Utakmice koje se pamte: Crvena zvezda – Dinamo 4:2 (1982)

Deseti trofej Kupa Maršala Tita za Crvenu zvezdu

U finalu 34. po redu nacionalnog kupa, poznatijeg kao Kup Maršala Tita, u kojem je učestvovalo preko 2.800 ekipa iz čitave Jugoslavije, sastali su se beogradska Crvena zvezda i zagrebački Dinamo. “Modri” su nakon osvajanja šampionske titule, prekinuvši tako post dug 24 godine, bili snažno motivisani da uzmu “duplu krunu”, dok su “crveno-beli” žarko želeli da spasu sezonu i nakon 11 godina trijumfuju u najmasovnijem fudbalskom takmičenju.

Treneru Branku Stankoviću bila je ovo poslednja utakmica na klupi beogradske ekipe uoči odlaska u turski Fenerbahče. Za vreme svog četvorogodišnjeg mandata Crvenu zvezdu je odveo do dva pehara u prvenstvu i finala Kupa UEFA.

Kako je jedan od finalista iz Beograda, tadašnje pravilo je nalagalo da se igraju dve utakmice i da prvi meč bude održan na terenu one druge ekipe. Tako su se ovi rivali prvi put susreli 16. maja 1982. godine pred prepunim (50 hiljada gledalaca) stadionom u maksimirskoj šumi.

Poveli su gosti u 15. minutu preko Miloša Šestića nakon solo-prodora Boška Đurovskog. Bio je to precizan šut sa preko 20 metara uz desnu stativu.

Prva trećina drugog poluvremena pripala je domaćinima, koji su golovima Džemala Mustedanagića (49) i Snježana Cerina (59) preokrenuli rezultat. Konačnih 2:2 postavio je Pižon Petrović u 81. minutu sa bele tačke. Prethodno je Zvijezdan Cvetković u svom šesaestercu srušio Zlatka Krmpotića i tako primorao mariborskog sudiju Eduarda Šoštariča da dosudi najstrožu kaznu.

Fudbalski mađioničari u redovima Dinama i Zvezde, Marko Mlinarić i Pižon-Petrović pogodili su prečku iz slobodnog udarca. Gosti su stvorili veći broj izglednih prilika, ali treba uzeti u obzir činjenicu da su u drugom poluvremenu igrači domaćeg tima Mustedanagić i Deverić zbog povreda samo statirali na terenu, jer je trener Miroslav-Ćiro Blažević već ranije izvršio dozvoljene dve izmene.

Revanš je odigran 23. maja na stadionu Crvene zvezde pred 50 hiljada gledalaca.

CRVENA ZVEZDA, stoje (sleva): Zdravko Borovnica, Milan Janković, Zoran Mališević, Boško Đurovski, Aleksandar Stojanović i Zlatko Krmpotić. Čuče (sleva): Vladimir-Pižon Petrović, Miloš Šestić, Dušan Savić, Rajko Janjanin i Milko Đurovski.

U odnosu na zagrebački duel, Blažević nije mogao da računa na Marijana Vlaka, Petra Bručića, Ismeta Hadžića, Džemala Mustedanagića i Stjepana Deverića. Među igračima koji su u dresu sa Zvezdinim grbom nastupili na “Marakani”, nije bilo dvojice startera iz Zagreba – golmana Simeunovića (povredio se u prvom susretu prilikom sudara sa Edvardom-Edijem Krnčevićem) i defanzivca Ivana Jurišića (povredio se već na početku zagrebačke utakmice kada se sudario sa Markom Mlinarićem).

Petorica igrača iz redova Zvezde i Dinama predstavljali su Jugoslaviju na Svetskom kupu, koji je od 13. juna do 11. jula iste godine održan u Španiji: Zlatko Krmpotić, Vladimir Petrović-Pižon, Miloš Šestić, Velimir Zajec i Stjepan Deverić. “Plavi” su u konkurenciji 24 selekcija zauzeli tek 16. mesto.

Domaćini su u prvih deset minuta krenuli furiozno i stvorili dve velike prilike. Prvo je Šestić šutirao sa pet metara posle prodora sa levog krila i asistencije Milka Đurovskog, a onda je Dušan Savić, na pas Milana Jankovića, probio desnu stranu i centrirao na glavu Pižonu Petroviću koji je sa šest metara šutirao iz punog trka. Zašto je ostalo 0:0, to ste morali da pitate Tomu Ivkovića, koji je nestvarno branio i već tada se preporučio upravi Crvene zvezde, u koju je prešao 1983. godine.

