Jugosloveni na OI u Londonu: Počelo je srebrima …

Jugoslavija - Švedska 1:3 (finale fudbalskog turnira na OI u Londonu 1948. godine)

Prve olimpijske igre posle Drugog svetskog rata održane su od 29. jula do 14. avgusta 1948. godine u Londonu. Ekspedicija nove države, Federativne Narodne Republike Jugoslavije brojala je 90 sportista u sedam sportova: atletici, biciklizmu, fudbalu, gimnastici, veslanju, plivanju i vaterpolu.

Osvojene su i prve medalje, dve srebrne: fudbaleri i Ivan Gubijan u bacanju kladiva.

Postojao je i poseban program takmičenja u umetnosti, tako da je Jugoslavija imala predstavnike u dve discipline iz arhitekture. Naše boje u urbanističkim planovima i arhitektonskim projektima branili su sjajni Dragan Boltar, Franjo Neidhart, Vladimir Turina i Predrag Kovačević.

Poraženim zemljama u Drugom svetskom ratu Nemačkoj i Japanu uskraćena je mogućnost da učestvuju na Igrama. Poziv je dobio Sovjetski Savez, ali ga je odbio.

Fudbalska reprezentacija – SREBRNA MEDALJA

JUGOSLAVIJA: Ljubomir Lovrić, Miroslav Brozović, Branko Stanković, Zlatko Čajkovski, Miodrag Jovanović, Aleksandar Atanacković, Zvonko Cimermančić, Rajko Mitić, Stjepan Bobek, Željko Čajkovski, Bernard Vukas, Franjo Šoštarić, Prvoslav Mihajlović, Franjo Velfl, Kosta Tomašević.

REZULTATI: Prva runda – Luksemburg 6:1. Četvrtfinale: Turska 3:1. Polufinale: Velika Britanija 3:1. FINALE: Švedska 1:3.

Vaterpolo reprezentacija

JUGOSLAVIJA: Zdravko-Ćiro Kovačić, Veljko Bakašun, Ivo Đovaneli, Ivo Kurtini, Marko Brainović, Luka Ciganović, Božo Grkinić, Juraj Amšel, Ivo Štakula.

REZULTATI: Grupa D – Italija 4:4, Australija 12:3. Druga runda, grupa I – Mađarska 1:3. Deveto mesto.

ATLETIKA

Zvonko Sabolović (400 metara): 49,9 sekundi (prva runda), 49,5 sekundi (četvrtfinale).

Marko Račić (400 metara): 50,5 sekundi (prva runda), 52,1 (četvrtfinale).

Petar Šegedin (3.000 metara): 9:25,0 minuta (polufinale), 9:20,4 minuta (finale, šesto mesto).

Đorđe Stefanović (3.000 metara): 9:39,6 minuta (polufinale).

Jerko Bulić, Marko Račić, Aleksandar Ćosić, Zvonko Sabolović (4×400 metara): 3:25,4 minuta (prva runda).

Danilo Žerjal (bacanje diska): 43,07 metra (kvalifikacije).

Ivan Gubijan (bacanje kladiva): 50,44 metara (kvalifikacije), 54,27 metra (finale, drugo mesto, SREBRNA MEDALJA).

Ivan Gubijan

Ivan Gubijan

Mirko Vujačić (bacanje koplja): 62,53 metra (kvalifikacije), 64,89 metra (finale, sedmo mesto):

Dušan Vujačić (bacanje koplja): 57,62 metara (kvalifikacije).

Davor Marčelja (desetoboj): 6.141 bod, 18. mesto.

Oto Rebula (desetoboj): bez plasmana.

Alma Butia (100 metara): prva runda.

Alma Butia (200 metara): prva runda.

Marija Radosavljević (bacanje kugle): 12,30 metara (kvalifikacije), 12,35 metara (finale, sedmo mesto).

Julija Matej (bacanje diska): 30,25 metara (finale, 21. mesto).

BICIKLIZAM

Milan Poredski (individualna trka): bez plasmana.

August Prosenik (individualna trka): bez plasmana.

Aleksandar Strain (individualna trka): bez plasmana.

Aleksandar Zorić (individualna trka): bez plasmana.

Milan Poredski, August Prosenik, Aleksandar Strain, Aleksandar Zorić (timska trka): bez plasmana.

GIMNASTIKA

Konrad Grilc (višeboj): 46. mesto.

Josip Kujundžić (višeboj): 54. mesto.

Miro Longika (višeboj): 71. mesto.

Drago Jelić (višeboj): 75. mesto.

Ivica Jelić (višeboj): 76. mesto.

Stjepan Boltižar (višeboj): 78. mesto.

Jakob Šubelj (višeboj): 85. mesto.

Karel Janež (višeboj): 103. mesto.

Konrad Grilc, Josip Kujundžić, Miro Longika, Drago Jelić, Ivica Jelić, Stjepan Boltižar, Jakob Šubelj, Karel Janež (ekipno): 10. mesto.

Vida Gerbec, Dragana Đorđević, Ruža Vojsk, Draginja Đipalović, Tanja Žutić, Dragica Basletić, Zlatica Mijatović, Neža Černe (ekipno): sedmo mesto.

VESLANJE

Dragutin Petrovečki (skul): 8:17,3 minuta (prva runda), 8:17,3 minuta (prva runda, “repesaž”).

Vladeta Ristić, Milan Horvatin, kormilari Predrag Sarić i Duško Đorđević (dvojac sa kormilarom): 7:59,0 minuta (prva runda), 8:07,9 minuta (polufinale).

Petar Ozretić, Ivo Lipanović, Mate Mojtić, Klement Alujević (četverac bez kormilara): 6:57,1 minuta (prva runda), 6:59,4 minuta (prva runda, “repesaž”).

Stipe Bujas, Stipe Krnčević, Jakov Labura, Dane Krnčević, kormilar Duško Ðorđević (četverac sa kormilarom): 7:08,0 minuta (prva runda), 7:13,5 minuta (prva runda, “repesaž”).

Mile Petrović, Sreta Novičić, Sveto Drenovac, Branko Becić, Ivo Talismanić, Karlo Pavlenč, Slobodan Jovanović, Bogdan Sirotanović, kormilar Predrag Sarić (osmerac): 6:16,2 minuta (prva runda), 6:19,1 minuta (prva runda, “repesaž”).

PLIVANJE

Marijan Stipetić (slobodno 400 metara): 5:01,4 minuta (prva runda), 4:58,6 minuta (polufinale).

Janko Puhar (slobodno 400 metara): 5:00,8 minuta (prva runda), 4:58,7 minuta (polufinale).

Branko Vidović (slobodno 400 metara): 4:58,7 minuta (prva runda), 4:59,4 minuta (polufinale).

Marijan Stipetić (slobodno 1.500 metara): 20:10,1 minuta (prva runda), 20:12,9 minuta (polufinale), 20:10,7 minuta (finale, peto mesto).

Janko Puhar (slobodno 1.500 metara): 21:45,1 minut (prva runda).

Vanja Ilić (slobodno 1.500 metara): 21:17,0 minut (prva runda).

Vanja Ilić, Ciril Pelhan, Janko Puhar, Branko Vidović (4×200 metara slobodno): 9:12,4 minuta (polufinale), 9:14,0 minuta (finale, peto mesto).

Tone Cerer (prsno 200 metara): 2:46,3 minuta (prva runda), 2:47,3 minuta (polufinale), 2:46,1 minuta (finale, peto mesto).

Podelite ...

Ostavite komentar