Utakmice koje se pamte: Hajdukov trijumf na “Marakani” (1979)

Sa utakmice Zvezda - Hajduk 1979. godine

Crvena zvezda je u 21. kolu fudbalskog šampionata Jugoslavije 25. marta 1979. godine ugostila vodeći tim prvenstva splitski Hajduk. Eventualnim trijumfom, “crveno-beli” bi se primakli na samo bod zaostatka za Splićanima i vratili bi se u trku za šampionsku titulu. Ekipa Tomislava Ivića je, sa druge strane, u Beograd doputovala sa namerom da ne izgubi.

Međutim, apetiti gostiju su porasli kada je Boriša Đorđević već u 8. minutu doveo Hajduk u vođstvo. Samo minut posle vodećeg gola Splićana, Dušan Savić je izjednačio, ali je novosadski sudija Todor Oluški poništio pogodak navodno zbog prekršaja nad golmanom Ivanom Budinčevićem.

Poništen gol Dušana Savića

Zvezda je u prvom poluvremenu imala više od igre i stvorila nekoliko prilika za gol, od kojih je najizglednija bila ona Zorana Jelikića u 23. minutu (gornja slika).

Činilo se da je meč rešen kada je Zoran Vujović u 55. minutu povisio vođstvo gostiju. Zvezda se vraća u meč pogotkom Savića u 64. minutu, ali je ipak sve dileme razrešio Zlatko Vujović golom posle kontranapada u 80. minutu za konačnih: Crvena zvezda – Hajduk 1:3.

Hajduk je te sezone osvojio šampionsku titulu, a Zvezda je igrala u finalu Kupa UEFA.

PRVENSTVO JUGOSLAVIJE U FUDBALU (21. kolo, 25. mart 1979. godine)

CRVENA ZVEZDA – HAJDUK 1:3 (0:1)

Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: oko 50 hiljada. Sudija: Todor Oluški (Novi Sad). Strelci: Dušan Savić (64) za Crvenu zvezdu, a Boriša Đorđević (8), Zoran Vujović (55) i Zlatko Vujović (80) za Hajduk.

CRVENA ZVEZDA: Aleksandar Stojanović, Zlatko Krmpotić, Mile Jovin, Đorđe Milovanović (Dragan Nikitović), Nikola Jovanović, Zoran Jelikić, Miloš Šestić, Cvijetin Blagojević, Dušan Savić, Zdravko Borovnica, Nedeljko Milosavljević (Dušan Lukić). Trener: Branko Stanković.

HAJDUK: Ivan Budinčević, Boro Primorac, Mišo Krstičević, Šime Luketin, Luka Peruzović, Vedran Rožić, Zlatko Vujović (Ivica Matković), Dražen Mužinić, Boriša Đorđević, Nenad Šalov, Ivica Šurjak (Zoran Vujović). Trener: Tomislav Ivić.