Hajdukovi evropski uspesi i brodolomi

Zlatko Vujović šutira na gol Torina 1985. godine

Hajduku je u Kupu evropskih šampiona 1971. godine žreb podario španskog šampiona Valensiju, koju je tada trenirao legendarni Alfredo di Stefano, petostruki prvak Evrope kao fudbaler madridskog Reala. U Valensiji je Hajduk, pod trenerskom palicom Slavka Luštice, izvukao povoljan rezultat: odigrao je bez golova na stadionu u četvrti Mestalja i to mu je široko otvorilo vrata za plasman u četvrtfinale.

Ali u Splitu, na stadionu pod Plinarom, dolazi od kratkog spoja: posle vođstva od 1:0 i sijaset prokockanih prilika, Hajduk nenadano prima kobni pogodak, strelac je bio Hoze Klaramun. Zbog pravila o golu u gostima, Hajduk se oprašta od Evrope.

U finišu utakmice došlo je do velike gužve na terenu u kojoj je igrač Hajduka Ivan Buljan udario di Stefana.

Iduće godine “bili” su sa novim trenerom Brankom Zebecom i s nadom u slavlje u Kupu pobednika kupova, a uz pomoć naklonjenog žreba, ušli u polufinale. U prvom polufinalnom meču u Lidsu, u Engleskoj, od istoimene ekipe izvlače povoljan rezultat od 0:1, ali u Splitu drugi put padaju. S nerešenih 0:0 ne može se u finale.

Lids je u finalu poražen od Milana – 0:1.

Treća nije bila sreća. Naprotiv: najteža havarija koja je ikada zadesila beli brod. Onaj nesrećni Sent Etjen kojem je sa gola, i sa kapitenskom trakom oko ruke komandovao Mostarac Ivan Ćurković, smogao je natprirodnu, herkulovsku snagu da posle splitskih, naoko neuhvatljivih 1:4 (na toj utakmici “poludeo” je Ivica Šurjak sa svojim begovima po levom krilu), na svojoj – od ugljene prašine pocrneloj travi u regularnom delu utakmice dostigne, a u produžetku i prestigne splitsku prednost. Senzacionalnih 5:1 zavili su sportski Split u crno. I mada trener Tomislav Ivić u revanšu nije mogao da računa na Dragana Holcera, Branu Oblaka i Luku Peruzovića, nikome pre revanša nije pamet mutila zloslutna primisao da bi Francuzi mogli da ostvare poduhvat. A učinili su to.

Četvrti uzastopni neuspešan ispit “bilih”, opet u Kupu evropskih šampiona. Najbolja holandska ekipa PSV, koja se nakon niza gladnih godina, oslobodila dominacije Ajaksa i Fejenorda, ne posustaje ni posle splitskih 0:2. U Ajndhovenu, uz obilatu pomoć sreće i malu naklonost sudije (nije dosudio penal kad je Ivica Šurjak u čistoj prilici za pogodak bio srušen sa leđa), PSV postiže potrebnih 3:0 i ispraća tužne Splićane koji su uoči revanša obećavali da se brodolom iz Sent Etjena ne sme ponoviti. Ipak: ponovio se.

Sledeći Hajdukov pokušaj osvajanja Evrope dogodio se u Kupu pobednika kupova pod vođstvom Ivićevog naslednika Josipa – Miće Duvančića. U Madridu Splićani s više sreće nego li znanja gube samo sa 0:1, nakon što su igrači Atletika promašili i ono što se promašiti ne sme, nakon što je dugokosi Argentinac Ruben Hugo Ajala prokockao jedanaesterac i nakon što je jedina svetla tačka  gostiju na stadionu “Vinsente Kalderon”, golman Ivan Katalinić, odbranio nekoliko sigurnih pogodaka.

A u Splitu, kada je trebalo kazniti nesnalažljivost Španaca, Hajduk je, uprkos vođstvu od 1:0 (strelac Slaviša Žungul), do kraja meča nadigran i gubi sa 1:2.

Naredni izlet u Evropu, u sezoni 1977/78, završio se razočaravajućom eliminacijom iz Kupa pobednika kupova. Protivnik izvučen po želji – bečka Austrija. Prva utakmica u gostima – takođe po želji, rezultat od 1:1 na bečkom Prateru, da poželjniji ne može da bude.

