Klubovi u Evropi: Mitske bitke sa Englezima (2)

Detalj sa utakmice Lids Junajted - Dinamo

Londonski Totenhem ostao je nerešiva enigma za tadašnje jugoslovenske klubove. “Pevce” nisu uspeli da savladaju OFK Beograd, Crvena zvezda, Hajduk …

Splićani su čak tri puta eliminisani od Spursa – u šesnaestini finala Kupa pobednika kupova 1967. godine, u polufinalu Kupa UEFA 1984. godine i u šesnaestini finala Kupa pobednika kupova 1991. godine.

Kup velesajamskih gradova, FINALE

30. avgust 1967. godine: Dinamo (Zagreb) – Lids Junajted 2:0 (1:0)
6. septembar 1967. godine: Lids Junajted – Dinamo 0:0

Bili su to najblistaviji dani u klupskoj istoriji zagrebačkih “modrih”, koji su im doneli jedini evropski trofej.

U prvoj utakmici finala odigranoj na stadionu pored Maksimirske šume u Zagrebu, pred oko 32 hiljade raspoloženih gledalaca, među kojima je bilo i nekoliko stotina pristalica engleskog kluba, stamena i pokretljiva odbrana Lidsa veći deo prvog poluvremena vešto je odolevala pomalo stihijskim napadima domaćina.

Napadači gostiju na drugoj su strani par puta opasno zapretili golu Zagrepčana, ali je na mestu bio golman Zlatko Škorić.

U utakmici punoj tempa jedna brza akcija Dinama u 39. minutu, Denijal Pirić prolazi desnom stranom i centrira do brzonogog Marijana Čerčeka, koji glavom šalje loptu u levi gornji ugao gola Gerija Sparka.

Totenhem se otvorio u drugom poluvremenu i češće se nalazio ispred protivničkog šesnaesterca, što je i napadačima “modrih” davalo više prostora za opasne kontranapade. Jedan od njih urodio je drugim golom u 59. minutu …

Tandem Slaven ZambataKrasnodar Rora učestvovao je u egzekuciji. Zambata je ponovo probio desnu stranu i uposlio Roru koji prizemnim udarcem izazvao novu erupciju oduševljenja na stadionu.

Nošen frenetičnom podrškom sa tribina, igrači Dinama su se razleteli po terenu i opasno zapretili trećim golom, ali je golman Spark bo na visini zadatka.

DINAMO: Škorić, Gračanin, Brnčić, Belin, Ramljak, Blašković, Čerček, Pirić, Zambata, Gucmirtl, Rora.
LIDS JUNAJTED: Spark, Reni, Kuper, Bremner, Džeki Čarlton, Hanter, Bejts, Lorimer, Belfit, Grej, O’Grejdi.

Odbrana Dinama, predvođena centralnim odbrambenim igračima Mladenom Ramljakom i Filipom Blaškovićem i Škorićem na golu, herojski je odolela svim napadima domaćina u revanšu. U šesnaestercu gostiju vodio se pravi vazdušni rat nakon brojnih centaršuteva sa strane, ali “modri” nijednom nisu poklekli i meč je završen bez golova. Pehar je otišao u Zagreb!

Kup pobednika kupova, šesnaestina finala

20. septembar 1967. godine: Hajduk (Split) – Totenhem 0:2 (0:1)
27. septembar 1967. godine: Totenhem Hotspur – Hajduk 4:3 (3:0)

Splićani su na svom debiju u evropskim kupovima morali na iskusnu i disciplinovanu ekipu Totenhema. Hajdukov stadion kod Plinare bio je tesan da primi sve zainteresovane. Čak su i gosti imali svoje navijače – njih oko 500 iza gola na južnoj strani stadiona.

Domaćini su platili danak neiskustvu i Spursi su iz dva kontranapada postigli dva laka gola – prvi već u četvrtom minutu preko Džimija Robertsona, a drugi u samom finišu, dva minuta pre isteka utakmice, kada je neumoljiv bio Džimi Grivz. Onaj isti Grivz koji je četiri godine ranije u dresu “petlova” nastupio protiv OFK Beograda na stadionu JNA i zbog udaranja protivničkog igrača prvi put u karijeri zaradio crveni karton.

