Čudo u Bukureštu

Naslovna strana nedeljnika "Tempo" posle 6:4 pobede nad Rumunijom

“Očekivali smo čudo, ali ne i 6:4”, pisalo je na naslovnoj strani beogradskog sportskog nedeljnika “Tempo” nakon kvalifikacione utakmice za Svetsko prvenstvo 1978. godine između Jugoslavije i Rumunije u Bukureštu. I, zaista, toliki broj rezultatskih preokreta u utakmici koja je bila podjednako dramatična svih 90 minuta nisu upamtili ni stariji zaljubljenici u fudbal.

Rumuni, kojima je pobeda rešavala sve dileme oko plasmana na Svetsko prvenstvo u Argentini, dočekali su već prežaljene Jugoslovene, koji bi tek sa pobedom od dva i više golova razlike mogli da produže nadu da će se oni na kraju kvalifikacija radovati.

Šesti gol Filipovića u susretu sa Rumunijom

Zoran Filipović fantastičnim volejem postavlja konačnih 6:4!

U prvom minutu šok za goste – poklon-golom golmana Petra Borote, Rumuni su poveli sa 1:0! Utakmica, međutim, dobija dramatičan tok, jer je Jugoslavija već u 17. minutu preokrenula rezultat u svoju korist – 2:1. Domaćini ponovo kreću silovito i prvo poluvreme rešavaju u svoju korist rezultatom 3:2.

U nastavku je usledila prava drama! Gosti ponovo dostižu i prestižu prednost Rumuna – 4:3, ali se protivnik ne predaje i izjednačuje na 4:4.

Uzbuđenjima kao da nema kraja! Na pas Momčila Vukotića, Aleksandar Trifunović u 78. minutu dovodi jugoslovensku selekciju u vođstvo od 5:4, da bi tačku na pobedu “plavih” i neverovatnu fudbalsku predstavu stavio, ponovo posle dodavanja Vukotića, Zoran Filipović (na slici), sedam minuta pre završetka utakmice.

Rumuni su se ovim porazom oprostili od Svetskog prvenstva, a o putniku u Argentinu odlučivale su u međusobnom susretu selekcije Jugoslavije i Španije. Pred oko 80.000 gledalaca na stadionu Crvene zvezde u Beogradu, domaćini su jurili pobedu od dva gola razlike, ali su Španci bili veštiji i pobedom 1:0 obezbedili plasman na Svetsko prvenstvo.