Vaterpolo klubovi u Evropi: Era Partizana i Mladosti

Ekipa zagrebačke Mladosti u sezoni 1971/72

Prvi Kup evropskih šampiona za vaterpolo klubove održan je u sezoni 1963/64. U prvih 13 izdanja ovog najjačeg klupskog takmičenja u svetu beogradski Partizan i zagrebačka Mladost zajedno su osvojili čak 10 titula!

Jugoslovenski klubovi su do 1991. godine 13 puta bili evropski šampioni – Partizan i Mladost po šest puta i dubrovački Jug jednom. U 53 izdanja Kupa evropskih šampiona, koji je kasnije preimenovan u Ligu šampiona, samo je Zagrepčanima pošlo za rukom da tri puta uzastopno osvoje naslov najboljeg na Starom kontinentu.

1963/64

Ekipa Partizana koja je osvojila prvu titulu šampiona Evrope
Ekipa Partizana koja je osvojila prvu titulu šampiona Evrope

FINALNI TURNIR (Zagreb)

Partizan (Beograd) – Legija (Varšava, POLJSKA) 6:0
Partizan (Beograd) – Amater (Duizburg, SR NEMAČKA) 7:2
Partizan Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 4:2
Partizan (Beograd) – Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 6:2
Partizan (Beograd) – Dinamo (Moskva, SSSR) 4:3

KONAČAN PLASMAN: 1. PARTIZAN (BEOGRAD) 5-0-0 (27:9), 2. Dinamo (Moskva, SSSR) 4-0-1 (29:15), 3. Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 3-0-2 (33:21), 4. Amater (Duizburg, SR NEMAČKA) 2-0-3 (19:26), 5. Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 1-0-4 (11:25), 6. Legija (Varšava, POLJSKA) 0-0-5 (13:36).

PARTIZAN: Milan Muškatirović, Đorđe Perišić, Ozren Bonačić, Boris Čukvas, Mirko Sandić, Zoran Janković, Feliče Tedeski, Branko Živković, Nenad Manić, Dragan Čolović, Branimir Glidžić, Dragoslav Šiljak.

1964/65

POLUFINALNA GRUPA B (Đenova)

Partizan (Beograd) – Barselona (ŠPANIJA) 8:1
Partizan (Beograd) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 4:1

KONAČAN PLASMAN: 1. PARTIZAN (BEOGRAD) 2-0-0 (12:2), 2. Pro Reko 1-0-1 (6:5), 3. Barselona 0-0-2 (2:13)

FINALNA GRUPA (Milano, ITALIJA)

Partizan (Beograd) – Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 4:2
Partizan (Beograd) – CSKA (Moskva, SSSR) 6:2
Partizan (Beograd) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 0:1

KONAČAN PLASMAN: 1. Pro Reko (Reko, ITALIJA) 3-0-0 (11:8), 2. PARTIZAN (BEOGRAD) 2-0-1 (10:5), 3. Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 0-1-2 (10:13), 4. CSKA (Moskva, SSSR) 0-1-2 (10:15)

1965/66

POLUFINALNA GRUPA A (Zagreb)

Partizan (Beograd) – Amater (Duizburg, SR NEMAČKA) 4:0
Partizan (Beograd) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 3:1
Partizan (Beograd) – Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 2:1

KONAČAN PLASMAN: 1. PARTIZAN (BEOGRAD) 3-0-0 (9:2), 2. Dinamo (Magdeburg, DR Nemačka) 1-1-1 (16:9), 3. Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 1-1-1 (11:9), Amater (Duizburg, SR NEMAČKA) 0-0-3 (3:19)

POLUFINALE: Pro Reko (Reko, ITALIJA) – Partizan (Beograd) 4:1, 1:5

FINALE: PARTIZAN (BEOGRAD) – Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 5:3, 3:4

PARTIZAN: Milan Muškatirović, Đorđe Perišić, Boris Čukvas, Dragan Čolović, Mirko Sandić, Zoran Janković, Feliče Tedeski, Branko Živković, Nenad Manić, Branimir Glidžić, Božidar Novaković.

