Gostovanje Liverpula u predratnoj Jugoslaviji

Ekipa Liverpula u sezoni 1935/36

Liverpul je engleski fudbalski klub bogate tradicije. Osnovan je 1892. godine i osvojio je ukupno 13 evropskih titula – šest titula šampiona Evrope, tri Kupa UEFA (današnja Liga Evrope) i četiri Super kupa, po čemu je najuspešniji fudbalski kolektiv na Ostrvu.

Liverpul je 1936. godine gostovao u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji i odigrao tri utakmice uz bilans – jedna pobeda i dva poraza.

Prvo je usledilo gostovanje Građanskom

Na dan odigravanja utakmice, 17. maja 1936. godine, u Zagrebu je vladala prava fudbalska groznica, koju nije ohladila ni dosadna kiša koja je padala dva dana i prestala tek dva sata pre susreta. Na stadionu “Konkordije” okupio se rekordan broj gledalaca – preko 12 hiljada.

Ekipa Građanskog koja je deklasirala Liverpul u Zagrebu (sleva): Pogačnik,   Urh, Rajković, Antolković, Lešnik, Higl, Medarić, Pleše, Jazbinšek, Kokotović   i Kovačević

Ekipa Građanskog koja je deklasirala Liverpul u Zagrebu (sleva): Pogačnik,
Urh, Rajković, Antolković, Lešnik, Higl, Medarić, Pleše, Jazbinšek, Kokotović
i Kovačević

Liverpul je doputovao u Zagreb sa oreolom kluba iz zemlje “kolevke fudbala”. U to vreme svi su u Evropi posmatrali igrače sa Ostrva kao nešto nedodirljivo, kao uzor kojem treba težiti u ovoj čudesnoj igri na dva gola.

Za razliku od igrača Građanskog, koji su imali svoja redovna zanimanja, igrači Liverpula bili su fudbalski profesionalci. Vešto su baratali loptom, fizički su bili snažniji, nadmoćni u skok-igri i čvršći u duel-igri.

I zato iznenađenju i oduševljenju nije bilo kraja u 22. minutu kada je August Lešnik, na pas Branka Plešea, poveo loptu par koraka i preciznim šutem zatresao mrežu Liverpula.

Kada je Beri Nivenhujs u 41. minutu savladao golmana Građanskog Emila Urha, publika je očekivala da su se gosti uozbiljili i da sledi katastrofa njihovih ljubimaca. Ali u samom finišu prvog dela Ivan Medarić je dodao Lešniku, ovaj je šutirao, lopta se odbija od noge Bendžamina Dabsa i drugi put odseda u mreži iza leđa golmana Alfa Hobsona.

Detalj sa utakmice Građanski - Liverpul

Detalj sa utakmice Građanski – Liverpul

U jeku ofanzive Engleza, u 55. minutu, Mirko Kokotović u ofsajd-poziciji prima loptu od Lešnika na sredini terena i kreće silovito ka golu gostiju. Golman Liverpula je istrčao, ali je napadač Građanskog smireno plasirao loptu u ugao gola – 3:1.

Milan Antoloković je u 79. minutu “probio” levu stranu i centrirao prema Medariću koji iz prve zahvata loptu i postiže najlepši gol na utakmici.

Iako je u finiš utakmice ušao sa desetoricom igrača, jer je zbog povrede igru napustio Kokotović, Građanski je preko Lešnika postigao u 83. minutu još jedan gol za konačnih 5:1!

Treba napomenuti da je utakmicu sudio zagrebački sudija Mikuličić. Gosti su nakon meča imali mnoštvo prigovora na njegovo deljenje pravde (ili množenje nepravde), a naročito im je zasmetalo što nije prekinuo igru pre trećeg gola, jer je u trenutku kada je Lešnik uputio loptu prema njemu, Kokotović bio dobrih 15 metara u ofsajdu.

U sastavu Liverpula na kratkoj turneji po Evropi nastupio je i Aleksander Metju-Mat Bezbi, u istoriji fudbala najpoznatiji kao legendarni menadžer Mančester Junajteda (od 1945 do 1969. godine), čovek koji je sa ovim klubom pet puta bio šampion Engleske, dva puta osvajač FA kupa i prvak Evrope 1968. godine. Igrači trofejne generacije Mančestera su po njemu nazvane “Bezbijeve bebe”.