Davor Čop dovodi Splićane u vođstvo i čini se da sve ide na njihovu vodenicu kada u 43. minutu zapadnonemački sudija Biverski dosuđuje jedanaesterac za Hajduk posle pada Šurjaka u kaznenom prostoru Austrije. Pojačanje iz Zagreba iskusni Drago Rukljač početnički izvodi najstrožu kaznu i mlako šutira golmanu u ruke. Umesto 2:0 i sigurnog leta u polufinale, Hajduk u drugom delu prima gol i zatim, posle izvođenja jedanaesteraca, ostaje posramljen i izbačen iz velike igre.  To je ujedno bila i poslednja evropska utakmica Hajduka na starom stadionu pod Plinarom.

Splićani su bili na korak od raja u četvrtfinalu Kupu evropskih šampiona, u sezoni 1979/80. U obe utakmice protiv zapadnonemačkog šampiona Hamburgera, čije su vedete bile Manfred Kalc, bivši Hajdukovac Buljan, Horst Hrubeš i Kevin Kigen, “majstori s mora” su igrali i stvarali šanse, ali su Nemci davali golove. Na kraju je bilo ukupno 3:3, ali je Hamburger zbog pravila gola u gostima otišao u polufinale najjačeg klupskog takmičenja Starog kontinenta.

U prvoj utakmici u Hamburgu, na zaleđenom terenu i po debelom minusu, kao da su se bolje snašli Splićani. Nemci ipak pobeđuju sa minimalnih 1:0, posle očiglednog prekršaja nad golmanom Ivanom Pudarom, debitantom u evropskim kupovima.

Tragična figura splitskog revanša bio je Boro Primorac. Bivši igrač mostarskog Veleža kardinalno greši već u drugom minutu susreta i omogućava centarforu Hamburgera i nemačke reprezentacije Hrubešu da dovede goste u vođstvo. Splićani izjednačuju posle 20-ak minuta preko Zlatka Vujovića i već u 23. minutu imaju šansu za potpuni preokret, ali golman Kargus brani Primorčev loše izveden jedanaesterac.

Kazna je stigla koji minut kasnije – Nemci vode sa 2:1! Boriša Đorđević početkom drugog dela izjednačuje na 2:2 i gotovo 40 minuta traje opsada gola gostiju. Ređaju se šanse “bilih”, a Primorac u 86. minutu, kad je već bilo prekasno, realizuje svoju tek četvrtu priliku u kojoj se našao i donosi samo Pirovu pobedu Hajduku.

U polufinale je otišao srećniji i spretniji.

Hajduk je silovitim startom u Kupu UEFA, u sezoni 1981/82, podgrejao velika očekivanja njegovih navijača. U prva dva kola nadigrani su timovi za poštovanje, nemački Štutgart i belgijski Beveren, a u osmini finala ponovo ih je čekala španska Valensija.

Povreda prvog golmana Splićana Ivana Pudara uoči prvog susreta u Valensiji odredila je ishod ovog dvomeča. Na gol je stao neiskusni Mladen Pralija koji je pustio u gol skoro sve što su Španci šutnuli. Na kraju je bilo 5:1 za Valensiju, a ostaće zapamćene reči iznerviranog radio-komentatora Ede Pecija koji je tokom prenosa u jednom trenutku uzviknuo da je Pralija kao provalija.

Hajduk je u revanšu pobedio “samo” sa 4:1. Ivan Gudelj je postigao het-trik, a on i njegovi saigrači bili su u prilici da daju barem još toliko.

Već sledeće sezone nova neočekivana havarija splitskog broda. Nakon fantastične igre i pobede 4:1 u Splitu nad francuskim Bordoom, predvođen reprezentativcima Alanom Žiresom, Mariusom Trezorom, Žanom Tiganom i Bernarom Lakombom, u revanšu ponovo prekid struje u redovima Splićana. Domaćini demoliraju Hajduk sa 4:0 i idu u treče kolo Kupa UEFA.

Ulogu “saobraćajca” na golu Hajduka je od Pralije preuzeo Zoran Simović, pojačanje pristiglo iz kruševačkog Napretka.

U jednoj od najblistavijih evropskih sezona, u sezoni 1983/84, Hajduk je odigravši utakmice za pamćenje, prvi i jedini put do sada, dospeo do polufinala Kupa UEFA.

