Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1976/77 – prvenstvo (3)

Detalj sa utakmice Zvezda - Radnički (Niš) 6:2

Kako prvenstvo zalazi u kasnu jesen, tako sve ekipe uoči prvenstvenih kola pažljivo prate šta na televiziji kažu Kamenko Katić i ostali prezenteri vremenske prognoze. Za razliku od današnjeg fudbala u kojem se primenjuju najsavremenije metode očuvanja travnatih podloga od pogubnog delovanja kiše, snega, hladnoće, vrućine ili mehaničkih pritisaka, fudbalski tereni su u vreme kojim se bavi ovaj specijal značajno uticali na kvalitet igre. Većina novinskih izveštaja sa utakmica poslednjih kola jesenjeg dela šampionata naglašavali su nepovoljne uslove za igru – blatnjave i raskvašene terene, nekada pokrivene i debelim slojem snega. U današnje vreme čitava kola se odlažu ukoliko igrališta nisu tip-top. Tada je to bilo skoro nezamislivo, igralo se gotovo pod svim uslovima …

Ovo je veoma važno istaći jer su loši tereni bili glavni neprijatelj ekipama koje su negovale tehnički doteran fudbal, kombinatoriku u igri. Zato se dešavalo da treneri moraju da menjaju taktiku u zavisnosti od uslova, da napuštaju svoju pobedničku strategiju ukoliko je teren neravan, raskvašen, blatnjav …

12. KOLO

Crvena zvezda - Partizan 1:0 (sleva): Rešad Kunovac, Sead Sušić, Staja Nikolić i Pavle Grubješić

Crvena zvezda – Partizan 1:0 (sleva): Rešad Kunovac, Sead Sušić, Staja Nikolić i Pavle Grubješić

Nakon utakmica ovog kola, Crvena zvezda se odvojila na četiri boda od najbližeg pratioca.

U Beogradu je pred oko 90 hiljada gledalaca odigran 59. “večiti derbi” – Crvena zvezda je kao domaćin pobedila Partizan. Dva su momenta obeležila utakmicu: gol Zorana Filipovića u 54. minutu i promašeni penal Partizanovog golgetera Pavla Grubješića nakon prekršaja Nikole Jovanovića nad Savom Paunovićem. Tačnije, njegov šut odbranio je Boško Kajganić.

Napredak je pružio još jednu dobru partiju i na svom stadionu savladao drugoplasirani Radnički. Nišlije su platile danak kukavičkoj igri u kojoj su sve snage usmerili ka odbrani sopstvenog gola. Domaćini su preko Pavla Jevtića uspeli da probiju taj bunker u 56. minutu.

Željezničar je i dalje bez prvenstvene pobede. Uprkos silnim napadima, Sarajlije su na svojoj Grbavici odigrale samo 0:0 sa Budućnošću. Imao je Hajrudin Saračević veliku priliku da domaćinima sa 11 metara donese prvu pobedu, ali je njegov šut ukrotio golman Momčilo Vujačić.

OFK Beograd se neporažen vratio sa Maksimira. “Romantičarima sa Karaburme” isplatila se igra na kontranapade i iz jedne takve akcije Dušan Bašić je na centaršut Dušana Lukića volejem sa desetak metara savladao Milana Šarovića. Igrao se sedmi minut.

Dinamo - OFK Beograd 1:1: Fudbaleri gostujuće ekipe reklamiraju ofsajd-poziciju kod gola Drage Vabeca. Glavni sudija Jusufbegović je na intervenciju linijskog sudije poništio pogodak Zagrepčana

Dinamo – OFK Beograd 1:1: Fudbaleri gostujuće ekipe reklamiraju ofsajd-poziciju kod gola Drage Vabeca. Glavni sudija Jusufbegović je na intervenciju linijskog sudije poništio pogodak Zagrepčana

Dinamo u finišu prvog dela nije iskoristio jedananesterac jer je specijalista za odbranu penala Nebojša Đorđević zaustavio šut Drage Vabeca. “Modri” su ipak izjednačili u desetom minutu nastavka – Zlatko Kranjčar je šutirao, Đorđević je kratko odbio loptu, na pravom mestu se našao Mario Bonić.

