Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1976/77 (4)

Detalj sa utakmice 20. kola Radnički (Niš) - Rijeka 1:0

Fudbalsko prvenstvo Jugoslavije nastavljeno je u subotu, 5. marta 1977. godine utakmicama 18. kola. Lepo martovsko vreme privuklo je na desetine hiljada gledalaca na stadione širom Jugoslavije. Crvena zvezda je imala najbolju startnu poziciju, ali Sloboda, Dinamo, pa i Velež vrebali su priliku iz prikrajka.

18. KOLO

Kada je Muhamed Ramakić u 23. minutu doveo Čelik u vođstvo protiv Crvene zvezde, malo ko je od 30 hiljada gledalaca na Bilinom polju mislio da će gosti slaviti ubedljiv trijumf.

Samo dva minuta kasnije, Srba Stamenković je iz slobodnog udarca umirio atmosferu na stadionu, a isti igrač u 40. minutu doveo je “crveno-bele u vođstvo.

Totalnu dominaciju u drugom delu, Zvezda je krunisala sa još dva pogotka – Zorana Filipovića u 82. i Dušana Savića u 86. minutu.

Napredak – Dinamo 1:2: Čuvar mreže Dinama Željko Stinčić u “sendviču” između dvojice igrača Napretka

Dinamo je pobedom u Kruševcu na tabeli preskočio Slobodu i zaseo na drugo mesto. Velimir Zajec i Snješko Cerin doveli su goste u sigurno vođstvo, do kraja su Kruševljani samo ublažili poraz preko Jovice Škore.

U toku zimske pauze u redove Željezničara vratio se iz grčkog Panatinaikosa Fikret Mujkić i već u prvoj utakmici protiv Slobode ulio novu nadu navijačima da će se “Željo” spasiti ispadanja iz Prve lige.

Golovima u 16. i 33. minutu presudno je doprineo drugoj prvenstvenoj pobedi ekipe sa Grbavice. Slobodan Dijamant je smanjio na 2:1, ali to je sve što su gosti iz Tuzle mogli da učine.

Utakmica na stadionu JNA između Partizana i Borca završena je miroljubivo, bez golova, i ostaće jedino upamćena po tome što je to bio trenerski debi Anta Mladinića na klupi domaćeg tima.

U ovom kolu desilo se i nešto što bi komotno moglo u rubriku “Verovali ili ne”.

U susretu prvog kola šampionata 1976/77 odigranom u avgustu 1976. godine Velež i Zagreb su pod Bijelim brijegom odigrali 3:3. A njihov susret 18. kola na stadionu u Kranjčevićevoj završen je istovetnim rezultatom!

“Rođeni” su dva puta vodili, jednom Zagreb, ali su svi morali da se zadovolje nerešenim ishodom.

Lep martovski dan, 12 hiljada gledalaca i veliki protivnik nagoveštavali su fudbalski spektakl na stadionu pod Goricom. Od toga na kraju nije bilo ništa. Budućnost i Hajduk odigrali su bez golova utakmicu prepunu grubosti igrača i nesportskog ponašanja publike, koja je fudbalere gostujuće ekipe zasipala kamenicama.

Meč je imao i treće poluvreme jer su se u tunelu nakon susreta fizički obračunali Slaviša Žungul i Nikola Janković, a kroz “toplog zeca” prošao je i Dražen Frfa Mužinić.

19. KOLO

Ovo kolo obeležio je duel prve i druge ekipe na tabeli, Crvene zvezde i Dinama. Pred oko 70 hiljada gledalaca na beogradskoj “Marakani”, domaćini su poveli pogotkom lukavog Savića u 62. minutu. Asistirao je Dušan Lukić (zamenio je Pižona Petrovića na poluvremenu) begom po desnom krilu i preciznim pasom do Duleta, koji je prvo smirio loptu, okrenuo se i rezantnim udarcem pogodio mrežu gola gostiju.

“Modri” su izjednačili samo tri minuta kasnije posle Cerinove majstorije, koji je leđima okrenut golu, iz okreta volejem zahvatio loptu i smestio je iza leđa Boška Kajganića.

