Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1977/78 – domaći kup i evropski kupovi

Torino - Dinamo 3:1: Velimir Zajec (beli dres, Dinamo) u akciji

Veliko iznenađenje u 30. izdanju nacionalnog kupa – nakon pet uzastopnih trijumfa splitskog Hajduka, u finalu 24. maja 1978. godine na stadionu Crvene zvezde snage su odmerili Rijeka i Trepča iz Kosovske Mitrovice. Oba rivala prvi put su se našla u samoj završnici ovog takmičenja.

Partizan se te sezone nije proslavio u Kupu Jugoslavije, jer je već u šesnaestini finala na Kantridi poražen od Rijeke. Već u osmini finala odigrano je, kako su neki najavili, finale pre finala – u Splitu su se sastali branilac trofeja Hajduk i Crvena zvezda. Splićani su bili briljantni i slavili sa 3:0.

Međutim, “bili” su već u četvrtfinalu osujećeni u pohodu na šestu uzastopnu titulu u ovom takmičenju. Nakon Partizana, Riječani su “otresli” još jednog predstavnika “velike četvorke” – trijumfovali su sa 1:0 usred Splita.

Među četiri najbolje ekipe našli su se, dakle, Rijeka, Velež, Trepča i zagrebački Dinamo.

Rijeka je na Kantridi slavila sa 3:1 nad Mostarcima, a Dinamo je u Kosovskoj Mitrovici pokleknuo nakon penala. Meč se završio bez golova, Trepča je jedanaestercima slavila 5:4.

Riječani su u velikom finalu trijumfovali pogotkom Milana Radovića u prvom minutu prvog produžetka. Ostao je upamćen i podvig Trepče, koja je ove sezone postala ne samo prvi klub sa prostora nekadašnje Socijalističke Autonomne Pokrajine Kosovo koji je igrao u Prvoj ligi, već i jedini predstavnik pokrajine u finalu fudbalskog kupa Jugoslavije.

U istoriju Kupa Jugoslavije ušli su ovi igrači …

RIJEKA: Avramović, Makin, Hrstić, Cukrov, Radin, Juričić, Durkalić, Radović (Šugar), Kustudić, Ružić, Desnica.

TREPČA: Mutibarić, Ljiljak, Grbović, Prekazi, Celina, Miletović, Radojević (Radević), Cimili (Ajeti), Stolić, Ademi, Savović.

Rijeka - Trepča 1:0: Kapiteni ekipa Zvjezdan Radin (levo, Rijeka) i Miško Stolić pre početka finalne utakmice Kupa Jugoslavije

Rijeka – Trepča 1:0: Kapiteni ekipa Zvjezdan Radin (levo, Rijeka) i Miško Stolić pre početka finalne utakmice Kupa Jugoslavije

U Kupu evropskih šampiona predstavljala nas je Crvena zvezda, splitski Hajduk u Kupu pobednika kupova, a zagrebački Dinamo i tuzlanska Sloboda u Kupu UEFA. U Srednjoevropskom kupu nastupili su Partizan i novosadska Vojvodina, a Rijeka u Balkanskom kupu.

Beogradski “crno-beli” su na svom terenu u jesen 1977. godine deklasirali (5:1) čehoslovačku Zbrojovku, a od Peruđe poraženi (1:2) u gostima. Partizan je u proleće 1978. godine izborio značajnu gostujuću pobedu (3:2) u Brnu protiv Zbrojovke i ubedljivim trijumfom (4:0) nad Peruđom na stadionu JNA obezbedio prvo mesto u “A” grupi i finalni meč protiv Honveda, odigran u decembru 1978. godine.

Vojvodina je u grupi “B” za protivnika imala samo mađarski Honved, jer se bečki Rapid povukao iz takmičenja. Novosađani su pretrpeli brodolom (0:6) u Budimpešti, dok su u revanšu izborili Pirovu pobedu – 2:1.

Riječani su na putu do finala Balkanskog kupa savladali albanski Skenderbeg (6:0 kući i 1:2 u gostima) i grčki Aris (kući 2:0 i 2:1 u gostima). Do trofeja su došli trijumfom nad rumunskim klubom Žiul Petrosjani – bilo je 0:1 u gostima i 4:1 u revanšu.

Hajduk je te sezone imao najuspešniju evropsku odiseju, jer je stigao do četvrtfinala Kupa pobednika kupova.