Biće zapamćena utakmica sa Radničkim iz Niša u Splitu, kada je bura toliko jako duvala da je direktno asistirala Zlatku Vujoviću za pogodak. Ali, pre svega, ostao je upamćen fantastičan pogodak Blaža Sliškovića iz slobodnog udarca u 119. minutu revanš-utakmice četvrtfinala protiv praške Sparte, kojim je okončana divovska borba dva kluba i Splićani lanisrani u polufinale.

Pod vođstvom bivšeg Hajdukovog centarfora Pere Nadoveze, generacija Sliškovića, braće Vujović, Gudelja, Rožića, Vulića, Pešića, Simovića tražila je put u finale preko engleskog Totenhema, sa Argentincem Osvaldom Ardiljesom, Englezom Glenom Hodlom i Škotom Stivenom Arčibaldom.

Englezi su u prvom susretu u Splitu poveli posle Gudeljevog igranja rukom u šesnaestercu. Penal je izveo Mark Falko, izvrsni golman Zoran Simović odbranio je njegov udarac, zatim mu je padom u noge osujetio još jedan pokušaj ali, kada je izgledalo da je opasnost ispred gola Hajduka otklonjena, lopta ponovo stiže do Falka, i ovaj iz trećeg pokušaja ipak pogađa mrežu.

Gudelj se delomično iskupio golom za 1:1 u 67. minutu, a bivši napadač kruševačkog Napretka Dušan Pešić posle kornera u 77. minutu Hajduku donosi minimalnu prednost pred put u London.

Englezi su u revanšu golom Hazarda iz slobodnog udarca (opet posle Gudeljevog igranja rukom) rano poveli, u 7. minutu. Iako oslabljen neigranjem glavnog kreatora igre Sliškovića, Hajduk je preko Pešića mogao da izjednači, a agilni Dževad Prekazi je pogodio i prečku gola domaćih.

Totenhem je prošao u finale gde je bio bolji od belgijskog Anderlehta.

UEFA je kaznila Hajduk zabranom domaćinstva sledeću evropsku utakmicu u prečniku od 300 kilometara oko Splita jer je u poluvremenu utakmice na Poljudu jedan navijač uleteo u teren i zaklao pevca, koji je trebalo da simbolizuje ekipu sa Ostrva.

Zato je Hajduk sledeće sezone ugostio moskovski Dinamo u Osijeku.

Hajduk je u sezoni 1985/86 ponovo nagovestio velike domete u Kupu UEFA, ali se njegov put, pomalo neočekivano, završio u četvrtfinalu. Eliminisani su italijanski Torino i francuski Mec. Ostaće u pamćenju i utakmica karijere Ivana Gudelja na močvarnom terenu Poljuda, u revanšu protiv sovjetskog Dnjepropetrovska.

U četvrtfinalu ih je čekao belgijski Varegem, klub nevelike tradicije, sa ekipom koju je krasila borbenost ali ne i preveliki individualni kvalitet.

Prva utakmica u Splitu završava minimalnom pobedom 1:0 (strelac Zlatko Vujović), uprkos brojnim šansama domaćina. Uoči revanša u Belgiji smenjen je Stanko Poklepović, a za trenera je postavljen Sergije Krešić. U Belgiji su Splićani eliminisani posle jedanaesteraca, koje su promašili Slišković i Branko Miljuš.

Hajduk je jedini klub sa prostora bivše Jugoslavije koji je prošao grupnu fazu Lige šampiona, takmičenju koje se održava od sezone 1991-92.

Nakon što su u pretkolu deklasirali poljsku Legiju, Splićani su već posle četiri kola grupne faze takmičenja obezbedili četvrtfinale. Hajduk je prvo u Splitu odigrao bez golova protiv lisabonske Benfike, a u drugom kolu je golom Aljoše Asanovića ostvario dragocenu pobedu (1:0) protiv Steaue u Bukureštu.

U trećem kolu su “bili” ostvarili jedinu domaću pobedu u Ligi šampiona u istoriji savladavši Anderleht golovima Nenada Pralije i Darka Butorovića.

Jedini pogodak za Belgijance postigao je bivši Hajdukovac Josip Veber.

Hajduk je plasman u četvrtfinale overio već u sledećem kolu odigravši bez golova protiv istog protivnika u Briselu.

Splićani su u četvrtfinalu eliminisani od moćnog Ajaksa, kasnijeg pobednika ovog takmičenja.