Dinamo je preko Vabeca i drugi put zatresao mrežu gostiju, ali je na intervenciju linijskog sudije, koji je mahao ofsajd poziciju strelca, sarajevski sudija Jusufbegović poništio pogodak. Ostalo je 1:1.

Hajduk je zbog više sile na megdan Borcu u Splitu izašao u znatno oslabljenom sastavu. Trener Josip Duvančić je bio prinuđen da u vatru ubaci debitante Ivicu Kalinića i Zlatka Vujovića. Ovaj potonji je dodao loptu Slaviši Žungulu za jedini gol na utakmici.

Najubedljivije pobede u ovom kolu ostvarili su Sloboda protiv Zagreba (3:0) i Rijeka u susretu sa Sarajevom (5:1).

13. KOLO

OFK Beograd je na Karaburmi iščupao bod protiv lidera Crvene zvezde u jednoj tvrdoj, nezanimljivoj utakmici bez golova. Više od povoljnog rezultata, pristalice “romantičara” obradovao je povratak Ilije Petkovića u klub nakon “gastarbajterisanja” u inostranstvu, tačnije francuskoj Troji.

Sloboda se pokazala u odličnom svetlu protiv Partizana na stadionu JNA i malo je nedostajalo da iz Beograda odnese oba boda. Poveli su “crno-beli” desetim prvenstvenim pogotkom Pavla Grubješića, a Tuzlaci su izjednačili autogolom Borislava Đurovića nakon centaršuta Mustafe Hukića sa desnog krila. Gosti ne da se nisu branili nego su bili bolji tim i opasnije su ugrožavali protivnički gol, a Ešref Jašarević je u finišu meča pogodio prečku gola Petra Borote.

Iako oslabljena odlaskom svog ponajboljeg igrača Vilija Ameršeka na “privremeni rad” u Francusku, Olimpija je kao domaćin pobedila Dinamo sa 2:1. Slobodan Bracanović i Ilija Grubor su dalekometnim šutevima doneli “zmajčekima” sigurno vođstvo, a Bonić je šutem glavom na izmaku utakmice samo postavio konačan rezultat.

Hajduk je u Mostaru pretrpeo najteži jesenji poraz – Velež je sa po dva gola Duška Bajevića i Vahe Halilhodžića deklasirao Splićane sa 4:0. Nakon prvog poluvremena bez golova, Bajević je šutem glavom načeo mrežu gostiju u 53. minutu nakon centaršuta Momčila Vukoja.

Velež - Hajduk 4:0: Halilhodžić (crveni dres) je nadskočio Rožića i matirao Katalinića

Velež – Hajduk 4:0: Halilhodžić (crveni dres) je nadskočio Rožića i matirao Katalinića

Hajduk je posle primljenog gola preuzeo apsolutnu inicijativu na terenu i prosto kidisao ka golu Slavka Njeguša. I kada se očekivala lopta u mreži domaćina, Franjo Vladić je centrirao u šesnaesterac Hajduka, Bajević je bio brži od Joška Duplančića i glavom po drugi put matirao golmana Ivana Katalinića.

Taj pogodak je psihički dotukao Splićane, pa su “rođeni” sa lakoćom dovršili započeto. Vladić je u 84. minutu izveo korner, Halilhodžić je nadvisio Vedrana Rožića i zatresao mrežu rivala.

Hajduk dva minuta kasnije nije iskoristio ni jedanaesterac – Žungul je sa bele tačke pogodio samo stativu Njeguševog gola, a totalni potop “bilih” na raskvašenom terenu stadiona pod Bijelim brijegom kompletirao je u 89. minutu svojim drugim pogotkom Halilhodžić, koji je opet nadskočio svog čuvara Rožića. Asistent je po treći put bio Vladić.

Niški Radnički je na Čairu pobedio Željezničar golom Stevana Andrejevića u 87. minutu iz penala. Prema mišljenju gostujućih igrača, prekršaj nad Dušanom Mitoševićem nije postojao, pa je ova odluka glavnog sudije Stipe Glavine izazvala dosta nemilih scena na terenu. Najtemperamentiji među “Željinim” fudbalerima bio je Slobodan Kojović, te mu je Glavina pokazao crveni karton.

