Dvomeč koji se pamti: Hajduku igra i šanse, HSV-u – polufinale (2)

Iko Buljan i Ivica Šurjak nakon divovske borbe...

Navijači Hajduka kažu da je to najveća utakmica njihovog omiljenog kluba u istoriji. Oni malo oprezniji reći će da je to najbolji meč koji je splitski tim odigrao u evropskim kupovima. Kako bilo, revanš-meč četvrtfinala Kupa šampiona između Hajduka i Hamburgera, odigran u Splitu 19. marta 1980. godine, bio je po mnogo čemu spektakularan – borben, dinamičan, rezultatski neizvestan, sa puno trke, uz obilje gol-prilika i čak pet pogodaka. Igra je bila moderna, čak i po današnjim merilima.

Fudbalska groznica počela je da trese Split odmah nakon prve četvrtfinalne utakmice Kupa šampiona u Hamburgu u kojoj je mlada ekipa Hajduka pružila junački otpor nemačkom šampionu Hamburgeru pretrpevši minimalan poraz (0:1). Navali optimizma doprinela je činjenica da su Splićani u ledenom Hamburgu po prikazanom zaslužili barem remi, a da je jedini pogodak postignut nakon očiglednog prekršaja Hrubeša nad golmanom Pudarom.

Nemačka ekspedicija doputovala je na splitski aerodrom dan ranije. Sa igračima i ostalim članovima kluba u Split je došlo i oko 170 navijača hamburškog kluba. Trener Zebec u revanšu nije mogao da računa na Ditmara Jakobsa (žuti kartoni) i strelca jedinog gola u Hamburgu Vilija Rajnmana (povreda), ali se u startnu postavu vratio bivši kapiten Hajduka Ivan Buljan, koji se oporavio od hepatitisa.

Prvi strateg splitskih “bilih” Tomislav Ivić odlučio se za ofanzivniju varijantu, pa je susret započeo sa mladim napadačem Davorom Čopom. Bila je ovo poslednja utakmica kapitena Hajduka Ivice Šurjaka pre odlaska na odsluženje vojnog roka u Ljubljanu.

Ekipa Hajduka pred istorijsku utakmicu (stoje, sleva): Gudelj, Primorac, Rožić, Krstičević, Pudar i Šurjak. Čuče, sleva: Mužinić, Đorđević, Zlatko Vujović, Čop i Zoran Vujović.

Meč je sudio Švajcarac Ernest Dorflinger iz Bazela. On je ranije već delio pravdu Splićanima, bilo je to u revanš-meču drugog kola Kupa UEFA 18. oktobra 1978. godine između Hajduka i Arsenala (2:1).

Već u drugom minutu šok za 50 hiljada gledalaca na krcatom Poljudu. Manfred Kalc je izbio jednu loptu u polje domaćina, Boro Primorac je mogao da je pošalje van terena, vrati golmanu Pudaru ili na bilo koji drugi način otkloni opasnost, ali on je nju samo primirio za Horsta Hrubeša koji je sprintao iza njega. Korpulentni golgeter HSV-a je prihvatio ponuđeni poklon i bio neumoljiv – 0:1! Primorac se posle utakmice požalio na neravan teren zbog koga je lopta nezgodno odskočila.

Nakon pokušaja iz daljine Ivice Šurjaka i Miše Krstičevića, usledila je u 21. minutu filigranski precizna akcija Splićana – Ivan Gudelj je sa centra igrališta poslao loptu prema desnoj strani. Primorac je glavom produžio do Davora Čopa, ovaj je isto glavom poslao napred prema zatrčalom Zlatku Vujoviću, koji je nakon četiri promašene prilike u Hamburgu ovaj put bio efikasan – 1:1!

Sledili su minuti koji su odlučili učesnika polufinala Kupa šampiona. Na pas Boriše Đorđevića, Šurjak je u svom nezadrživom stilu utrčao u šesnaesterac iskosa sa leve strane, ali je bio oboren u pokušaju da centrira. Sudija Dorflinger nije imao dilemu – jedanaesterac za Hajduk! Domaćin je imao kolosalnu priliku da u samo tri minuta preokrene rezultat!