Revanš-meč na “Vajt Hart Lejnu” u Londonu bio je puka formalnost.

Splićanima je nakon prvog poluvremena pretila rezultatska katastrofa, jer su gubili sa 0:3 (strelci Robertson u 21, Alan Gilzen u 34. i Teri Venejbls u 39. minutu), ali su u drugom delu zaigrali hrabrije i u finišu susreta preko Miroslava Vardića u 81. i Džemaludina Mušovića minut kasnije smanjili na 2:3.

Robertson je u 84. minutu postigao drugi gol za vođstvo Totenhema 4:2, da bi konačan rezultat iz jedanaesterca postavio Ivan-Ivica Hlevnjak u poslednjem minutu meča.

Kup evropskih šampiona, osmina finala

15. novembar 1967. godine: Sarajevo – Mančester Junajted 0:0
29. novembar 1967. godine: Mančester Junajted – Sarajevo 2:1

Četrdeset hiljada gledalaca na sarajevskom “Koševu” prisustvovalo je sudaru jugoslovenskog i engleskog šampiona. U muškoj, povremeno i gruboj igri, ekipa Sarajeva bila je barem ravnopravan suparnik “Bejzbijevim bebama”.

Štaviše, golgeter domaćih Vahidin Musemić je po mnogima u 26. minutu postigao regularan gol, ali je glavni sudija Italijan Frančeskin smatrao da lopta nije celim obimom prešla gol-liniju gola Aleksa Stepnija.

Samo tri minuta kasnije Vilijam Folks teže je povredio igrača domaćih Boška Prodanovića, a kako tada još nisu bile dozvoljene izmene, “ljubičasti” su do kraja igrali sa desetoricom.

Veličanstvena atmosfera na stadionu "Koševo" pred početak meča (FOTO: fksarajevo.ba)

Veličanstvena atmosfera na stadionu “Koševo” pred početak meča (FOTO: fksarajevo.ba)

Golovima Džona Estona (11. minut) i Džordža Besta (65), Mančester je u revanšu na “Old Trafordu” poveo sa 2:0, a Salih Delalić je u 88. minutu smanjio na 1:2, suviše kasno za Sarajlije da bi načinile podvig i svojim navijačima ulepšali Dan Republike.

Kup velesajamskih gradova, drugo kolo

29. novembar 1967. godine: Partizan (Beograd) – Lids Junajted 1:2 (0:1)
6. decembar 1967. godine: Lids Junajted – Partizan 1:1 (1:0)

U odnosu na finale Kupa šampiona 1966. godine, bio je to potpuno novi tim Partizana, koji nije bio ravnopravan rival gostima sa Ostrva. Piter Lorimer je iz slobodnog udarca doveo Lids u vođstvo u 24. minutu, a Rod Belfit je u u 53. minutu drugi put naterao golmana Ivana Ćurkovića na kapitulaciju.

Ken Bejts je isključen u 75. minutu jer je prenervozno reagovao nakon nešto oštrijeg starta Milana Damjanovića, pa su “crno-beli” iskoristili brojčanu prednost i preko Blagoja Paunovića tri minute pre kraja postavili konačnih 1:2.

U revanšu su poveli domaći preko opasnog Lorimera u 30. minutu i nakon toga, narodski rečeno, od gotovog zamalo napravili veresiju. Propustili su niz izglednih prilika da zapečate sudbinu Beograđana, pa su kažnjeni u 56. minutu kada su “crno-beli” izjednačili preko Miodraga Petrovića. Miloš Kosić je šest minuta pre kraja drugi put zatresao mrežu gola domaćina, ali je sudija Huber, na sreću zanemele publike, poništio pogodak zbog ofsajda.