Zagreb - Vojvodina 3:2: Slavko Kovačić postiže pobedonosni gol za domaćine

Zagreb – Vojvodina 3:2: Slavko Kovačić postiže pobedonosni gol za domaćine

Sjajan meč u Kranjčevićevoj! Kada proradi trio Rukljač-Bakota-Kovačić, malo je bilo rivala koji su mogli da se odupru ekipi Zagreba. I Vojvodina je morala da istakne belu zastavu.

Vasa Rutonjski je u osmom minutu samo prekršajem mogao da zaustavi visprenog golgetera domaćina Slavka Kovačića i sudija Ihtijarević je opravdano pokazao na 11 metara. Drago Rukljač je bio neumoljiv – 1:0.

Vojvodina je za samo tri minuta načinila potpuni rezultatski preokret – Petar Nikezić i Josif Ilić su pogocima u 19. i 21. minutu pokazali da se ne šale.

Ali ni domaćinima nije bilo do pričanja viceva, pa je Rukljač u 27. minutu fenomenalnim pogotkom iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca ostavio zatečenog reprezentativnog golmana gostiju Ratka Svilara.

Spektakularni trijumf Zagrepčana zaokružio je Kovačić, koji je nakon centaršuta Bože Bakote sa desnog krila na drugu stativu zaplivao kroz vazduh i manirom rasnog golgetera naterao Svilara po treći put po loptu u mrežu.

14. KOLO

Partizan je poveo protiv Vojvodine u Novom Sadu pogotkom Paunovića u 22. minutu. “Lale” su izjednačile pet minuta kasnije, u strelce se upisao Slobodan Vučeković nakon idealnog centaršuta Milorada Kosanovića sa levog krila.

Sudija Madžoski isključio je u 55. minutu domaćeg igrača Željka Jurčića zbog udaranja Grubješića bez lopte, a samo tri minuta kasnije – gol. Ali ne u mreži Novosađana, kako bi se očekivalo. Fudbalski bombarder Nikezić je projektilom sa 25 metara iz slobodnog udarca savladao Borotu i Vojvodini obezbedio vredna dva boda.

Dinamo je u najboljem meču sezone napunio mrežu Budućnosti do vrha, bilo je 6:1 za zagrebačke “modre” na Maksimiru.

Snješko Cerin je sa dva gola krunisao svoj prvenstveni debi, a u listu strelaca upisali su se još i Cico Kranjčar, Rajko Janjanin, Bonić i Džemal Mustedanagić. Bonić je zatresao i sopstvenu mrežu, bio je to počasni pogodak za goste.

Kakva utakmica Mehmeda Buze na Bilinom polju! Posle njegovih majstorija pao je i favorizovani Radnički, čija odbrana nije našla rešenje za poteze ovog vrsnog golgetera.

Buza je mrežu Nišlija načeo pogotkom iz slobodnog udarca sa desnog krila u 13. minutu. Niko od prisutnih nije očekivao da je iz tako teške situacije moguće savladati golmana reprezentativnog kalibra kakav je Dragan Pantelić.

Mitošević je izjednačio u 28. minutu i rezultatom 1:1 se otišlo na odmor.

Buza je ponovo stupio na scenu u 50. minutu kada je u solo-prodoru prešao Ljubišu Rajkovića i rutinirano završio akciju.

Kada je Slobodan Antić minut pre kraja izjednačio rezultat, malo ko je očekivao da će doći do nove rezultatske promene. Tako nije mislio jedino maestralni Buza, koji je bio najsnalažljiviji u gužvi i kompletirao het-trik.

Crvena zvezda - Olimpija 1:0: Duel Seada Sušića (Zvezda) i čuvara mreže Ljubljančana Ljubiše Dalanovića

Crvena zvezda – Olimpija 1:0: Duel Seada Sušića (Zvezda) i čuvara mreže Ljubljančana Ljubiše Dalanovića

Kako je na “Marakani” minimalnim rezultatom slavila trijumf nad Olimpijom (strelac Sead Sušić u 35. minutu sa bele tačke), Zvezda je povećala prednost ispred drugoplasiranog Radničkog na pet bodova.