DINAMO, stoje (sleva): Velimir Zajec, Tomislav Ivković, Zvijezdan Cvetković, Srećko Bogdan i Dragan Bošnjak. Čuče (sleva): Edvard Krnčević, Snježan Cerin, Zlatko Kranjčar, Zoran Panić i Marko Mlinarić.

Gosti su se malo oslobodili pritiska i ozbiljno zapretili Zvezdinom golu preko paklenog napadačkog tandema Marko Mlinarić – Snježan Cerin. Ovaj prvi je loptu poslao u prazan prostor prema zatrčalom Cerinu, koji se našao sam pred Stojanovićem, ali je Zvezdin čuvar mreže izašao kao pobednik. Može se reći da su golmani obe ekipe obeležili početak susreta.

Ivković je ipak kapitulirao u 32. minutu. Sjajni Janković je centrirao sa desnog krila, a Dušan Savić se našao na pravom mestu.

Riječki sudija Damir Matovinović je u 42. minutu dosudio slobodan udarac za Dinamo sa 17 metara. Zlatko-Cico Kranjčar je majstorski gađao u golmanov bliži ugao i pogodio.

Ivković je na drugoj strani još jednom bravuroznom intervencijom osujetio Savićev pokušaj, a na isteku prvog poluvremena fenomenalni Mlinarić je povukao loptu sa svoje polovine i u nezadrživom prodoru po desnoj strani stigao nadomak Zvezdinog gola odakle je kao na tacni pronašao svog golgetera Cerina. Na odmor se otišlo vođstvom Dinama 2:1!

Stanković je posle odmora u igru uveo Ranka Đorđića i Srebrenka Repčića. Pokazaće se da su ove izmene verovatno i odlučile pobednika.

“Crveno-beli” su u nastavku sve karte bacili u napad i to je moglo da im se osveti u 48. minutu, ali australijski Hrvat Edi Krnčević nije iskoristio grubu grešku golmana Stojanovića koji je ispustio loptu pred njegovim nogama. Nešto kasnije je i Kranjčar mogao svojim drugim golom da poveća prednost “modrih”.

Ipak, daleko više uzbuđenja dešavalo se u Dinamovom šesnaestercu. Nakon nekoliko propuštenih prilika, Zvezda je izjednačila u 66. minutu. Petrović je sa levog krila na ivici šesnaesterca uočio Đorđića, a nekadašnji igrač sarajevskog Željezničara i zeničkog Čelika, poznat po svojoj snažnoj levici, iz mesta je uputio silovit i precizan šut u sam levi donji ugao Ivkovićevog gola.

Gol Šestića za 3:2!

Već smo pomenuli Repčića kao jednog od aktera rezultatskog preokreta, o čemu je nakon utakmice pričao i trener Stanković. Nekadašnji igrač Sarajeva je u 73. minutu na pas Pižona Petrovića sjajno uposlio Šestića iza leđa protivničke odbrane. Usledila je karakteristična Šeletova majstorija, zaobišao je izašlog Ivkovića i poslao loptu u praznu mrežu.

Na terenu je nakon ovog gola postojao samo jedan tim – Zvezda. Krmpotić i Repčić opasno su ugrozili gostujući gol, a upravo je Repčić u 88. minutu ponovo bio asistent. Ovaj put je dodao Saviću, a lukavi Zvezdin golgeter je preciznim šutem poslao loptu od stative u gol.

I to je bilo to. Na kraju su svi bili zadovoljni – Zvezda te sezone ipak nije ostala bez trofeja, a i gosti iz Zagreba mogli su da se uteše titulom prvaka Jugoslavije, koju su čekali preko dve decenije.

“Crveno-belima” je ovo bio jubilarni deseti trofej Kupa Maršala Tita.

Pehar ide u ruke kapitenu Zvezde Pižonu Petroviću, iza je kapiten Dinama Velimir Zajec

CRVENA ZVEZDA: Aleksandar Stojanović, Zlatko Krmpotić, Zoran Mališević, Boško Đurovski, Zdravko Borovnica, Milan Janković, Vladimir Petrović, Miloš Šestić, Dušan Savić, Rajko Janjanin (Ranko Đorđić), Milko Đurovski (Srebrenko Repčić).

DINAMO: Tomislav Ivković, Emil Dragičević, Zvijezdan Cvetković, Dragan Bošnjak, Velimir Zajec, Srećko Bogdan, Edvard Krnčević, Snježan Cerin, Zlatko Kranjčar (Željko Hohnjec), Marko Mlinarić, Zoran Panić (Drago Dumbović).