Jugoslovenski boks na evropskim prvenstvima

Mijo Perunović, šampion Evrope, na najvišoj stepenici postolja 1979. godine

Jugoslovenski boks je na evropskim šampionatima osvojio čak 52 medalje – šest zlatnih, 18 srebrnih i 28 bronzanih. Najsjajnijim odličjem okitili su se Mate Parlov (dva puta), Marijan Beneš, Ace Rusevski, Miodrag Perunović i Ljubiša Simić.

Najviše medalja – četiri, osvojio je Dragoslav Jakovljević, u periodu između 1957. i 1963. godine. Popularni Babea ni sa jedne smotre najboljih boksera Evrope nije se vratio bez medalje.

Jugoslavija nije učestvovala na prvenstvima pre Drugog svetskog rata, a na posleratnim šampionatima Starog kontinenta samo dva puta se nije upisala među osvajače medalja – u irskom Dablinu 1947. (na kojem nije ni učestvovala) i Istočnom Berlinu 1965. godine.

OSLO 1949

Pavle Šovljanski – bronza (laka, do 61,2 kilograma)

Osmina finala: Valentino Đanlupi (Italija) – na poene
Četvrtfinale: Mek Nil (Škotska) – na poene
Polufinale: Mohamed Aime (Francuska) – na poene

MILANO 1951

Kosta Leković – srebro (perolaka, do 57 kilograma)

Osmina finala: Matias (Luksemburg) – na poene
Četvrtfinale: Dold (Irska) – nokaut u drugoj rundi
Polufinale: Ake Vernstrem (Švedska) – na poene
FINALE: Žozef Ventaja (Francuska) – na poene

Milivoje Bulat – bronza (laka, do 60 kilograma)

Četvrtfinale: Ferdinand Hog (SR Nemačka) – na poene
Polufinale: Bruno Vizintin (Italija) – na poene

VARŠAVA 1953

Stevan Redli – bronza (perolaka, do 57 kilograma)

Četvrtfinale: Gogo Malezanov (Bugarska) – 2:1
Polufinale: Aleksandr Zasukin (SSSR) – tehnički nokaut u prvoj rundi

Tomislav Krizmanić – bronza (teška, preko 81 kilograma)

Četvrtfinale: Eugen Fures (Rumunija) – 3:0
Polufinale: Algirdas Socikas (SSSR) – 0:3

ZAPADNI BERLIN 1955

Ilija Lukić – bronza (laka, do 60 kilograma)

Osmina finala: Ahmed Sebane (Francuska) – na poene
Četvrtfinale: George Fiat (Rumunija) – na poene
Polufinale: Hari Kuršat (SR Nemačka) – na poene

Pavle Šovljanski – bronza (velter, do 67 kilograma)

Četvrtfinale: Marian Ponanta (Poljska) – tehnički nokaut u drugoj rundi
Polufinale: Niki Gargano (Engleska) – na poene

PRAG 1957

Dragoslav Jakovljević - Babea

Dragoslav Jakovljević – Babea

Ilija Lukić – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Majkl Rid (Irska) – na poene
Četvrtfinale: Rupert Kenig (Austrija) – 3:0
Polufinale: Valter Ivanuš (ČSSR) – 1:4

Dragoslav Jakovljević – srebro (srednja, do 75 kilograma)

Osmina finala: G. Kaldervud (Škotska) – na poene
Četvrtfinale: Genadij Šatkov (SSSR) – 3:2
Polufinale: Karl Šenberg (SR Nemačka) – 3:0
FINALE: Zbignjev Pietržikovski (Poljska) – 2:3

Branislav Davidović – bronza (teška, preko 81 kilograma)

Četvrtfinale: Verner Valošek (SR Nemačka) – na poene
Polufinale: Vasile Mariutan (Rumunija) – 0:3

LUCERN 1959

Miodrag Mitrović – bronza (bantam, do 54 kilograma)

Osmina finala: Zdenek Petrina (ČSSR) – na poene
Četvrtfinale: Stojan Petkov (Bugarska) – 5:0
Polufinale: Oleg Grigorev (SSSR) – 2:3

Dragoslav Jakovljević – bronza (polusrednja, do 71 kilograma)

Osmina finala: Egon Ruš (Austrija) – 5:0
Četvrtfinale: Stig Valterson (Švedska) – na poene
Polufinale: Nino Benvenuti (Italija) – 1:4

