Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1969/70 (6)

Sa utakmice Dinamo - Partizan

Prolećni deo fudbalske sezone startovao je 1. marta 1970. godine utakmicama osmine finala Kupa Maršala. Desilo se veliko iznenađenje: drugoligaš zrenjaninski Proleter eliminisao je veliki Partizan.

U turbulentnoj utakmici, u kojoj je sudija Drago Horvat isključio čak trojicu prvotimaca Proletera (Hrnića, Draškovića i Micića) i Paunovića iz Partizana, Zrenjaninci su slavili posle boljeg izvođenja jedanaesteraca sa 4:3. 120 minuta igre završeno je bez golova.

Heroj velike pobede domačina bio je bivši “partizanovac”, golman Marković, koji je odbranio šuteve Nenada Bjekovića i Ilije Katića sa bele tačke.

Utakmica osmine finala nacionalnog kupa između Crvene zvezde i Željezničara

U središtu pažnje ipak je bio duel dva najbolje plasirana tima u nacionalnom šampionatu. Crvena zvezda se golom Jovana-Kuleta Aćimovića u petom minutu revanširala Željezničaru i plasirala među osam najboljih, prekinuvši tako seriju loših rezultata na službenim i pripremnim utakmicama započetu još u decembru prošle godine.

“Crveno-beli” su na krilima velike pobede samo nedelju dana kasnije ubedljivo (3:0) trijumfovali nad skopskim Vardarom u meču premijernog kola prolećnog dela sezone. Strelci su bili Stanislav Karasi, Dragan Džajić i Branko Klenkovski.

Dragan Džajić u prodoru ka golu Vardara

Kako je “Željo” odigrao samo nerešeno (1:1) na gostovanju Mariboru, Zvezda se sa njim izjednačila na vrhu tabele.

Možda i najlepša utakmica drugog dela prvenstva odigrana je u 21. kolu, 28. marta, na Omladinskom stadionu na Karaburmi.

Fudbaleri OFK Beograda gubili su posle 37 minuta sa 0:2 (strelci za “crveno-bele” bili su Trifun Mihajlović iz slobodnog udarca i Dragan Džajić) i našli se na pragu rezultatske katastrofe već u 38. minutu kada je Džajić iznudio jedanaesterac. Stanislav-Stane Karasi je, međutim, bio neuspešan sa bele tačke i od tog trenutka kola gostiju kreću nizbrdo …

“Romantičari sa Karaburme” izjednačili su u finišu prvog poluvremena preko Ilije Petkovića i Dragoslava Stepanovića-Stepija.

Olimpija - Partizan 0:0: Mane Bajić (beli dres, Partizan) i Miloš Šoškić (Olimpija) na blatnjavoj premijeri prolećne sezone u Ljubljani

Olimpija – Partizan 0:0: Mane Bajić (beli dres, Partizan) i Miloš Šoškić (Olimpija) na blatnjavoj premijeri prolećne sezone u Ljubljani

Petković, koji je zbog svoje maestralne igre u nekim novinama ocenjen “desetkom”, doveo je svoju ekipu u vođstvo, a onda asistirao Slobodanu Santraču-Saniju za konačnih 4:2.

Zvezda i Željezničar su se prvih pet kola smenjivali u vođstvu, a posle 22. kola beogradski “crveno-beli” preuzimaju lidersku poziciju koju nisu ispuštali do kraja.

Prvenstveno proleće ipak je pripalo Partizanu koji je osvojio ubedljivo najviše bodova – 25 (9 pobeda, 7 remija i samo jedan poraz). “Crno-beli” su naročito impresivni bili u poslednja tri prvenstvena kola kada su ostvarili tri trijumfa uz fenomenalnu gol-razliku 15:1. U 32. kolu pobedili su Maribor sa 7:1, što je bila i najubedljivija pobeda u ovom šampionatu.

Iz Lige su ispali skopski Vardar (26 bodova) i Zagreb (15 bodova), a novi prvoligaši postali su banjalučki Borac i debitant Crvenka.

Titulu najboljeg strelca šampionata podelila su dvojica fudbalera, Slobodan Santrač i Dušan Bajević (Velež Mostar), sa po 20. golova. Josip Bukal (Željezničar) postigao je 18, a Dragan Džajić 14 golova.

Zvezda je osvojila “duplu krunu” – osim titule osvojene kolo pre kraja, “crveno-beli” su u finalnom dvomeču Kupa Maršala bili bolji od Olimpije.

U prvom meču u Ljubljani bilo je 2:2 (Peter Ameršek i Radoslav Bečejac za domaćine, a Vojin Lazarević i omaleni Mihajlović za goste).

Prvih 90 minuta revanša, odigranog 27. maja 1970. godine, završeno je rezultatom 0:0.

Kako u finalu kup-takmičenja nije važilo pravilo gola u gostima, igrani su produžeci, a Zvezdi je trofej doneo kapiten Džajić u 118. minutu.