Olimpijska priča ide dalje …

Odbojkaši SR Jugoslavije, olimpijski šampioni uz 2000. godine

Od dezintegracije SFR Jugoslavije održano je sedam letnjih olimpijskih igara na kojima su bivše republike i pokrajine zajedno osvojile 86 medalja – 22 zlatne, 30 srebrnih i 34 bronzane.

Medalje su osvajali Hrvatska (33 – 11 zlatnih, 10 srebrnih i 12 bronzanih), Slovenija (23 – 5, 8, 10), SR Jugoslavija, odnosno Državna zajednica Srbije i Crne Gore (12 – 2, 5, 5), Srbija (15 – 3, 6, 6), Kosovo* (jedna zlatna), Crna Gora (jedno srebro) i Makedonija (jedna bronzana). Bez odličja je još uvek Bosna i Hercegovina.

Kada govorimo o sportistima sa prostora bivše države, rekorder po broju nastupa na olimpijskim igrama je slovenački strelac Rajmond Debevec sa osam učešća, u kojima je osvojio jedno zlato i dve bronze.

Rajmond Debevec

Rajmond Debevec (FOTO: slovenskavojska.si)

Iza njega su srpska strelkinja Jasna Šekarić (pet medalja – 1, 3, 1) i hrvatski stonoteniser Zoran Primorac (jedno srebro) sa sedam nastupa. Slede ih srpski skakač u vis Dragutin Topić i slovenački veslač Iztok Čop sa po šest učešća. Čop ima četiri medalje – po jednu zlatnu i srebrnu i dve bronzane.

I još jedan fantastičan detalj vezan za strelce: Goran Maksimović je u Seulu 1988. godine osvojio zlatnu, a negova ćerka Ivana Maksimović u Londonu 2012. godine srebrnu medalju.

Sportisti novoformiranih država osvajali su medalje i u sportovima u kojima SFR Jugoslavija to nije uspevala: odbojci, tenisu, kajaku na divljim vodama, dizanju tegova, jedrenju …

Zbog sankcija Ujedinjenih nacija, SR Jugoslaviji nije dozvoljeno da se u Barseloni 1992. godine takmiči pod svojim imenom i državnom zastavom, već kao olimpijski tim, i to samo u pojedinačnoj konkurenciji.

Goran i Ivana Maksimović (FOTO: novosti.rs)

Goran i Ivana Maksimović (FOTO: novosti.rs)


BARSELONA, ŠPANIJA (od 25. jula do 9. avgusta 1992. godine)

OLIMPIJSKI TIM

Jasna Šekarić (streljaštvo, vazdušni pištolj, 10 metara): 486,4 krugova, SREBRNA MEDALJA.

Aranka Binder (streljaštvo, vazdušna puška, 10 metara): 495,1 krugova, BRONZANA MEDALJA.

Stevan Pletikosić (streljaštvo, malokalibarska puška, ležeči, 50 metara): 701,1 krug, BRONZANA MEDALJA.

HRVATSKA

Goran Ivanišević (tenis, pojedinačno): Mota (Portugalija) – pobeda 3:2 u prvom kolu, Harhuis (Holandija) – pobeda 3:2 u drugom kolu, Hlasek (Švajcarska) – pobeda 3:2 u trećem kolu, Santoro (Francuska) – pobeda 3:2 u četvrtfinalu, Rose (Švajcarska) – poraz u polufinalu. BRONZANA MEDALJA.

Goran Ivanišević, Goran Prpić (tenis, parovi): Pol Harhuis, Mark Kovermans (Holandija) – pobeda 3:1 u prvom kolu, Hari Suharjadi, Bonit Virjavan (Indonezija) – pobeda 3:0 u drugom kolu, Rameš Krišnan, Leander Paes (Indija) – pobeda 3:1 u četvrtfinalu, Vejn Fereira, Pijeti Norval (Južna Afrika) – poraz 2:3 u polufinalu. BRONZANA MEDALJA.

Košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Vladan Alanović, Franjo Arapović, Danko Cvjetičanin, Alan Gregov, Arijan Komazec, Toni Kukoč, Aramis Naglić, Velimir Perasović, Dražen Petrović, Dino Rađa, Žan Tabak, Stojko Vranković.