Zagreb se uspešno udaljio iz opasne zone sigurnom domaćom pobedom nad jednim od konkurenata za opstanak Napretkom.

Božo Bakota je postigao prva dva gola, a iznudio je i jedanaesterac koji je Drago Rukljač pretvorio u treći gol za ekipu iz Kranjčevićeve.

Željezničar je iščupao bod u Novom Sadu i nakon dužeg vremena se bodovno izjednačio sa pretposlednjom ekipom na tabeli.

Leo Lerinc doveo je domaćine u vođstvo, a izjednačio je Mujkić šutem sa bele tačke.

Slobodan Vučeković je u drugom poluvremenu na centaršut Petra Nikezića vratio vođstvo domaćinima, a konačan rezultat 2:2 postavio je Boško Janković.

Fudbalska uspavanka u Tušnju između Slobode i Čelika trajala je sve do gola Ešrefa Jašarevića u drugom minutu nastavka. Tada su se gostujući igrači malo prenuli, navalili konkretnije prema golu Ranka Cakića, a kada su bili osujećeni u svojim naporima, postali su malo nervozniji, pa je beogradski sudija Travlejev pokazao crveni kartom Mehmedu Buzi.

Velež i Partizan su u Mostaru odigrali 1:1. Vaho Halilhodžić je doveo “rođene” u vođstvo, izjednačio je Aleksandar Trifunović.

Hajduk je pretrpeo prvi poraz na svom terenu. Niški Radnički je vešto iskoristio svoje prilike iz kontranapada i preko Aleksandra Panajotovića (40) i Dušana Mitoševića (72) poveo sa 2:0. Mlađani Davor Čop je u 75. minutu postavio konačan rezultat – Hajduk – Radnički 1:2.

Splićani su se ovim porazom srozali na tabeli, zaustavili su se na devetom mestu, deset bodova manje od lidera Crvene zvezde.

20. KOLO

Napredak - Crvena zvezda 2:2: Zoran Filipović (beli dres, Zvezda) nije uspeo da se upiše u strelce, a nije da nije imao prilike

Napredak – Crvena zvezda 2:2: Zoran Filipović (beli dres, Zvezda) nije uspeo da se upiše u strelce, a nije da nije imao prilike

Predivna fudbalska predstava u Kruševcu gde su Napredak i Crvena zvezda nakon obilja uzbuđenja, pred 30 hiljada gledalaca, odigrali 2:2.

Dok su gosti oba gola postigli iz središta kaznenog prostora nakon lopti upućenih sa desne strane, Kruševljani su šutevima sa distance pogađali mrežu gola Boška Kajganića.

Povela je Zvezda preko Savića nakon kornera. Izjednačio je topovskim šutem sa 25 metara Milorad Jovanović.

Stamenković je iskoristio grešku čuvara mreže domaćih Zorana Simovića posle nabačaja sa desnog krila i doveo Zvezdu u novo vođstvo.

Dragiša Ilić je prošao po sredini i iznenada šutirao, lopta je na svom putu okrznula nekog iz odbrane Zvezde i po drugi završila u golu Beograđana.

v

Dinamo – Sloboda 1:1: Divovska borba za loptu u šesnaestercu gostiju

Još jedan meč odigran je u spektakularnoj atmosferi, onaj na zagrebačkom Maksimiru. Sunčano i za to doba toplo martovsko po podne, pedeset hiljada gledalaca, duel drugoplasiranog i trećeplasiranog, obe ekipe sastavljene od klasnih igrača i talenata koji se nameću kao budućnost jugoslovenskog fudbala. Šta ćete više?

Beogradski sudija Čajić je u prva 34 minuta dosudio čak tri jedanaesterca. Igrao se 21. minut kada je u jednoj gužvi pred golom gostiju, njihov čuvar mreže Ranko Cakić ostao na travi.
Velimir Zajec je loptu koja je vraćena u kazneni prostor glavom poslao prema praznoj mreži, a tamo se našao Aleksandar Miličić i rukom sprečio njen ulazak u gol. Penal kao vrata! Zlatko Kranjčar je bio siguran – 1:0!

