Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1972/73 – drugi deo

Detalj sa utakmice OFK Beograd - Velež

Nakon dvonedeljne pauze zbog obaveza reprezentacije, mečevima desetog kola nastavljeno je fudbalsko prvenstvo Jugoslavije.

Crvena zvezda je na “Marakani” dočekala komšiju sa Topčiderskog brda, večitog rivala Partizan. Domaćini su opravdali lidersku poziciju i nakon bolje igre i obilja stvorenih prilika slavili sa 2:0.

Dragan Džajić je u 15. minutu na levom krilu promešao odbranu “crno-belih” i pored nemoćnih Miloša Radakovića i Vlade Pejovića poslao idealan centaršut prema daljoj stativi. Skočio je Vojin Lazarević i glavom idealno spustio loptu na nogu Stanislavu Karasiju, koji je sa pet metara imao lagani zadatak.

Bek Mile Novković je u 58. minutu sa levog krila poslao centaršut pred gol Partizana. Prema lopti su krenuli Vojin Lazarević i golman Mladen Furtula. Obojica su se našli na travi, a lopta je pala između njih. Zvezdin golgeter se bolje snašao i sa zemlje loptu poslao u mrežu za 2:0. Lazarević se ovim golom osamio na čelu liste strelaca sa osam pogodaka.

Najbliži Zvezdin pratilac Željezničar kiksao je u Sarajevu pretrpevši minimalan 0:1 poraz od ljubljanske Olimpije, strelac je bio Vinko Srok u 83. minutu. Na drugom mestu ga je smenio Radnički, koji je u Nišu pogotkom Pavla Grubješića slavio protiv skopskog Vardara.

Sjajni "vezista" Olimpije Vinko Srok

Sjajni “vezista” Olimpije Vinko Srok

Hajduk je na Starom placu golom Ivice Šurjaka pet minuta pre kraja pobedio OFK Beograd. U sadržajnoj igri sve je prštalo od šansi pred oba gola i da su slavili “romantičari sa Karaburme”, ni to ne bi bilo nezasluženo. Čak i nakon vodećeg gola Splićana, Ninoslav Zec je imao kolosalnu priliku za izjednačenje, izašavši sam pred Hajdukov gol, ali je golman Radomir Vukčević lako ukrotio njegov šut.

Nakon serije od sedam uzastopnih pobeda, uz impresivnu gol razliku 20:2, Zvezda je u jedanaestom kolu osvojila samo bod na Karaburmi protiv OFK Beograda.

Gosti su poveli u 22. minutu autogolom Krste Mitrovića, a konačan rezultat postavio je Slobodan-Boba Mešanović u 79. minutu.

Poraze su pretrpeli sarajevski Željezničar i Radnički, tako da se remijem (2:2) na stadionu JNA protiv Partizana, mostarski Velež izjednačio sa Nišlijama na drugom mestu.

Uzbudljiv je bio taj susret u Beogradu. Partizan je poveo u 65. minutu preko Miodraga-Miće Živaljevića. Čuvar mreže “rođenih” Enver Marić odbranio je šut Nenada Bjekovića sa bele tačke u 76. minutu, ali je tri minuta kasnije Bjeković asistirao Iliji Katiću za 2:0.

Da je 2:0 najopasniji rezultat, pokazala je i ova utakmica. Duško Bajević je u 87. minutu posle kornera glavom smanjio na 2:1, a u trećem minutu sudijske nadoknade isti igrač je ponovo glavom bio precizan.

Sjajan preokret viđen je na blatnjavom terenu stadiona u Blatuši. Zagrebački Dinamo je poveo preko Ivice Senzena u 50. minutu, ali su igrači Čelika do kraja postigli četri gola i slavili ubedljiv trijumf. Strelci: Mate Gavran (2), Alojz Renić i Refik Bajrić.

Najubedljiviju pobedu u dvanaestom kolu ostvario je Hajduk, koji je sa 5:0 deklasirao Vardar. Goleadu je otvorio Ivica Hlevnjak u 27. minutu, nastavili su je Ivica Šurjak, Pero Nadoveza i Ivan-Iko Buljan, a zaključio je Mićun Jovanić u 86. minutu.

Zvezda je takođe bila ubedljiva – na “Marakani” je pobedila Sarajevo sa 4:1. Džajić je sa dva nova gola stigao do drugog mesta na listi strelaca, koje je delio sa Nadovezom. On, Vojin Lazarević (9) i Stanislav Karasi (6) postigli su zajedno 23 od 27 golova Zvezde u proteklih 12 mečeva.