1966/67

POLUFINALNA GRUPA B (Zagreb)

Partizan (Beograd) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 15:3
Partizan (Beograd) – Rote Erde (Ham, SR NEMAČKA) 7:2
Partizan (Beograd) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 5:4

KONAČAN PLASMAN: 1. PARTIZAN (BEOGRAD) 3-0-0 (27:9), 2. Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 2-0-1 (22:9), 3. Rote Erde (Ham, SR NEMAČKA) 1-0-2 (7:16), 4. Etnikos (Pirej, GRČKA) 0-0-3 (5:27).

POLUFINALE: Partizan (Beograd) – Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 5:3, 3:5, treća utakmica: 2:1

FINALE: PARTIZAN (BEOGRAD) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 5:3, 1:2, treća utakmica: 4:3.

PARTIZAN: Božidar Novaković, Đorđe Perišić, Boris Čukvas, Dragan Čolović, Nenad Manić, Mirko Sandić, Zoran Janković, Feliče Tedeski, Krunoslav Subotić, Branimir Glidžić, Jaroslav Hruda.

1967/68

Ekipa Mladosti koja je prvi put postala šampion Evrope
Ekipa Mladosti koja je prvi put postala šampion Evrope

POLUFINALNA GRUPA A (Zagreb)

Mladost (Zagreb) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 4:2
Mladost (Zagreb) – Barselona (ŠPANIJA) 9:2
Mladost (Zagreb) – Septemuri (Sofija, BUGARSKA) 8:2

KONAČAN PLASMAN: 1. MLADOST (ZAGREB) 3-0-0 (21:6), 2. Pro Reko (Reko, ITALIJA) 2-0-1 (14:10), 3. Barselona (ŠPANIJA) 1-0-2 (8:18), 4. Septemuri (Sofija, BUGARSKA) 0-0-3 (9:18).

POLUFINALNA GRUPA B (Bukurešt, RUMUNIJA)

Partizan (Beograd) – CSKA (Moskva, SSSR) 3:4
Partizan (Beograd) – Dinamo (Berlin, DR NEMAČKA) 5:5
Partizan (Beograd) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 5:0
Partizan (Beograd) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 6:7

KONAČAN PLASMAN: 1. Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 4-0-0 (25:16), 2. CSKA (Moskva, SSSR) 3-0-1 (22:14), 3. PARTIZAN (BEOGRAD) 1-1-2 (19:16), 4. Dinamo (Berlin, DR NEMAČKA) 1-1-2 (19:21), 5. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 0-0-4 (8:26).

POLUFINALE: CSKA (Moskva, SSSR) – Mladost (Zagreb) 4:4, 3:6

FINALE: MLADOST (ZAGREB) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 4:2, 4:4.

MLADOST: Karlo Stipanić, Mladen Jonke, Ivo Trumbić, Ozren Bonačić, Zlatko Šimenc, Miroslav Poljak, Marjan Jeger, Marjan Žužej.

1968/69

ČETVRTFINALNA GRUPA B (Beograd)

Mladost (Zagreb) – Marsej (FRANCUSKA) 14:1
Mladost (Zagreb) – Ferencvaroš (Budimpešta, MAĐARSKA) 8:7
Mladost (Zagreb) – Partizan (Beograd) 3:3
Partizan (Beograd) – Ferencvaroš (Budimpešta, MAĐARSKA) 4:3
Partizan (Beograd) – Marsej (FRANCUSKA) 11:2

KONAČAN PLASMAN: 1. Mladost (Zagreb) 2-1-0 (25:11), 2. Partizan (Beograd) 2-1-0 (18:8), 3. Ferencvaroš (Budimpešta, MAĐARSKA) 1-0-2 (16:13), 4. Marsej (FRANCUSKA) 4:31.

POLUFINALE: Partizan (Beograd) – Dinamo (Moskva, SSSR) 6:3, 2:6, Mladost (Zagreb) – Dinamo (Magdeburg, DR NEMAČKA) 3:1, 6:7.

FINALE: MLADOST (ZAGREB) – Dinamo (Moskva, SSSR) 7:3, 4:4.

MLADOST: Karlo Stipanić, Ivo Trumbić, Ozren Bonačić, Zlatko Šimenc, Ronald Lopatni, Miroslav Poljak, Ante Matošić, Marjan Žužej, Marjan Jeger, Marjan Pozojević, Krešimir Kruz, Zdravko Hebel.