Mustafa Hukić se deset minuta kasnije kao brzi voz sjurio prema golu Željka Stnčića, ali je pao u šesnaestercu domaćina i po drugi put je Čajić pokazao na belu tačku. Hukić je preuzeo odgovornost i to uspešno – 1:1!

Dinamovac Ivan Bedi je četiri minuta kasnije pao u kaznenom prostoru Tuzlaka u duelu sa Radomirom Jovičićem i beogradski arbitar je ponovo bio odlučan, dosudivši drugu najstrožu kaznu za “modre”. Ponovo je loptu na kreč postavio Kranjčar i šutirao, ali je lopta pogodila prečku.

Ispostaviće se da je 1:1 bio i konačan rezultat ovog susreta.

Ilija Zavišić je doneo trijumf Partizanu protiv Zagreba u utakmici koja je naterala oko 25 hiljada gledalaca na stadionu JNA da barem u jednom trenutku zažale što lepo martovsko veče nisu iskoristili nekako pametnije.

Ni ovaj susret ije protekao bez nesportskog ponašanja, pa je titogradski sudija Stanišić u 90. minutu isključio Zagrepčanina Zvonka Čopora.

Partizan - Zagreb 1:0: Igrao se 90. minut kada je isključen igrač Zagreba Čopor

Partizan – Zagreb 1:0: Igrao se 90. minut kada je isključen igrač Zagreba Čopor

Čak tri utakmice završene su bez golova: OFK Beograd – Velež, Olimpija – Borac i Čelik – Vojvodina.

Hajduk je nakon dve decenije uspeo da ostvari prvenstvenu pobedu protiv Željezničara u gostima. Bio je ovo i prvi gostujući trijumf “bilih” u ovom šampionatu.

Jedin gol susreta delo je Slaviše Žungula na pas Šima Luketina u 23. minutu.

Domaćini, kojima je zbog pozicije na tabeli, svaka prolećna utakmica bili kvalifikaciona, bezglavo su jurišali ka golu Splićana. Nemoćni da nekim izrađenim akcijama dođu u gol-priliku, često su “bunarili” prema šesnaestercu gostiju, ali ti napadi su se odbijali od visoke i stamene odbrane Hajduka.

Kako je igra odmicala, igra je bila sve “prljavija”, a tome je dosta kumovao beogradski sudija Velibor Ljujić koji je pogrešno procenjivao startove u oba šesnaesterca i nije pravično i pravovremeno sankcionisao oštru igru naročito domaćina. Atmosfera je bila dodatno naelektrisana zbog poništenog gola “Želje”.

21. KOLO

Sloboda - Crvena zvezda 2:2: Gužva na terenu nakon što je Jovanović udario Kovačevića

Sloboda – Crvena zvezda 2:2: Gužva na terenu nakon što je Jovanović udario Kovačevića

Zvezda je u Tušnju uspešno prošla još jedno teško iskušenje na putu do titule.

Sloboda je imala vođstvo od 2:0 (strelci Fuad Mulahasanović u 19. i Kasim Alibegović u 50. minutu) i od 60. minuta igrača više, ali nije uspela da trijumfuje.

Prvo je u 50. minutu golman domaćih Ranko Cakić loptu posle šuta Zorana Filipovića nespretno propustio u gol, a u samom finišu susreta (88. minutu), zlata vredan bod gostima doneo je Dušan Savić.

Kao što smo napomenuli, Zvezda je meč završila sa desetoricom – novosadski sudija Pavle Ristić je nakon sat vremena igre pokazao crveni karton Nikoli Jovanoviću zbog udaranje bez lopte Slobodinog golgetera Mersada Kovačevića.

Dinamo se iz Novog Sada u Zagreb vratio sa čitavim plenom. Zajec je načeo mrežu Miladina Puraća, koji je stao na gol Vojvodine umesto Ratka Svilara, a konačnih 0:2 postavio je Cerin na centaršut Petra Bručića.

Najubedljivi u ovom kolu bio je Borac koji je u Banjaluci sa 5:0 deklasirao titogradsku Budućnost.

Mirsad Sejdić (dva puta), Abid Kovačević i Berislav Buković obezbedili su domaćinima vođstvo od 4:0 već u 40. minutu. Muhamed Ibrahimbegović je u nastavku postavio konačan rezultat.

