Dogodilo se na Dan pobede – 9. maja

Enver Marić brani penal Gerdu Mileru (FOTO: DPA)

1973. godine – Fudbalska reprezentacija Jugoslavije ostvarila je prvu i jedinu pobedu nad Zapadnom Nemačkom na njenom terenu u istoriji susreta ova dva nacionalna tima

“Plavi” su u prijateljskom meču na Olimpijskom stadionu u Minhenu, pred 50 hiljada gledalaca, trijumfovali rezultatom 1:0 pogotkom Dušana-Duška Bajevića iz jedanaesterca u 75. minutu. Prethodno je Georg Švarcenbek igrao rukom u svom kaznenom prostoru. Glavni sudija meča Austrijanac Buzek u prvi mah je dosudio indirekt za našu ekipu, ali je preinačio svoju odluku nakon konsultacije sa pomoćnikom.

Buzek je duel Josipa Katalinskog i Jirgena Grabovskog u 83. minutu okarakterisao kao prekršaj i drugi put pokazao na belu tačku, ovaj put u šesnaestercu gostiju. Gerd Miler je izveo najstrožu kaznu, ali se “leteći Mostarac” Enver Marić bacio na levu stranu i odbranio ovaj udarac (gornja fotografija).

Raspoloženi Marić je smelim intervencijama još nekoliko puta spašavao mrežu gostiju, mada je i Jugoslavija na drugoj strani prokockalala par prilika za ubedljiviju pobedu. Kolosalnu šansu propustio je Nenad Bjeković u finišu susreta kada je izašao sam pred Majera, ali mu je čuvar mreže gola domaćina padom u noge oteo loptu.

Zapadna Nemačka je tada bila aktuelni šampion Evrope, a osmorica iz sastava nastupila su u finalu Svetskog prvenstva godinu dana kasnije kada su “panceri” pobedom nad Holandijom (2:1) osvojili titulu šampiona sveta.

JUGOSLAVIJA: Enver Marić (Velež Mostar), Dragoslav Stepanović (Crvena zvezda Beograd), Josip Katalinski (Željezničar Sarajevo), Dragan Holcer (Hajduk Split), Vladislav Bogićević (Crvena zvezda), Stanislav Karasi (Crvena zvezda)/Franjo Vladić (Velež)/Nenad Bjeković (Partizan Beograd), Miroslav Pavlovic (Crvena zvezda), Jovan-Kule Aćimović (Crvena zvezda), Ilija Petković (OFK Beograd), Dušan-Duško Bajević (Velež), Brane Oblak (Olimpija Ljubljana). Selektor: Vujadin Boškov.

ZAPADNA NEMAČKA: Sep Majer, Horst-Diter Hetges, Paul Brajtner, Franc Bekenbauer, Georg Švarcenbek, Hajnc Floe, Ulrih Henes, Volgang Overat, Jirgen Grabovski, Gerd Miler, Zigfrid Held/Ervin Kremers. Selektor: Helmut Šen.

Pobedonosni gol Duška Bajevića sa bele tačke

1979. godine – Beogradska Crvena Zvezda i nemačka Borusija iz Menhegladbaha odigrali su 1:1 u prvom meču finala Kupa UEFA.

Pred 100 hiljada gledalaca na beogradskoj “Marakani” domaćini su poveli golom Miloša Šestića u 22. minutu i stvorili još niz povoljnih prilika.

Gosti su izjednačili autogolom Ivana Jurišića posle sat vremena igre.

1946. godine – Prvu utakmicu po završetku Drugog svetskog rata fudbalska reprezentacija Jugoslavije odigrala je na Dan pobede u Pragu protiv domaće Čehoslovačke i slavila sa 2:0.

Strelci su bili Kosta Tomašević i Rajko Mitić.

1976. godine – Splitski Hajduk je u susretu sa beogradskim Partizanom ostvario najubedljiviju pobedu u istoriji duela ova dva kluba.

Boriša Đorđević (beli dres) pored Ivana Golca i Borislava Đurovića "zakucava" loptu za 6:0

Boriša Đorđević (beli dres) pored Ivana Golca i Borislava Đurovića “zakucava” loptu za 6:0

Golovima Slaviše Žungula (u 25. i  56. minutu),  Boriše Đorđevića (68, 79), Ivana Buljana (45) i Jurice Jerkovića (60),  “majstori s  mora”  su usred Beograda poveli sa 6:0.

Rezultatsku katastrofu Partizana samo je ublažio Nenad Bjeković u 81. minutu.

Hajduk  se ovim neočekivano visokim trijumfom približio lideru na tabeli Partizanu na samo dva boda, ali su “crno-beli” u infarktnoj završnici šampionata ipak sačuvali prvo mesto.

Uoči gostovanja Partizanu, trener “bilih” Tomislav Ivić dao je kontroverznu izjavu da će “Hajduk biti prvak ako mu dozvole”, koja je ponovo postala aktuelna po završetku prvenstva, zbog načina na koji se rasplela šampionska trka.

Prema tvdrnji Splićana, glavni sudija meča poslednjeg kola između Olimpije i Partizana u Ljubljani Dušan Maksimović bez razloga je produžio utakmicu više od pet minuta,  i tako omogućio “crno-belima” da baš u toj sudijskoj nadoknadi postignu gol vredan titule.