Šestog februara 1958. godine, nakon revanš-meča Kupa evropskih šampiona protiv Crvene zvezde u Beogradu, avion sa delegacijom Mančestera srušio se prilikom poletanja sa snegom zavejanog Minhenskog aerodroma. Tom prilikom stradalo je 23 putnika, među kojima i osmorica fudbalera Mančestera. Među preživelima je bio i menadžer “crvenih đavola” Mat Bezbi.

Četiri dana kasnije, 21. maja, novi spektakl, ovaj put u Beogradu. Liverpul je pred osam hiljada gledalaca savladao beogradski BSK rezultatom 2:0 (1:0).

Gosti su poveli već u osmom minutu preko Alfa Hensona koji je bio brži od istrčalog golmana domaćih Franje Glazera. Harold Tejlor je u 57. minutu volejem šutirao u desni ugao BSK-ovog gola. Glazer se bacio u pravu stranu, ali lopta je na svom putu očešala Predraga Radovanovića, promenila smer i završila u suprotnom uglu – 2:0 za Liverpul. Konačan rezultat nije ipak bio ogledalo dešavanja na terenu jer su domaćini, naročito preko Moše Marjanovića, imali više izglednih prilika.

Sudija Mika Popović je, za razliku od svog kolege iz Zagreba, bio objektivniji, pa su se o njemu posle meča pohvalno izrazili i gosti. Menadžer Liverpula Džordž Paterson je izjavio:

“Iznenađeni smo sudijom … To je najbolji sudija koji nam je do sada sudio na Kontinentu … Verujem da nimalo ne zaostaje za engleskim sudijama … Verujte da je bolji fer sudija nego pobeda … Žalim što moram da kažem, ali sudija u Zagrebu (Mikuličić, prim. aut.) stvarno nije bio objektivan … Zamislite da je posle igre skočio tri puta u vazduh i počeo da maše rukama od radosti …”

Beograđani su se revanširali već 24. maja na istom mestu i slavili sa 3:2 (2:1). Domaćini su se bolje snašli na blatnjavom terenu i poučeni iskustvom iz prvog meča, ovaj puta nisu bezglavo jurišali, već su primenili igru u kojoj su do izražaja došli njihov talenat i improvizacija.

Početak nije obećavao jer je Liverpul preko Hensona poveo već u drugom minutu.

Uzbuđenja su se munjevitom brzinom smenjivala pred oba gola. Đorđe Vujadinović je u 12. minutu šutnuo “balon” ka golu gostiju, koji je na opšte iznenađenje završio u mreži.

Golman Liverpula Hobson interveniše posle šuta Vujadinovića

Tek što su Englezi krenuli sa centra, usledio je potpuni preokret. Odbrana Liverpula je kapitulirala pred sjajnim tandemom Aleksandar Tirnanić – Blagoje Marjanović. Tirke je centrirao, na pravom mestu se našao Moša i to je 2:1.

Tirke je asistirao i kod trećeg gola BSK-a u 59. minutu, a egzekutor je bio Vojin Božović.

Nakon što su u 76. minutu smanjili na 3:2, Englezi kreću svom žestinom, ali nešto borbeni Beograđani, a nešto težak teren sprečavaju izjednačenje.

Liverpul se Građanskom revanširao punom merom u revanš-utakmici odigranoj 11. novembra iste godine na Enfildu. Domaćini su savladali “purgere” sa 4:1 (1:0), a da gosti ne pretrpe rezultatsku katastrofu najzaslužniji je bio golman Građanskog Urh, koji je nakon utakmice dobio brojne pohvale od domaćina. Dvostruki strelci bili su Fred Houv i Džek Balmer, dok je jedini gol za goste delo Medarića.

Uprkos ubedljivom porazu, Građanski je ostavio dobar utisak, pa je dobio ponudu od kluba Treće lige Čestera za odigravanje prijateljeks utakmice. Ekspedicija Građanskog morala je da se vrati kući, pa je odbila ponudu.

Zagrepčani su 65 minuta praktično igrali sa desetoricom jer se u prvom poluvremenu povredio Anton Pogačnik. On se vratio u drugom delu, ali je statirao na krilu …