Željezničar je opet povezao poraze, nakon kiksa protiv Hajduka, nije imao nikakve šanse u susretu sa Rijekom na Kantridi.

Naročito protiv razigranog Miodraga Kustudića, strelca sva tri gola za domaćine. Milan Ružić mu je asistirao kod oba pogotka iz igre, a iznudio je i najstrožu kaznu koju je Kustudić materijalizovao u vođstvo od 3:0.

Počasni gol za Sarajlije postigao je Mujkić, koji je nešto ranije propustio da realizuje šut sa 11 metara. Tačnije, golman Radojko Avramović je odbranio njegov šut.

Oba gola u Splitu bili su autogolovi. Čelik je poveo u 39. minutu nakon šuta defanzivca Ibrahima Zukanovića. Lopta je pogodila Joška Duplančića i prevarila golmana Ivana Katalinića.

Hajduk je izjednačio u nastavku – Marin Kurtela je centrirao, čuvar mreže Zeničana Dušan Alempić je promašio loptu, ona je pogodila iznenađenog Milenka Manislavića i odsela u mreži.

Kada u ekipi Zagreba nema prve zvezde i glavnog ideologa njegove igre Drage Rukljača, tu je fenomenalni Slavko Kovačić. Prvi golgeter ekipe iz Kranjčevićeve sa dva nova gola (jednog iz jedanaesterca) doneo je vrednu pobedu u susretu sa OFK Beogradom i sa ukupno 14 pogodaka od Slaviše Žungula iz Hajduka preuzeo lidersku poziciju na listi strelaca.

Gosti su akcijom Dušana Bašića postavili konačan rezultat 2:1.

Partizan Napredak su u Beogradu odigrali – ništa-ništa …

22. KOLO

Dinamo - Hajduk 2:1: Snješko Cerin (levo, Dinamo) i Vedran Rožić

Dinamo – Hajduk 2:1: Snješko Cerin (levo, Dinamo) i Vedran Rožić

Veliki hrvatski derbi protiv Hajduka, Dinamo je na Maksimiru, pred 60 hiljada gledalaca, rešio u svoju korist – 2:1. Meč je rezultatski praktično odlučen u šest minuta.

Svoju prvu utakmicu protiv Hajduka, centarfor “modrih” Snješko Cerin krunisao je efektnim pogotkom “makazicama” u devetom minutu.

Cerin se baš bio navadio na golove “makazicama”, jer je sličan postigao i Ajaksu na “Trofeju Marjana” početkom te godine. A slično je ponovio i u junu, u prvom meču finala Balkanskog kupa protiv rumunskog Sportula. I da je bilo pravde, navijači i novinari bi ga prozvali Snješko Škarica.

Džemal Mustedanagić je u 14. minutu sa desne strane utrčao u šesnaesterac Hajduka i pao u sudaru sa Mariom Boljatom.

Varaždinski sudija Marjan Rauš je autoritativno pokazao na belu tačku, a Ivan Bedi je bio siguran.

“Bili” su se samo tri minuta kasnije našli u sličnoj situaciji da smanje rezultat. Ivica Šurjak je pobegao po levom krilu i centrirao prema svojim saigračima u naletu – Slaviši Žungulu i Boriši Đorđeviću.

Lopta je došla do Đorđevića u izglednoj prilici, ali je Željko Stinčić odbranio njegov šut. Međutim, Rauš je prekinuo susret pokazavši na belu tačku, jer je smatrao da je Branko Devčić tokom akcije nepropisno zaustavio Žungula.

Šurjak je traljavo izveo najstrožu kaznu i na odmor je Dinamo otišao ne samo sa kapitalom od 2:0, već i sa igračem više. Naime, najbolji strelac Hajduka Žungul je zbog oštrog starta prvo zaradio žuti, a onda i crveni karton zbog burne reakcije na jednu Rauševu odluku.

Uprkos brojčanoj oslabljenosti, Hajduk je u nastavku više ugrožavao protivnički gol, najviše preko raspoloženog Davora Čopa. Splićani su nadmoćnost realizovali u 68. minutu efektnim golom Đorđevića.

