`Ajmo, Milivojeee …!

Milivoje Ćirković posle pobedonosnog penala protiv Njukasla

Prvo učešće beogradskog Partizana u Ligi šampiona bilo je ujedno i najuspešnije do sada. Pod vođstvom trenera Lotara Mateusa, koji je kao igrač sakupio rekordnih 150 nastupa za nemački nacionalni tim, “crno-beli” su igrali u grupi sa portugalskim Portom, madridskim Realom i marseljskim Olimpikom.

Porto je pod komandom Žozea Murinja nekoliko meseci kasnije osvojio titulu šampiona Evrope. Ekipa Reala je te sezone dobila naziv “galaktikosi” zbog imena koja su uterivala strah u kosti svakom protvniku i pre početka utakmice. Za “kraljevski” klub nastupali su Brazilci Ronaldo i Roberto Karlos, Francuz Zidan, Portugalac Figo, Englez Bekam, Španci Kasiljas i Raul. Prva zvezda Olimpika bio je Didije Drogba …

U takvom društvu, Partizan je izborio tri remija i dva minimalna poraza. Jedini stvarni rezultatski kiks (0:3) desio se na gostovanju kod Olimpika, kada se het-trikom proslavio Drogba.

Partizan je u drugom kolu kvalifikacija sa 1:1 u Beogradu i 2:2 u Stokholmu eliminisao švedskog prvaka Đurgarden.

Poslednja prepreka na putu ka grupnoj fazi Lige šampiona bio je engleski Njukasl, koje je sa klupe vodio bivši selektor Engleske Ser Bobi Robson. Mrežu engleskog kluba branio je golman Republike Irske Šaj Given, dok su napadački tandem činili najbolji strelac Premijer lige svih vremena Alan Širer i legenda velškog fudbala Kreg Belami …

Prisetimo se dvomeča protiv Njukasla, koji će ostati upamćen i po uskliku “Ajmo, Milivojeee …!”, koji je komentator Radio-televizije Srbije Predrag – Peki Strajnić pustio u etar dok je Ćirković hvatao zalet za odlučujući penal u revanšu.

Partizan – Njukasl 0:1

Beograd, 13. avgusta 2003. (Beta/Tanjug) – Fudbaleri Partizana poraženi su večeras u Beogradu od engleskog Njukasla sa 1:0, u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Silovito: duel Igora Duljaja (levo) i Garija Spida

Beogradski “crno-beli” ponovo su dobro odigrali, ali nisu imali dovoljno koncentracije u završnici i propustili su mnogo izglednih šansi.

Šampion Srbije i Crne Gore ofanzivno je započeo utakmicu i nametnuo visok tempo, dok su gosti iz Engleske igrali zatvoreno i šansu tražili iz kontranapada.

Partizan i Njukasl ravnopravno su igrali, ali je domaći tim u prvih sat vremena držao zaista visok tempo igre.

Nekoliko puta su “crno-beli” mogli da postignu gol, a najviše puta je u prilici bio Ivica Iliev, koji je čak četiri puta na meču “zaboravio” loptu iza sebe.

Najviše problema odbrani domaćih zadavao je brzonogi Kreg Belami, dok je kapitena Njukasla, Alana Širera sasvim “uštopovao” Taribo Vest.

“Hladan tuš” za navijače Partizana usledio je sedam minuta pre kraja prvog dela.

Geri Spid je centrirao sa leve strane, lopta je došla u šesnaesterac, a Širer nije bio dovoljno brz. Na slobodnu loptu naleteo je večeras raspoloženi Nolberto Solano i smestio je iza leđa nemoćnog Ivice Kralja.

Na poluvremenu je u igru ušao Ljubinko Drulović i uneo malo živosti u redove “crno-belih”, koji su pali posle primljenog gola.

Partizan je imao još nekoliko izglednih prilika, ali nije uspeo da iskoristi nijednu, ni iz slobodnih udaraca ni iz prodora.

Beskompromisni start Alberta Nađa na Krega Belamija

Engleski tim, trećeplasirani prošle sezone, uspostavio je u poslednjih petnaestak minuta kontrolu nad utakmicom i više je napadao.

Nošeni podrškom navijača, igrači Partizana poslednjih desetak minuta počinju da napadaju u talasima, a tada se isticao defanzivac Vest.