Za izvođenje jedanaesteraca u Hajduku bio je zadužen Primorac. S obzirom na njegovo mentalno stanje posle kiksa kod vodećeg gola Hamburgera, navijači Hajduka i danas smatraju da je loptu morao da prepusti nekom drugom. I sam Primorac je želeo da odustane …

Najstrožu kaznu mogao je da izvede Šurjak, a i mladi Gudelj je nakon susreta izjavio da je bio psihički spreman za takvu odgovornost. Ali Tomislav Ivić je sa klupe naredio da penal mora da izvede stameni Mostarac, računajući da će mu postignuti gol vratiti jako poljuljano samopouzdanje.

Ivić se u Hamburgu kockao i na gol umesto iskusnog Budinčevića postavio tinejdžera Pudara, kome je to bio tek drugi zvanični nastup u seniorskoj konkurenciji. Tada se kockao i dobio jer je Pudar sjajno obavio svoj posao. Ovaj put se kockao sa Primorcem i nije prošlo … Boro se zaleteo i slabašnim šutem poslao loptu u donji levi ugao, Kargus se bacio na pravu stranu i sačuvao svoju mrežu.

Desilo se to u 23. minutu i umesto da bude 2:1 za Hajduk, posle stotinak sekundi na semaforu je pisalo 1:2! Nakon glavometa ispred šesnaesterca domaćina, lopta je došla do Holgera Hijeronimusa koji majstorskim “sombrerom” prebacuje Vedrana Rožića i iz prve sa ivice šesnaesterca šalje precizan šut. Lopta je baš ispred Pudara dobila “žabicu” i po drugi put odsela u mreži Hajdukovog gola.

Splićani su mogli do izjednačenja i pre odlaska na odmor. Zlatko Vujović je u 30. minutu centrirao sa levog krila, Kargus je promašio loptu, a ona je došla na desnu stranu šesnaesterca do potpuno usamljenog Šurjaka koji ne pogađa praznu mrežu.

Deset minuta kasnije, nakon kornera gostiju sevnula je munjevita kontra Hajduka. Bio je to mat odbrane Hamburgera u dva poteza – Čopov pas dužine preko 40 metara do Zlatka Vujovića, golgeter Splićana izašao je sam pred Kargusa, nešto malo levo iskosa, ali čuvar mreže nemačke ekipe uz malo sreće ukrotio je taj šut. Nakon prvih 45 minuta ostalo je 1:2.

Gol Boriše Đorđevića za 2:2!

Igralo se četiri minuta drugog dela kada je Zlatko Vujović iz kornera sa desne strane ciljao prvu stativu. Lopta se odbila prema buketu igrača na daljoj stativi gde je Boriša Đorđević bio najsnalažljiviji i glavom je poslao prema nezaštićenoj mreži. Kigen je na gol-liniji “makazicama” bezuspešno pokušao da spreči pogodak – 2:2! Stadion je ponovo eksplodirao, ostalo je još četrdesetak minuta nade za domaćine da će sa dva gola ostvariti najveći evropski uspeh u klupskoj istoriji.

Napadi Hajduka ređali su se kao na filmskoj traci. Reakcije odbrane Hamburgera postajale su sve paničnije, sve su češća bila ispucavanja što dalje od gola.

Zlatko Vujović je u 63. minutu sa levog krila poveo još jedan od brojnih kontranapada i iznudio korner. Dok je komandant odbrane Hamburgera Ivan Buljan ljutito gestikulirao prema nekom saigraču, da li zato što je pogrešio ili što se ne vraća u odbranu, Hajduk je munjevito izveo korner. Lopta je preletela loše postavljenog i dekoncentrisanog Buljana i na drugoj stativi došla na glavu Primorcu koji sa par metara promašuje gol. Sada se i Boro ljutio na Šurjaka koji mu je zasmetao prilikom skoka.

Razočarani Šurjak nakon prokockane prilike Hajduka u 63. minutu. Iza je golman HSV-a Kargus

Đorđević se u 70. minutu iznenada našao u poziciji za novi pogodak kada je “ukrao” loptu ispred šesnaesterca Hamburgera, ali je sa 14 metara šutirao visoko iznad gola.