BEOGRAD 1961

Petar Benedek – srebro (laka, do 60 kilograma)

Osmina finala: Jozef Uglirš (Austrija) – tehnički nokaut u drugoj rundi
Četvrtfinale: Genadi Kakoškin (SSSR) – na poene
Polufinale: Pol Vorvik (Engleska) – na poene
FINALE: Ričard Mek Tagart (Škotska) – na poene

Ljubiša Mehović – srebro (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Brajan Brejzier (Engleska) – na poene
Četvrtfinale: Jozef Vona (Mađarska) – na poene
Polufinale: Pjer Kosentino (Francuska) – na poene
FINALE: Alojz Tuminš (SSSR) – na poene

Dragoslav Jakovljević – bronza (srednja, do 75 kilograma)

Osmina finala: Džon Fišer (Škotska) – na poene
Četvrtfinale: Emil Šulc (SR Nemačka) – na poene
Polufinale: Tadeuž Valasek (Poljska) – na poene

MOSKVA 1963

Branislav Petrić – srebro (bantam, do 54 kilograma)

Osmina finala: Borje Karvonen (Finska) – na poene
Četvrtfinale: Jaroslav Slajs (ČSSR) – na poene
Polufinale: Nikolae Puiu (Rumunija) – na poene
FINALE: Oleg Grigorev (SSSR) – nokaut u trećoj rundi

Dragoslav Jakovljević – bronza (srednja, do 75 kilograma)

Četvrtfinale: Paskal di Benedeto (Francuska) – tehnički nokaut u trećoj rundi
Polufinale: Valeri Popenčenko (SSSR) – na poene

RIM 1967

Zvonimir Vujin – srebro (laka, do 60 kilograma)

Osmina finala: Volfgang Šmit (SR Nemačka) – tehnički nokaut u prvoj rundi
Četvrtfinale: Sven Erik Paulsen (Norveška) – AB 1
Polufinale: Diter Dunkel (DR Nemačka) – na poene
FINALE: Jozef Grudžien (Poljska) – 0:5

BUKUREŠT 1969

Duel M(l)ate Parlova (desno) i Poljaka Gortata

Duel M(l)ate Parlova (desno) i Poljaka Gortata

Mate Parlov – srebro (srednja, do 75 kilograma)

Osmina finala: Evald Jarmer (SR Nemačka) – na poene
Četvrtfinale: Januž Gortat (Poljska) – 3:2
Polufinale: Reima Virtanen (Finska) – na poene
FINALE: Vladimir Tarasenkov (SSSR) – na poene

MADRID 1971

Svetomir Belić – srebro (polusrednja, do 71 kilograma)

Osmina finala: Moizes Fahardo (Španija) – 3:2
Četvrtfinale: Krastjo Denčev (Bugarska) – tehnički nokaut u trećoj rundi
Polufinale: Vieslav Rudkovski (Poljska) – TKOI 3
FINALE: Valerij Tregubov (SSSR) – 0:5

Mate Parlov – zlato (poluteška, do 81 kilograma)

Prvo kolo: Entoni Roberts (Vels) – na poene
Osmina finala: Vladimir Metelev (SSSR) – tehnički nokaut u drugoj rundi
Četvrtfinale: Januž Gortat (Poljska) – 3:2
Polufinale: Horst Stump – na poene
FINALE: Otomar Zakse (DR Nemačka) – 5:0

BEOGRAD 1973

Zoran Jovanović – srebro (perolaka, do 57 kilograma)

Osmina finala: Ivan Ondrej (ČSSR) – 5:0
Četvrtfinale: Rene Veler (SR Nemačka) – 5:0
Polufinale: Heiki Vilander (Finska) – 5:0
FINALE: Štefan Ferster (DR Nemačka) – nokaut u prvoj rundi

Marijan Beneš – zlato (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Nevil Kol (Engleska) – tehnički nokaut u trećoj rundi
Četvrtfinale: Paul Dobresku (Rumunija) – tehnički nokaut u drugoj rundi
Polufinale: Ulrih Bejer (DR Nemačka) – TKOI 2
FINALE: Anatolij Kamnev (SSSR) – TKOI 2

Živorad Jelesijević – bronza (velter, do 67 kilograma)

