Vaterpolo klubovi u Evropi: Prvenac Juga

Gužva u petercu bazena

U periodu između 1963. i 2016. godine najviše titula u Kupu šampiona, današnjoj Ligi šampiona, osvojili su vaterpolisti italijanskog Pro Reka – osam. Slede ih Partizan i Mladost sa po sedam. Klubovi sa prostora Jugoslavije osvojili su ukupno 24 titule – 13 pod zastavom Jugoslavije i 11 za nove države.

U probranom društvu onih koji su kao šampioni Starog kontinenta upisani u istoriju evropskog vaterpola nalaze se i dva kluba koji više ne postoje – Bečej je ugašen 2002, a splitski POŠK 2010. godine.

PARTIZAN – 7: 1963/64, 1965/66, 1966/67, 1970/71, 1974/75, 1975/76, 2010/11.
MLADOST – 7: 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1971/72, 1989/90, 1990/91, 1995/96.
JUG – 4: 1980/81, 2000/01, 2005/06, 2015/16.
JADRAN (Split) – 2: 1991/92, 1992/93.
POŠK (Split) – 1: 1998/99.
BEČEJ – 1: 1999/00.
PRIMORAC (Kotor) – 1: 2008/09.
CRVENA ZVEZDA (Beograd) – 1: 2012/13.

1976/77

POLUFINALNA GRUPA A (Moskva, SSSR)

Partizan (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:7
Partizan (Beograd) – Florencija (Firenca, ITALIJA) 8:8
Partizan (Beograd) – CSKA (Moskva, SSSR) 8:7

KONAČAN PLASMAN: 1. CSKA (Moskva, SSSR) 2-0-1 (21:18), 2. Partizan (Beograd) 1-1-1 (22:22), 3. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 1-1-1 (17:18), 4. Florencija (Firenca, ITALIJA) 0-2-1 (18:20).

FINALNA GRUPA

Partizan (Beograd) – CSKA (Moskva, SSSR) 6:7
Partizan (Beograd) – Cian (Hag, HOLANDIJA) 3:3
Partizan (Beograd) – Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 2:3

KONAČAN PLASMAN: 1. CSKA (Moskva, SSSR) 3-0-0 (17:13), 2. Cian (Hag, HOLANDIJA) 1-1-1 (11:12), 3. Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 1-0-2 (7:8), 4. Partizan (Beograd) 0-1-2 (11:13).

1977/78

POLUFINALNA GRUPA B (Beograd)

Partizan (Beograd) – Horgen (ŠVAJCARSKA) 12:0
Partizan (Beograd) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 6:4
Partizan (Beograd) – Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 5:7

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 2-0-1 (23:11), 2. Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 2-0-1 (21:9), 3. Etnikos (Pirej, GRČKA) 2-0-1 (14:12), 4. Horgen (ŠVAJCARSKA) 0-0-3 (5:31).

FINALNA GRUPA

Partizan (Beograd) – CSKA (Moskva, SSSR) 4:4
Partizan (Beograd) – Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 2:3
Partizan (Beograd) – Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 5:3

KONAČAN PLASMAN: 1. Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 2-1-0 (17:13), 2. CSKA (Moskva, SSSR) 2-0-1 (11:12), 3. Partizan (Beograd) 1-1-1 (7:8), 4. Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 0-0-3 (11:13).

1978/79

POLUFINALNA GRUPA A (Vircburg, SR NEMAČKA)

Partizan (Beograd) – Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 5:8
Partizan (Beograd) – Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 6:7
Partizan (Beograd) – Akademik (Sofija, BUGARSKA) 8:4

KONAČAN PLASMAN: 1. Vircburg 05 (SR NEMAČKA) 3-0-0 (23:16), 2. Orvoseđetem (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (20:13), 3. Partizan (Beograd) 1-0-2 (19:19), 4. Akademik (Sofija, BUGARSKA) 0-0-3 (12:26).

1979/80

POLUFINALNA GRUPA B (Beograd)

Partizan (Beograd) – Odense (DANSKA) 11:5
Partizan (Beograd) – Alfen (HOLANDIJA) 9:4
Partizan (Beograd) – Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 5:6

KONAČAN PLASMAN: 1. Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 3-0-0 (19:9), 2. Partizan (Beograd) 2-0-1 (25:15), 3. Alfen (HOLANDIJA) 1-0-2 (13:16), 4. Odense (DANSKA) 0-0-3 (9:26).

