Het-trik Merseda Kovačevića

Mersed Kovačević

Trideseti april 1975. godine. Sreda. Utakmica 26. kola fudbalskog šampionata Jugoslavije. Na stadionu tuzlanske Slobode u Tušnju odvijala se sportska drama u meču između domaćina i beogradskog Partizana.

Prvo poluvreme je završeno bez golova. Tadašnji kapiten Slobode Mustafa Hukić se povredio i trener Josip Duvančić je u vatru ubacio jedva poznatog, tek osamnaest i po godina starog, tačnije, mladog Merseda Kovačevića. Bio je to njegov debi u mečevima protiv klubova “velike četvorke” …

Na tribinama iznenađenje Duvančićevom odlukom da u ovako značajnom susretu u igru uvede golobradog napadača da se bori protiv iskusne i snažne Partizanove zadnje linije koju su činili Antić, Pejović, Paunović, Kozić …

Het-trik na prvoligaškom debiju - Mersed Kovačević

Het-trik: Mersed Kovačević

Na popularnog Mesketa skoro niko nije ni obraćao pažnju, jer ko je mogao da veruje da on može nauditi stamenoj odbrani gostiju.

Partizan je poveo u 51. minutu golom Boška Đorđevića. Ali, samo tri minuta kasnije rezultat je izjednačen – pred golom “crno-belih” Kovačević je “zaplivao” kroz vazduh i snažnim trzajem glavom spremio loptu u mrežu!

Partizan kreće u novu ofanzivu i desno krilo Ilija Zavišić u 61. minutu ponovo dovodi goste u vođstvo.

Osam minuta kasnije, posle asistencije Fahrudina Avdičevića, Kovačević novim golom glavom donosi izjednačenje Tuzlacima. To više nije slučajnost, Tušanj postaje svedok rađanja nove fudbalske zvezde.

Moćni gosti odgovaraju vođstvom 3:2, strelac je ponovo Zavišić, ali svega nekoliko minuta kasnije treća eksplozija oduševljenja na stadionu. Strelac je, pogađate – Meske Kovačević. Het-trik protiv Partizana!

Kovačević je tokom karijere u Slobodi postigao ukupno 78 golova. Potom je napravio zavidnu fudbalsku karijeru igrajući u najslavnijim turskim klubovima – Bešiktašu i Galatasaraju.