Zvezdina zla kob stiže iz Atine

Napadač Zvezde Dušan Lukić u kolosalnoj šansi pred golom AEK-a

Crvena zvezda je 8. decembra 1976. godine u revanš-meču osmine finala Kupa UEFA na beogradskoj “Marakani” pobedila grčki AEK sa 3:1, ali to nije bilo dovoljno za plasman u sledeće kolo, jer su Atinjani u prvom susretu slavili sa 2:0.

Uprkos primljenom golu, “crveno-beli” su prvo poluvreme odigrali izvanredno i uraganskim naletima došli na prag četvrtfinala.

Zvezda je golom Petra Baralića povela u 20. minutu. Hladan tuš već pokislim navijačima Zvezde usledio je pet minuta kasnije kada je iz kontranapada atinski klub izjednačio preko Valtera Vagnera.

“Crveno-beli” su se brzo vratili iz ponora jer je u 30. minutu Zoran Filipović doveo domačine u vođstvo, a samo četiri minuta kasnije Dušan Savić treći put trese mrežu AEK-a.

Preostalo je još skoro čitavih sat vremena da se još jednim golom poništi prednost gostiju. Smenjivale su se prilike domaćina kao na filmskoj traci, pred golom Atinjana u izglednim pozicijama našli su se Filipović, Savić, Dušan Lukić, Vladislav Bogićević, Srboljub Stamenković i Slavoljub Muslin, ali lopta nije htela preko gol-linije. Ostalo je 3:1.
Zoran Filipović i Dragan Nikitović

Ovaj dvomeč nosio je jak emotivni naboj, ne samo zbog velikog uloga (četvrtfinale Kupa UEFA), već i zbog još uvek svežeg sećanja u svesti igrača i navijača Crvene zvezde na debakl u susretu sa drugim atinskim klubom – Panatinaikosom, u polufinalu Kupa šampiona 1971. godine.

Podsetimo, Zvezda je tada već viđena u finalu najjačeg evropskog klupskog takmičenja jer je u prvom meču slavila sa 4:1, ali je na bizaran način poražena u revanšu sa 0:3.

I tako, dok su fudbaleri AEK-a slavili, igrači Zvezde su u očaju pali na travnjak, a Filipović, koji je u dve utakmice propustio niz prilika za gol, nije krio razočarenje, pa je gorko zaplakao pred televizijskim auditorijumom dok je davao izjavu reporteru Radio-televizije Beograd Draganu Nikitoviću.

Popularni File je uz Bogićevića bio jedini prvotimac Zvezde u ovom susretu koji je igrao i u Atini 1971. godine …