“Plavi” u zoni “sedam plus”: Vatromet šansi i golova u Pragu

Reprezentacija Jugoslavije pre susreta sa Čehoslovačkom

Trećeg oktobra 1937. godine u Pragu je, pred oko 30 hiljada gledalaca, odigran prijateljski meč između Čehoslovačke i Jugoslavije. Bio je to u 17 godina već 17. međusobni susret ova dva državna tima. U prethodnih 16 utakmica Čehoslovaci su bili uspešniji: ostvarili su devet pobeda, uz četiri remija i tri trijumfa “plavih”.

Veoma zanimljiva igra u kojoj su se kao na filmskoj traci smenjivala uzbuđenja pred oba gola.

Domaćini su poveli već u petom minutu. Jirži Sobotka pronalazi Oldriha Nejedlija, ovaj obilazi Bernarda Higla i produžava do Oldriha Rulca. Franjo Glazer ne uspeva da zaustavi njegov snažan šut – 1:0.

Kapiteni Jugoslavije i Čehoslovačke Đorđe Vujadinović i František Planička

Trinaest minuta kasnije 1:1! Svetislav Valjarević je asistirao, a Branko Pleše pogodio. Kapiten čehoslovačke reprezentacije, legendarni golman František Planička bio je nemoćan.

Do kraja poluvremena Jan Riha i Karel Senecki donose Čehoslovacima sigurnih 3:1. Na drugoj strani propisno su se ispromašivali Pleše, Ivan Hitrec, Ivan Medarić

Kada je Nejedli u 48. minutu povisio na 4:1, činilo se da je pitanje pobednika rešeno …

Ipak, otvorilo se u 50. minutu kada je Pleše svojim drugim golom smanjio na 4:2.

Ubrzo nakon toga Pleše se našao u prilici da postigne het-trik. Lopta je već viđena u mreži, ali ju je iz gola izbacio Jozef Kostalek. Naši igrači su reklamirali da je lopta već prešla gol-liniju, ali je glavni sudija meča Nemac Alfred Birlem, nakon konsultacije sa pomoćnikom, samo pokazao da se igra nastavi.

U 60. minutu sjajna kombinacija Pleše – Hitrec. Ovaj drugi je produžio do Đorđa Vujadinovića, koji je šutirao bez čekanja i zatresao mrežu iza Planičke.

Četvrt sata pre kraja nezadrživi Pleše “promešao” je odbranu domaćina, Jaroslav Burgr je nespretno reagovao i loptu poslao u sopstveni gol – 4:4!

U jeku napada “plavih”, Jirži Sobotka pogađa za pobedu domaćina.

Dok su čehoslovački fudbaleri nakon meča imali puno reči hvale za protivnika i izjavljivali da bi remi bio najpravedniji ishod, iz tabora “plavih” grmeli su na sudiju.

– Blagodareći sudiji, Čehoslovaci su pobedili. Nas je taj sudija oštetio bar sa jednim golom. Iznenađen sam da se takve sudije nalaze na rang-listi najboljih sudija u Evropi – sipao je vatru kapiten Vujadinović.

– Sudija ispod svake kritike. Nije smeo da prizna četiri gola. To je najgori sudija koji je ikada sudio neku reprezentativnu utakmicu – bio je kategoričan golman Glazer.

– Izgubili smo nezasluženo. Ja sam imao veliki peh, jer mi se istegao mišić i morao sam čitavo drugo poluvreme da statiram – jadao se Jozo Matošić.

Za naše mlade ljubitelje fudbala, koji to možda ne znaju, jedna napomena. U to vreme nisu bile dozvoljene izmene, pa su igrači koji bi se povredili tokom meča, morali da ostanu u igri ili izađu sa terena bez prava zamene.