1969/70

ČETVRTFINALNA GRUPA B (Beograd)

Mladost (Zagreb) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 8:4
Mladost (Zagreb) – SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 8:2
Mladost (Zagreb) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:5

KONAČAN PLASMAN: 1. Mladost (Zagreb) 3-0-0 (22:12), 2. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (23:10), 3. SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 1-0-2 (11:19), 4. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 0-0-3 (12:28).

POLUFINALE: Mladost (Zagreb) – Barselona (ŠPANIJA) 4:1, 3:2.

FINALE: MLADOST (ZAGREB) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 5:3, 2:3

MLADOST: Karlo Stipanić, Ivo Trumbić, Ozren Bonačić, Zlatko Šimenc, Ronald Lopatni, Ante Matošić, Miroslav Poljak, Marjan Jeger, Marjan Žužej, Marjan Pozojević, Vojko Mikac, Zdravko Hebel.

1970/71

POLUFINALNA GRUPA A (Barselona, ŠPANIJA)

Mladost (Zagreb) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:3
Mladost (Zagreb) – Barseloneta (Barselona, ŠPANIJA) 6:4
Mladost (Zagreb) – Dinamo (Moskva, SSSR) 3:4

KONAČAN PLASMAN: 1. Dinamo (Moskva, SSSR) 3-0-0 (16:11), 2. Mladost (Zagreb) 2-0-1 (15:11), 3. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 1-0-2 (13:17), 4. Barseloneta (Barselona, ŠPANIJA) 0-0-3 (12:17).

POLUFINALNA GRUPA B (Beograd)

Partizan (Beograd) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 11:4
Partizan (Beograd) – Akademik (Sofija, BUGARSKA) 7:4
Partizan (Beograd) – SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 8:4

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 3-0-0 (26:12), 2. SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 1-1-1 (11:14), 3. Akademik (Sofija, BUGARSKA) 1-0-2 (12:14), 4. Etnikos (Pirej, GRČKA) 0-1-2 (10:19).

FINALNA GRUPA B (Beograd)

Partizan (Beograd) – SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 7:2
Partizan (Beograd) – Dinamo (Moskva, SSSR) 4:3
Partizan (Beograd) – Mladost (Zagreb) 4:4
Mladost (Zagreb) – Dinamo (Moskva, SSSR) 3:2
Mladost (Zagreb) – SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 6:5

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 2-1-0 (15:9), 2. Mladost (Zagreb) 2-1-0 (13:11), 3. Dinamo (Moskva, SSSR) 1-0-2 (11:10), 4. SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 0-0-3 (10:19).

PARTIZAN: Miloš Marković, Branislav Trajković, Đorđe Perišić, Uroš Marović, Dušan Antunović, Mirko Sandić, Zoran Janković, Siniša Belamarić, Feliče Tedeski, Branimir Glidžić, Miroslav Sofijanić, Predrag Manojlović, Božidar Novaković.

1971/72

POLUFINALNA GRUPA A (Hvar)

Mladost (Zagreb) – London Politeknik (ENGLESKA) 14:3
Mladost (Zagreb) – Olimpijakos (Pirej, GRČKA) 7:2
Mladost (Zagreb) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 7:2

KONAČAN PLASMAN: 1. Mladost (Zagreb) 3-0-0 (23:6), 2. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 2-0-1 (10:6), 3. Olimpijakos (Pirej, GRČKA) 1-0-2 (9:14), 4. London Politeknik 0-0-3 (11:27).

FINALNA GRUPA

Mladost (Zagreb) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 4:1
Mladost (Zagreb) – CSKA (Moskva, SSSR) 6:5
Mladost (Zagreb) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 4:2

KONAČAN PLASMAN: 1. Mladost (Zagreb) 3-0-0 (14:8), 2. Pro Reko (Reko, ITALIJA) 2-0-1 (13:12), 3. CSKA (Moskva, SSSR) 1-0-2 (19:20), 4. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 0-0-3 (11:17).

MLADOST: Karlo Stipanić, Marjan Žužej, Ozren Bonačić, Zlatko Šimenc, Ronald Lopatni, Miroslav Poljak, Marjan Jeger, Ante Matošić, Goran Rađenović, Aco Dijaković, Zdravko Hebel.

1972/73

POLUFINALNA GRUPA A (Stokholm, ŠVEDSKA)

Partizan (Beograd) – SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 7:2
Partizan (Beograd) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 7:2
Partizan (Beograd) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 7:7

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 2-1-0 (20:13), 2. Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 2-1-0 (24:19), 3. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 1-0-2 (18:17), 4. SKK (Stokholm, ŠVEDSKA) 0-0-3 (10:23).

