Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1976/77 – prvenstvo (2)

Velimir Zajec

Ako pravimo rezime prvih pet kola fudbalskog šampionata, možemo da zaključimo: prvenstvena trka je dosta izjednačena s obzirom da nema više ekipa sa maksimalnim bodovnim učinkom i da je samo vodeća Crvena zvezda još uvek neporažena. Prijatna iznenađenja su banjalučki Borac, novi prvoligaš Zagreb i Sloboda. Prošlosezonski šampion Partizan pretrpeo je već dva poraza, jedan baš od Zagreba. Hajduk pokazuje dva lica – moćan je na svom terenu, ali ni približno takav na gostovanjima. Najveće razočarenje je sarajevski Željezničar, jedini tim bez pobede, uz dva remija i tri poraza, uz čak 13 primljenih golova.

A sad, krenimo dalje …

6. KOLO

Po prohladnom i kišovitom vremenu pred 60 hiljada gledalaca, lider tabele Crvena zvezda slavila je na svom terenu pobedu (2:0) protiv Hajduka, koji je prethodna dva prvenstva odnosio pun plen sa “Marakane”.

Činilo se da će Splićani nastaviti tradiciju jer su u prvom poluvremenu stvorili više izglednih prilika, a Boriša Đorđević je u 50. minutu pogodio okvir gola Aleksandra-Dike Stojanovića. Izabranici trenera Gojka Zeca odigrali su taktički mudru utakmicu i vešto koristili ofanzivniju igru rivala da iz kontranapada opasno ugroze Ivana Katalinića.

Miloš Šestić, koji je u drugom poluvremenu zamenio Dušana Savića, bio je inicijator akcije na desnom krilu, koju je golom krunisao Sead Sušić u 56. minutu. Konačan rezultat postavio je Zoran Filipović u 68. minutu volej udarcem nakon centaršuta beka Zorana Jelikića sa desne strane.

Željezničar je remijem bez golova sa Borcem na Grbavici i nakon šestog kola ostao jedini tim Prve lige bez pobede. Mreže su mirovale i u Tuzli (Sloboda – Vojvodina) i Zenici (Čelik – Sarajevo).

Olimpija je kontranapadima razbila odbranu aktuelnog šampiona Partizana. Po dva gola za “zmajčeke” dali su Tone Rožič i Rade Radulović. Kod rezultata 3:0 za domaćine, napadač Beograđana Dževad Prekazi je šutirao na gol Ljubiše-Ljube Dalanovića, lopta se odbila od defanzivca Zlatka Klampfera i odsela u mreži Olimpije. Prekazi je u finišu utakmice namestio gol Vukanu Peroviću za konačnih 4:2.

Dinamo je u Maksimiru pogotkom Velimira Zajeca posle kornera u 60. minutu ostvario minimalan trijumf nad Rijekom. Nakon rezultatske havarije u prošlom kolu na Tušnju, Napredak je povratio samopouzdanje ubedljivom domaćom pobedom (3:0) protiv OFK Beograda, koji je zbog isključenja Nikše Đujića skoro 70 minuta igrao sa desetoricom.

Najubedljiviji uspeh u ovom kolu ostvarila je Budućnost u Titogradu. Zagreb se kući vratio sa četiri gola u mreži, iako je skoro čitavo drugo poluvreme igrao sa igračem više, zato što je centarfor Budućnosti Mojaš Radonjić pre vremena morao pod tuš.

7. KOLO

Rijeka i Zvezda odigrali su 1:1 na Kantridi. Domaćini su poveli već u drugom minutu preko Miodraga Kustudića, nakon greške defanzivca gostiju Mileta Novkovića i šuta Milana Radovića. Novković se delimično iskupio za svoju grešku jer je u 69. minutu centrirao sa leve strane na glavu Filipoviću, ovaj je samo produžio do Sušića, koji je takođe glavom iz neposredne blizine matirao Radojka Avramovića.

Nakon ravnopravnog prvog poluvremena bez golova, i Sloboda se poput njenih prethodnika provela kao bosa po trnju na Starom placu. Hajduk je poveo u 55. minutu šutem Ivice Šurjaka sa 18 metara posle kratkog dodavanja izvođača slobodnog udarca Slaviše Žungula.

Nakon što je Nedžad Verlašević zamalo izjednačio dalekometnim udarcem kojim je pogodio okvir gola Katalinića, usledila je prava revija golova domaćina u finišu susreta. Žungula je u 82. minutu Kasim Alibegović oborio u kaznenom prostoru Slobode, a Vančo Balevski je bio siguran egzekutor najstrože kazne.