Dušan Savić, Vladislav Bogičević i Miloš Šestić, koji je u nastavku zamenio Branka Radovića, bili su nosioci rezultatskog preokreta domaće Crvene zvezde protiv Vojvodine.

Novosađani su na odmor otišli sa minimalnom prednošu, jer je omaleni Leo Lerinc pobegao pažnji Milana Babića, posle centaršuta Slobodana Vučekovića krenuo sam prema Kajganiću i smestio loptu u mrežu.

Savić je izjednačio u 54. minutu, Bogičević je postigao drugi gol za Zvezdu četiri minuta kasnije na centaršut Savića, a u 67. minutu Bogičević je nakon duplog pasa sa Savićem postavio konačan rezultat 3:1.

Napredak je osvojio oba boda protiv Slobode na stadionu “Mladosti” pod Bagdalom. I to iznenađujuće ubedljivo, jer se pre ovog kola gosti nalazili na trećem, a domaćini na 16. mestu.

Nakon prvog poluvremena bez golova, raspucali su se Kruševljani, pa su redom pogađali Jovica Škoro, Milorad Jovanović, Milomir Jakovljević i Kosta Radovanović.

Željezničar je u gradskom derbiju sa 3:0 deklasirao Sarajevo i delimično se revanširao za 0:5 jesenji poraz na Koševu.

Povratnik u redove “plavih” sa Grbavice Josip Bukal dva puta je zatresao mrežu Fahrije Dautbegovića, drugi put sa bele tačke nakon faula nad Mujkićem. Milomir Odović je bio strelac trećeg gola za “Želju”.

Porazom (1:2) na Čairu od Borca, Radnički je svoje šanse da se domogne mesta koje ga vodi u Kup UEFA sveo na teoriju. A tako nije izgledalo na kraju jesenjeg dela prvenstva.

Borac je pogocima Abida Kovačevića iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca i Mirsada Sejdića iz mudro izvedenog kontranapada u 17. minutu poveo sa 2:0. Vladimir Jocić je smanjio na 1:2, ali to je bilo sve od golova u ovom susretu.

Čelik je protiv Rijeke u Zenici slavio prvi prolećni trijumf – 2:1. Savo Filipović je već u prvom minutu poslao loptu u sopstvenu mrežu, nakon solo-akcije i šuta Mehmeda Buze, a samo četiri minuta kasnije sjajni Rajko Prodanović sve je sam uradio i iz teške pozicije, sasvim iskosa, drugi put savladao Radojka Avramovića. Murat Šaran je postavio konačan rezultat.

OFK Beograd - Partizan 2:2

OFK Beograd – Partizan 2:2

OFK Beograd i Partizan su na Karaburmi podelili bodove. Poveli su “romantičari” u 18. minutu šutem sa 11 metara. Gol je postigao Miloš Kostić, prethodno ga je u šesnaestercu gostiju srušio Borislav Đurović.

Drugo poluvreme pripalo je Partizanu. Aleksandar Trifunović je već u prvim minutima doneo izjednačenje posle akcije Ilije Zavišića.

Nova uzbuđenja usledila su u finišu meča. Prvo je Dušan Bašić u 77. minutu iskoristio upotrebljiv centaršut Bratislava Đorđevića i drugi put obradovao navijače domaće ekipe, a pet minuta kasnije Rešad Kunovac je šutem sa 17 metara doneo bod Partizanu.

23. KOLO

Tradicije su tu da bi se rušile, a Zvezda je ove sezone bila toliko moćna da je srušila i jednu po nju možda i najneugodniju tradiciju – nakon dve decenije slavila je prvenstvenu pobedu protiv Hajduka u Splitu.

Uspeh beogradskih “crveno-belih” nije umanjila ni činjenica da su domaćini nastupili bez Šurjaka i Žungula, koji se u ranijim susretima ova dva fudbalska giganta gotovo redovno upisivao u strelce.

Hajduk je napadao u talasima, ali se Zvezda branila i strpljivo ćekala svoje šanse. I što je važnije – koristila ih.

