija.

Četvrti gol je iz kontranapada postigao Zlatko Vujović u 57. minutu. Samo minut kasnije opet su u duelu Zlatko Vujović i Buhan, napadač Hajduka pada u šesnaestercu, a sa bele tačke je ponovo siguran Primorac.. Bogdanović zaključuje goleadu u 81. minutu.

– Mi Jugosloveni smo kao stvoreni za prijateljske utakmice – kratko je prokomentarisao rezultat trener Hajduka Ivić.

Mančester je te godine osvojio drugo mesto u šampionatu Engleske, sa samo dva boda zaostatka za prvakom Liverpulom.

Zanimljivo je i da je u sastavu Mančestera u Splitu nastupio i bivši fudbaler Crvene zvezde i povremeni reprezentativac Nikola Jovanović.

Na debakl Engleza u Splitu podsetili su i navijači Benfike u novembru 2011. godine na Old Trafordu, na utakmici njihovog kluba sa Mančesterom.

Na delu tribine gde su bili smešteni najvatreniji navijači portugalskog šampiona, poznati kao grupa “No Name Boys” (“Bezimeni dečaci”), koja je inače u prijateljskim odnosima sa splitskom “Torcidom”, pojavio se natpis: “Sećate li se 27.1.1980? Hajduk – Mančester Junajted 6:0”.

Prijateljska fudbalska utakmica, Split, 27. januar 1980. godine

HAJDUK – MANČESTER JUNAJTED 6:0 (3:0)

Gradski stadion: u Poljudu. Gledalaca: 30.000.

HAJDUK: Budinčević, Primorac, Krstičević, Luketin, Zoran Vujović, Rožić, Zlatko Vujović (Mamić), Mužinić, Cukrov, Đorđević (Bogdanović), Šurjak (Maričić).

MANČESTER JUNAJTED: Bejli, Nikol, Hjuston (Jovanović), Mek Ilroj, Mek Kvin, Buhan, Koupel, Vilkins, Džordan, Makeri, Tomas (Grajms).

Strelci: Primorac (22, 58 – oba iz penala), Krstičević (33), Mužinić (40), Zlatko Vujović (57) i Bogdanović (81).