Fudbalerko Nogometović izveštava: Prvenstvo Jugoslavije 1973/74 (3)

Detalj sa utakmice Zvezda - Partizan 1:0 (8. septembar 1973. godine)

Nacionalni šampionat u sezoni 1973/74 sadržao je sve ono što fudbal čini magičnim, ali i kontroverznim – od odličnih i dramatičnih utakmica, briljantnih izdanja pojedinih igrača, pa do prekida, kafanskih tuča na terenima i nemira na tribinama …

Na dve utakmice Crvene zvezde i Partizana prisustvovalo je preko 110 hiljada gledalaca. “Crno-beli” su ove sezone, posle posta koji je trajao od 15. novembra 1970. godine, konačno slavili protiv večitog rivala.

Dok je prvi susret na beogradskoj “Marakani” protekao u fer i korektnoj atmosferi i prikazanom igrom vratio veru u fudbal, dotle je drugi meč, odigran u prolećnom delu prvenstva, označen kao jedan od “najprljavijih” u dotadašnjoj istoriji sučeljavanja ova dva kluba, jer je obilovao nemilim scenama na terenu.

Te predivne beogradske noći, 8. septembra 1973. godine, u meču četvrtog kola jesenjeg dela šampionata, Crvena zvezda je pred blizu 60 hiljada gledalaca na svom “bunjištu” slavila sa minimalnih 1:0, mada je, prema prikazanoj igri i stvorenim prilikama, rezultat mogao da bude i ubedljiviji. “Crveno-beli” su naročito u drugom poluvremenu igrački i taktički potpuno nadigrali velikog rivala.

Kako su pisale novine, jedna vesela scena dogodila se uoči utakmice. Ogradu na južnoj tribini, gde su po tradiciji smeštene pristalice Partizana, preskočilo je pet-šest navijača, koji su se nekoliko minuta, potpuno neometano šetali i valjali po travi. U međuvremenu su istrčali na teren i igrači Partizana, koje su ovi počeli da grle i ljube.

Jedan navijač je zaseo na sam centar terena pokušavajući šibicom da zapali Zvezdinu navijačku zastavu, ali nikako nije uspevao u svojoj nameri.

Konačno, na terenu se pojaviše redari. Jedan od njih odgurnuo je čoveka sa šibicom i ovaj je počeo da beži, ispustivši šipku na kojoj je bila zastava koju je želeo da zapali. Gonilac je dohvatio šipku, zavitlao je i bacio, pokušavajući da pogodi navijača koji je bežao …

Jedini pogodak pao je u 49. minutu. Stanislav Karasi je lucidnim potezima na levoj strani prevario Radomira Antića i kada je ušao u kazneni prostor, produžio do usamljenog Vladislava Bogićevića, koji je plasirao loptu pored beka Partizana Slobodana Todorovića i golmana Blagoja Istatova u mrežu.

Pobedonosni pogodak Vladislava Bogićevića

Isti igrač je u 66. minutu mogao da uveća vođstvo domaćih. Posle prekršaja Nikole Budišića nad Slobodanom-Coletom Jankovićem, sudija Miloš Čajić pokazao je na belu tačku. Bogićević je ležerno prišao lopti i slabo šutirao, omogućivši Istatovu da se istakne i ostavi svoj tim u igri.

Šanse su zatim imali Janković, Karasi, Aleksandar Panajotović i Petar Baralić, ali nešto nespretnost Zvezdinih igrača, a nešto sjajni Istatov spasli su mrežu gostiju.

Silni promašaji mogli su da se osvete “crveno-belima”, jer je Partizan u finišu susreta iz par kontranapada mogao do izjednačenja.

Partizan i Zvezda su 54. prvenstveni duel odigrali 17. marta 1974. godine. Pobedili su “crno-beli” sa 2:1 i tako posle tri i po godine slavili prvi trijumf nad večitim rivalom.

Bliski susret sudije Ljujića sa kapitenom Zvezde Pavlovićem

Igrao se 25. minut. Vladimira Petrovića-Pižona je s leđa grubo faulirao Momčilo-Moca Vukotić. Beogradski sudija Velibor Ljujić spremao se da pokaže žuti karton Vukotiću, ali je impulsivni Nikola Jovanović rešio da istera neku svoju pravdu, dotrčao Vukotiću s leđa i sa obe ruke snažno ga odgurnuo. Ovaj je pao kao pokošen.

Ljujić je rešio da fudbaleru Zvezde zbog ovog nesportskog poteza pokaže put u svlačionicu.

To je revoltiralo igrače u crveno-belim dresovima, koji su opkolili delioca pravde. Naročito su ratoborni bili kapiten Miroslav Pavlović i isključeni Jovanović. Popularnog Paviku je saigrač Kiril Dojčinovski držao oko pasa da ne napravi neko čudo, dok su lekar Zvezde dr Bora Babić i Karasi jedva obuzdavali Jovanovića.

Za meč Partizan – Crvena zvezda prodato je 51.535 ulaznica i to je bilo prvi put, posle 1968. godine, da su za jednu utakmicu na stadionu JNA prodate sve ulaznice koje su bile puštene u prodaju.

Utakmica se, što se kaže, izrodila. Neautoritativni i bojažljivi Ljujić više nije kontrolisao dešavanja na terenu, pa su do kraja utakmice gledaoci prisustvovali brojnim svađama i sitnim kavgama među igračima.

Fudbaleri Partizana Moca Vukotić, Borivoje Đorđević i Nenad Cvetković slave izjednačujući pogodak

U središtu većine sukoba nalazio se Moca Vukotić, koji je često neoprezno startovao na protivnčke igrače, pa su neki od njih pokušavali da mu se revanširaju. U jednom momentu, dok je Vukotić sedeo na travi, s leđa mu je prišao Panajotović i munuo ga špicom kopačke u rebra. Odmah zatim, Ivan Golac je prišao Panajotoviću i isprobao kvalitet njegovog nožnog članka.

Poveli su gosti u 21. minutu preko Karasija, na pas Nikole Jovanovića. Izjednačio je Nenad Cvetković u 43, nakon što je Vukotić vodio loptu dobrih 30-ak metara, a pobedu Partizanu doneo je Miodrag Živaljević u 74. minutu.