Partizanov debi u Ligi šampiona (6)

Ivica Iliev (prugasti dres, Partizan) u susretu sa marsejskim Olimpikom u Beogradu

Nakon što je u prethodnom susretu u Portu propustio šansu da ostane i proleće dočeka u Ligi šampiona, remijem na svom stadionu u duelu sa francuskim Olimpikom, Partizan je propustio priliku da svoju evropsku priču nastavi u Kupu UEFA.

Svesni činjenice da im samo pobeda donosi opstanak u Evropi, beogradski “crno-beli” su od prvog zvižduka španskog sudije Gonzalesa krenuli izrazito napadački, sa brzim izmenama pasova i čestim dijagonalnim utrčavanjima.

Nošeni fanatičnom podrškom preko 30.000 gledalaca, po veoma hladnom vremenu (temperatura oko nule), igrači Partizana saterali su protivnika u njegov šesnaesterac i brzim prodorima preko krila pokušavali da već na početku dođu do toliko željenog vođstva.

Habib Beje (plavi dres, Olimpik) i Andrija Delibašić (FOTO: Reuters)

Domaćini su prvu šansu imali u 12. minutu. Raspoloženi Milivoje Ćirković je ponovo bio brži i veštiji od svog direktnog čuvara i uspeo da centrira sa desne strane. Vladimir Ivić je promašio loptu, ona je došla do potpuno usamljenog Saše Ilića, ali kapiten Partizana sa desetak metara šutira iznad gola, dokazujući da je protivnička mreža u Ligi šampiona za njega bila i ostala začarana.

Kako je vreme odmicalo, Olimpik je postepeno konsolidovao svoje redove i počeo da razmišlja o napadu. Fatalni Didije Drogba je svoju prvu dobru akciju imao u 23. minutu kada je sa ivice šesnaesterca iz okreta šutirao ka donjem desnom uglu, ali se Đorđe Pantić nije dao iznenaditi, izbivši loptu u korner. Udarac iz ugla izveo je Johansen, skočio je i šutirao visoki Van Bujten, ali je loptu sa same gol-linije, glavom izbila Partizanova radilica Igor Duljaj.

Nakon kraće pauze, Partizan je ponovo krenuo svim snagama ka golu Gavanja. Međutim, svi napadi “crno-belih” odbijali su se o stamenu odbranu Olimpika, na čelu sa Van Bujtenom. Domaćin je zato svoju šansu tražio u prekidima.

U poslednjoj akciji prvog poluvremena Nikola Malbaša je iz slobodnog udarca iskosa sa 25 metara, umesto centaršuta, uputio direktan šut ka golu francuske ekipe, ali se lopta od prečke odbila u polje.

Prvi deo je završen nepovoljnim rezultatom po našeg šampiona – 0:0.

Drugih 45 minuta bili su “biti ili ne biti” za obe ekipe, jer nije bilo rezultata koji bi odgovarao i jednima i drugima. Igrači domaće ekipe nastavili su da kontrolišu prostor, oduzimaju protivniku loptu na sredini terena i preko bočnih pozicija jurišaju na gol Marsejaca.

Ivica Iliev je u 54. minutu na desnoj strani “promešao” odbranu Olimpika, a zatim centrirao prizemnu loptu ka drugoj stativi. Uleteo je Andrija Delibašić, ali je lopta zamalo očešala krampone na njegovoj kopački.

REKAO JE POSLE MEČA …

“Videlo se u ovih šest mečeva da imamo potencijal i za drugu fazu Lige šampiona, a ne samo za Kup UEFA. Nismo to iskoristili iz dva razloga. Prvi su naše neiskorišćene šanse, izazvane nedostatkom koncentracije. Drugi razlog je preveliko poštovanje prema rivalima. Ostalo je bilo kako treba i pokazalo se da ne treba nikoga da se plašimo” (Lotar Mateus, trener Partizana)

Partizan je platio danak neiskustvu u 61. minutu. U jeku napada domaćina, Hemdani je izveo slobodan udarac sa 40-ak metara, lopta je dugo putovala ka šesnaestercu, Mido je nadskočio Branka Savića i šutem glavom sa desetak metara matirao golmana Pantića. Udarac je bio precizan, tako da ni visoki i dobro postavljeni golman “crno-belih” ništa nije mogao da učini.

Olimpik je igrao sve sigurnije, a “crno-belima” je trebao brz pogodak da bi se vratili u meč. Mogao je Iliev da izjednači u 69. minutu, ali mu je prilikom šuta zasmetao Beje. Samo dva minuta kasnije u ovom meču fenomenalni Ćirković je kao brzi voz prošao desnom stranom i idealno uposlio Nikolu Malbašu, ali odbrambeni igrač Partizana, poput svog kapitena Ilića, promašuje nezaštićenu mrežu sa 7-8 metara.

U igri bez koncepcije Partizan je ipak došao do izjednačenja. Pogrešila je odbrana Marsejaca, najsnalažljiviji je bio Andrija Delibašić i glavom, sa 7-8 metara, postigao svoj i Partizanov treći pogodak u Ligi šampiona. Ostalo je još desetak minuta nade za domaćine i strepnje za goste.

Već u sledećem napadu Partizan je preko Ilieva mogao da dođe do drugog pogotka, ali je napadač “crno-belih” loptu već viđenu u golu, sa pet metara poslao direktno u telo golmana Gavanjona. Propuštena je neverovatna prilika da se protivnik nokautira u samo dva minuta!

Do kraja meča bili smo svedoci stihijskih pokušaja našeg šampiona da što pre dođe do gola. Gosti su se umešno branili da bi kraj susreta dočekali sa uzdignutim rukama u znak radosti. Očajni Partizanovi igrači popadali su po zaleđenom terenu, navijači su ostali u neverici, ali je semafor ostao neumoljiv: Partizan – Olimpik 1:1.

Real i Porto nastavili su takmičenje u Ligi šampiona, Marsejci su otišli u Kup Uefa, dok su Beograđani sa tri remija i tri poraza završili debitantski nastup u najjačem fudbalskom klupskom takmičenju Evrope.

Osim u Marseju, kada su het-trikom Didijea Drogbe deklasirani sa 0:3, “crno-beli” su svim svojim rivalima bili barem ravnopravan suparnik. Ostali su neporaženi u svim mečevima pred svojom publikom. Platili su danak neiskustvu i momentima dekoncetracije u kojima su primali golove ili promašivali stopostotne prilike.

Liga šampiona u fudbalu, “F” grupa, šesto kolo, Beograd, 9. decembar 2003. godine

PARTIZAN (Beograd) – OLIMPIK (Marsej, FRANCUSKA) 1:1 (0:0)

Stadion: Partizana. Gledalaca: 30.000. Sudija: Gonzales (ŠPANIJA). Strelci: Delibašić (80) za Partizan i Mido (61) za Porto. Žuti karton: Vahoušek.

PARTIZAN: Pantić, Ćirković, Rzasa (Drulović od 66. minuta), Malbaša, Duljaj, Ognjanović, Savić, Ilić (Čakar od 88. minuta), Ivić, Iliev (Radončić od 88. minuta), Delibašić.

OLIMPIK: Gavanjo, Van Bujten, Kristanval (Beje od 16. minuta), Johansen, Meite, Hemdani, N’ Daje, Vahoušek, Eker, Drogba, Mido.