Hajduk je golom Boriše Đorđevića u drugom poluvremenu savladao Zagreb. Mrežu gostiju čuvao je dojučerašnji golman splitskih “bilih” Vjeran Simunić, a prvi strateg Hajduka Duvančić dao je priliku čak trojici golobradih momaka iz omladinske škole – Zlatku Vujoviću, Ivici Kaliniću i Davoru Čopu.

Sloboda je bila ubedljiva protiv OFK Beograda. Jovan Geca, Mersad Kovačević i Fuad Mulahasanović savladali su Đorđevića.

15. KOLO

Više nema neporaženih! Ekipa Budućnosti, koja je deklasirana u prethodnom kolu na Maksimiru, bolje se snašla na raskvašenom i blatnjavom terenu stadiona pod Goricom i sa 2:0 bila bolja od Crvene zvezde. Defanzivac gostiju Mile Novković je u 68. minutu poslednji igrao loptom nakon šuta Žarka Vučevića prema nebranjenom delu mreže. Konačan rezultat postavio je Radovan Bošković u 85. minutu.

Derbi susret drugoplasirane i trećeplasirane ekipe imao je rezultatski epilog koji je prilično odgovarao Zvezdi. Niški Radnički i Dinamo odigrali su na Čairu 2:2, u meču u kojem je domaćin dva puta vodio, Dinamo pogađao prečku, sudija Tauzes poništio gol Radničkog i dosudio dva (diskutabilna) jedanaesterca, po jedan za obe ekipe. Miroslav Vojinović i Andrejević (11 metara) su pogodili za Radnički, Vabec i Kranjčar (11 metara) za Dinamo.

Partizan je u derbiju na stadionu JNA, pred 15 hiljada gledalaca po hladnom i vetrovitom vremenu, pobedio Hajduk. Strelac jedinog gola bio je Rešad Kunovac u 13. minutu. Defanzivac “crno-belih” je u jednom kontranapadu krenuo sam prema protivničkom golu, pored inertne odbrane Hajduka odigrao dupli pas sa Paunovićem, izašao sam pred golmana Katalinića i zatresao mrežu.

Gosti su se trudili, stvorili i dosta prilika za gol, ali i pokazali i nedovoljno koncentracije u završnici akcija.

Eto, svanulo je i na Grbavici! Po teškom terenu, delimično pokrivenom snegom, Željezničar je u susretu sa Čelikom ostvario prvu pobedu. Domaćini su rano poveli, već u drugom minutu, pogotkom Džemala Šerba iz jedanaesterca. Prethodno je golman Dušan Alempić oborio Boška Jankovića.

Ranko Đorđić je povisio na 2:0, a Čelik je do kraja uspeo samo da smanji rezultat. Strelac je bio, zna se – Buza.

Velež - Sarajevo 5:0: Duel Safeta Sušića (levo, Sarajevo) i Džeme Hadžiabdića

Velež – Sarajevo 5:0: Duel Safeta Sušića (levo, Sarajevo) i Džeme Hadžiabdića

Velež je nemilosrdan kao domaćin, a to je osetilo i Sarajevo, koje je poraženo sa 5:0. Bajević je postigao dva gola i na vrhu liste strelaca se izjednačio sa Žungulom iz Hajduka i Grubješićem iz Partizana (svi sa po 10 pogodaka). Blaž Slišković, Franjo Vladić i Boro Primorac takođe su pogodili mrežu Fahrije Dautbegovića.

Ubedljivi su bili i “romantičari sa Karaburme”, koji su sa 4:0 slavili protiv gostiju iz Novog Sada. Vojvodina je imala prvu ozbiljniju priliku kada je Dušan Nenadić sa 25 metara pogodio prečku.

Odgovor domaćina stigao je preko Bašića, koji je prvi put savladao Svilara. Isti igrač je u drugom delu povisio na 2:0, pre nego što će gosti dobiti priliku da se rezultatski vrate u meč. Sava Stoiljković je u kaznenom prostoru OFK Beograda srušio Đorđa Vujkova i riječki arbitar Matovinović je dosudio najstrožu kaznu. Zoran Mišić je izveo udarac, ali je sjajni golman Đorđević još jednom potvrdio da je tata-mata za penale.