Defanzivac Hajduka Luka Peruzović je četiri minuta kasnije u solo-prodoru sa svoje polovine došao do 20 metara od gola Tuzlaka i preciznim šutem savladao Ranka Cakića, a Peruzović je u poslednjem minutu utakmice asistirao Balevskom za njegov drugi gol.

Željezničar je u Mostaru poražen samo sa 1:0. Kažemo “samo”, jer je golman gostiju Slobodan Janjuš bravuroznim odbranama spasao “Želju” težeg poraza.

Pavle Grubješić je udarcem sa bele tačke doneo Partizanu u susretu sa gostima iz Titograda gol vredan dva boda. Mladi napadač “crno-belih” u prvih sedam kola postigao je pet od devet golova svoje ekipe.

8. KOLO

Crvena zvezda - Sarajevo 2:1: Golman Sarajeva Fahrija Dautbegović hrabro se bacio među noge Zvezdinih fudbalera

Crvena zvezda – Sarajevo 2:1: Golman Sarajeva Fahrija Dautbegović hrabro se bacio među noge Zvezdinih fudbalera

Nekoliko dana ranije odigrane su utakmice šesnaestine finala Kupa Jugoslavije. Veća iznenađenja načinili su banjalučki Borac, koji je sa ubedljivih 5:1 iz daljeg takmičenja izbacio zagrebački Dinamo, i Sarajevo, koje je eliminisalo Crvenu zvezdu sa 2:1.

Zašto pominjemo ova dva susreta? Voljom žreba dogodilo se da Dinamo i Zvezda samo par dana kasnije u prvenstvu dobiju šansu za revanš. I, nećete verovati, obe ekipe su se revanširale istom merom – Zvezda je pobedila Sarajevo sa 2:1, a uloge su se promenile i u Maksimiru – Dinamo je sada bio taj koji je sa 5:1 deklasirao rivala.

Sarajevo je povelo u Beogradu golom Branislava Bošnjaka. Rezultatski preokret dogodio se u drugom delu. Šestić je iz gužve nakon kornera koji je izveo Jelikić izjednačio na 1:1, a konačan rezultat postavio je Filipović posle duplog pasa sa Savićem.

Strelce za “modre” na Maksimiru bili su Mario Bonić (3) i Zlatko Kranjčar (2), a počasni pogodak za Borac delo je Muhameda Ibrahimbegovića.

Trenutak utakmice dogodio se u 20. minutu kod rezultata 0:0. Ivan Bedi je centrirao na liniju šesnaesterca, Bonić je leđima bio okrenut golu, a onda je fenomenalnim “makazicama” zahvatio loptu i smestio je iza leđa čuvara mreže Borca Fuada Đulića.

Dinamo - Borac 5:1: Golčina Marija Bonića

Dinamo – Borac 5:1: Golčina Marija Bonića

Hajduk je pretrpeo i treći poraz u gostima. Splićani su golom Đorđevića poveli protiv domaće Vojvodine. Izjednačio je Petar Nikezić, a isti igrač je u kontranapadu poslužio Ivicu Radosavljevića za konačnih 2:1.

Iako je bio bolji rival, Napredak se na stadionu pod Bagdalom jedva dokopao boda u susretu sa Olimpijom. “Zmajčeki” su u 59. minutu poveli sa 2:0 (autogol Koste Radovanovića i Vili Ameršek), Dragoljub Kostić je smanjio, a u 81. minutu “rezervista” Pavle Jevtić je “makazicama” u stilu Marija Bonića doneo izjednačenje.

Budućnost je u Titogradu protiv OFK Beograda povela pogotkom Vladimira Martinovića i imala jedanaesterac u 42. minutu. Udarac Petra Ljumovića je, međutim, odbranio golman Nebojša Đorđević. “Romantičari” su iščupali bod golom Dušana Lukića u 70. minutu.

Željezničar je i dalje bez pobede. Sve je izgledalo ružičastije za Sarajlije u drugom minutu kada je sa bele tačke Hajrudin Saračević domačine doveo u vođstvo protiv Zagreba. Gledaoci su i ovaj put Grbavicu napustili nezadovoljni jer je Zvonko Čopor iz jednog kontranapada u 75. minutu postavio konačan rezultat 1:1.

Dušan Mitošević pet minuta pre kraja prvog dela i Miodrag Stojiljković pet minuta nakon starta drugog poluvremena obezbedili su na Čairu komfornu 2:0 pobedu Radničkog protiv aktuelnog prvaka Partizana.

9. KOLO

Na Gradskom stadionu u Banjaluci pao je rekord – okupilo se 22 hiljade gledalaca. Igrači gostujuće Crvene zvezde su na početku utakmice prvi krenuli sa centra i iz tog napada preko Šestića postigli gol, a da protivnik nije ni taknuo loptu!

