“Plavi” u zoni “sedam plus”: Brazilcima osam komada

Fudbalska reprezentacija Brazila iz 1934. godine

Fudbalska reprezentacija Brazila je u periodu od jednog veka – od 1914. do 2014. godine, odigrala preko hiljadu utakmica – službenih i prijateljskih, zvaničnih i nezvaničnih. “Karioke” su najviše golova – osam, primili na samo jednoj utakmici. Bilo je to 3. juna 1934. godine u susretu sa Jugoslavijom u Beogradu.

Posle dva poraza, od Bugarske u Beogradu i Rumunije u Bukureštu, pristalice jugoslovenske fudbalske reprezentacije prijateljski susret sa Brazilom tog toplog juna 1934. godine očekivale su sa opravdanom strepnjom.

“Karioke” (gornja fotografija) su nedelju dana ranije završile svoje učešće na Svetskom prvenstvu u Italiji gde su neočekivano pretrpele debakl. S obzirom da se igralo po kup-sistemu, Brazil je eliminisan već posle prvog kola zbog poraza (1:3) od Španije, iako je, po ocenama mnogih, bio bolji rival.

Na igralištu BSK-a u Beogradu, pred oko 12 hiljada gledalaca, posle furiozne igre u drugom poluvremenu, Jugoslavija je napunila mrežu gostiju iz Južne Amerike koji su samo dve godine ranije usred Montevidea sa 2:1 pobedili tada aktuelnog olimpijskog i svetskog šampiona Urugvaj, a u Beogradu prikazali raskošan fudbalski talenat i umeće vladanja loptom.

Fudbaleri Brazila nastupili su u plavim gaćicama i belim dresovima sa zelenim rubom, dok su jugoslovenski fudbaleri istrčali u tradicionalnim plavim dresovima i belim gaćicama.

Prvo poluvreme završeno je rezultatom 2:2, mada su po prikazanoj igri gosti zaslužili da vode barem sa golom razlike.

Novinar “Politike” je napisao: “Na mahove izgledalo je kao da su Brazilijanci pravi žongleri loptom. Oni su odlični tehničari. Precizno dodaju lopte, demarkiraju se i vrlo su efikasni. Bilo je momenata kada bi oni po nekoliko minuta držali loptu kod sebe dodajući je jedan drugome, dok su naši igrači bespomoćno trčkarali na terenu”.

Gosti su poveli u osmom minutu. Golman splitskog Hajduka Bartol Čulić je intervenisao posle snažnog šuta sa desetak metara, lopta se od stative odbila do prve zvezde “karioka” Leonidasa da Silve, koji je u padu šalje u mrežu.

Tek što se krenulo sa centra – 1:1. Svetislav Glišović je centrirao, brazilski golman Pedroza istrčao je sa gol-linije, debitant Iva Stevović je brži i snalažljiviji i lopta se zakoprcala u mreži.

U jeku opasnih napada Brazila, u 23. minutu, Jugoslavija dolazi u vođstvo. Aleksandar Tirnanić je centrirao sa leve strane, Aleksandar Tomašević je propustio loptu, na nju je natrčao Glišović i to je 2:1.

U okviru evropske turneje nakon nastupa na Svetskom kupu u Italiji, Brazil je odigrao samo jednu službenu utakmicu, protiv Jugoslavije, i čak sedam neslužbenih mečeva. Jedan od tih susreta održan je 8. juna u Zagrebu protiv Građanskog. Utakmica je završena bez golova.

“Karioke” su nakon toga odigrale još šest neslužbenih mečeva – protiv Katalonije (1:2 i 2:2), Barselone (4:4), Benfike (4:2), Sportinga (6:1) i Porta (0:0).

Prva zvezda gostiju Leonidas je u 35. minutu nanizao kompletnu odbranu “plavih” i snažno šutirao. Lopta se od stative odbila u gol.

“Bolji su, brate, treba i da pobede!”, “Ovi crnci su pravo čudo Božje”, bili su samo neki od komentara gledalaca između dva poluvremena.

Selektor Boško Simonović je u svlačionici ostavio Stevovića i Tomaševića, a u igru uveo asove zagrebačkog HAŠK-a, defanzivca Ivana Gajera i napadača Ivana Petraka.