FINALNA GRUPA (Zapadni Berlin, SR NEMAČKA)

Partizan (Beograd) – Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 6:4
Partizan (Beograd) – Monžuik (Barselona, ŠPANIJA) 11:3
Partizan (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 7:9

KONAČAN PLASMAN: 1. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-1-0 (21:17), 2. Partizan (Beograd) 2-0-1 (24:16), 3. Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 1-1-1 (13:13), 4. Monžuik (Barselona, ŠPANIJA) 0-0-3 (12:24).

1980/81

Ekipa dubrovačkog Juga, šampion Evrope

Ekipa dubrovačkog Juga, šampion Evrope


POLUFINALNA GRUPA A (Dubrovnik)
Jug (Dubrovnik) – Marsej (FRANCUSKA) 10:6
Jug (Dubrovnik) – Barselona (ŠPANIJA) 6:6
Jug (Dubrovnik) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 7:6

KONAČAN PLASMAN: 1. Jug (Dubrovnik) 2-1-0 (23:18), 2. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (20:14), 3. Barselona (ŠPANIJA) 1-1-1 (24:19), 4. Marsej (FRANCUSKA) 0-0-3 (14:30).

FINALNA GRUPA

Jug (Dubrovnik) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 9:6
Jug (Dubrovnik) – Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 4:6
Jug (Dubrovnik) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 8:2

KONAČAN PLASMAN: 1. Jug (Dubrovnik) 2-0-1 (21:14), 2. Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 2-0-1 (15:17), 3. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 1-1-1 (14:14), 4. Etnikos (Pirej, GRČKA) 0-1-2 (15:20).

JUG: Milovan Tomić, Ðuro Savinović, Dubravko Staničić, Božo Vuletić, Veselin Đuho, Boško Lozica, Niko Matušić, Luko Vuletić, Goran Sukno, Ivica Dabrović, Gojko Vukašinović.

1981/82

POLUFINALNA GRUPA B (Venendal, HOLANDIJA)

Jug (Dubrovnik) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 11:6
Jug (Dubrovnik) – Alfen (HOLANDIJA) 9:10
Jug (Dubrovnik) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:12

KONAČAN PLASMAN: 1. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-1-0 (33:24), 2. Alfen (HOLANDIJA) 2-1-0 (30:27), 3. Jug (Dubrovnik) 1-0-2 (26:28), 4. Etnikos (Pirej, GRČKA) 0-0-3 (22:32).

1982/83

ČETVRTFINALNA GRUPA A (Dubrovnik)

Jug (Dubrovnik) – Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 8:8
Jug (Dubrovnik) – Dinamo (Alma Ata, SSSR) 8:10
Jug (Dubrovnik) – Košice (ČEHOSLOVAČKA) 9:10

KONAČAN PLASMAN: 1. Špandau (Berlin, SR NEMAČKA) 2-1-0 (27:20), 2. Dinamo (Alma Ata, SSSR) 2-0-1 25:23, 3. Košice (ČEHOSLOVAČKA) 1-0-2 (22:28), 4. Jug (Dubrovnik) 0-1-2 (25:28).

1983/84

ČETVRTFINALNA GRUPA B (Dubrovnik)

Jug (Dubrovnik) – Etnikos (Pirej, GRČKA) 10:6
Jug (Dubrovnik) – Barselona (ŠPANIJA) 13:6
Jug (Dubrovnik) – Alfen (HOLANDIJA) 11:11

KONAČAN PLASMAN: 1. Jug (Dubrovnik) 2-1-0 (34:23), 2. Alfen (HOLANDIJA) 2-1-0 (36:28), 3. Barselona (ŠPANIJA) 0-1-2 (25:34), 4. Etnikos (Pirej, GRČKA) 0-1-2 (22:32).

POLUFINALE: Pro Reko (Reko, ITALIJA) – Jug (Dubrovnik) 7:6, 9:8

1984/85

ČETVRTFINALNA GRUPA A (Beograd)

Partizan (Beograd) – Juzme (Istanbul, TURSKA) 10:9
Partizan (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 12:8

KONAČAN PLASMAN: 1. Partizan (Beograd) 2-0-0 (22:17), 2. Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 1-0-1 (25:20), 3. Juzme (Istanbul, TURSKA) 0-0-2 (17:27).