Domaćini tek što su počeli da igraju povezanije nakon šokantnog pogotka kada je golman Đulić ponovo morao po loptu u mrežu, opet nakon šuta Šestića.

Miloš Šestić-Šele

Borac je probudio nade svojih navijača u 30. minutu kada je Ibrahimbegović smanjio na 1:2, ali oduševljenje je trajalo samo minut – Filipović je postigao treći gol za “crveno-bele”.

Igrač utakmice Šestić je u 75. minutu krenuo sa centra igrališta i poput gromade koja se kotrlja niz planinu nezadrživo prelazio sve prepreke. Golman Đulić je treći put pokleknuo pred omalenim napadačem Zvezde.

Ko će kome, ako ne svoj svome. Rijeka je na Kantridi pobedila (2:0) Vojvodinu, a oba pogotka delo su bivšeg igrača novosadskih “crveno’belih” Kustudića, prvi sa penala, drugi iz igre.

Osim Šestića, het-trik u ovom kolu postigao je i Grubješić u trijumfu (4:0) Partizana protiv Željezničara na stadionu JNA. Strašno je šta se to dešavalo bivšem državnom šampionu iz Sarajeva, koji je nakon devet kola zauzimao poslednje mesto sa četiri remija, pet poraza i gol-razlikom 3:19!

Sarajevo i Sloboda su remizirali (1:1) na Koševu. Safet Sušić je domaćine doveo u vođstvo u 65. minutu nakon grube greške golmana Cakića, a izjednačio je Alibegović 13 minuta kasnije. Čuvar mreže Tuzlaka, izgleda iznerviran zbog greške koju je napravio, nešto kasnije ušao je u bokserski okršaj sa Zlatkom Dupovcem iz Sarajeva, pa je banjalučki sudija Zrilić obojici pokazao crveni karton.

Sjajni Radnički je i nakon ovog kola ostao usamljen na drugoj poziciji prvenstvene tabele, odmah iza Zvezde. Mitošević iz solo-prodora i Slobodan Halilović, na centaršut Mitoševića, doneli su Nišlijama već u 12. minutu sigurnu prednost na Karaburmi protiv OFK Beograda. Stevan Andrejević je u 70. minutu povisio na 3:0, a minut kasnije Lukić je postigao počasni pogodak za domaćine.

Velež je u Mostaru bio bolji takmac, ali se Dinamo u Zagreb vratio sa oba boda. Jedini gol postigao je fenomenalni Bonić, u jednoj gužvi nakon kornera u 86. minutu.

Hajduk je novim trijumfom (3:0) protiv Napretka ostvario i petu uzastopnu pobedu na svom terenu uz impozantnu gol-razliku 18:0!

10. KOLO

Velež, sleva, stoje: Slavko Njeguš, Džemal Hadžiabdić, Vladimir Pecelj, Dubravko Ledić, Nikola Grabovac, Vladimir Matijević i Boro Primorac. Čuče, sleva: Vladimir Ćutuk, Vahid Halilhodžić, Dušan Bajević, Franjo Vladić i Momčilo Vukoje

Velež je protiv Zvezde na “Marakani” krenuo furiozno – već u prvom napadu “rođenih”, Duško Bajević je pogodio okvir gola domaćina, a već u petom na semaforu je pisalo 0:1. Mrežu Stojanovića zatresao je upravo Bajević, nakon centaršuta Vahe Halilhodžića.

Dušan-Staja Nikolić je u 20. minutu izveo udarac sa ugla za Zvezdu, najviši u skoku bio je Dušan Lukić i glavom savladao Njeguša.

I drugi gol “crveno’belih” postignut je nakon kornera. Sada ga je izveo Jelikić, a Vladislav Bogićević je volejem sa 14 metara bio precizan.

Gostima su pripali uvodni minuti oba poluvremena, tako da je Bajević u 50. minutu pogodio za 2:2. Zvezda je do trijumfa došla devet minuta kasnije preko Filipovića.

Gradski derbi između Dinama i Zagreba privukao je na Maksimir 20 hiljada gledalaca. Gosti iz Kranjčevićeve opredelili su se za defanzivnu taktiku i kontranapade. Iz jedne takve munjevite akcije, Slavko Kovačić je u skoku nadvisio golmana Željka Stinčića i doveo Zagreb u vođstvo.

Međutim, samo dva minuta dekoncentracije odbrambenih igrača gostujuće ekipe u drugom poluvremenu bila su dovoljna igračima Dinama, tačnije, Dragu Vabecu i Srećku Bogdanu da preokrenu rezultat.

Rijeka je odolela Hajduku u Splitu i izborila remi bez golova, najviše zahvaljujući pojačanoj odbrani i maestralnom golmanu Avramoviću.