Slobodan Santrač i Lukić su pogocima u završnici utakmice samo dotukli rivala.

Interesantan tok događaja u Banjaluci. Gosti iz Kruševca poveli su golom u šestom minutu, ali su do kraja utakmice primili pet lakih komada.

Fudbaleri Zagreba su protiv gostiju iz Rijeke čitav posao završili u prvom poluvremenu kada su golovima Mije Markulina, Bakote, Srećka Juričića (autogol) i Kovačića poveli sa 4:0. Drugo poluvreme pretvorilo se u fudbalsku uspavanku i čekanje da beogradski sudija Šainović odsvira završetak meča.

16. KOLO

Crvena zvezda - Radnički 6:2: Slavoljub Muslin (levo, Zvezda) i Milovan Obradović

Crvena zvezda – Radnički 6:2: Slavoljub Muslin (levo, Zvezda) i Milovan Obradović

Razgoropađena Crvena zvezda je Radničkom naplatila za neočekivani poraz u Titogradu i na tabeli ponovo pobegla na pet bodova prednosti ispred najbližih pratilaca. Zvezdin napadački duo Zoran Filipović (3) – Dušan Savić (2) postigao je pet golova, a jedan je pridodao i Petar Baralić. Pogotke za goste dali su Mitošević i Slavoljub Muslin (autogol). Novosadski sudija Dušan-Duća Maksimović isključio je beka domaćih Zorana Jelikića.

Poraz Radničkog maksimalno su iskoristili Sloboda i Dinamo koji su pobedama preskočili Nišlije na tabeli. Sada su Tuzlaci i Zagrepčani bili na deobi drugog mesta sa po 20 bodova.

Dinamo je imao lakši posao jer je na Maksimiru dočekao “fenjeraša” Željezničar. Cerin je u svojoj debitantskoj sezoni nastavio da rešeta protivničke mreže, bio je strelac vodećeg gola za “modre”. Kranjčar je povisio na 2:0, a Bonić na 3:0. Gosti u finišu prvog dela nisu iskoristili jedanaesterac, ali su u 89. minutu ipak došli do počasnog pogotka, precizan je bio Milomir Odović.

Vojvodina - Olimpija 1:3: Golman Olimpije Ljubiša Dalanović u akciji

Vojvodina – Olimpija 1:3: Golman Olimpije Ljubiša Dalanović u akciji

Budućnost je golom Boškovića povela protiv Slobode u Tuzli, ali su Kasim Alibegović, Jovan Geca i Mersad Kovačević stvari postavili na svoje mesto. Bilo je i nevaljalih, tako da je novosadski sudija Gavrilović pokazao crvene kartone Alibegoviću (Sloboda) i Mojašu Radonjiću (Budućnost).

Hajduk je, izuzimajući remi bez golova sa Rijekom, sva svoja domaćinstva u jesenjem delu sezone odradio uspešno. Splićani su na oproštaju od svoje publike savladali OFK Beograd sa 3:1. Za razliku od prethodnih osam prvenstvenih utakmica odigranih u Splitu, ovo je prvi put da je golman Katalinić kapitulirao. Što je zanimljivije, njega nije savladao neki fudbaler OFK Beograda, već se lopta nakon šuta Vladete Starčevića odbila od glave centarhalfa Hajduka Luke Peruzovića i odsela u mreži.

Strelci za Hajduk bili su Davor Čop, bio je to njegov prvenac u dresu Hajduka, i Slaviša Žungul dva puta. Žungul se tako osamio na čelu liste strelaca sa 12 pogodaka.

Rijeka i Partizan su na Kantridi odigrali miroljubivih 1:1.

U derbiju donjeg doma prvenstvene tabele, Olimpija je sa 3:1 slavila na gostovanju Vojvodini u Novom Sadu. Jeste, najbolji igrač “zmajčeka” Vili Ameršek je tokom jeseni napustio Olimpiju i otišao trbuhom za kruhom u inostranstvo, ali tu je zato sjajni Tone Rožič, dvostruki strelac protiv “lala”. Za Olimpiju je još pogodio Vitomir Dimitrijević, a jedini gol domaćina delo je Nikezića.

