Čudo u Bukureštu

Naslovna strana nedeljnika "Tempo" posle 6:4 pobede nad Rumunijom

“Očekivali smo čudo, ali ne i 6:4”, pisalo je na naslovnoj strani beogradskog sportskog nedeljnika “Tempo” nakon kvalifikacione utakmice za Svetsko prvenstvo 1978. godine između Jugoslavije i Rumunije u Bukureštu. I, zaista, toliki broj rezultatskih preokreta u utakmici koja je bila podjednako dramatična svih 90 minuta nisu upamtili ni stariji zaljubljenici u fudbal.

Rumuni, kojima je pobeda rešavala sve dileme oko plasmana na Svetsko prvenstvo u Argentini, dočekali su već prežaljene Jugoslovene, koji bi tek sa pobedom od dva i više golova razlike mogli da produže nadu da će se oni na kraju kvalifikacija radovati.

U prvom minutu šok za goste – poklon-golom golmana Petra Borote, Rumuni su poveli sa 1:0! Iznenadio ga je iz slobodnog udarca Josif Vigu.

Utakmica, međutim, dobija dramatičan tok, jer je Jugoslavija već u 17. minutu preokrenula rezultat u svoju korist – 2:1.

Najpre je u 14. minutu levokrilni napadač splitskog Hajduka Ivica Šurjak poveo kontranapad gostiju, prosledio na levo krilo prema svom klupskom kolegi Slaviši Žungulu, a na njegov prizeman centaršut sjajno je reagovao Safet Sušić. Bio je to već treći reprezentativni pogodak ofanzivnog veznog igrača Sarajeva u tek drugom nastupu u dresu sa državnim grbom.

Samo tri minuta kasnije krenuo je novi fudbalski vez momaka u plavim dresovima. Nakon filigranski precizne akcije, Sušić se sa desnog krila stuštio ka golu Morarua i silovito šutirao, lopta se odbila od stative u polje, a Hajdukov defanzivac Dražen-Frfa Mužinić je “bombom” sa preko 20 metara po drugi put zatresao mrežu rumunskog gola.

Finiš prvog dela pripao je domaćinima, koji su nakon dve grube greške jugoslovenske odbrane ponovo stekli prednost – 3:2. Strelci su bili Angel Jordanesku i Ladislau Bolonji.

Luda utakmica u prvih 45 minuta postala je još luđa u nastavku …

Igrao se peti minut drugog poluvremena kada je maestralni Sušić prihvatio loptu na nekih četrdesetak metara od rumunskog gola i u stilu tadašnjeg najboljeg jugoslovenskog skijaša-slalomaša Bojana Križaja prešao kompletnu protivničku odbranu za izjednačenje.

Partizanovac Aleksandar Trifunović, kome je ova utakmica bila debi u reprezentaciji, u 62. minutu je kratkim pasom iz slobodnog udarca poslužio Sušića. Usledio je rezantan udarac sa nekih 18 metara i golman Moraru je po četvrti put morao po loptu u svoju mrežu. Safetu je dakle ovo bio već peti gol u prva dva meča koje je odigrao za Jugoslaviju. Neverovatno!

Radost “plavih” trajala je samo pet minuta. Rumunski rasni golgeter Dudu Đorđesku doneo je izjednačenje domaćinima. Borota je i po četvrti put više ličio na nemog posmatrača koji je samo pogledom ispratio let lopte u gol.

Šesti gol Filipovića u susretu sa Rumunijom

Zoran Filipović fantastičnim volejem postavlja konačnih 6:4!

Uzbudljivim rezultatskim preokretima tu nije bilo kraja! Na pas Momčila Vukotića, Trifunović je u 79. minutu doveo jugoslovensku selekciju u vođstvo od 5:4, da bi tačku na pobedu “plavih” i neverovatnu fudbalsku predstavu stavio, ponovo posle dodavanja Vukotića, Zoran Filipović, šest minuta pre završetka utakmice.

Rumuni su se ovim porazom oprostili od Svetskog prvenstva, a o putniku u Argentinu odlučivale su u međusobnom susretu selekcije Jugoslavije i Španije. Pred oko 80.000 gledalaca na stadionu Crvene zvezde u Beogradu, domaćini su jurili pobedu od dva gola razlike, ali su Španci bili veštiji i pobedom 1:0 obezbedili plasman na Svetsko prvenstvo.

JUGOSLAVIJA: Petar Borota (Partizan), Dražen Mužinić (Hajduk), Mario Boljat (Hajduk), Aleksandar Trifunović (Partizan), Nenad Stojković (Partizan), Jusuf Hatunić (Partizan), Slaviša Žungul (Hajduk) – Momčilo Vukotić (Partizan), Dušan Nikolić (Crvena zvezda) – Velimir Zajec (Dinamo), Zoran Filipović (Crvana zvezda), Ivica Šurjak (Hajduk), Safet Sušić (Sarajevo). Selektorska komisija: Marko Valok, Stevan Vilotić i Gojko Zec.

• Da smo sutili,nestalo bi nas! says:

Nije li Susic postigao 3 gola (Heat-trick) na ovoj utakmici? Gmazovi jedni, Susica niste ni spomenuli zbog toga jer je SAFET, a nije savo ili jovo ili neki drugi vlah!