Partizanov debi u Ligi šampiona (1)

Sa utakmice Partizan - Porto 1:1 (FOTO: AP)

Nakon penal-pobede nad engleskim Njukaslom u trećem kolu kvalifikacija, fudbaleri beogradskog Partizana po prvi put su se našli u grupnoj fazi Lige šampiona.

Bilo je to u sezoni 2003/04, u klupskoj istoriji Partizana poznatoj i kao “`Ajmo, Milivojeee …!”, “Lotare, Srbine!” ili “Madrid je mali grad”.

“Crno-beli” su voljom žreba raspoređeni u “F” grupu, zajedno sa madridskim Realom, portugalskim Portom i marsejskim Olimpikom.

Kolika je bila snaga rivala govore sledeći podaci: Real su uoči sezone proglasili fudbalskim “drim-timom” jer je gotovo na svakoj poziciji u veznom redu i napadu imao ponajbolje svetske igrače. Porto, kojeg je sa klupe predvodio talentovani trener Žoze Murinjo, osvojio je te sezone Ligu šampiona pregazivši Monako u finalu sa 3:0, dok je Olimpik, nakon što je u grupi osvojio treće mesto, dogurao do finala Kupa UEFA, u kojem je sa 0:2 poražen od Valensije.

Te jeseni na zelenom tepihu stadiona u Humskoj golmanska umeća prikazivali su Viktor Baija i Iker Kasiljas. Svoja fudbalska umeća demonstrirali su takvi asovi kao što su Košta, Karvaljo, Koštinja, Maniš, Deko, Van Bujten, Drogba, Salgado, Roberto Karlos, Zidan, Bekam, Raul Gonzales, Figo, Ronaldo

“Crno-beli” su prežaljeni već nakon žreba, utoliko pre što su uoči nove sezone bili značajno oslabljeni u napadačkoj liniji. Klub su, naime, napustili Zvonimir Vukić i Danko Lazović, koji su u prethodnoj sezoni zajedno postigli čak 33 prvenstvena gola.

U Humsku su pristigli Ljubinko Drulović iz lisabonske Benfike, Nenad Đorđević iz beogradskog Obilića, Kamerunac Pjer Boja i Poljak Tomaž Žonsa.

Premijeru u Ligi šampiona Partizan je imao 16. septembra 2003. godine na svom stadionu pred prepunim tribinama i u fantastičnom dekoru. “Crno-beli” su odgrali nerešeno sa šampionom Portugalije Portom – 1:1 (0:1).

Duel Vesta (prugasti dres, Partizan) i Mekartija (FOTO: AFP)

Sudio je Mihalj Beneš iz Češke Republike. Strelci su bili Koštinja u 22. minutu za goste, a Andrija Delibašić u 55. za domaćine. Žute kartone zaradili su Delibašić i Albert Nađ za Partizan, a Koštinja i Deko za Porto.

PARTIZAN: Radaković, Ćirković (Drulović od 46. minuta), Stojanoski (Savić od 46. minuta), Vest, Đorđević, Duljaj, Žonsa, Nađ, Ilić, Delibašić, Iliev (Bojan Brnović od 84. minuta).

PORTO: Baija, Fereira, Košta, Karvaljo, Valente, Koštinja, Maniš (Bosingva od 79. minuta), Deko (Fernandez od 89. minuta), Mendes, Mekarti (Jankauskas od 70. minuta), Derlei.

Trener Partizana Lotar Mateus opredelio se za jednu zatvoreniju varijantu, tako da domaćini nisu često dolazili u situaciju da ugroze mrežu Viktora Baije.

“Čestitam ekipi. Zadovoljan sam rezultatom i igrom, pogotovo u drugom poluvremenu. U prvom delu meča videlo se da je ekipa bila malo nervozna. Ipak, ovo je ‘nova zemlja’ za nas i nekim igrači moraju da se naviknu na nov vazduh. U budućnosti moramo mnogo bolje da uđemo u utakmicu, ako želimo dobar rezultat” (Lotar Mateus, trener Partizana).

“Sa psihološkog stanovišta vrlo je važno da ne izgubiš prvu utakmicu u Ligi šampiona i mi smo u tome uspeli. Možda smo mogli da pobedimo, imali smo prilike u prvom delu da povedemo sa 2:0, ali na kraju mislim da je nerešen rezultat, ipak, najpravedniji” (Žoze Murnjo, trener Porta)

Gosti su poveli u 22. minutu. Posle kornera sa desne strane, glavom je ka golu Partizana šutirao Koštinja. Golman Radovan-Rašo Radaković krajnjim naporom odbio je loptu, a na gol-liniji su se zbunili defanzivci domaćih Milivoje Ćirković i Milan Stojanoski i praktično potvrdili pogodak.

Najpovoljniju priliku na utakmici Portugalci su imali u finišu prvog dela, kada je Derlei sa dva metra promašio praznu mrežu.

U drugom poluvremenu trener Mateus potpuno je promenio formaciju igre. On je umesto Stojanoskog i Ćirkovića uveo Drulovića i Branka Savića, koji su potpuno preokrenuli fizionomiju igre domaćih.

Partizan je izjednačio u 55. minutu posle prekršaja nad Ilievim. Veteran Drulović izveo je sa 25 metara slobodan udarac, lopta je prošla pored “živog zida”, odbila se od Vesta do Delibašića, koji iz prve, sa desetak metara, snažno šutira u nezaštićeni deo mreže …