SLOVENIJA

Iztok Čop, Denis Žvegelj (veslanje, dovojac bez kormilara): 6:37,11 minuta (prva runda), 6:46,71 minuta (prva runda, “repesaž”), 6:34,48 minuta (polufinale), 6:33,43 minuta (finale, BRONZANA MEDALJA).

Jani Klemenčič, Sašo Mirjanič, Milan Janša, Sadik Mujkić (veslanje, četverac bez kormilara): 6:04,91 minuta (prva runda), 5:59.52 minuta (polufinale), 5:58,24 minuta (finale, BRONZANA MEDALJA).

ATLANTA, SAD (od 19. jula do 4. avgusta 1996. godine)

HRVATSKA

Rukometna reprezentacija – ZLATNA MEDALJA: Vladimir Jelčić, Goran Perkovac, Irfan Smajlagić, Božidar Jović, Alvaro Načinović, Vladimir Šujster, Bruno Gudelj, Nenad Kljaić, Iztok Puc, Zoran Mikulić, Venio Losert, Patrik Čavar, Valner Franković, Slavko Goluža, Valter Matošević, Zlatan Saračević.

Vaterpolo reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Perica Bukić, Damir Glavan, Igor Hinić, Vjekoslav Kobešćak, Joško Kreković, Ognjen Kržić, Dubravko Šimenc, Siniša Školneković, Ratko Štritof, Tino Vegar, Renato Vrbičić, Zdeslav Vrdoljak.

SR JUGOSLAVIJA

Aleksandra Ivošev (streljaštvo, malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 686,1 krugova, ZLATNA MEDALJA.

Aleksandra Ivošev (streljaštvo, vazdušna puška, 10 metara): 497,2 krugova, BRONZANA MEDALJA.

Košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Saša Đorđević, Dejan Bodiroga, Dejan Tomašević, Milenko Topić, Miroslav Berić, Nikola Lončar, Predrag Danilović, Saša Obradović, Vlade Divac, Žarko Paspalj, Željko Rebrača, Zoran Savić.

Odbojkaška reprezentacija – BRONZANA MEDALJA: Đorđe Đurić, Žarko Petrović, Vladimir Batez, Željko Tanasković, Dejan Brđović, Đula Mešter, Slobodan Kovač, Nikola Grbić, Vladimir Grbić, Rajko Jokanović, Goran Vujević, Andrija Gerić.

SLOVENIJA

Brigita Bukovec (atletika, 100 metara sa preponama): 12,72 sekundi (prva runda), 12,66 sekundi (četvrtfinale), 12,63 sekundi (polufinale), 12,59 sekundi (finale, SREBRNA MEDALJA).

Andraž Vehovar (kajak na divljim vodama, slalom): SREBRNA MEDALJA.

SIDNEJ, AUSTRALIJA (od 15. septembra do 1. oktobra 2000. godine)

HRVATSKA

Nikolaj Pešalov (dizanje tegova, perolaka kategorija): 325 kilograma, ZLATNA MEDALJA.

Igor Boraska, Krešimir Čuljak, Igor Francetić, Tihomir Franković, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Tomislav Smoljanović, Branimir Vujević, kormilar Silvijo Petriško (veslanje, osmerac): 5:33,33 minuta (polufinale), 5:34,85 minuta (finale, BRONZANA MEDALJA)

SR JUGOSLAVIJA

Jasna Šekarić (streljaštvo, vazdušni pištolj, 10 metara): 486,5 krugova, SREBRNA MEDALJA.

Odbojkaška reprezentacija – ZLATNA MEDALJA: Vladimir Batez, Slobodan Boškan, Andrija Gerić, Nikola Grbić, Vladimir Grbić, Slobodan Kovač, Đula Mešter, Vasa Mijić, Ivan Miljković, Goran Vujević, Igor Vušurović.

Vaterpolo reprezentacija – BRONZANA MEDALJA: Aleksandar Šoštar, Nikola Kuljača, Aleksandar Ćirić, Danilo Ikodinović, Viktor Jelenić, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Petar Trbojević, Veljko Uskoković, Jugoslav Vasović, Vlada Vujasinović, Nenad Vukanić, Predrag Zimonjić.

SLOVENIJA

Iztok Čop, Luka Špik (veslanje, dabl-skul): 6:24,92 minuta (prva runda), 6:16,41 (polufinale), 6:16,63 minuta (finale, ZLATNA MEDALJA).