Šampion SCG je najizgledniju šansu na meču imao u poslednjim trenucima. Drulović je prodro sa desne strane, uputio pas po zemlji, Saša Ilić je šutirao pravo u Šeja Givena, a na taj odbitak naleteo je Milan Stojanoski, koji je glavom šutirao pored gola.

Prva utakmica trećeg kola kvalifikacija za ligu šampiona, Beograd, SRBIJA I CRNA GORA, 13. avgust

Partizan (Beograd, SRBIJA I CRNA GORA) – Njukasl Junajted (Njukasl, ENGLESKA) 0:1 (0:1)

Stadion: Partizana u Beogradu. Gledalaca: 30.000. Sudija: Vladimir Hrinjak (Slovačka). Žuti kartoni: Nađ, Đorđević, Malbaša, Vest (Partizan), Belami, O’Brajen, Ameobi i Širer (Njukasl). Strelac za Njukasl: Nolberto Solano u 38. minutu.

PARTIZAN: Kralj – Ćirković, Vest, Bajić, Đorđević, Malbaša – Duljaj (Drulović), Ilić, Nađ – Delibašić (Stojanovski), Iliev.

NJUKASL: Given, Grifin, Solano (Dženas), O’Brajen, Dajer, Širer, Belami, Spid, Vudgejt, Rober (Ameobi), Bernar.

Rekli su …

“Čestitam mojoj ekipi na prikazanoj igri ali i Njukaslu na pobedi. Imali smo šansi, ali rezultat se računa. Moja ekipa se borila do kraja utakmice i igrala je dobro. U fudbalu je sve moguće i ja se nadam da ćemo u revanšu iskoristiti šanse koje smo ovde propustili” (Lotar Mateus, trener Partizana).

“Bila je teška utakmica, ali mi smo dobro odigrali. Njukasl je imao više sreće, tako da je iz jedine šanse postigao gol. Žao mi je sjajne publike. Mislim da smo zaslužili da postignemo bar taj izjednačujući pogodak” (Ljubinko Drulović, fudbaler Partizana).

“Bilo je baš kao što smo očekivali – teško. Timovi su bili blizu sve vreme, uz minimalne razlike. Možda smo i imali sreće, ali smo imali golmana” (Bobi Robson, trener Njukasla).

Partizan u Ligi šampiona

Njukasl, ENGLESKA, 27. avgusta 2003. (Beta/Tanjug) – Fudbaleri Partizana plasirali su se za ovogodišnju Ligu šampiona pošto su večeras, kao gosti, savladali predstavnika Engleske Njukasl Junajteda posle boljeg izvođenja jedanaesteraca sa 4:3.

Odluka: Penal Milivoja Ćirkovića za plasman u Ligu šampiona

Posle regularnog toka utakmice i produžetaka rezultat je bio 1:0 (1:0, 0:0)za Partizan. Prvi meč u Beogradu završen je trijumfom Engleza 1:0.

Regularni deo meča završio se vođstvom Partizana od 1:0, golom koji je postigao Ivica Iliev u 56. minutu. Tim pogotkom anulirana je prednost Njukasla iz prvog meca, u Beogradu pre dve nedelje.

Nakon toga odigrana su dva produžetka, bez pogodaka, a potom se pristupilo izvođenju jedanesteraca.

Za Partizan precizni su bili Albert Nađ, Damir Čakar, Saša Ilić i Milivoje Ćirković, a golman “crno-belih” Ivica Kralj odbranio je dva šuta Njukasla.

Partizan je tako postao prvi tim iz Srbije i Crne Gore koji se plasirao u Ligu šampiona, posle 12 godina bez predstavnika u tom elitnom evropskom takmičenju.

U većem delu prvog poluvremena, pred punim stadionom “Sent Džejms Park“, dominirala je domaća ekipa, koja je uspela da stvori nekoliko prilika pred mrežom Partizana. Dobre intervencije odbrane, kao i slaba koncentracija napadača Njukasla, sačuvale su mrežu beogradskog tima.

Kapiten Njukasla Alan Širer je u prvom poluvremenu u nekoliko navrata glavom uputio loptu preko gola, što je takođe jednom učinio i Ameobi. Solidnu priliku domaći su imali i kada je sa oko 20 metara šutirao Solano.

Ipak, u tom delu meča, viđena je prilično pasivna igra, s obzirom da je domaćem timu odgovarao rezultat, a gosti nisu uspeli da povežu svoje redove.