Osmina finala: Peter Šajbner (SR Nemačka) – 5:0
Četvrtfinale: Mihail Bičkov (SSSR) – tehnički nokaut u prvoj rundi
Polufinale: Šandor Čjef (Mađarska) – 1:4

Mate Parlov – zlato (poluteška, do 81 kilograma)

Osmina finala: Majk Imri (Škotska) – – tehnički nokaut u prvoj rundi
Četvrtfinale: Vilijam Najt (Engleska) – tehnički nokaut u trećoj rundi
Polufinale: Oleg Korotajev (SSSR) – TKOI 2
FINALE: Januž Gortat (Poljska) – 5:0

KATOVICE 1975

Bratislav Ristić – srebro (perolaka, do 57 kilograma)

Osmina finala: Rumen Pešev (Bugarska) – 5:0
Četvrtfinale: George Ćokina (Rumunija) – 3:2
Polufinale: Patrik Kaudel (Engleska) – 5:0
FINALE: Tibor Badari (Mađarska) – 0:5

Bajram Hasani – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Handi Jildirim (Turska) – 5:0
Četvrtfinale: Hose Kane Gomez (Španija) – 5:0
Polufinale: Jožef Nađ (Mađarska) – TKOI 2

Radovan Bisić – bronza (poluteška, do 81 kilograma)

Četvrtfinale: Zdenek Kortis (ČSSR) 3:2
Polufinale: Georgi Stojmenov (Bugarska) – 2:3

HALE 1977

Ace Rusevski – zlato (laka, do 60 kilograma)

Osmina finala: Hasan Oguy (Turska) – 5:0
Četvrtfinale: Rišard Tomček (poljska) – 5:0
Polufinale: Rene Veler (SR Nemačka) – 5:0
FINALE: Kristijan Cornov (DR Nemačka) – 5:0

Memet Bogujevci – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Četvrtfinale: Čarli Braun (Vels) – 5:0
Polufinale: Ulrih Bejer (DR Nemačka) – 2:3

KELN 1979

Nokauter Sreten Mirković je u finalu bacao na pod i šampiona Milera

Nokauter Sreten Mirković je u finalu bacao na pod i šampiona Milera

Sreten Mirković – srebro (velter, do 67 kilograma)

Četvrfinale: Atanasios Iliades (Grčka) – 5:0
Polufinale: Jonel Budusan (Rumunija) – 5:0
FINALE: Ernst Miler (SR Nemačka) – 0:5

Miodrag Perunović – zlato (polusrednja, do 71 kilograma)

Četvrtfinale: Ilja Iljev (Bugarska) – 3:2
Polufinale: Rostislav Osicka (ČSSR) – 5:0
FINALE – Viktor Ševčenko (SSSR) – 3:2

Tadija Kačar – srebro (poluteška, do 81 kilograma)

Osmina finala: Božidar Ivanov (Bugarska) – 5:0
Četvrtfinale: Kurt Zajler (SR Nemačka) – 5:0
Polufinale: Đorđika Donići (Rumunija) – 5:0
FINALE: Albert Nikoljan (SSSR) 0:5

TAMPERE 1981

Sami Buzoli – srebro (bantam, do 54 kilograma)

Četvrtfinale: Slavomir Zapart (Poljska) – 5:0
Polufinale: Štefan Gertel (SR Nemačka) – 5:0
FINALE: Viktor Mirošničenko (SSSR) – 0:5

Mirko Puzović – srebro (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Dragomir Ilie (Rumunija) – sudija je prekinuo meč u trećoj rundi
Četvrtfinale: Bohumil Nemeček (ČSSR) – sudija je prekinuo meč u trećoj rundi
Polufinale: Ditmar Švarc (DR Nemačka) – 3:2
FINALE: Vasilij Šišov (SSSR) – 0:5

Miodrag Perunović – srebro (polusrednja, do 71 kilograma)

Osmina finala: Atanasios Iliades (Grčka) – 5:0
Četvrtfinale: Jerži Kačmarek (Poljska) – sudija je prekinuo meč u prvoj rundi
Polufinale: Imre Nemedi (Mađarska) – 5:0
FINALE: Aleksandr Koškin (SSSR) – 1:4

Azis Salihu – bronza (superteška, preko 91 kilograma)

Četvrtfinale: Petar Stojmenov (Bugarska) – 3:2
Polufinale: Vjačeslav Jakovljev (SSSR) – 0:5

VARNA 1983

Sami Buzoli – srebro (bantam, do 54 kilograma)