FINALNA GRUPA

Partizan (Beograd) – CSKA (Moskva, SSSR) 3:3
Partizan (Beograd) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 6:3
Partizan (Beograd) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 4:5

KONAČAN PLASMAN: 1. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (14:13), 2. Partizan (Beograd) 1-1-1 (13:12), 3. CSKA (Moskva, SSSR) 1-1-1 (13:13), 4. Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 1-0-2 (13:16).

1973/74

POLUFINALNA GRUPA A (Beograd)

Partizan (Beograd) – De Miuven (Dimen, HOLANDIJA) 7:4
Partizan (Beograd) – CSKA (Sofija, BUGARSKA) 7:2
Partizan (Beograd) – MGU (Moskva, SSSR) 6:6
Partizan (Beograd) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 12:4

KONAČAN PLASMAN: 1. MGU (Moskva, SSSR) 3-1-0 (32:11), 2. Partizan (Beograd) 3-1-0 (32:16), 3. De Miuven (Dimen, HOLANDIJA) 2-0-2 (21:25), 4. CSKA (Sofija, BUGARSKA) 1-0-3 (19:28), 5. Etnikos (Pirej, GRČKA) 0-0-4 (17:41).

FINALNA GRUPA

Partizan (Beograd) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 4:5
Partizan (Beograd) – MGU (Moskva, SSSR) 3:4
Partizan (Beograd) – Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 7:3

KONAČAN PLASMAN: 1. MGU (Moskva, SSSR) 3-0-0 (14:9), 2. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (17:10), 3. Partizan (Beograd) 1-0-2 (16:14), 4. Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 0-0-3 (6:20).

1974/75

POLUFINALNA GRUPA B (Budimpešta, MAĐARSKA)

Partizan (Beograd) – Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 2:1
Partizan (Beograd) – Pro Reko (Reko, ITALIJA) 8:5
Partizan (Beograd) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 7:6

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 3-0-0 (17:12), 2. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (20:13), 3. Pro Reko (Reko, ITALIJA) 1-0-2 (15:19), 4. Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 0-0-3 (7:15).

FINALNA GRUPA

Partizan (Beograd) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 7:4
Partizan (Beograd) – Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 7:6
Partizan (Beograd) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:2

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 3-0-0 (20:12), 2. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (17:15), 3. Dinamo (Bukurešt, RUMUNIJA) 1-0-2 (17:19), 4. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 0-0-3 (11:19).

PARTIZAN: Miloš Marković, Đorđe Perišić, Uroš Marović, Zoran Avramović, Ratko Rudić, Dušan Antunović, Miroslav Sofijanić, Predrag Manojlović, Mirko Sandić, Nikola Stamenić, Siniša Belamarić, Zoran Bratuša, Božidar Novaković, Predrag Vraneš.

1975/76

Ekipa Partizana koja je šesti put u klupskoj istoriji postala šampion Evrope
Ekipa Partizana koja je šesti put u klupskoj istoriji postala šampion Evrope

POLUFINALNA GRUPA B (Beograd)

Partizan (Beograd) – Galatasaraj (Istanbul, TURSKA) 18:0
Partizan (Beograd) – Košice (ČEHOSLOVAČKA) 12:2
Partizan (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 7:7

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 2-1-0 (35:9), 2. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-1-0 (30:13), 3. Košice (ČEHOSLOVAČKA) 1-0-2 (12:21), 4. Galatasaraj (Istanbul, TURSKA) 0-0-3 (6:40).

FINALNA GRUPA

Partizan (Beograd) – De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 6:5
Partizan (Beograd) – Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 4:3
Partizan (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:5

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 3-0-0 (16:13), 2. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (26:22), 3. Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 1-0-2 (17:18), 4. De Roben (Hilversum, HOLANDIJA) 0-0-3 (14:20).

PARTIZAN: Predrag Vraneš, Branislav Trajković, Đorđe Perišić, Miroslav Sofijanić, Uroš Marović, Zoran Bratuša, Nikola Stamenić, Ratko Rudić, Siniša Belamarić, Predrag Manojlović, Dušan Antunović, Nenad Manojlović, Zoran Avramović, Božidar Novaković.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *