Fudbalerko Nogometović istražuje: Sezona 1976/77 – reprezentacija (2)

Jugoslavija - SSSR 2:4: Duel Blohina i Šurjaka

U prethodnom nastavku osvrnuli smo se na reprezentativne akcije tokom jesenjeg dela sezone 1976/77 i tokom zimske pauze. Sa prvim danima proleća selektor Ivan Toplak i njegov pomoćnik Miloš Milutinović poveli su već dobro uzdrmani plavi brod kroz nove talase iskušenja. Reprezentaciju je očekivao duel sa Rumunijom u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Rezultat tog meča mogao je presudno da utiče na izglede “plavih” da se nađu u Argentini na smotri 16 najboljih fudbalskih selekcija planete.

Sledeći test-meč pred nastavak kvalifikacija za Svetsko prvenstvo Toplakovi izabranici imali su 23. marta protiv tradicionalno neugodne selekcije Sovjetskog Saveza. Meč je pred 12 hiljada gledalaca odigran na stadionu JNA u Beogradu.

“Plavi” su poslednji put savladali SSSR još daleke 1952. godine na Olimpijskim igrama u finskom Tampereu. Od tada su zabeležili tri remija i čak sedam poraza.

Činilo se da je negativnoj tradiciji došao kraj kada je u 26. minutu posle centaršuta Ivice Šurjaka, Duško Bajević smestio loptu iza leđa Vladimira Astapovskog.

Prodor Ivice Šurjaka (plavi dres) ka golu Sovjeta

Disciplinovani, brzi, borbeni i taktički disciplinovani Sovjeti igrali su svoju igru i maksimalno koristili svaku grešku protivnika. Naš srednji red nije pokazao agresivnost, nije išao na oduzimanje lopte, a u napadu se gubio u razmeni beskrajnih pasova oko odbrambene zone rivala.

“Zbornaja komanda” je izjednačila do odmora – Anatolij Konjkov je dugom loptom pronašao prvu zvezdu gostujuće ekipe Olega Blohina, koji je izašao sam pred Katalinića i rutinski poslao loptu u mrežu.

Rezultatski preokret doneo je 54. minutu David Kipijani, iskoristivši standardnu sporost i inertnost naše odbrane.

Blohin je svoj drugi gol postigao u 61. minutu nakon kornera. Ilija Zavišić je u 70. minutu dobro asistirao Jurici Jerkoviću za drugi gol “plavih”, a konačan rezultat postavio je Leonid Burjak tri minuta pre kraja sa bele tačke. Prethodno je španski sudija Sančez Ibanjez start Bogdana nad Blohinom okvalifikovao najstrožom kaznom.

Ni ova utakmica nije prošla bez debitantskog nastupa. Ovaj put prvu igru u reprezentaciji u svoj fudbalski portfolio upisao je korpulentni bek novosadske Vojvodine Đorđe Vujkov.

JUGOSLAVIJA: Ivan Katalinić (Hajduk Split), Đorđe Vujkov (Vojvodina Novi Sad), Džemal Hadžiabdić (Velež Mostar), Luka Peruzović (Hajduk Split), Ivan Buljan (Hajduk Split) – Srećko Bogdan (Dinamo Zagreb), Vladislav Bogićević (Crvena zvezda), Slaviša Žungul (Hajduk Split) – Ilija Zavišić (Partizan Beograd), Velimir Zajec (Dinamo Zagreb), Dušan Bajević (Velež Mostar), Jurica Jerković (Hajduk Split), Ivica Šurjak (Hajduk Split).

Nepunih godinu dana nakon istorijske utakmice u polufinalu Kupa nacija, kada su prokockali vođstvo od 2:0 i u produžecima poraženi sa 2:4, “plavi” su na istom mestu, 30. aprila, na stadionu Crvene zvezde u Beogradu, dočekali istog protivnika – aktuelnog svetskog šampiona SR Nemačku.

Toplak je prilično smelo odlučio da susret započne sa dvojicom centarfora – Zoranom Filipovićem i Duškom Bajevićem, a da na poziciji levog beka postavi debitanta – Milovana Obradovića iz niškog Radničkog.

Zbog serije loših rezultata nacionalnog tima, a i zbog radnog dana, na tribinama se okupilo tek oko 17 hiljada gledalaca.

Poveli su već u desetom minutu Nemci, koji su u Beograd doputovali bez glavne zvezde Franca Bekenbauera. Ponovo je po “plave” fatalan bio Diter Miler, čovek koji je sa dva gola odlučio pobednika u produžecima polufinalnog susreta Kupa nacija. Izdržao je pritisak svog čuvara Luke Peruzovića i iz okreta snažnim šutem savladao golmana Ivana Katalinića.

Kao da je hteo da se iskupi za to što je lako ispao iz igre kod vodećeg pogotka Nemaca, Peruzović je postao najveća pretnja po gol protivnika, u nekoliko navrata je šutirao prema golu Rudolfa Kargusa.

Igralo se sat vremena na “Marakani” kada je Ivan Buljan, primivši loptu od Jurice Jerkovića, odmah centrirao. U vazdušni duel ušli su Peruzović i Kargus. Golman “pancera” je ispustio loptu i reklamirao prekršaj, ali pištaljka turskog sudije Dogana Babakana se nije oglasila. Lopta je pala tačno pred noge Bajevića, koji iz neposredne blizine pogađa nebranjenu mrežu.

Izjednačenje: Bajević (plavi dres) pogađa mrežu, golman Kargus (desno) reklamira prekršaj Peruzovića

Jugovići su tokom čitavog meča bili konkretniji, stvarali poluprilike i prilike, ali Nemci su ponovo pokazali da su – Nemci.

Iz situacije koja nije mirisala na gol u 72. minutu, debitant Obradović je platio danak neiskustvu i potegao za dres Ridigera Abramčika kada je lopta već bila daleko od obojice… Iz ispravno dosuđenog jedanaesterca Rajner Bonhof je postavio konačan rezultat.

JUGOSLAVIJA: Ivan Katalinić (Hajduk Split), Ivan Buljan (Hajduk Split) – Dušan Nikolić (Crvena zvezda Beograd), Milovan Obradović (Radnički Niš), Luka Peruzović (Hajduk Split), Srećko Bogdan (Dinamo Zagreb), Vladislav Bogićević (Crvena zvezda), Danilo Popivoda (Ajntraht Frankfurt), Branko Oblak (Šalke Gelzenkirhen), Dušan Bajević (Velež Mostar), Dražen Mužinić (Hajduk Split), Zoran Filipović (Crvena zvezda) – Jurica Jerković (Hajduk Split).

Jugoslovenska javnost je utakmicu godine sa Rumunijom, osmog maja u Zagrebu, očekivala sa priličnom dozom pesimizma, jer “plavi” pod aktuelnim stručnim vođstvom nisu imali ni igru ni rezultate. Zabeležili su čak pet poraza – od Italije, Španije, SSSR-a, SR Nemačke i onaj katastrofalan od Meksika.

Pred skoro punim tribinama (oko 40 hiljada gledalaca) stadiona u Maksimiru Rumunija je sa 2:0 savladala Jugoslaviju. Ova utakmica praktično je zapečatilas sudbinu “plavih” u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo, a nakon nove rezultatske havarije Toplak više nije imao šta da traži na funkciji selektora. Ostaće upamćen u istoriji jugoslovenskog fudbala kao jedan od najneuspešnijih na toj poziciji, sa šest poraza. Jedine tri pobede ostvario je u susretima sa protivnicima koji su objektivno bili daleko ispod renomea jugoslovenskog fudbala – selekcijom Kolumbije, jednim gvatemalskim klubom i nacionalnim timom Meksika, koji je “plave” prethodno ponizio sa 5:1. Toplakov bilans u duelima sa evropskim selekcijama bio je deprimirajuć – svih pet neuspeha, uz gol-razliku 3:12!

Nakon eksperimentisanja u prethodnim mečevima, Toplak se za duel sa Rumunima odlučio za iskusne, pa je tako u prvih 11 uvrstio Ivana Buljana, Danila Popivodu, Branka Oblaka, Juricu Jerkovića, Josipa Katalinskog i Dragana Džajića, koga se rumunski selektor Štefan Kovač, inače trener koji je sa holandskim Ajaksom dva puta puta uzastopno uzeo evropksu titulu, najviše pribojavao jer ga je smatrao najboljim levim krilom sveta. Svestan da po imenima Jugosloveni imaju mnogo bolji tim, Kovač je uoči meča najavljivao da bi njegova ekipa bila zadovoljna i remijem.

