Jugosloveni na OI u Berlinu: veliki promet, minimalna zarada

Džesi Ovens u Berlinu

Kraljevina Jugoslavije je na 11. letnjim olimpijskim igrama, koje su održane od 1. do 16. avgusta 1936. godine u nemačkom Berlinu, bila zastupljena sa 86 sportista u 12 sportova: vaterpolu, atletici, kajaku i kanuu, biciklizmu, skokovima u vodu, mačevanju, gimnastici, veslanju, jedrenju, streljaštvu, plivanju i rvanju.

Kao i na ranijim igrama, Jugoslavija je imala predstavnike i u umetničkom izražavanju.

Bila je ovo do tada ubedljivo najbrojnija sportska delegacija koju smo poslali, ali rezultati nisu pratili kvantitet. Naprotiv.

Čast je spasao samo gimnastičar Leon Štukelj osvajanjem srebrne medalje na krugovima, što je bila i njegova poslednja olimpijska medalja, šesta ukupno.

Košarka i veliki rukomet prvi put su bili u programu olimpijskih igara. Prvi put su realizovani direktni televizijski prenosi. Olimpijski plamen, koji je prvi put upaljen u Amsterdamu 1928. godine, prvi put je zapaljen u grčkoj Olimpiji i onda bakljom štafetno prenošen do Berlina.

Čitave igre protekle su u znaku dvojice – legendarnog američkog atletičara Džesija Ovensa (gornja fotografija), koji je trijumfovao na 100 metara, 200 metara, skoku u dalj i štafeti 4×100 metara, i nemačkog političkog lidera Adolfa Hitlera, koji je Igre iskoristio za promociju nacističkog režima.

Zbog Drugog svetskog rata sledeće igre održane su tek 12 godna kasnije u Londonu.

Vaterpolo reprezentacija – deveto mesto.

KRALJEVINA JUGOSLAVIJA: Miro Mihovilović, Mirko Tarana, Vinko Cvijetković, Ante Roje, Filip Bonačić, Luka Ciganović, Bogdan Tošović.

REZULTATI: Mađarska 1:4 (Grupa B), Velika Britanija 3:4 (Grupa B), Malta 7:0 (Grupa B).

ATLETIKA

Julije Bauer (100 metara): 11,5 sekundi (prva runda).

Emil Goršek (800 metara): 1:59,5 minut (prva runda).

Emil Goršek (1.500 metara): 4:13,0 minuta (prva runda).

Ivan Krevs (5.000 metara): 15:40,0 minuta (prva runda).

Stane Šporn (maraton): 3:30:47,0 časa, 41. mesto.

Vane Ivanović (110 metara s preponama): 15,1 sekundi (prva runda), 15,2 sekundi (polufinale).

Vane Ivanović (400 metara s preponama): 54,7 sekundi (prva runda).

August Banščak (400 metara s preponama): 1:01,5 minut (prva runda).

Hans Mor (skok u vis): 1,70 metar (kvalifikacije).

Jaša Bakov (skok sa motkom): 3,70 metara (kvalifikacije).

Ivo Buratović (skok u dalj): bez plasmana.

Jovan Mikić (troskok): 13,90 metara, finale, 21. mesto.

Aleksa Kovačević (bacanje kugle): 14,74 metara, finale, 11. mesto.

Nikola Kleut (bacanje diska): bez plasmana.

Veljko Narančić (bacanje diska): bez plasmana.

Milan Stepišnik (bacanje kladiva): bez plasmana.

Pedro Goić (bacanje kladiva): bez plasmana.

Rudolf Markušić (bacanje koplja): oko 55 metara – nema preciznog podatka (kvalifikacije).

Vera Romanić (100 metara): četvrta u svojoj kvalifikacionoj grupi u okviru prve runde, bez podataka o vremenu.

Flora Hofman (100 metara): peta u svojoj kvalifikacionoj grupi u okviru prve runde, bez podataka o vremenu.

Zulejka Stefanini (80 metara sa preponama): šesta u svojoj kvalifikacionoj grupi u okviru prve runde, bez podataka o vremenu.

Vera Neferović (bacanje diska): 33,02 metra, finale, 17. mesto.

Jelica Stanojević (bacanje koplja): 29,88 metara, finale, 12. mesto.

KAJAK/KANU

Josip Zidarn (kajak jednosed, 10.000 metara): 50:31,0 minuta, finale, 10. mesto.

Mirko Vincens (kanu jednosed): 55:41,5 minuta, finale, 11. mesto.

Metod Gabršček, Bojan Savnik (kanu dvosed): 50:36,4 minuta, finale, 11. mesto.

BICIKLIZAM

August Prosenik (individualna trka, 100 kilometara): 12. mesto.

Franjo Gartner (individualna trka, 100 kilometara): 16. mesto.

