Fudbalerko Nogometović izveštava: Prvenstvo Jugoslavije 1973/74 (5)

Fudbalsko prvenstvo 1973/74

Uoči početka fudbalskog šampionata 1973/74 predstavnici Jugoslovenske radio-televizije (JRT) i prvoligaških klubova potpisali su istorijski sporazum o prenosu nekih prvenstvenih utakmica.

Po prvi put gledaoci širom Jugoslavije bili su u prilici da, uglavnom u subotnjem terminu, uživo prate bitke za bodove. Tokom probnog perioda, u jesenjem delu sezone, prenošeno je osam mečeva.

Dinamo - Zvezda 1:3, 23. septembar 1973. godine: Vazdušni duel golmana Ognjena-Olje Petrovića (Zvezda) i Fikreta Mujkića (Dinamo)

Dinamo – Zvezda 1:3, 23. septembar 1973. godine: Vazdušni duel golmana Ognjena-Olje Petrovića (Zvezda) i Fikreta Mujkića (Dinamo)

Posle šest kola jesenjeg dela šampionata na liderskoj poziciji zaseo je Dinamo. Zagrebački “modri” su u sedmom kolu, pred prepunim tribinama stadiona na Maksimiru (okupilo se oko 60 hiljada), dočekali aktuelnog šampiona Crvenu zvezdu.

Beograđani su slavili sa 3:1 (1:0). Golove za goste postigli su Aleksandar Panajotović (14), Nikola Jovanović (60) i Slavko Kovačić (autogol-73. minut), dok je Ivica Miljković u 82. minutu bio jedini strelac za Dinamo.

Posle početnog ispitivanja snaga, Zvezda je preuzela terensku inicijativu i dominirala do kraja susreta. Ključni trenutak meča bio je rani pogodak Panajotovića. Da nevolja za domaćine bude veća, prilikom tog gola povredio se stub odbrane “modrih” Filip Blašković, koji je morao da napusti igru. Zvezdini napadači su nakon toga mnogo lakše dolazili u gol-prilike.

Partizan i Hajduk odigrali su na stadionu JNA u Beogradu nerešeno 1:1 u devetom kolu jesenjeg dela sezone. Derbi nije ispunio očekivanja, nedostajalo je vatre koja je obično pratila susrete ova dva ljuta rivala.

Spličani su bili favoriti, tokom meča su stvorili više povoljnih prilika, ali su osvojili samo jedan bod.

Poveli su gosti u 17. minutu preko brzonogog Ivice Šurjaka, na pas Jurice Jerkovića. Izjednačio je Momčilo-Moca Vukotić u 56. minutu.

Velež je u 13. kolu ugostio Dinamo i pobedio sa 2:0 (0:0). Dinamov bunker uspešno je odolevao naletima “rođenih” čitavih 76 minuta. Usledila su dva slobodna udarca Aleksandra Ristića. Prvi put u kaznenom prostoru gostiju najbolje se snašao Marijan Kvesić, a u drugom Dušan-Duško Bajević.

Partizan - Hajduk 1:1, 7. oktobar 1973. godine: Luka Peruzović (beli dres, Hajduk) i Nenad Bjeković (Partizan)

Partizan – Hajduk 1:1, 7. oktobar 1973. godine: Luka Peruzović (beli dres, Hajduk) i Nenad Bjeković (Partizan)

Iako je Velež bio znatno bolji, lako je mogao da povede – Dinamo. Vladimir Pecelj je zaspao u odbrani, lopte se dočepao brzonogi Josip Ražić, sjurio se sam prema golu “rođenih”, ali je reprezentativni čuvar mreže Enver Marić bio priseban i iskusno “skratio” ugao.

U 19. kolu igla ponovo nije imala gde da padne na Maksimiru. Splićani su pred čak 65 hiljada gledalaca nastavili pobedonosni prolećni niz i slavili golom Jurice Jerkovića u 39. minutu. Prethodno se Vedran Rožić probio pored Ivice Miljkovića po levoj strani i iz samog kornera terena poslao loptu “na tacnu” Jerkoviću.

Velež - Dinamo 2:0, 11. novembar 1973. godine: Majstorski potez Duška Bajevića (crveni dres, Velež)

Velež – Dinamo 2:0, 11. novembar 1973. godine: Majstorski potez Duška Bajevića (crveni dres, Velež)

Temperamentna igra dovela je i do incidenta u 61. minutu. Damir Valec je premeštao loptu da izvede slobodan udarac. Jerković je počeo da ga ometa i da mu prigovara. Valec mu je nešto dobacio i Jerković mu je lupio šamarčinu. Igrač Dinama mu nije ostao dužan te ga je udario nogom. Posle konsultacije sa pomoćnim sudijom Brankom Vujecom, varaždinski arbitar Marijan Rauš poslao je obojicu na hlađenje pod tuš …

U 25. kolu odigrana je utakmica za koju se pretpostavilo da će odlučiti šampionsku trku. Velež je u Mostaru zasluženo pobedio direktnog konkurenta za titulu Hajduk rezultatom 1:0. Posle ovog meča, ekipe su se izjednačile na tabeli, a Splićani su imali prednost samo u gol-razlici. Psihološki uzdrman Hajduk je u sledećem kolu pretrpeo još jedan poraz, na domaćem terenu od Partizana, ali je ipak uspeo da se vrati i prvenstvo završi na prvom mestu.

Dinamo - Hajduk 0:1, 3. mart 1974. godine: Golman Hajduka Rizah Mešković otklanja opasnost pred svojim golom

Dinamo – Hajduk 0:1, 3. mart 1974. godine: Golman Hajduka Rizah Mešković otklanja opasnost pred svojim golom

Svi dotadašnji rekordi u posećenosti bili su oboreni – na stadionu pod Bijelim brijegom okupilo se čak 25 hiljada gledalaca.

Prema pisanju novina, pre početka utakmice na terenu su se pojavili omladinci sa transparentom: “Tuđe nećemo, a svoje ne damo!”. Predsednik Međuopštinske konferencije Saveza omladine za Hercegovinu Alija Cigić pročitao je protestno pismo okupljenih Hercegovaca i Dalmatinaca protiv pokušaja italijanske iredente da svojata delove slovenačkog Primorja, što su okupljeni gledaoci pozdravili skandiranjem: “Druže Tito, mi ti se kunemo …”

Velež je derbi odigrao bez svoje prve zvezde, povređenog Duška Bajevića. Njega je na mestu centarfora zamenio mladi Vahid Halilhodžić, i upravo je Vaha odlučio pobednika u 28. minutu …

Franjo Vladić je dugim pasom uposlio Halilhodžića, ovaj je odigrao dupli-pas sa Marijanom Kvesićem, pobegao dvojici Hajdukovaca i iskosa, sa leve strane rezantnim udarcem savladao Rizaha Meškovića

Velež - Hajduk 1:0, 3. april 1974. godine: Nova zvezda "rođenih" Vaha Halilhodžić (crveni dres) postiže pobedonosni pogodak

Velež – Hajduk 1:0, 3. april 1974. godine: Nova zvezda “rođenih” Vaha Halilhodžić (crveni dres) postiže pobedonosni pogodak