Jedna slika, jedna priča

Doček fudbalera Građanskog na Glavnom kolodvoru u Zagrebu

Posle trogodišnje dominacije beogradskog BSK-a, u sezoni 1936/37 pehar namenjen fudbalskom šampionu Kraljevine Jugoslavije preselio se u Zagreb, u vitrine Hrvatskog športskog kluba Građanski, kojem je to bio četvrti trijumf u domaćim bitkama za bodove.

Zagrebački “purgeri” su 25. aprila 1937. godine deklasirali BSK u Beogradu rezultatom 4:0, i dva kola pre kraja praktično osvojili šampionsku titulu.

Pred utakmicu je prodato 13.282 ulaznice, što je tada bio novi rekord posećenosti u istoriji državnih prvenstava.

Navijači beogradskih “plavih” sa velikim optimizmom dočekali su meč protiv Građanskog, s obzirom da je BSK u prethodnom kolu demolirao domaći Sarajevo sa 8:3. Ali već posle osam minuta igre nezaustavljivi August Lešnik doneo je het-trikom nedostižnu prednost gostima, dok je Branko Pleše pogotkom u drugom poluvremenu samo potvrdio ubedljivu pobedu Građanskog.

0:1 – Pleše je u trećem minutu poveo napad gostiju i kada mu je Vlastimir Petković pošao u susret, centrirao je ka Lešniku. Popularni “Beli” je umirio loptu, napravio par koraka i pored istrčalog golmana Đorđa Popovića poslao loptu u mrežu.

0:2 – Slična akcija Građanskog samo minut kasnije, ovaj put je Ivan Medarić poslao loptu u šesnaesterac, Lešnik je ponovo bio nezaustavljiv.

0:3 – Opsada gola BSK-a donela je i treći pogodak za Građanski već u osmom minutu. Medarić je ponovo idealno centrirao, a Lešnik je ovaj put mrežu BSK-a zatresao udarcem glavom.

0:4 – Miroslav Kokotović je izveo slobodan udarac i dodao do Medarića, ovaj je šutirao oštro po zemlji, Popović je kratko odbio loptu samo do Plešea, koji je postigao konačan rezultat.

Predsednik tadašnje vlade Jugoslavije Milan Stojadinović rukuje se sa Augustom Lešnikom

Utakmicu je sudio italijanski arbitar Đenerozo Datilo, poznat po tome što je na Svetskom kupu 1950. godine delio pravdu na utakmici koja je završila senzacionalnom pobedom (1:0) amatera iz SAD nad fudbalskom silom Engleskom.

Utakmici je prisustvovao i tadašnji predsednik jugoslovenske vlade i ministar inostranih poslova Milan Stojadinović.

Zagrepčani su osvojili prvo mesto sa 26 bodova, ispred splitskog Hajduka i BSK-a.

Na gornjoj fotografiji su fudbaleri Građanskog na ramenima navijača po izlasku iz voza kojim su doputovali iz Beograda posle trijumfa nad BSK-om.