Čelik se nije nešto proslavio u prvoj polovini šampionata jer je pre ovog kola sa OFK Beogradom delio pretposlednje mesto sa pet bodova. Sada je na Bilinom polju morao na megdan ranjenom Partizanu, braniocu šampionske titule, ekipi koja takođe nije najsjajnije ušla u prvenstvenu trku.

Iako oslabljeni neigranjem iskusnih prvotimaca Fadila Talića i Mate Gavrana, Zeničani su od prvog minuta navalili svom snagom ka golu Radmila Ivančevića.

Naravno, konstantnu opasnost po gol gostiju predstavljao je rasni strelac Mehmed Buza. Prvo mu je poništen gol zbog navodnog igranja rukom, a u 40. minutu, postigao je, ispostaviće se kasnije, i jedini gol na utakmici. Buza je šutirao, Ivančević je kratko odbio loptu, ali ponovo do fudbalskog majstora, koji je iz drugog pokušaja bio nepogrešiv.

11. KOLO

Partizan - Dinamo 1:0: Sava Paunović (beli dres) u prodoru ka golu Dinama, prati ga Branko Devčić

Partizan – Dinamo 1:0: Sava Paunović (beli dres) u prodoru ka golu Dinama, prati ga Branko Devčić

Borbeni Zagreb, lišen pomoći glavnog dirigenta svoje igre Drage Rukljača, izborio je 2:2 na svom bunjištu u susretu sa silovitom Zvezdom. Najveće zasluge pripadaju dvostrukom strelcu Kovačiću. Mijo Markulin je u 14. minutu pronašao Kovačića koji je glavom postigao vodeći gol za Zagreb. Svoju požrtvovanost je platio povredom, pa je morao na nekoliko minuta van terena dok mu nisu zakrpili glavu i stavili zavoj.

Zvezda je do odmora preokrenula rezultat – prvo je Bogićević na pas Nikole Jovanovića u 23. minutu izjednačio, a onda je 14 minuta kasnije Dule Savić iskoristio grešku Vjerana Simunića nakon udarca Filipovića.

Silni napadi Zagreba urodili su plodom u 57. minutu kada je Kovačić zamenio odsutnog Rukljača u ulozi izvođača slobodnog udarca i pored “živog zida” loptu sa 20 metara smestio iza leđa Boška Kajganića.

Sarajevo je na Koševu proslavu 30 godina postojanja uveličalo pobedom nad Hajdukom. Domaćini su preko Nijaza Ferhatovića poveli u 16. minutu nakon što je Katalinić u sudaru sa saigračem Vedranom Rožićem ispustio jednu nabačenu loptu.

Sušić je u 75. minutu povisio na 2:0 posle grube greške Frfe Mužinića. Žungul je nakon toga pogodio stativu gola Fahrije Dautbegbegovića, a kazna za promašaj stigla je ubrzo – posle neuspele ofsajd-zamke Splićana, Srebrenko Repčić je u 82. minutu i treći put savladao Katalinića.

Joško Duplančić je postavio konačan rezultat koji se ispisao na novom stadionskom semaforu: Sarajevo – Hajduk 3:1.

Grubješić je svojim devetim prvenstvenim golom odlučio pobednika derbija na stadionu JNA između Partizana i Dinama. Odluka je pala u 36. minutu kada je novosadski sudija Pavle-Paja Ristić pokazao na belu tačku nakon što je Veljko Tukša igrao rukom u kaznenom prostoru Dinama.

U uglavnom nezanimljivom susretu, pažnju je privukao bliski susret glavama golmana Partizana Ivančevića i Dinamovca Bogdana. Dok su gosti tvrdili da je Ivančević namerno glavom udario u lice Bogdana, čuvar mreže Partizana pravdao se nakon meča da je u želji da uhvati loptu posrnuo i nenamerno zakačio rivala.

Ništa strašno, dešava se …

Treba li reći da Željezničar ni posle 11. kola nije osetio slast pobede? “Plavi” sa Grbavice imali su svoje prilike u Ljubljani, ali su “zmajčeki” bili veštiji i pogotkom Stevana Komljenovića posle kornera u 66. minutu obezbedili dva vredna boda. “Željo” je nakon 11 kola ostao na samo četiri boda, čak tri manje od pretposlednjeg Čelika i već su svi alarmi bili upaljeni na Grbavici.

Velež je u jednom od derbija kola na stadionu pod Bijelim brijegom istim rezultatom savladao Slobodu. Bajević je po običaju bio strelac za “rođene”.

Najviše golova postignuto je u Titogradu gde su Budućnost i Radnički odigrali 3:3. Nišlije su i dalje držale drugo mesto, dva boda manje od lidera Zvezde i dva više od trećeplasiranog Dinama …