Josip Pokupec (individualna trka 100 kilometara): vreme nepoznato.

Ivan Valant (individualna trka 100 kilometara): vreme nepoznato.

August Prosenik, Franjo Gartner, Josip Pokupec, Ivan Valant (ekipna trka, 100 kilometara): vreme nepoznato.

SKOKOVI U VODU

Branko Ziherl (daska): 10. mesto.

Branko Ziherl (toranj): 20. mesto.

MAČEVANJE

Edo Marion (floret): eliminisan u drugoj rundi.

Mirko Koršić (floret): eliminisan u prvoj rundi.

Marjan Pengov (floret): eliminisan u prvoj rundi.

Branko Tretinjak, Edo Marion, Mirko Koršić, Marjan Pengov, Aleksandar Nikolić, Vladimir Mažuranić (floret ekipno): eliminisani u drugoj rundi.

Vladimir Mažuranić (mač): eliminisan u prvoj rundi.

Krešo Tretinjak (mač): eliminisan u prvoj rundi.

Pavao Pintarić (sablja): eliminisan u prvoj rundi.

Milivoj Radović (sablja): eliminisan u prvoj rundi.

Krešo Tretinjak (sablja): eliminisan u prvoj rundi.

Kreši Tretinjak, Milivoj Radović, Eugen Jakobčić, Edo Marion, Pavao Pintarić (sablja ekipno): eliminisani u prvoj rundi.

Margit Kristian (floret): eliminisana u drugoj rundi.

Ivka Tavčar (floret): eliminisana u prvoj rundi.

GIMNASTIKA

Konrad Grilc (višeboj): 25. mesto.

Jože Primožič (višeboj): 31. mesto.

Leon Štukelj (višeboj): 32. mesto.

Miroslav Forte (višeboj): 46. mesto.

Jože Vadnov (višeboj): 56. mesto.

Janez Pristov (višeboj): 61. mesto.

Dimitrije Merzlikin (višeboj): 63. mesto.

Boris Gregorka (višeboj): 78. mesto.

Konrad Grilc, Jože Primožič, Leon Štukelj, Miroslav Forte, Jože Vadnov, Janez Pristov, Dimitrije Merzlikin, Boris Gregorka (višeboj, ekipno): šesto mesto.

Leon Štukelj (krugovi): drugo mesto, SREBRNA MEDALJA.

Dušica Radivojevič, Lidija Rupnik, Marta Pustišek, Olga Rajkovič, Dragana Đorđević, Ančka Goropenko, Katarina Hribar, Maja Veršeč (višeboj, ekipno): četvrto mesto.

VESLANJE

Davor Jelaska (skul): 8:05,2 minuta (prva runda), bez plasmana (prva runda, repesaž).

Vid Fašaić, Drago Matulaj (dubl skul): 7:17,7 minuta (prva runda), 8:22,8 minuta (polufinale).

Ivo Fabris, Elko Mrduljaš, Lino Ljubičić (dvojac sa kormilarom): 7:53,3 minuta (prva runda), 8:53,8 minuta (polufinale), 9:19,4 minuta (finale, šesto mesto).

Stipe Krnčević, Rade Sunara, Vice Jurišić, Ćiril Ban, Lino Ljubičić (četverac sa kormilarom): 6:50,2 minuta (prva runda), 8:25,1 minuta (polufinale).

Linardo Bujas, Rade Sunara, Vice Jurišić, Marjan Zaninović, Ante Krnčević, Špiro Grubišić, Stipe Krnčević, Ćiril Ban, Lino Ljubičić (osmerac): 6:15,5 minuta (prva runda), 6:47,3 minuta (polufinale).

JEDRENJE

Karlo Bauman (klasa “”dingi”): 19. mesto.

STRELJAŠTVO

Lazar Jovanović (pištolj, brza vatra, 25 metara) – nema preciznog podatka.

PLIVANJE

Draško Vilfan (100 metara slobodno): 1:00,5 minut (prva runda), 1:00,5 minut (polufinale).

Draško Vilfan, Tone Gazari, Zmaj Defilipis, Tone Cerer (4×200 metara slobodno): 9:40,3 minuta (prva runda).

Draško Vilfan (100 metara leđnim stilom): 1:11,7 minut (prva runda), 1:13,3 minut (polufinale).

RVANJE

Karlo Tot (grčko-rimskim, bantam kategorija): eliminisan u drugoj rundi.

Tomo Šestak (grčko-rimskim, pero kategorija): eliminisan u drugoj rundi.

Antun Fišer (grčko-rimskim, velter kategorija): eliminisan u trećoj rundi.

Kalman Kiš (grčko-rimskim, srednja kategorija): eliminisan u trećoj rundi.

Stevan Nađ (grčko-rimskim, teška kategorija): eliminisan u drugoj rundi.

Podelite ...

Ostavite komentar