Het-trik Mersada Kovačevića

Meske Kovačević, legendarni golgeter Slobode

Trideseti april 1975. godine. Sreda. Utakmica 26. kola fudbalskog šampionata Jugoslavije. U Tuzli, na stadionu u Tušnju, pred 12 hiljada gledalaca, odvijala se sportska drama u susretu petoplasirane Slobode i devetoplasiranog beogradskog Partizana.

Prvo poluvreme je završeno bez golova, mada su domaćini bili konkretniji. Za igru je naročito bio raspoložen Fuad Mulasanović, koji je driblinzima i prodorima unosio nespokoj među defanzivce Partizana.

Trener Slobode Josip Duvančić bio je prinuđen da u drugom poluvremenu umesto povređenog kapitena Mustafe Hukića u vatru ubaci jedva poznatog, tek osamnaest i po godina starog, tačnije, mladog Mersada Kovačevića, omladinskog reprezentativca Jugoslavije. Bio je to njegov debi u mečevima protiv klubova “velike četvorke” …

Na tribinama iznenađenje Duvančićevom odlukom da u ovako značajnom susretu u igru uvede golobradog napadača da se bori protiv iskusne i snažne Partizanove zadnje linije koju su činili Radomir Antić, Vladimir Pejović, Blagoje Paunović, Refik Kozić …

Na popularnog Mesketa skoro niko nije ni obraćao pažnju, jer ko je mogao da veruje da onako tanušan može nauditi stamenoj odbrani gostiju.

Partizan je preuzeo konce igre i naročito bio opasan iz kontranapada. Iz jedne takve akcije u 52. minutu Boško Đorđević je sa desetak metara lobovao golmana Ranka Cakića za vođstvo gostiju.

Mladi Mersad-Meske Kovačević

Ali samo dva minuta kasnije rezultat je izjednačen – veteran Slobode, 32-godišnji Fahrudin Avdičević je poslao loptu u središte šesnaesterca, skoro četrnaest godina mlađi Kovačević je skočio i glavom spremio loptu u mrežu!

Brzonogi napadač “crno-belih” Ilija Zavišić bio je nerešiva enigma za visoku i sporu odbranu Tuzlaka. On je u 63. minutu u pravom trenutku utrčao u prazan prostor i iskoristio jednu dubinsku loptu za novo vođstvo Partizana. Domaćini su uzaludno reklamirali ofsajd, varaždinski sudija Marijan Rauš je pokazao na centar.

Međutim, daleko je ovde bio kraj uzbuđenjima. Osam minuta kasnije, posle još jedne lopte koju je uputio Avdičević, snalažljivi Kovačević je novim golom glavom doneo izjednačenje Tuzlacima. To više nije slučajnost, Tušanj postaje svedok rađanja nove fudbalske zvezde.

Moćni gosti su, međutim, u 73. minutu odgovorili i trećim vođstvom, a strelac je ponovo bio Zavišić, koji je izbegao loše postavljenu ofsajd-zamku.

Jedva da je prošlo dva minuta, a Tušanj se opet tresao od radosti i egzaltacije. Ponovo je asistirao Avdičević, ponovo je strelac bio golobradi Kovačević i to ponovo nakon sjajnog šuta glavom!

Mesud Nalić (levo) i Jovan Geca u prugastim dresovima, između njih sa brojem tri je defanzivac Partizana Radomir Antić

Meč je završen rezultatom 3:3. Ekipama je pripao po bod, a Sloboda je dobila i golgetera koji će tresti mreže širom Jugoslavije narednih desetak godina.

Kovačević je tokom karijere u Slobodi postigao ukupno 78 golova. Potom je napravio zavidnu fudbalsku karijeru igrajući u najslavnijim turskim klubovima – Bešiktašu i Galatasaraju.

Zvuči neverovatno, ali Meske je tek jedan od trojice fudbalera Slobode koji je na stadionu u Tušnju protiv Partizana ubeležio het-trik. Jovan Geca je 28. maja 1977. godine, u utakmici 30. kola fudbalskog prvenstva Jugoslavije u sezoni 1976/77 postigao sva tri gola za ubedljiv trijumf “crveno-crnih” rezultatom 3:0.

Istim rezultatom Sloboda je u Tuzli deklasirala Partizan i 2. marta 1986. godine, u susretu 18. kola fudbalskog prvenstva Jugoslavije u sezoni 1985/86. Ademir-Ado Smajlović je za samo deset minuta, između 76. i 85. minuta, tri puta naterao svog dojučerašnjeg kolegu Fahrudina Omerovića na kapitulaciju.