Partizanov debi u Ligi šampiona (4)

Iker Kasiljas (Real) i Saša Ilić (Partizan)

U utakmici 4. kola “F” grupe evropske Lige šampiona, odigrane 4. novembra 2003. godine, beogradski Partizan i madridski Real odigrali su u Beogradu bez golova.

U prvih pola sata susreta domaćini su preko Nikole Malbaše dva puta zapretili golu Madriđana. Nakon prekršaja nad Portugalcem Luišom Figom, slobodan udarac za Real sa 20 metara izveo je Roberto Karlos. Tom prilikom omaleni Brazilac povredio je mišić leve noge, pa ga je ubrzo zamenio Guti.

Brzonogi Ivica Iilev je u 20. minutu poveo kontranapad “crno-belih” i sa 20-ak metara uputio sjajan šut ka samom donjem desnom uglu gola. Iker Kasiljas je fantastično reagovao i loptu izbio u korner.

Albert Nađ se obrukao pred golom Madriđana, iako je bio potpuno sam pred golom gostiju, a na drugoj strani lukavi Ronaldo ukrao je loptu odbrani Partizana i krenuo prema, činilo se, nemoćnom Đorđu Pantiću. Mladi čuvar mreže Beograđana sjajno je reagovao i krajnjim naporom, nogom spasao svoju mrežu. Nešto kasnije, odbrana Partizana se ponovo našla u matnoj poziciji, ali je Figo, nakon kornera Dejvida Bekama, bio zamalo neprecizan.

Onda slede trenuci u kojima je Iliev odigrao simultanku sa igračima Reala. Vižljasti napadač Partizana “promešao” je odbranu Madriđana, dodao petom Saši Iliću, koji je idealno centrirao ka daljoj stativi. Andrija Delibašić je uleteo u peterac i u padu šutirao, ali je Kasiljas mačijim refleksom “skinuo” loptu već viđenu u mreži. Najbolja prilika za Partizan u prvom poluvremenu.

Strasti su se uzburkale krajem prvog dela. Bekam je ušao u verbalni duel sa Nađom, a Delibašiću je u jednom vazdušnom duelu sa Ivanom Elgerom pukla arkada, pa je mladi napadač Partizana iznesen sa terena.

Luiš Figo (plavi dres, Real) okružen trojicom Partizanovaca (FOTO: Reuters)

Početak drugog poluvremena protiče u znaku neuspelih pokušaja igrača obe ekipe da ugroze gol protivnika. Nešto konkretniji je bio odlični Iliev koji je sa 23 metra poslao pravu bombu ka Kasiljasu. Lopta je fijuknula pored desne stative.

Real preuzima inicijativu i sve opasnije ugrožava gol domaćina. Prvo Zinedin Zidan izlazi sam pred Pantića, ali je golman Partizana ponovo na visini zadatka. Zatim Ronaldo, iz pozicije iz koje je mogao i da šutira, greši u pokušaju da uposli Raula. Ronaldo je ponovo jedan-na-jedan sa Pantićem, ali je neravan teren u ovoj akciji bio saveznik domaćina.

Nakon dužeg vremena “crno-beli” su prešli centar igrališta. Igor Duljaj je dodao do Ilića, ovaj je u prazan prostor izbacio hitronogog Ljubinka Drulovića. Iskusni srpski internacionalac prihvatio je loptu u stopostotnoj šansi, ali je njegova lopta, koja nije bila ni šut ni centaršut, praćena uzdasima publike, završila u gol-autu.

REKLI SU …

“Tužno je da se ne iskoriste onakve šanse kakve je imao Saša Ilić. Nedostajali su nam golovi, mogli smo da izvučemo mnogo više” (Lotar Mateus, trener Partizana).

“Teren je odmogao igračima, ali ih nije sprečio da odigraju dobru utakmicu sa mnogo nadmetanja i trčanja, ali fudbal je spektakl u kome se traže golovi. Njih večeras nažalost nije bilo” (Karlos Keiroš, trener Reala).

Poslednjih desetak minuta uzbuđenja pred oba gola su se smenjivala kao na filmskoj traci. Šansu meča je propustio kapiten Partizana Ilić u 83. minutu kada je lako mogao da se proslavi i postane drugi “Sale nacionale” (prvi je, naravno, košarkaš Aleksandar Đorđević), ali je svojom nespretnom reakcijom devalvirao sve ono dobro što je tokom susreta učinio. Drulović je prodirao levom stranom, sjajno šutirao, Kasiljas je ispustio loptu, a Ilić je sa šest metara uspeo da promaši čitav gol. Neverica i veliko razočarenje na stadionu.

Isti fudbaler je mogao da se iskupi nekoliko sekundi pre kraja susreta. Požrtvovani Savić je gotovo već izgubljenu loptu sa desnog krila poslao u šesnaesterac Reala, Iilć je neometano šutirao sa 7-8 metara, ali je Kasiljas, poput njegovog kolege Pantića na suprotnoj strani, ove večeri bio jednostavno nesavladiv.

Liga šampiona u fudbalu, “F” grupa, četvrto kolo, Beograd,, 4. novembar 2003. godine

Partizan (Beograd) – Real (Madrid, ŠPANIJA) 0:0

Stadion: Partizana. Gledalaca: 30.000. Sudija: Kosimo Bolonjino (ITALIJA). Žuti karton: Rzasa. Crveni kartoni: – .

PARTIZAN: Pantić, Savić, Malbaša (od 19. minuta Rzasa), Vest, Bajić, Duljaj, Nađ (od 65. minuta Drulović), Ilić, Đorđević, Iliev, Delibašić (od 46. minuta Stojanoski).

REAL: Kasiljas, Salgado, Roberto Karlos (od 11. minuta Guti), Elgera, Pavon, Bekam, Zidan, Figo, Raul Bravo, Ronaldo, Raul.