Ove promene preporodile su ekipu Jugoslavije u drugom delu. Gajer je uspešno zaustavljao sve napadačke pokušaje Južnoamerikanaca, dok je Petrak bio neuhvatljiv u napadu. Tirnanić i Glišović su po krilu nezadrživo prodirali i upotrebljivim centaršutevima unosili konfuziju u redove brazilske odbrane.

Uloge na terenu su se promenile – sada su “plavi” “sakrili” loptu Brazilcima, koji su zbunjeno trčkarali okolo. Odbrana gostiju delovala je nemoćno i činila početničke greške pred nezadrživim naletima domaćina.

Trostruki strelac: Blagoje-Moša Marjanović

U trećem minutu nastavka Brazil je preko Armadinja poveo sa 3:2. Posle ovog gola domaćini potpuno preuzimaju inicijativu.

U 50. minutu Blagoje-Moša Marjanović izjednačuje na 3:3 iz slobodnog udarca poslavši pravu bombu koja se od stative odbija u mrežu.

Samo tri minuta kasnije nastupa potpuni rezultatski preokret nakon gola brzonogog Petraka. Napadi Jugoslavije smenjuju se u talasima, tako da je odbrana Brazilaca u 62. minutu kapitulirala i peti put – Tirnanić je krenuo sa centra igrališta, predlibovao nekoliko igrača i uposlio strelca Glišovića.

Uloge su promenjene – sada Glišović sa krila dodaje Tirnaniću, koji je majstorski odmerenim udarcem po šesti put naterao Pedrozu na kapitulaciju.

I opet je taj fudbalski vragolan Tirnanić precizan sa distance, ovaj put sa ivice šesnaesterca pogađa za 7:3!

Matošić je pet minuta pre kraja skrivio penal koji je Brazilac Voldemar pretvorio u gol.

Konačno, u poslednjim sekundama igre, Đorđe Vujadinović idealno je  uposlio Mošu Marjanovića, koji sa 16-17 metara zaključuje ovu neverovatnu fudbalsku priču.

Strelac jednog gola za Brazilce Voldemar posle utakmice izrazio je čuđenje što se tako dobra ekipa kao Jugoslavija nije kvalifikovala na Svetski kup u Italiji: “Ne pamtim ovakav poraz. Vaš tim je zaista igrao dobro. Izgleda da će nas na ovoj turneji čekati svakojaka iznenađenja. Čudi me zaista da je vaša ekipa ostala kod kuće umesto da se bori u Italiji”.

Tirnanić nije zaboravio da oda priznanje gostima iz Južne Amerike: “Pravi su žongleri. Šteta je samo što nisu realizatori. Pobedili smo zasluženo”.

Beograd, 3. jun 1934. godine, prijateljska fudbalska utakmica

JUGOSLAVIJA – Brazil 8:4 (2:2). Strelci: Blagoje-Moša Marjanović (3), Svetislav Glišovic (2), Iva Stevović, Aleksandar Tirnanić i Ivan Petrak za Jugoslaviju, Leonidas da Silva 2, Armandinjo i Valdemar de Brito za Brazil.

JUGOSLAVIJA: Bartol Čulić (Hajduk Split), Ivan Belošević (Konkordija Zagreb), Jozo Matošić (Hajduk), Milorad Arsenijević (BSK Beograd), Iva Stevovic (BSK)/Ivan Gajer (HAŠK Zagreb), Gustav Lehner (Slavija Osijek), Aleksandar Tirnanić (BSK), Đorđe Vujadinović (BSK), Blagoje Marjanović (BSK), Aleksandar Tomašević (BASK Beograd)/Ivan Petrak (HAŠK), Svetislav Glišović (BSK). Selektor: Boško Simonović.

BRAZIL: Pedroza, Silvio Hofman, Luiz Luz, Ariel, Martim Silveira, Kanali, Luiz M. Oliveira, Valdemar de Brito, Armandinjo (Karvaljo Leite), Leonidas da Silva, Patesko.

Bio je ovo meč u kojem je proslavljeno Njegovo veličanstvo – gol …