Jugoslovenski boks na svetskim prvenstvima

Sportski komentator Dragan-Gaga Nikitović intervjuiše Mlatu Parlova na beogradskom aerodromu po dolasku iz Havane 1974. godine

Jugoslovenski bokseri su učestvovali na svih pet svetskih prvenstava i uvek su se vraćali sa medaljama oko vrata. Osvojili su ih ukupno 17, od toga jednu zlatnu, šest srebrnih i 10 bronzanih.

Mate Parlov je bio jedini šampion sveta, a interesantno je da je svih šest srebrnih medalja osvojeno 1978. u Beogradu.

Najviše medalja – po dve, osvojili su Mirko Puzović i Dragomir Vujković.

HAVANA 1974

Dragomir Vujković – bronza (srednja, do 75 kilograma)

Osmina finala: Feliks Jozef Masave (Tanzanija)
Četvrtfinale: Mustafa Vasaja (Uganda)
Polufinale: Alek Nastak (Rumunija)

Mate Parlov – zlato (poluteška, do 81 kilograma)

Osmina finala: Konstantin Dafinoju (Rumunija)
Četvrtfinale: Žilberto Kariljo (Kuba)
Polufinale: Otomar Zakse (DR Nemačka)
FINALE: Oleg Karatajev (SSSR) – tehnički nokaut u drugoj rundi

Rajko Miljić – bronza (teška, preko 81 kilograma)

Osmina finala: Evgeni Gorštakov (SSSR) – tehnički nokaut u drugoj rundi
Četvrtfinale: Abdelatif Fatihi (Maroko) – tehnički nokaut u drugoj rundi
Polufinale: Marvin Stinson (SAD)

BEOGRAD 1978

Dragomir Vujković, desno, osvajač dve medalje sa svetskih šampionata

Dragomir Vujković, desno, osvajač dve medalje sa svetskih šampionata

Fazlija Šaćirović – srebro (bantam, do 54 kilograma)

Osmina finala: Lešek Blažinski (Poljska) – 5:0
Četvrtfinale: Roki Lokridž (SAD) – 3:2
Polufinale: Čung Kim Čil (Južna Koreja) – WO
FINALE: Adolfo Horta (Kuba) – 2:3

Bratislav Ristić – srebro (perolaka, do 57 kilograma)

Prvo kolo: Marino Radman (Švedska) – 5:0
Osmina finala: Ajki Džumavan (SAD) – 5:0
Četvrtfinale: Viktor Ribakov (SSSR) – 4:1
Polufinale: Antonio Esperagoca (Venecuela) – 5:0
FINALE: Anžel Herera (Kuba) – 1:4

Memet Bogujevci – srebro (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Simion Kucov (Rumunija) – 4:1
Četvrtfinale: Bogdan Gajda (Poljska) – 4:1
Polufinale: Karl-Hajnc Kriger (DR Nemačka) – 3:2
FINALE: Valerij Lavov (SSSR) – 0:5

Miodrag Perunović – srebro (velter, do 67 kilograma)

Prvo kolo: Pedro Gamaro (Venecuela) – 4:1
Osmina finala: Jon Vladimir (Rumunija) – 4:1
Četvrtfinale: Atanazios Ilijadis (Grčka) – 5:0
Polufinale: Ernst Miler (SR Nemačka) – 5:0
FINALE: Valerij Račkov (SSSR) – 2:3

Slobodan Kačar – bronza (srednja, do 75 kilograma)

Prvo kolo: Haim Kaspi (Izrael) – nokaut u prvoj rundi
Osmina finala: Čang Jung Kala (Južna Koreja) – 5:0
Četvrtfinale: Leonid Šapošnjikov (SSSR) – 3:2
Polufinale: Hoze Gomez (Kuba) – sudija je prekinuo meč u drugoj rundi

Tadija Kačar – srebro (poluteška, do 81 kilograma)

Četvrtfinale: Dimitar Lubenov (Bugarska) – 5:0
Polufinale: Herbert Bauh (DR Nemačka) – 5:0
FINALE: Siksto Soria (Kuba) – 1:4

Dragomir Vujković – srebro (teška, preko 81 kilograma)

Osmina finala: Gržegorž Skržeč (Poljska) 5:0
Četvrtfinale: Atanas Suvandžijev (Bugarska) – 3:2
Polufinale: Jirgen Fanghenel (DR Nemačka) – 4:1
FINALE: Teofilo Stivenson (Kuba) – prekid borbe u drugoj rundi

MINHEN 1982

Sami Buzoli – bronza (bantam, do 54 kilograma)

Osmina finala: Štefan Gertel (SR Nemačka) – 4:1
Četvrtfinale: Dimitar Slavčev (Bugarska) – 3:2
Polufinale: Flojd Fejvors (SAD) – 2:3

Milivoj Labudović – bronza (laka, do 60 kilograma)

Prvo kolo: Robert Gonci (Mađarska) – 4:1
Osmina finala: Zigfrid Menert (DR Nemačka) – 4:1
Četvrtfinale: Verner Šefer (SR Nemačka) – 3:2
Polufinale: Pernel Vejteker (SAD) – 0:5

Mirko Puzović – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Prvo kolo: Luis Garsija (Venecuela) – 3:2
Osmina finala: Ditmar Švarc (DR Nemačka) 4:1
Četvrtfinale: Joni Niman (Finska) – 4:1
Polufinale: Karlos Garsija (Kuba) – 0:5

Pero Tadić – bronza (poluteška, do 81 kilograma)

Osmina finala: Klemente Ortiz (Dominikanska Republika) – sudija je prekinuo meč u drugoj rundi
Četvrtfinale: Jaroslav Ligoš (ČSSR) – 5:0
Polufinale: Pavel Skržeč (Poljska) – 1:4

RINO 1986

Mirko Puzović – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Prvo kolo: Kristofer Osai (Kenija) – 5:0
Osmina finala: Vilberfors Kigundu (Uganda) – 5:0
Četvrtfinale: Aleksander Kencler (SR Nemačka) – 5:0
Polufinale: Vasilij Šišov (SSSR) – 0:5

Damir Škaro – bronza (poluteška, do 81 kilograma)

Osmina finala: Hans Martinsen (Norveška) – 5:0
Četvrtfinale: Biung-Jong Min (Južna Koreja) – 5:0
Polufinale: Pablo Romero (Kuba) – 1:4

MOSKVA 1989

Vukašin Dobrašinović – bronza (poluvelter, do 63,5 kilograma)

Osmina finala: Serhio Rej (Španija) – 28:14
Četvrtfinale: Marku Narkiniemi (Švedska) – 25:7
Polufinale: Igor Ružnikov (SSSR) – 3:16

Podelite ...

Ostavite komentar