Trinaesto kolo obeležio je najefikasniji meč u dotadašnjem toku šampionata – OFK Beograd je na Karaburmi pobedio aktuelnog šampiona Žejezničar sa 4:3.

Poveli su domaćini u devetom minutu golom Bogdana-Boleta Turudije na centaršut Ilije Petkovića. Boško Janković je osam minuta kasnije izjednačio, a u 25. minutu Velija Bećirspahić je šutem sa 25 minuta doneo potpuni rezultatski preokret.

Slobodan Santrač je izjednačio u 40. minutu i rezultatom 2:2 se otišlo na odmor.

Pogocima u 51. i 57. minutu, domaćini su poveli sa 4:2, a Josip Katalinski je u 74. minutu savladao Petra Borotu za konačnih 4:3.

Hajduk je na stadionu Tušanj pretrpeo i sedmi prvenstveni poraz – ekipa Slobode je u samo pet minuta, golovima Mesuda Nalića (33) i Časlava-Čakija Jevremovića (37), odlučila pobednika. Splićani su nakon ovog kola zauzimali 11. mesto, sa samo dva boda više od pretposlednjeg Vardara.

A poslednji, sa najviše poraza – osam, i dalje je zagrebački Dinamo, koji je bio neuspešan u Boru. Strelac pobedonosnog gola za domaćine bio je budući as Hajduka Boriša Đorđević, koji se kasnije našao u prilici da se još jednom upiše u strelce, ali mu je Fahrija Dautbegović odbranio šut sa bele tačke.

Detalj sa utakmice Crvena zvezda - Sloboda 3:1: Duel Dragana Džajića i Jusufa Hatunića

Detalj sa utakmice Crvena zvezda – Sloboda 3:1: Duel Dragana Džajića i Jusufa Hatunića

Četrnaesto kolo nije donelo promene na vrhu tabele.

Crvena zvezda je na “Marakani” rezultatom 3:1 slavila protiv Vardara. Dva gola je dao Vojin Lazarević, a jedan Stanislav Karasi. Jusuf Hatunić je smanjio na 3:1.

Sjajni triling Zvezdinih asova Lazarević – Džajić – Karasi i dalje nije imao milosti za protivničke odbrane, postigao je 26 od 30 golova ekipe. Sjajno!

Hajduk je u Splitu sa 2:0 nadigrao niški Radnički zahvaljujući dvostrukom strelcu Nadovezi, a Dinamo je trijumfom (2:1) nad Vojvodinom u Zagrebu dostigao pretposlednji Vardar, koji je deklasiran (0:4) od Veleža u Mostaru.

Zvezda je nakon petnaestog kola sačuvala prednost od tri boda ispred najbližeg pratioca Veleža. Beogradski “crveno-beli” su odigrali nerešeno (1:1) sa Radničkim na niškom Čairu.

Poveli su domaćini pogotkom Pavla Grubješića u 57. minutu, a izjednačio je Jovan-Kule Aćimović u poslednjem minutu susreta. Igrači domaće ekipe su protestovali kod sudije Nikole Mladenovića tvrdeći da je golu Zvezde prethodio prekršaj nad golmanom Draganom Pantelićem.

Velež nije iskoristio remi u Nišu da smanji bodovni deficit, jer je sa Slobodom u Tuzli odigrao susret bez golova. Meč je bio odložen zbog epidemije gripa koja je poharala redove kluba sa Tušnja, pa je odigran tek 24. decembra.

Novi rekord u broju golova na jednoj utakmici oboren je u Nikšiću gde je Sutjeska pobedila Bor sa 5:3. Fenomenalni Dragomir-Četka Kovačević postigao je het-trik za domaćine.

Dinamo je u Ljubljani odigrao susret bez golova i opet se vratio na poslednje mesto prvenstvene tabele, jer je Vardar načinio iznenađenje i ubedljivo (4:1) savladao aktuelnog šampiona Željezničar.

Partizan, koji je veći deo jesenjeg dela prvenstva proveo u sredini tabele, ubedljivom domaćom pobedom (4:1) nad čvrstom ekipom Čelika pobegao je jedan bod od Radničkog i dva od Željezničara i Čelika, i sada je bio na deobi trećeg mesta samo sa OFK Beogradom.

Dinamo - Hajduk 1:0: Igrači Hajduka smiruju svog kapitena Dragana Holcera, koji je temperamentno reagovao na jednu odluku sarajevskog arbitra Jusufbegovića

Dinamo – Hajduk 1:0: Igrači Hajduka smiruju svog kapitena Dragana Holcera, koji je temperamentno reagovao na jednu odluku sarajevskog arbitra Jusufbegovića

Hajduk je u šesnaestom kolu na devetom gostovanju zabeležio i deveti poraz!