Rajmond Debevec (streljaštvo, malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1,275,1 krugova, ZLATNA MEDALJA.

MAKEDONIJA

Mogamed Ibragimov (rvanje slobodnim stilom, poluteška kategorija): BRONZANA MEDALJA.

ATINA, GRČKA (od 13. do 29. avgusta 2004. godine)

HRVATSKA

Rukometna reprezentacija – ZLATNA MEDALJA: Ivano Balić, Davor Dominiković, Mirza Džomba, Slavko Goluža, Nikša Kaleb, Blaženko Lacković, Venio Losert, Valter Matošević, Petar Metličić, Vlado Šola, Denis Špoljarić, Goran Šprem, Igor Vori, Drago Vuković, Vedran Zrnić.

Duje Draganja (plivanje, 50 metara slobodno): 22,28 sekundi (prva runda), 22,19 sekundi (polufinale), 21,94 sekundi (finale, SREBRNA MEDALJA).

Nikša Skelin, Siniša Skelin (veslanje, dvojac bez kormilara): 7:01,28 minuta (prva runda), 6:23,57 minuta (polufinale), 6:32,64 minuta (finale, SREBRNA MEDALJA).

Nikolaj Pešalov (dizanje tegova, laka kategorija): 337,5 kilograma, BRONZANA MEDALJA.

Mario Ančić, Ivan Ljubičić (tenis, parovi): Martin Dam, Ciril Suk (Češka Republika) – pobeda 2:1 u drugom kolu, Mihael Ljodra, Fabris Santoro (Francuska) – pobeda 2:1 u četvrtfinalu, Fernando Gonzales, Nikolas Masu (Čile) – poraz 1:2 u polufinalu, Maheš Bupati, Leander Paes (Indija) – pobeda 2:1 u meču za treće mesto. BRONZANA MEDALJA.

SRBIJA I CRNA GORA

Jasna-Jaca Šekarić (FOTO: jasnasekaric.com)

Jasna-Jaca Šekarić (FOTO: jasnasekaric.com)

Vaterpolo reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Aleksandar Ćirić, Vladimir Gojković, Danilo Ikodinović, Viktor Jelenić, Predrag Jokić, Slobodan Nikić, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Denis Šefik, Petar Trbojević, Vanja Udovičić, Vlada Vujasinović.

Jasna Šekarić (streljaštvo, vazdušni pištolj, 10 metara): 483,3 krugova, SREBRNA MEDALJA.

SLOVENIJA

Iztok Čop, Luka Špik (veslanje, dabl-skul): 6:45,26 minuta (prva runda), 6:11,96 minuta (polufinale), 6:31,72 minuta (finale, SREBRNA MEDALJA).

Jolanda Čeplak (atletika, 800 metara): 2:00,61 minuta (prva runda), 1:58,80 minut (polufinale), 1:56,43 minut (finale, BRONZANA MEDALJA).

Vasilij Žbogar (jedrenje, klasa “LASER”): BRONZANA MEDALJA.

Urška Žolnir (džudo, polusrednja kategorija): BRONZANA MEDALJA.

PEKING, KINA (od 8. do 24. avgusta 2008. godine)

HRVATSKA

Filip Ude (gimnastika, konj sa hvataljkama): SREBRNA MEDALJA.

Blanka Vlašić (atletika, skok u vis): 1,93 metar (kvalifikacije), 2,05 metra (finale, SREBRNA MEDALJA).

Snježana Pejčić (streljaštvo, vazdušna puška, 10 metara): 500,9 krugova, BRONZANA MEDALJA.

Sandra Šarić (tekvondo, velter kategorija): BRONZANA MEDALJA.

Martina Zubčić (tekvondo, perolaka kategorija): BRONZANA MEDALJA.

SRBIJA

Milorad-Majk Čavić (plivanje, 100 metara leptir-stilom): 50,76 sekundi (prva runda), 50,92 sekundi (polufinale), 50,59 sekundi (finale, SREBRNA MEDALJA).

Vaterpolo reprezentacija – BRONZANA MEDALJA: Aleksandar Ćirić, Filip Filipović, Živko Gocić, Branko Peković, Duško Pijetlović, Andrija Prlainović, Nikola Rađen, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Denis Šefik, Slobodan Soro, Vanja Udovičić, Vlada Vujasinović.

