Fudbalski turniri u Španiji (2): Korunja

Pehar namenjen pobedniku "Trofeja Tereze Herere"

Treći najstariji fudbalski turnir u Španiji je “Trofej Tereze Herere”, koji se poslednjih godina održava u drugoj polovini avgusta. Domaćin je lokalni klub Deportivo la Korunja, osnovan 1906. godine. Mečevi se igraju na gradskom stadionu “Riazor” u Korunji. Na turniru učestvuju dve ili četiri ekipe.

Premijerno izdanje ovog turnira održano je davne 1946. godine i igra se bez prekida do današnjih dana. Turnir je dobio ime po terezi Hereri, tamošnjoj dobrotvorki iz 18. veka, koja se posvetila brizi prema siromašnima.

Od 2013. godine igra se i ženski turnir.

Zaključno sa 2016. godinom, najviše titula osvojio je Deportivo la Korunja – 20. Slede ga madridski dvojac Real (9) i Atletiko (6), zatim Barselona (5), Sevilja (4) i Atletiko iz Bilbaoa, urugvajski Penjarol i kijevski Dinamo sa po dva trijumfa.

Po jednom su trijumfovali italijanski klubovi Lacio i Roma, španski Valensija, Rasing Ferol i Selta, brazilski Vasko da Gama, Santos, Fluminense, Sao Paulo i Botafogo, urugvajski Nacional, portugalski Sporting, Vitorija, Benfika i Porto, francuski Monako, mađarski Ferencvaroš, holandski PSV, nemački Bajern, engleski Njukasl Junajted …

Sa prostora bivše Jugoslavije na ovom uglednom turniru učestvovala je samo beogradska Crvena zvezda, na 26. izdanju ovog turnira, 1971. godine. Dragan Džajić i drugovi trijumfovali su trećeg jula nad domaćinom turnira rezultatom 3:1 (1:0).

Kapiteni Zvezde i Depora Dragan Džajić i Manolete (FOTO:  rcdeportivo.es)

Kapiteni Zvezde i Depora Dragan Džajić i Manolete (FOTO: rcdeportivo.es)

DEPORTIVO LA KORUNJA: Seoan, Belo (Kolaco), Luiz, Čolo, Manolete (Kobas), Bordoj, Huanito, Lureda, Beci, Kervera, Rubinjan.

CRVENA ZVEZDA: Dujković, Klenkovski, Bogićević, Krivokuća, Antonijević, Pavlović, Janković, Karasi, Filipović, Aćimović (Keri), Džajić.

Utakmicu je sudio Hoakim Viljanova Perikas.

Deportivo je stvorio više izglednih prilika, ali je Zvezdin golman Ratomir Dujković bio na visini zadatka i samo jednom kapitulirao.

Gosti su poveli u 40. minutu kada se Džajić odlično snašao u jednoj gužvi u šesnaestercu domaćina i između šumu nogu poslao precizan šut u donji ugao gola domaće ekipe.

Igrač utakmice Džajić ponovo je bio u središtu pažnje u 60. minutu. Nakon što je “provozao” odbranu Depoa po krilu i uputio idealan centaršut, Slobodan-Cole Janković je samo podmetnuo nogu i skrenuo loptu u mrežu – 2:0.

Domaćini su smanjili u 67. minutu – Beci je izašao pred golmana Dujkovića i poslao loptu ispod njega u gol.

Nade Španaca da će se vratiti u meč ugašene su samo minut kasnije – Janković je primio loptu u, prema mišljenju domaćina, ofsajd-poziciji, i samo produžio do Stanislava Karasija, kome nije bilo teško da postavi konačan rezultat.

Publika je sportski prihvatila poraz svojih ljubimaca i aplauzom ispratila igrače Crvene zvezde dok su sa velikim peharom trčali počasni krug na stadionu.

Španski mediji su se sutradan veoma pohvalno izrazili o pulenima trenera Miljana Miljanića, pišući o njima kao o skupu talentovanih i tehnički obučenih fudbalera. Naročito su im se svideli motor ekipe Zoran Antonijević, majstor Džajić, po gol Španaca nepredvidivi i opasni Karasi i gotovo nesavladivi Dujković.

Zvezda je tako napravila lepu najavu sezone 1971/72 u kojoj se baš i nije proslavila, jer je ostala bez trofeja – u šampionatu je bila druga iza sarajevskog Željezničara, u nacionalnom kupu eliminisana već u četvrtfinalu od ljubljanske Olimpije, dok je u četvrtfinalu Kupa pobednika kupova od “crveno-belih” u dve utakmice bio bolji moskovski Dinamo.

Trofej koji je Zvezda osvojila u Korunji izrađen je od srebra sa drvenim postoljem, visok je 126 centimetara i predstavlja Herkulov toranj – svetionik u blizini Korunje. To je inače najviši pehar u Zvezdinoj inače krcatoj trofejnoj sali …

Fudbaleri Zvezde sa trofejem (FOTO: rcdeportivo.es)