Četvrtfinale: Đorđ Kinčeš (Mađarska) – 5:0
Polufinale: Klaus-Diter Kirhštajn (DR Nemačka) – 3:2
FINALE: Jurij Aleksandrov (SSSR) – 0:5

Mirko Puzović – srebro (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Četvrtfinale: Miroslav Pjotrovski (Poljska) – 5:0
Polufinale: Zigfrid Menert (DR Nemačka) – 4:1 (J)
FINALE: Vasilij Šišov (SSSR) – 1:4

Nusret Redžepi – bronza (do 75 kilograma)

Osmina finala: Peka Lasanen (Finska) – sudija je prekinuo meč u drugoj rundi
Četvrtfinale: Selami Karakele (Turska) – 4:1
Polufinale: Doru Maričesku (Rumunija) – 4:1

Pero Tadić – bronza (do 81 kilograma)

Četvrtfinale: Kostadin Folev (Bugarska) – sudija je prekinuo borbu u trećoj rundi
Polufinale: Vitalij Kačanovski (SSSR) – nokaut u prvoj rundi

BUDIMPEŠTA 1985

Ljubiša Simić – zlato (bantam, do 54 kilograma)

Osmina finala: Pavel Madura (ČSSR) – 5:0
Četvrtfinale: Klaus-Diter Kirhštajn (DR Nemačka) – 4:1
Polufinale: Tibor Botoš (Mađarska) – 4:1
FINALE: Aleksander Hristov (Bugarska) – 4:1

Dragan Konovalov – srebro (perolaka, do 57 kilograma)

Osmina finala: Lars Lund Jensen (Danska) – 5:0
Četvrtfinale: Robert Gonci (Mađarska) – 5:0
Polufinale: Jai Gronros (Finska) – 4:1
FINALE: Samson Kačatrjan (SSSR) – 0:5

Mirko Puzović – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Konstantinos Zozos (Grčka) – 5:0
Četvrtfinale: Dragomir Ilie (Rumunija) – 4:1
Polufinale: Imre Bačkai (Mađarska) – 0:5

Dragan Vasiljević – bronza (velter, do 67 kilograma)

Četvrtfinale: Aleksander Kuncler (SR Nemačka) – sudija je prekinuo meč u trećoj rundi
Polufinale: Joni Niman (Finska) – 1:4

Pero Tadić – bronza (poluteška, do 81 kilograma)

Osmina finala: Laslo Virag (Mađarska) – 5:0
Četvrtfinale: Nils Madsen (Danska) – 5:0
Polufinale: Nurmagomed Šanavazov (SSSR) – 0:5

Azis Salihu – bronza (superteška, preko 91 kilograma)

Četvrtfinale: Hakan Brok (Švedska) – 5:0
Polufinale: Ferenc Šomodi (Mađarska) – 0:5

TORINO 1987

Dragan Živadinović – bronza (papir, do 48 kilograma)

Četvrtfinale: Tomi Karkainen (Finska) – 5:0
Polufinale: Krasimir Čolakov (Bugarska) – 0:5

Đorđe Petronijević – bronza (velter, do 67 kilograma)

Osmina finala: Vedat Onsoj (Turska) – 5:0
Četvrtfinale: Stefan Drisku (Rumunija) – 4:1
Polufinale: Zigfrid Menert (DR Nemačka) – 0:5

ATINA 1989

Mujo Bajrović – bronza (velter, do 67 kilograma)

Osmina finala: Džo Lou (Irska) – 5:0
Četvrtfinale: Roberto Velin (Švedska) – 4:1
Polufinale: Zigfrid Menert (DR Nemačka) – nokaut u drugoj rundi

GETEBORG 1991

Vukašin Dobrašinović – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Prvo kolo: Dariuš Černjij (Poljska) – 20:13
Osmina finala: Pavel Dostal (ČSSR) – 27:21
Četvrtfinale: Hristo Furnigov (Bugarska) – 20:12
Polufinale: Konstantin Tzu (SSSR) – 6:26

Mujo Bajrović – bronza (velter, do 67 kilograma)

Osmina finala: Ronald Vos (Holandija) – sudija je prekinuo meč u drugoj rundi
Četvrtfinale: Bili Volš (Irska) 23:20
Polufinale: Roberto Velin (Švedska) – 11:18

Podelite ...

Ostavite komentar