Već u sedmom minutu kombinaciju Zoran Jelikić – Dušan Savić – Miloš Šestić krunisao je Zoran Filipović vodećim golom za goste.

Boriša Đorđević je osam minuta kasnije lepom dijagonalom pronašao Čopa, koji je iz punog trka, prilično iskosa, silovitim šutem izjednačio rezultat.

Tek što je počelo drugo poluvreme, Savić je lucidno poslužio brznonogog Šestića. Njegov nalet je bio nezadrživ, Ivan Katalinić samo je mogao da odšeta po loptu u mrežu.

Zvezdin najbliži pratilac Dinamo minimalnim rezultatom poražen je u Rijeci. Činilo se da su “modri” miljenici sreće jer su Milan Radović u sedmom i Kustudić u 13.minutu pogodili stativu Stinčićevog gola. Ali, odbrana Dinama ipak je bila prisiljena na predaju u 84. minutu kada je Kustudić postigao jedini gol na utakmici.

Beogradski “crveno-beli” su nakon ovog kola najbližem pratiocu Dinamu pobegli na šest bodova. Iako je bilo preostalo još 11 kola, odnosno 22 boda u opticaju, nekako je sve mirisalo na novu Zvezdinu titulu …

Borac - Željezničar 2:1: Vlada Ćulafić postiže prvi gol za domaćine

Borac – Željezničar 2:1: Vlada Ćulafić postiže prvi gol za domaćine

U ovom kolu je izgleda i najvećim optimistima među navijačima Željezničara postalo jasno da će njihov voljeni klub teško do opstanka. Naime, uprkos boljoj igri i većem broju izglednih prilika, “Željo” je sa 1:2 poražen u Banjaluci i ostao na 14 bodova, dok je pretposlednji Čelik istim rezultatom trijumfovao na gostovanju Sarajevu i došao do “kote” 18.

Domaćini su na Gradskom stadionu u Banjaluci poveli preko Vladimira Ćulafića. Izjednačenje i nadu Sarajlijama doneo je Boško Janković, ali je Ibrahimbegović sve to poništio drugim pogotkom za Borac.

Čuvar mreže Banjalučana Fuad Đulić kao da je imao stotinu ruku, branio je sve “Željinim” fudbalerima, pa i jedanaesterac Josipu Bukalu u prvom poluvremenu.

Goran Peleš je bio prvo ime susreta Sarajevo – Čelik. On je u 37, minutu snažno šutirao sa ivice šesnaesterca, lopta se odbila od defanzivca Sarajeva Želimira Vidovića i prevarila golmana Fahriju Dautbegovića. A samo šest minuta kasnije Peleš je majstorskim lobom povisio na 2:0.

Tek što su Sarajlije krenule sa centra, Safet Sušić je smanjio rezultat.

Partizan - Olimpija 1:0: Vazdušni duel Pavla Grubješiča (beli dres, Partizan) i čuvara mreže Ljubljančana Ljube Dalanovića

Partizan – Olimpija 1:0: Vazdušni duel Pavla Grubješiča (beli dres, Partizan) i čuvara mreže Ljubljančana Ljube Dalanovića

Partizan je na stadionu JNA na jedvite jade probio bunker gostiju iz Ljubljane, strelac pobedonosnog gola bio je Ilija Zavišić u 73. minutu.

Najviše golova viđeno je u derbija začelja na Karaburmi. OFK Beograd je poveo protiv Napretka sa 2:1, ali su Jovanović i dva puta Jovica Škoro obezbedili oba boda Kruševljanima.

Velež je minimalnim porazom u Mostaru od niškog Radničkog pao na sedmo mesto. Reklo bi se da su ovim kisom i “rođeni” sve dalje od plasmana u sam vrh.

Jedini pogodak delo je Dušana Mitoševića u 27. minutu na asistenciju Vladimira Jocića sa desnog krila.

Indisponirani Dušan Bajević nije uspeo da iskoristi ni jedanaesterac u 44. minutu, pogodio je samo okvir gola Dragana Pantelića. Potvrdio je nepisano fudbalsko pravilo da igrač nad kojim je načinjen jedanaesterac ne bi trebalo da izvede najstrožu kaznu.