Kup evropskih šampiona, prvo kolo

13. septembar 1972. godine: Derbi Kaunti – Željezničar (Sarajevo) 2:0 (1:0)
27. septembar 1972. godine: Željezničar – Derbi Kaunti 1:2 (0:2)

Debi “Želje” u Kupu šampiona i odmah Englezi! I ekipi Derbi Kauntija bilo je to prvo pojavljivanje u nekom evropskom kupu, koje su oni odradili perfektno, sa dve pobede – 2:0 na “Bejzbol Graundu” (strelci Roj Mek Farland i Arči Džemil) i 2:1 u sarajevskom revanšu.

Izabranici trenera Brajana Klafa su pred 60 hiljada gledalaca na “Koševu” sve dileme razrešili na samom početku susreta golovima Alana Hintona (9. minut) i O’Hare (15). Sjajni Edin Sprečo je postavio konačan rezultat nakon sat vremena igre.

Sarajlije su meč završile sa desetoricom jer je u 87. minutu direktan crveni karton dobio Božidar-Boško Janković.

Kup UEFA, osmina finala

29. novembar 1972. godine: Totenhem Hotspur – Crvena zvezda (Beograd) 2:0 (1:0)
13. decembar 1972. godine: Crvena zvezda – Totenhem Hotspur 1:0 (0:0)

Na, za naše klubove, već fatalnom londonskom “Vajt Hart Lejnu”, Spursi su golovima Martina Šiversa (26. minut) i Alana Gilzena (63) stvorili pristojnu zalihu za revanš-meč na beogradskoj “Marakani”.

Imala je Zvezda te sezone dobar tim – Vladislav Bogićević, Miroslav Pavlović-Pavika, Kiril Dojčinovski, Vladimir Petrović-Pižon, Stanislav Karasi, Vojin Lazarević, Dragan Džajić, Jovan Aćimović … ali izgleda da to nije bilo dovoljno da se preskoče disciplinovani Englezi.

Doduše, poveli su “crveno-beli” u revanšu sa 1:0, nakon greške odbrane gostiju početkom drugog poluvremena, tačnije u 48. minutu, ali sve je ostalo samo na tom golu Vojina Lazarevića

Kup pobednika kupova, polufinale

11. april 1973. godine: Lids Junajted – Hajduk 1:0 (1:0)
25. april 1973. godine: Hajduk – Lids Junajted 0:0

Bio je to do tada najveći uspeh Hajduka u njegovoj istoriji. Preostao mu je samo korak do velikog finala Kupa pobednika kupova, ali im se na tom putu isprečio moćni Lids Junajted.

Jedini pogodak u polufinalnom dvomeču delo je Alana Klarka u 21. minutu prvog susreta u Engleskoj.

Pod pritiskom domaćina, Splićani su se povukli u svoj šesnaesterac, zbog čega je njihov čuvar mreže Radomir Vukčević imao pune ruke posla. “Bili” su poslednjih 20 minuta bili brojčano nadmoćniji (zbog udaranja Marija Boljata isključen je strelac gola Klark), ali to nije promenilo odnos snaga na terenu.

LIDS JUNAJTED: Harvej, Reni, Čeri, Bremner, Jorat, Hanter, Lorimer, Klark, Džouns, Žils, Bejts (Džordan).
HAJDUK: Vukčević, Džoni, Bošković, Peruzović, Holcer, Buljan, Hlevnjak, Boljat, Jovanić, Jerković, Šurjak.

Sve je bilo spremno za feštu – povoljan rezultat iz prve utakmice i 25 hiljada bučnih gledalaca na Starom placu. Hajduk se te večeri ispromašivao za medalju, čemu je umnogome doprineo i neravan teren.

HAJDUK: Sirković, Džoni, Boljat (Peruzović), Bošković, Holcer, Buljan, Hlevnjak, Jerković, Nadoveza, Jovanić (Mužinić), Šurjak.
LIDS JUNAJTED: Harvej, Reni, Čeri, Bremner, Jorat, Hanter, Lorimer, Džouns, Džordan, Žils, Medli.

Gužva pred golom Lidsa u splitskom revanšu (FOTO: mightyleeds.co.uk)