Prebijeni, ne i poraženi

Slavlje Zvezdaša posle trijumfa u Birmingemu

Zahvaljujući fantastičnom pogotku Dušana Savića iz slobodnog udarca u finišu susreta, Crvena zvezda je sa minimalnom prednošću (1:0) otputovala u Birmingem, na revanš-meč četvrtfinala Kupa UEFA protiv Vest Bromvič Albiona.

U utakmici odigranoj 21. marta 1979. godine, pred 38 hiljada gledalaca, poveli su domaćini golom korpulentnog Sirila Ridžisa u 40. minutu.

Pet minuta pre kraja meča Slavoljub Muslin je poveo kontranapad Zvezde i u pravom trenutku uposlio Miloša Šestića, koji se poput tenka probio kroz odbranu Vest Bromviča i pored golmana Tonija Godena poslao loptu u mrežu.

Gol Miloša Šestića za polufinale Kupa UEFA

Kao i u ranijim mečevima protiv berlinskog Dinama i londonskog Arsenala, “crveno-beli” su se vratili sa ivice ambisa i slavili u gotovo izgubljenoj situaciji, iako su u Birmingemu bili lišeni pomoći glavnog kreatora igre Vladimira Petrovića.

Radost zbog plasmana u polufinale Kupa UEFA potisnula je u drugi plan preteranu grubost fudbalera domaće ekipe. Jedanaest Zvezdinih igrača “platili” su uspeh sa čak 47 povreda – modrica prečnika i do 20 centimetara, dubokih brazgotina, otoka koje led i hloretil nisu mogli da smire …

– Dugo sam igrao fudbal, više od 35 godina gledam utakmice, ali ovako nešto još nisam video … Tukli su nas u svakoj prilici:  s loptom i bez nje, u napadu i odbrani, na svim delovima terena. Dobro je što niko od naših nije odgovorio istom merom – govorio je posle meča lekar Crvene zvezde dr Bora Babić.

Samo je Dušan Savić u jednom trenutku pokušao da se “osveti” protivničkom fudbaleru, ali ga je sudija Šojler odmah kaznio – žutim kartonom …

Zvezda je te sezone otišla u finale Kupa UEFA,  u kojem je u dve utakmice poražena od nemačke Borusije iz Menhegladbaha. Vest Bromvič je zauzeo treće mesto u Prvoj diviziji Engleske (današnjoj Premijer ligi), iza šampiona Liverpula i Notingem Foresta. Prva zvezda ekipe iz Birmingema i tadašnji reprezentativac Engleske Lori Kaningem je na kraju sezone prešao u madridski Real za koji je odigrao 44 utakmice i postigao 13 golova.