Splićani su startovali porazom (0:1) u Irskoj od Dandalka. Zlatko Vujović je već u prvom minutu postigao gol za goste, koji je poništen zbog ofsajda. Ivica Šurjak je pogodio stativu nakon kornera, dok je holandski sudija Jan Kajzer možda oštetio goste za penal, koji nije dosudio nakon prekršaja nad Slavišom Žungulom.

Strelac jedinog gola bio je Teri Flanagan u 77. minutu.

Mrežu Iraca u splitskom revanšu načeo je Zlatko Vujović. Kada je Mek Manus nespretno savladao svog golmana Blekmura, Dandalk se raspao i do kraja poluvremena primio još dva gola. Prvo je pojačanje iz Zagreba iskusni Drago Rukljač glavom povisio na 3:0, a potpuno sluđeni gosti još jednom pogađaju mrežu sopstvenog gola za konačnih – Hajduk – Dandalk 4:0.

Mađarski Diožđer čekao je Splićane u drugom kolu. Poraz 2:1 u gostima (strelac Dražen-Frfa Mužinić) i trijumf Hajduka u revanšu istim rezultatom (Zlatko Vujović i Rukljač).

Produžeci nisu doneli promenu rezultata, pa su penali odlučili pobednika. Nenad Šalov, Mario Boljat, Šurjak i Žungul pogodili su sa bele tačke, a odbranom dva penala proslavio se čuvar mreže “majstora s mora” Ivan Katalinić.

Tako su Splićani jedini prezimili u Evropi. U četvrtfinalu ih je čekala Austrija, prvi meč se igrao u Beču …

Sjajan rezultat u gostima – 1:1. Šurjak je prizemnim i silovitim šutem sa preko 20 metara doneo izjednačenje i ulio veliki optimizam u redove Splićana pred revanš na Starom placu.

Ali, avaj, strah od velikog uspeha pobedio je “bile”, iako se činilo da je polufinale Kupa pobednika kupova na dohvat ruke.

Hajduk je poveo ranim golom mladog Davora Čopa i nakon faula nad Šurjakom imao penal za sigurnih 2:0, ali je Rukljač pucao traljavo i goste, koji su već bili na kolenima, ostavio u igri.

Od tada kola kreću nizbrdo, jer Hajdukovci iz minuta u minut deluju sve nervoznije, rano se povlače u krilo svog golmana Katalinića i čuvaju rezultat, što su Bečlije kaznile i izjednačile na 1:1.

I slično kao u meću protiv Diožđera, ušlo se u produžetke, koji nisu doneli promenu rezultata, pa su gledaoci u Splitu ponovo prisustvovali penal-lutriji. Igrači Hajduka Šalov, Jurica Jerković i Čop bili su neuspešni sa 11 metara i tako poslali Austriju, ni krivu ni dužnu, u polufinale Kupa pobednika kupova.

Ekipa iz Beča je i u polufinalu bila bolja u penal-serijama, ovaj put u dvomeču sa moskovskim Dinamom. U finalu je Austrijance deklasirao osvajač trofeja belgijski Anderleht – 4:0. U austrijskoj Bundes ligi te sezone osvojili su titulu šampiona.

Beogradska Crvena zvezda pretrpela je najteži poraz u evropskim takmičenjima, ako se uzmu u obzir obe utakmice. Ukupnim rezultatom 8:1 u drugom kolu KEŠ-a eliminisala ih je Borusija iz Menhengladbaha.

Prethodno, u prvom kolu, Zvezda je ukupnim rezultatom 6:0 eliminisala irski Slajgo Rovers. U beogradskom susretu bilo je 3:0, strelci su bili Dragan Džajić u 54. i 80. i Zoran Jelikić u 67. minutu.

Revanš-meć završen je identičnim rezultatom, strelci u Irskoj bili su Zoran Filipović u 5. i 60. i Nikola Jovanović u 43. minutu.

Hejnkes šutira pored "Blekija" Bogićevića za vođstvo Borusije 2:0

Hejnkes šutira pored “Blekija” Bogićevića za vođstvo Borusije 2:0

Velike ambicije Zvezde u Kupu šampiona, pojačane povratkom Džajića nakon francuske odiseje u Bastiji, brutalno su prizemljene već u Beogradu, u prvoj utakmici protiv nemačke Borusije.

Nakon dva neshvatljiva kiksa reprezentativca Vladislava Bogićevića u 16. i 45. minutu, Vinfrid Šefer i Jup Hejnkes dovode Nemce u vođstvo od 2:0.