Najizgledniju priliku za gol, Partizan je imao pred sam kraj prvog poluvremena, kada Andrija Delibašić nije uspeo da stigle loptu ispred protivničkog gola, na odličan centaršut Nikole Malbaše.

Oba trenera odlučila su da drugo poluvreme počnu sa istim postavama kao i prvo, ali je slika na stadionu u Njukaslu, ipak, potpuno promenjena.

Partizan je počeo agresivnije, a sjajnu priliku je iskoristio u 56. minutu. Akciju je započeo Nađ, koji je uposlio Ilića na oko 17 metara od gola, sa desne strane. Ilić je potom loptu dodao usamljenom Ilijevu, kome nije bilo teško da loptu pošalje u prazan gol domaćeg tima.

Od tog trenutka, utakmica je postala izuzetno zanimljiva, a prvu priliku za izjednačenje Njukasl je imao odmah potom, ali je dobro intervenisala odbrana Partizana.

U drugoj polovini drugog poluvremena, domaći “crno-beli” su uspeli da u potpunosti preuzmu inicijativi, a igrači iz Beograda su se uglavnom preselili u odbranu, čekajući priliku za kontranapad.

U nekoliko navrata uspeli su to i da učine i da ugroze protivnički gol, ali je regularni deo utakmice ipak završen vođstvom od 1:0, čime je anulirana prednost Njukasla iz Beograda.

Produžeci su doneli žestok pritisak domaćeg tima, koji nije realizovao svoje šanse, pre svega čestim intervecijama odbrane Partizana.

Beogradski “crno-beli”, večeras u alternativnim ljubičasto-plavim dresovima, oslobodili su se pritiska u drugoj polovini drugog produžetka, pa su u nekoliko navrata i ugrozili gol Njukasla.

Trener Mateus odlučio se da u tim trenucima osveži tim, i umesto napadača Delibašića uveo je iskusnog Damira Čakara.

Sjanu priliku imali su domaći igrači, kada je Širer iz slobodnog udarca sa oko 20 metara ugrozio gol Partizana, ali je golman Partizana Ivica Kralj odlično reagovao izbacivši nogom loptu u korner.

Nakon toga, prešlo se na izvođenje penala.

Sa bele tačke prvi su krenuli Englezi, ali je kapiten Širer bio neprecizan. Šut Malbaše odbranio je Šaj Given, a potom je istom merom uzvratio i golman beogradskog tima, Kralj koji je odbranio šut Kirona Dajera.

Precizan je zatim bio Partizanov defanzivni igrač Nađ, a potom je Kralj ponovo oduševio sve navijače beogradskog tima, odbranivši šut Džonatana Vudgejta.

Milan Stojanovski propustio je priliku da Partzanu donese veliku prednost, pogodivši prečku, a Ameobi je to iskoristio za izjednačenje, 1:1, u izvođenju penala.

Čakar je doneo novu prednost timu iz Beograda, Lua Lua je izjadnačio na početku pete serije, a prvu priliku da meč reši u korist Partizana propustio je Ilijev, nepreciznim šutem.

U šestoj seriji Njukasl je precizan, ali i kapiten Partizana Ilić. Grešku Hjuza, koji je šutirao preko gola, materijalizovao je Ćirković, koji je postigao gol i Partizanu doneo plasman u Ligu šampiona.

Revanš meč trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona, Njukasl, ENGLESKA, 27. avgust

Njukasl (ENGLESKA) – Partizan (Beograd, SRBIJA I CRNA GORA) 0:1 nakon dva produžetka (na poluvremenu je bilo 0:0), posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 4:3 za Partizan.

Stadion: Sent Džejms Park u Njukaslu. Gledalaca: 40.000. Sudija: Jan Begerer (Holandija). Strelac u regularnom toku utakmice: Ivica Iliev u 56. minutu. Žuti kartoni: Malbaša i Duljaj (Partizan).

NJUKASL: Given, Vudgejt, Spid (Dženas), O’Brajan, Hjuz, Bernar, Dajer, Solano (Lualua), Aneobi, Širer, Vijano (Rober).

PARTIZAN: Kralj, Ćirković, Malbaša, Duljaj, Vest, Đorđević, Nađ, Ilić, Stojanovski, Delibašić (Čakar) i Iliev.