Ivić je u finišu susreta Primorca prekomandovao u špic napada. Boro se nekoliko puta našao u izglednim prilikama, jednom je izašao sam pred Kargusa, a u 86. minutu, posle centaršuta Frfe Mužinića sa leve strane, udarcem glavom naterao golmana hamburške ekipe na novu kapitulaciju. 3:2!

Ostatak susreta protekao je u naporima domaćina da preskakanjem igre što pre dođu do gola, dok su gosti imali samo jedan cilj – loptu izbiti što dalje od opasne zone. Realno, više nije bilo ni snage za podvig.

Iz finiša susreta ostaće upamćeno učešće temperamentnog trenera Ivića u utakmici. Od silne nervoze više nije mogao da sedi i stoji, već je duž aut-linije trčao zajedno sa igračima, a kod poslednjeg kornera za Hajduk dojurio je do kraja terena da posavetuje Maričića kako da izvede udarac iz ugla.

I nakon svega, nakon još jednog Hajdukovog brodoloma u Evropi ostalo je pitanje: Šta bi bilo kad bi bilo? Da je sudija Fut svirao prekršaj nad golmanom Pudarom? Da je Zlatko Vujović iskoristio barem jednu od svoje četiri prilike u prvoj utakmici? Da Boro Primorac nije kiksao kod prvog gola Hamburgera u Splitu? Da su umesto Primorca penal šutirali Šurjak ili Gudelj? Da su igrači Hajduka u finišu susreta češće slali visoke lopte u šesnaesterac gostiju gde je Primorac bio dominantan u skoku?

Šta reći o protivnicima? Nisu ni njima susreti sa Hajdukom pali u optimalno vreme jer je zima te godine u Hamburgu bila duga i hladna, tereni zaleđeni, pa su pred četvrtfinalni dvomeč bili prinuđeni da mnoge treninge izvode u dvorani.

Slaba je Splićanima uteha priznanje zapadnonemačkih medija i samog tehničkog direktora Hamburgera Gintera Necera da je nemački klub u revanšu imao sreće jer je iz dva šuta u okvir gola postigao dva gola, a mogao je da primi i više od tri … Činjenica je da Hajduk, kao i nekoliko puta ranije u Evropi, nije imao dovoljno snage i koncentracije da nokautira grogiranog rivala. Fudbaleri šampiona Jugoslavije pokazali su uzornu mentalnu snagu i nisu padali ni kada je protivnik na Poljudu vodio sa 1:0 i 2:1. Igrali su moderno, brzo, nisu gnjavili loptu, napadali su okomito, stvorili su veliki broj šansi, ali bez preciznog završnog udarca.

Hamburger je u polufinalu prošao madridski Real – nakon poraza 0:2 u Madridu, Nemci su u Hamburgu deklasirali “kraljevski klub” sa 5:1! U velikom finalu engleski Notingem Forest sa minimalnih 1:0 pobedio je HSV, koji je bio značajno oslabljen neigranjem prvog strelca Hrubeša.

REVANŠ UTAKMICA ČETVRTFINALA KUPA ŠAMPIONA, 19. mart 1980. godine

HAJDUK – HAMBURGER SV 3:2 (1:2)

Stadion Poljud u Splitu. Gledalaca: oko 50 hiljada. Sudija: Ernest Dorflinger (Švajcarska). Žuti karton: Boro Primorac (Hajduk). Strelci: Zlatko Vujović (21), Boriša Đorđević (49) i Boro Primorac (86) za Hajduk, Horst Hrubeš (2) i Holger Hijeronimus (24) za Hamburger.

HAJDUK: Ivan Pudar, Boro Primorac, Mišo Krstičević, Davor Čop (Nenad Šalov od 62. minuta), Zoran Vujović, Vedran Rožić, Zlatko Vujović, Dražen Mužinić, Ivan Gudelj (Damir Maričić od 62. minuta), Boriša Đorđević i Ivica Šurjak.

HSV: Rudi Kargus, Manfred Kalc, Peter Hidien, Džimi Hartvig, Ivan Buljan, Holger Hijeronimus (Tomas Blimajster od 62. minuta), Kevin Kigen, Kaspar Memering, Horst Hrubeš, Feliks Magat i Jirgen Milevski.