Petnaest minuta pre kraja omaleni Danac Alan Simonsen u šesnaestercu domaćina lucidnim driblingom baca na travu Dušana-Staju Nikolića i treći put trese mrežu Aleksandra-Dike Stojanovića za konačnih 3:0.

Revanš-meč je bio formalnost. Fatalni Simonsen u 17. i 32, Hejnkes u 60. i Hans-Jirgen Vitkamp u 86. minutu pogađaju u metu, a da stvar bude gora, Nikolić je pogodio sopstvenu mrežu u 61. minutu. Počasni pogodak za Beograđane delo je Seada Sušića u 44. minutu. Borusija je slavila sa 5:1.

Borusiju je eliminisao Liverpul u polufinalu ukupnim rezultatom 4:2. Ekipa iz Menhengladbaha okitila se titulom vicešampiona u Bundes ligi, osvojivši isti broj bodova (48) kao i prvak Keln.

Slično Zvezdi prošao je i debitant u evropskim kup-takmičenjima Sloboda.

Tuzlaci su bili hit prethodnog šampionata i trećim mestom ostvarili najbolji plasman u klupskoj istoriji. Iako je imala izuzetnu generaciju sastavljenu od prekaljenih ligaških igrača i perspektivnih “mladih lavova” (golmani Ranko Cakić i Jasmin Divanefendić, zatim Ismet Hadžić, Radomir Jovičić, Ešref Jašarević, Nedžad Verlašević, Kasim Alibegović, Mersad Kovačević, Jovan Geca, Mustafa Hukić, Dževad Šećerbegović, Fuad Mulahasanović …), Sloboda je preskupo platila danak neiskustvu na međunarodnoj sceni.

Sve je praktično rešeno na Kanarskim ostrvima – Tuzlaci su u prvom susretu prvog kola Kupa UEFA deklasirani od predstavnika Španije Las Palmasa sa 0:5.

Domaćini su poveli u 12. minutu preko Krispina Masiela Garsije sa bele tačke. Glavni sudija Portugalac Antonio Luis dosudio je najstrožu kaznu posle prekršaja Alibegovića nad Karlosom Manuelom Moreteom.

Huan Kastiljo Bareto povećao je na 2:0 u 22. minutu, prihvativši loptu koju je odbio golman Cakić. Morete u 69. i 78. minutu i ponovo Garsija u 80. minutu zapečatili su sudbinu Tuzlaka. U sastavu kluba iz grada soli jedino je Fuad Mulahasanović pokušavao da učini nešto konkretnije u napadu.

Španci su u revanšu odigranom na stadionu “Tušanj” vodili na poluvremenu – 2:1. Morete je u 15. minutu doveo goste u vođstvo nakon početničke greške Verlaševića, Geca je izjednačio u 37, a Garsija koristi neopreznost Mulahasanovića za novu prednost Las Palmasa.

Tuzlaci su proigrali tek u nastavku i pobedom 4:3 sprečili potpuni rezultatski debakl. Dva brza (50. i 51. minut) gola talentovanog napadača Mersada Kovačevića i majstorija Mulahasanovića u 66. minutu doneli su rezultatski preokret. Konačnih 4:3 za Slobodu postavio je Morete u 85. minutu. Upravo je Morete bio prvo ime dvomeča, koji je u dve utakmice čak četiri puta zatresao mrežu gola Tuzlaka.

Las Palmas je završio takmičenje već u narednom kolu porazom od engleskog Ipsviča. U španskom šampionatu zauzeo je sedmo mesto.

Dinamo je u prvom kolu Kupa UEFA išao na grčki Olimpijakos. Poraz 1:3 u prvom susretu u Pireju i sjajna predstava i 5:1 trijumf zagrebačkih “modrih” u revanšu na Maksimiru. Strelci: Snježan-Snješko Cerin – 2, Ivica Senzen, Velimir Zajec i Super Mario Bonić.

Torino - Dinamo 3:1: Gužva pred golom domaćina

Torino – Dinamo 3:1: Gužva pred golom domaćina

Žreb je u narednom kolu za protivnika odredio italijanski Torino. Dinamo je u prvom meču poražen identičnim rezultatom kao i na gostovanju Olimpijakosu. Senzen je u maksimirskom revanšu doveo Dinamo u vođstvo, ali ovaj put nije bilo snage za novi podvig. Torino je ukupnim rezultatom 3:2 otišao u treće kolo.

Torino je eliminisan već u narednoj rundi od francuske Bastije. Prvenstvo u Seriji A završio je na trećem mestu, iza šampiona Juventusa, sa istim brojem bodova kao i drugoplasirana Vićenca.