Ovaj put bodove su ustupili zagrebačkom Dinamu na Maksimiru, koji je slavio pogotkom Zdenka Kafke glavom u 59. minutu. Golu je prethodio centaršut Marijana Čerčeka sa desnog krila.

U susretu dve ekipe koje su te sezone igrale daleko ispod svog renomea i objektivnog kvaliteta, slavio je tim koji je više želeo pobedu.

“Modri” su delovali konkretnije i opasnije po gol Radomira Vukčevića, dok su se “bili” manje bavili igrom, a više suđenjem arbitra Jusufbegovića. Na njegove odluke najtemperamentnije je reagovao kapiten Splićana Dragan Holcer.

Jedini dobitak za goste bio je debitantski nastup Vedrana Rožića, koji je ubrzo stasao u nezamenjivog prvotimca i jednog od stubova odbrane trofejne generacije Hajduka.

Zvezda je kolo pre kraja prvog dela šampionata obezbedila titulu jesenjeg prvaka sigurnom pobedom (3:1) nad Vojvodinom. Novosađani su preko Zvonka Ivezića došli u vođstvo, ali beogradski “crveno-beli” su odmora izjednačili preko Petra Krivokuće.

U nastavku su mrežu golmana Rajka Kovačevića pogodili Stanislav Karasi i još jednom Krivokuća.

Hajduk - Zvezda 2:0: Kule Aćimović i Ivica Hlevnjak u borbi za loptu

Hajduk – Zvezda 2:0: Kule Aćimović i Ivica Hlevnjak u borbi za loptu

Uoči poslednjeg, sedamnaestog kola lider Crvena zvezda je ostvarila 11 pobeda, četiri remija i samo jedan poraz (30. avgusta od Željezničara u Sarajevu), i osvojila 26 bodova, tri više od Veleža. Beograđane je čekalo gostovanje u Splitu, dok je Velež išao na noge Vojvodini.

“Rođeni” su u Novom Sadu uzeli čitav plen iako je Vojvodina stvorila više zrelih šansi za gol. Međutim, gosti su osim sreće, kada je Petar Nikezić pogodio prečku njihovog gola, imali raspoloženog čuvara mreže Envera Marića.

Vahid Halilhodžić i Momčilo Vukoje su u 27. minutu gostima obezbedili komfornih 2:0. Domaćini su smanjili dva minuta kasnije sa bele tačke. Siguran je bio Nikezić posle prekršaja nad Ivezićem.

Posle tri i po meseca, Zvezda je pretrpela prvenstveni poraz. “Crveno-belima” je kobno bilo gostovanje u Splitu, što je bila tradicija sedamdesetih godina prošlog veka.

Situacija na terenu uopšte nije ukazivala na to da je Zvezda jesenji šampion, a Hajduk u borbi za prvoligaški status. Splićani su dominirali terenom i meč rešili već nakon 16 minuta.

Igrač utakmice Ivica Šurjak je pogodio mrežu Olje Petrovića u 10. minutu, a šest minuta kasnije asistirao je Peri Nadovezi, koji je prvo prevario Vladislava Bogićevića a zatim topovskim šutem po drugi put digao 25 hiljada gledalaca na noge.

Zvezdi je nedostajalo kreacije i probojnosti, između ostalog i zbog toga što je Miroslav Bošković odlično čuvao Dragana Džajića.

Tako se Velež sa 25 bodova primakao Zvezdi na samo bod. Treće mesto na kraju jesenje sezone delili su OFK Beograd i Partizan sa po 21 bodom, a Sarajevo je na petom mestu imalo 20 …

Hajduk je prvi deo prvenstva završio na desetom mestu sa 15 bodova, dok je Dinamo sa 13 bodova delio 16. mesto sa Borom, samo jedan bod više od “fenjeraša” subotičkog Spartaka.

Najviše pobeda zabeležila je Zvezda – 11, a najviše poraza – po devet, imali su Hajduk, Vojvodina, Sutjeska i Spartak.

Najefikasnija je bila Zvezda sa 34 gola, najnefikasniji Dinamo sa samo 10.

Na vrhu liste strelaca našli su se Pero Nadoveza (Hajduk), Vojin Lazarević (Crvena zvezda), Vahid Halilhodžić (Velež) i Slobodan Santrač (OFK Beograd) sa po 11 golova.