Novak Đoković (tenis): Đinepri (SAD) – pobeda 2:0 u prvom kolu, Šutler (Nemačka) – pobeda 2:0 u drugom kolu, Južnji (Rusija) – pobeda 2:0 u trećem kolu, Monfils (Francuska) – pobeda 2:1 u četvrtfinalu, Nadal (Španija) – poraz 1:2 u polufinalu, Blejk (SAD) – pobeda 2:0 u meču za treće mesto. BRONZANA MEDALJA.

SLOVENIJA

Primož Kozmus (atletika, bacanj ekladiva): 79,44 metara (kvalifikacije), 82,02 metra (finale, ZLATNA MEDALJA).

Sara Isakovič (plivanje, 200 metara slobodno): 1:55,86 minut (prva runda), 1:56,50 minut (polufinale), 1:54,97 minut (finale, SREBRNA MEDALJA).

Vasilij Žbogar (jedrenje, klasa “LASER”): SREBRNA MEDALJA.

Rajmond Debevec (streljaštvo, malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 1.271,7 krug, BRONZANA MEDALJA.

Lucija Polavder (džudo, teška kategorija): BRONZANA MEDALJA.

LONDON, ENGLESKA (od 27. jula do 12. avgusta 2012. godine)

HRVATSKA

Vaterpolo reprezentacija – ZLATNA MEDALJA: Samir Barač, Miho Bošković, Ivan Buljubašić, Damir Burić, Andro Bušlje, Nikša Dobud, Igor Hinić, Maro Joković, Petar Muslim, Paulo Obradović, Josip Pavić, Sandro Sukno, Frano Vićan.

Sandra Perković (atletika, bacanje diska): 65,74 metara (kvalifikacije), 69,11 metara (finale, ZLATNA MEDALJA).

Đovani Cernogorac (streljaštvo, trap): ZLATNA MEDALJA.

David Šain, Martin Sinković, Damir Martin, Valent Sinković (veslanje, četverac na pariće): 5:39,08 minuta (prva runda), 6:03,39 inuta (polufinale), 5:44,78 minuta (finale, SREBRNA MEDALJA).

Rukometna reprezentacija – BRONZANA MEDALJA: Mirko Alilović, Ivano Balić, Damir Bičanić, Denis Buntić, Ivan Čupić, Domagoj Duvnjak, Jakov Gojun, Zlatko Horvat, Marko Kopljar, Blaženko Lacković, Venio Losert, Ivan Ninčević, Manuel Štrlek, Igor Vori, Drago Vuković.

Lucija Zaninović (tekvondo, muva kategorija): BRONZANA MEDALJA.

SRBIJA

Iztok Čop (FOTO: mojvideo.com)

Iztok Čop (FOTO: mojvideo.com)

Milica Mandić (tekvondo, teška kategorija): ZLATNA MEDALJA.

Ivana Maksimović (streljaštvo, malokalibarska puška, trostav, 50 metara): 687,5 krugova, SREBRNA MEDALJA.

Vaterpolo reprezentacija – BRONZANA MEDALJA: Milan Aleksić, Filip Filipović, Živko Gocić, Dušan Mandić, Stefan Mitrović, Slobodan Nikić, Duško Pijetlović, Gojko Pijetlović, Andrija Prlainović, Nikola Rađen, Aleksa Šaponjić, Slobodan Soro, Vanja Udovičić.

Andrija Zlatić (streljaštvo, vazdušni pištolj, 10 metara): 685,2 krugova, BRONZANA MEDALJA.

SLOVENIJA

Urška Žolnir (džudo, polusrednja kategorija): ZLATNA MEDALJA.

Primož Kozmus (atletika, bacanje kladiva): 78,12 metara (kvalifikacije), 79,36 metara (finale, SREBRNA MEDALJA).

Iztok Čop, Luka Špik (veslanje, dabl-skul): 6:17,78 minuta (prva runda), 6:19,97 minuta (polufinale), 6:34,35 minuta (finale, BRONZANA MEDALJA).

Rajmond Debevec (streljaštvo, malokalibarska puška, ležeći, 50 metara): 701,0 krug, BRONZANA MEDALJA.