17. KOLO

Poslednje kolo jesenjeg dela šampionata nije donelo razrešenje dileme ko će prezimiti na prvom mestu, još ranije je bilo poznato da će to biti fudbaleri Crvene zvezde.

U duelu poslednjeplasirane ekipe i jesenjeg šampiona mreže su mirovale, jer je veoma loš teren sprečio bilo kakvu kombinatoriku. Željezničar – Crvena zvezda 0:0.

Poslednje kolo razrešilo je jedino dilemu ko će prvi deo prvenstva završiti na drugom mestu. To je tuzlanska Sloboda koja je na Čairu pogotkom Jašarevića nanela prvi domaći poraz Radničkom, oslabljenom neigranjem golmana Pantelića i stuba odbrane Rajkovića. Domaćini su imali više od igre, ali su gosti na gol-liniji imali raspoloženog Cakića.

Direktni konkurent Slobodi za titulu vicešampiona zagrebački Dinamo izvukao je nerešeno u Zenici, uprkos ranom vođstvu koje je doneo Petar Bručić. Do kraja poluvremena izhednačenje domaćinima doneo je raspucani Buza.

U uslovima koji su više odgovarali nekom zimskom sportu, recimo skijaškom trčanju, Olimpija je na stadionu za Bežigradom pobedila Hajduk sa 2:1. “Zmajčeki” su poveli u 28. minutu, a pogodak je delo Stevana Komljenovića koji je iz slobodnog udarca našao rupu u “živom zidu”. Ostalo su učinili gotovo nemogući uslovi za igru.

Bilo je jasno da po snegu dubokom desetak centimetara nema govora o nekim smišljenijim, povezanijim akcijama. U tom opštem napucavanju lopte, Duplančić je izjednačio u 39. minutu. U akciji su prethodno učestvovali Ivica Šurjak, Boriša Đorđević i Žungul.

Domaćini su do dva boda došli u 58. minutu. Rade Radulović je oprobao svoj šut iskosa sa leve strane, lopta je išla prema levom uglu gola i tamo se već bacio Katalinić. Međutim, ona je na svom putu u nogu pogodila maleroznog Peruzovića koji se vraćao u odbranu, promenila smer i odsela u desnom uglu.

Jedini normalni uslovi za igru bili su u Beogradu, u susretu Partizana i Sarajeva. Beograđani su slavili sa 3:0, iako su samo četiri dana ranije identičnim rezultatom poraženi u Sarajevu od istog rivala u osmini finala Kupa Jugoslavije. Golove je postigla budućnost Partizana, Miodrag Radović (2) i Nikica Klinčarski, kome je ovo bio debi u crno-belom dresu.

Dan ranije su na Karaburmi OFK Beograd i Rijeka odigrali 1:1. Domaćini su bili bliži vođstvu – Kostić i Jovašević su pogodili okvir gola Radojka Avramovića – ali su u vođstvo došli gosti preko Milana Radovića. Domaćinima je bod spasio Ilija Petković.

U pravoj goleadi u Kranjčevićevoj, Zagreb je sa 4:3 pobedio Borac, najviše zahvaljujući strelcu het-trika Kovačiću.

U Mostaru su svi golovi postignuti u prvom poluvremenu. Velež je preko Vladića i Halilhodžića već u 19. minutu protiv Napretka vodio sa 2:0, smanjio je Milomir Jakovljević pet minuta pre odlaska na odmor.

Vojvodina je trećim uzastopnim porazom zaključilla prvi deo sezone. Budućnost je u Titogradu pobedila rezultatom 4:1.

11 GOLOVA: Slavko Kovačić (Zagreb)
10 GOLOVA: Dušan Bajević (Velež), Mario Bonić (Dinamo) i Pavle Grubješić (Partizan)
9 GOLOVA: Mehmed Buza (Čelik), Zoran Filipović (Crvena zvezda) i Muhamed Ibrahimbegović (Borac)
8 GOLOVA: Vahid Halilhodžić (Velež), Abid Kovačević (Borac) i Dušan Mitošević (Radnički)
7 GOLOVA: Miodrag Kustudić (Rijeka).