POLUFINALE: CSKA (Moskva, SSSR) – Partizan (Beograd) 8:7, 6:6.

1985/86

ČETVRTFINALNA GRUPA B (Marsej, FRANCUSKA)

Jug (Dubrovnik) – Stilon (Gorzov Vielkopolski, POLJSKA) 10:8
Jug (Dubrovnik) – Marsej (FRANCUSKA) 11:9
Jug (Dubrovnik) – Monžuik (Barselona, ŠPANIJA) 13:11

KONAČAN PLASMAN: 1. Jug (Dubrovnik) 3-0-0 (34:28), Monžuik (Barselona, ŠPANIJA) 2-0-1 (33:27), 3. Marsej (FRANCUSKA) 1-0-2 (24:24), 4. Stilon (Gorzov Vielkopolski, POLJSKA) 0-0-3 (22:34)

POLUFINALE: Jug (Dubrovnik) – Vašutaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 6:6, 7:10.

1986/87

ČETVRTFINALNA GRUPA A (Kotor)

Primorac (Kotor) – Krisul (Oradea, RUMUNIJA) 9:4
Primorac (Kotor) – Košice (ČEHOSLOVAČKA) 10:8
Primorac (Kotor) – Ujpešt (Budimpešta, MAĐARSKA) 7:5

KONAČAN PLASMAN: 1. Primorac (Kotor) 3-0-0 (26:17), 2. Ujpešt (Budimpešta, MAĐARSKA) 2-0-1 (19:15), 3. Košice (ČEHOSLOVAČKA) 1-0-2 25:29, 4. Krisul (Oradea, RUMUNIJA) 0-0-3 (18:27).

POLUFINALE: Špandau (Zapadni Berlin, SR NEMAČKA) – Primorac (Kotor) 7:2, 5:6.

1987/88

ČETVRTFINALE: Partizan (Beograd) – Barselona (ŠPANIJA) 14:5, 10:7
POLUFINALE: Špandau (Zapadni Berlin, SR NEMAČKA) – Partizan (Beograd) 12:10, 8:8

1988/89

ČETVRTFINALE: Marsej (FRANCUSKA) – Partizan (Beograd) 6:8, 8:14
POLUFINALE: Partizan (Beograd) – Špandau (Zapadni Berlin, SR NEMAČKA) 7:7, 5:7

1989/90

Šampionska ekipa zagrebačke Mladosti

Šampionska ekipa zagrebačke Mladosti


ČETVRTFINALE: CSKA (Sofija, BUGARSKA) – Mladost (Zagreb) 8:11, 11:15
POLUFINALE: Partizan (Beograd) – Vašaš (Budimpešta, MAĐARSKA) 10:4, 9:7

FINALE (18. i 26. novembar 1989. godine): Špandau (Zapadni Berlin, SR NEMAČKA) – Mladost (Zagreb) 10:9, 9:11

MLADOST: Andrija Popović, Mladen Miškulin, Dubravko Šimenc, Igor Milanović, Damir Vincek, Mladen Erjavec, Milorad Damjanić, Perica Bukić, Ladislav Vidumanski, Josip Vezjak, Tomaž Lašič, Krešimir Rukavina, Ratko Štritof, Dario Kobeščak.

1990/91

ČETVRTFINALE: Mladost (Zagreb) – Polar Bers (Ede, HOLANDIJA) 8:6, 9:10
POLUFINALE: Mladost (Zagreb) – CSKA (Moskva, SSSR) 10:9, 9:6

FINALE: Mladost (Zagreb) – Kanotijeri (Napulj, ITALIJA) 10:7, 11:10

MLADOST: Andrija Popović, Dubravko Šimenc, Igor Milanović, Mladen Erjavec, Perica Bukić, Ladislav Vidumanski, Josip Vezjak, Damir Vincek, Milorad Damjanić, Krešimir Rukavina, Mladen Miškulin, Ratko Štritof, Dario Kobeščak, Tomaž Lašič.

Podelite ...

Ostavite komentar