CRNA GORA

Ženska rukometna reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Sonja Barjaktarović, Anđela Bulatović, Katarina Bulatović, Marija Jovanović, Milena Knežević, Suzana Lazović, Majda Mehmedović, Radmila Miljanić, Bojana Popović, Jova Radičević, Ana Radović, Maja Savić, Marina Vukčević, Ana Đokić.

RIO DE ŽANEIRO, BRAZIL (od 5. do 21. avgusta 2016. godine)

HRVATSKA

Josip Glasnović (streljaštvo, trap): ZLATNA MEDALJA.

Martin Sinković i Valent Sinković (veslanje, dvojac bez kormilara): ZLATNA MEDALJA.

Sandra Perković (atletika, bacanje diska): 64,81 metara (kvalifikacije), 69,21 metara (finale, ZLATNA MEDALJA).

Sandra Kolak (atletika, bacanje koplja): 64,30 metara (kvalifikacije), 66,18 metara (finale, ZLATNA MEDALJA).

Šime Fantela i Igor Marenić (jedrenje, klasa 470): ZLATNA MEDALJA.

Damir Martin (veslanje, skul jednosed): SREBRNA MEDALJA.

Tonči Stipanović (jedrenje, klasa “laser”): SREBRNA MEDALJA.

Vaterpolo reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Josip Pavić, Andro Bušlje, Damir Burić, Sandro Sukno, Antonio Petković, Ivan Krapić, Luka Lončar, Anđelo Šetka, Maro Joković, Ksavijer Garsija, Luka Bukić, Marko Bijač i Marko Macan.

Filip Hrgović (boks, superteška kategorija): BRONZANA MEDALJA.

Blanka Vlašić (atletika, skok u vis): 1,94 metar (kvalifikacije), 1,97 metar (finale, BRONZANA MEDALJA).

SRBIJA

Davor Štefanek (rvanje grčko-rimskim stilom, do 66 kilograma): ZLATNA MEDALJA.

Vaterpolo reprezentacija – ZLATNA MEDALJA: Gojko Pijetlović, Dušan Mandić, Živko Gocić, Sava Ranđelović, Miloš Ćuk, Duško Pijetlović, Slobodan Nikić, Milan Aleksić, Nikola Jakšić, Filip Filipović, Andrija Prlainović, Stefan Mitrović i Branislav Mitrović.

Muška košarkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Miloš Teodosić, Marko Simonović, Bogdan Bogdanović, Stefan Marković, Nikola Kalinić, Nemanja Nedović, Stefan Birčević, Miroslav Raduljica, Nikola Jokić, Vladimir Štimac, Stefan Jović i Milan Mačvan.

Ženska odbojkaška reprezentacija – SREBRNA MEDALJA: Bianka Buša, Jovana Brakočević, Bojana Živković, Tijana Malešević, Brankica Mihajlović, Maja Ognjenović, Stefana Veljković, Jelena Nikolić, Jovana Stevanović, Milena Rašić, Silvija Popović i Tijana Bošković.

Tijana Bogdanović (tekvondo, do 49 kilograma): SREBRNA MEDALJA.

Marko Tomićević i Milenko Zorić (kajak, K-2 na 1.000 metara): SREBRNA MEDALJA.

Ženska košarkaška reprezentacija – BRONZANA MEDALJA: Tamara Radočaj, Sonja Petrović, Saša Čađo, Sara Krnjić, Nevena Jovanović, Jelena Milovanović, Dajana Butulija, Dragana Stanković, Aleksandra Crvendakić, Milica Dabović, Ana Dabović i Danijel Pejdž.

Ivana Španović (atletika, skok u dalj): 6,87 metara (kvalifikacije), 7,08 metara (finale, BRONZANA MEDALJA).

Ivana Španović (FOTO: Rojters)

Ivana Španović (FOTO: Rojters)

SLOVENIJA

Tina Trstenjak (džudo, do 63 kilograma): ZLATNA MEDALJA.

Peter Kauzer (kajak, slalom, K-1): SREBRNA MEDALJA.

Vasilij Žbogar (jedrenje, klasa “fin”): SREBRNA MEDALJA.

Anamari Velenšek (džudo, do 78 kilograma): BRONZANA MEDALJA.

KOSOVO*

Majlinda Keljmendi (džudo, do 52 kilograma): ZLATNA MEDALJA.

Podelite ...

Ostavite komentar