Dogodilo se na današnji dan – 3. aprila

Detalj sa utakmice Zvezda - Fiorentina 0:1

1957. godine – U prvoj polufinalnoj utakmici Kupa evropskih šampiona, odgranoj na stadionu JNA u Beogradu, jugoslovenski šampion Crvena zvezda poražena je od italijanske Fiorentine iz Firence sa 0:1 (0:0).

Pred 50 hiljada gledalaca, jedini gol postigao je Mauriljo Prini u 88. minutu.

Igrajući čuveni “katenaćo”, gosti su uspešno branili svoj gol pred neubedljivim napadima domaćih. Možda bi se situacija i izmenila da Beograđane u 33. minutu nije zadesio maler.

Sudar glavama Červata i Toplaka (desno), posle kojeg je napadač Zvezde morao da napusti igru

Naime, u jednom vazdušnom duelu u šesnaestercu Fiorentine sudarili su se glavama napadač Zvezde Ivan Toplak i njegov čuvar Serđo Červato. Toplak je pao na travu onesvešćen i zbog potresa mozga je prebačen u bolnicu. Kako tada još nije uvedeno pravo zamene igrača, “crveno-beli” su do kraja igrali sa desetoricom.

Uprkos brojčanoj promeni odnosa snaga na terenu, Zvezda je zadržala terensku inicijativu, a gosti su nastavili da se brane sa 8-9 igrača. Samo je u par navrata Brazilac Žulinjo prikazao svoj raskošan dribling i ugrozio gol Srboljuba Krivokuće.

Fiorentina i Zvezda su u revanšu odigrali bez golova, tako da se italijanski predstavnik plasirao u finale u kojem je poražen od madridskog Reala rezultatom 0:2.

1963. godine – u trećoj, odlučujućoj utakmici, odigranoj na neutralnom terenu u Marselju, OFK Beograd je sa 3:1 pobedio italijanski Napoli iz Napulja i plasirao se u polufinale Kupa pobednika kupova.

Bio je to najveći uspeh nekog jugoslovenskog kluba posle plasmana Zvezde u polufinale Kupa šampiona 1957. godine.

Spasoje-Paja Samardžić

Prvo poluvreme završeno je rezultatom 1:1. Prvo je Dragan Gugleta propustio dve kolosalne prilike za OFK Beograd pre nego što su “romantičari sa Karaburme” ipak poveli u 16. minutu golom Spasoja-Paje Samardžića iz slobodnog udarca. Izjednačio je u Kane u 23. minutu.

Napoli je od 36. minuta igrao sa desetoricom. Posle oštrijeg starta Momčila Gavrića nad Fanelom, ovaj je reagovao nesportski – udario je beka “plavo-belih” u lice, pa ga je francuski sudija Barberan opravdano poslao pod tuš.

Beograđani su bolje ušli u drugo poluvreme i posle par propuštenih prilika stekli prednost u 55. minutu pogotkom Milorada Popova, posle centaršuta Josipa Skoblara.

Italijani su preuzeli inicijativu i potisnuli Beograđane u njihov šesnaesterac, ali umesto izjednačenja, usledio je u 84 .minutu kontranapad i hladan tuš za Napoli kada je Samardžić u solo-prodoru postigao svoj drugi gol i rešio sve dileme oko pobednika.

OFK Beograd je u polufinalu eliminisan od londonskog Totenhema.

1976. godine – Mešoviti stonoteniski par Eržebet Palatinuš – Anton Stipančić osvojio je u Pragu zlatnu medalju na prvenstvu Evrope pobedivši u finalu čehoslovački par Ilona Uhlikova – Milan Orlovski sa ubedljivih 3:0 (21:9, 21:17, 21:11).

Bila je to druga zlatna medalja za Jugoslaviju na Šampionatu. Prvu je osvojila muška ekipa trijumfom nad Švedskom u finalu.

1985. godine – Košarkaši zagrebačke Cibone osvojili su u Atini prvu titulu šampiona Evrope, pošto su u finalnoj utakmici savladali madridski Real rezultatom 87:78.

Heroj velikog trijumfa bio je Dražen Petrović koji je ubacio 36 poena, a sledili su ga Zoran Čutura i Aleksandar Petrović sa po 16 poena. Mihovil Nakić je pod obručima uhvatio neverovatnu 21 loptu.

Trener Cibone bio je Mirko Novosel, a za “Vukove sa Tuškanca’ nastupili su kapiten Mihovil Nakić, Aleksandar Petrović, Adnan Bečić, Zoran Čutura, Dražen Petrović, Andro Knego, Branko Vukičević, Sven Ušić, Ivo Nakić i Franjo Arapović.