“Plavi” su utakmicu počeli furiozno i u prvih 15 minuta imali tri velike prilike za pogodak, ali Šurjak, posle duplog-pasa sa Džajićem, Katalinski sa tri metra na aistenciju Jerkovića i Oblak nisu imali sreće, prisebnosti, možda ni veštine …

Rumuni su se nakon toga konsolidovali i došli do vodećeg gola. U toj akciji pola posla obavili su naši defanzivci Peruzović i Katalinski, koji su loše reagovali u želji da glavom otklone opasnost pred Katalinićevim golom. To je iskoristio brzonogi Dudu Đorđesku, za čas se sam stvorio pred golom i kaznio kikseve naše odbrane.

Đorđesku dovodi Rumune u vođstvo

Fudbalski nokaut je usledio šest minuta kasnije i taj tragikomični trenutak pokazao je svu konfuznost naše odbrane. Na jednu visoku loptu krenuli su Iko Buljan i Josip Katalinski. U želji da je izbiju van šesnaesterca, oni su se međusobno sudarili i završili na travi. Lopta je pala ispred Đorđeskua, ovaj je sa pet metara pokušao efektno da zatrese mrežu, ali se i on spetljao. Srećom po goste, odbrana “plavih” tog dana nije postojala, pa je na loptu naleteo drugi Rumun, Anghel Jordanesku i postavio konačan rezultat.

Ostatak utakmice protekao je u terenskoj dominaciji domaćina i besciljnom nabacivanju lopte u šesnaesterac gostiju. Toplak je u drugom delu pokušao sa Zvezdinim golgeterskim duetom Savić-Filipović.

JUGOSLAVIJA: Ivan Katalinić (Hajduk Split), Ivan Buljan (Hajduk Split) – Dušan Savić (Crvena zvezda Beograd), Dražen Mužinić (Hajduk Split), Luka Peruzović (Hajduk Split), Josip Katalinski (Nica), Ivica Šurjak (Hajduk Split), Danilo Popivoda (Ajntraht Frankfurt), Branko Oblak (Šalke Gelzenkirhen), Dušan Bajević (Velež Mostar) – Zoran Filipović (Crvena zvezda), Jurica Jerković (Hajduk Split), Dragan Džajić (Bastija).

Fudbalska reprezentacija Jugoslavije krenula je krajem juna na južnoameričku turneju sa novim vođstvom. Selektora Toplaka zamenila je selektorska komisija – predsednik te komisije bio je Marko Valok, a članovi Stevan Vilotić i Gojko Zec, s tim da je Zec ovaj put ostao u Beogradu.

“Plavi” su prvi ispit uspešno položili 26. juna protiv Brazila na stadionu u Belo Horizonteu pred oko 110 hiljada gledalaca. “Karioke” su, naravno, više držale loptu u posedu, ali i one su tih godina, nakon Peleovog oproštaja od reprezentativnog dresa, prolazile kroz krizu identiteta i bile bleda senka ekipe iz prethodne dve decenije. Jugoslovenska odbrana na čelu sa golmanom Katalinićem prilično je lako neutralisala sve pretnje Brazilaca. Palac gore za defanzivce Antu Rajkovića iz Sarajeva i Nenada Stojkovića iz Partizana, koji su debitovali u ovom susretu.

Uoči početka utakmice Brazil - Jugoslavija

Uoči početka utakmice Brazil – Jugoslavija

“Plavi” su sa druge strane opasnije pretili i čak tri puta pogodili okvir gola. Prvo je u 34. minutu Savić posle Zavišićevog centaršuta pogodio stativu. Na odbijenu loptu potrčali su Ze Marija i Petrović i Brazilac ju je odbio u sopstvenu mrežu. Domaći sudija Armando Markez je poništio pogodak zbog navodnog Pižonovog prekršaja.

Samo tri minuta kasnije Vujkov se iznenda odlučio za šut sa tridesetak metara. Golman Leao je već bio savladan, ali je lopta samo uzdrmala stativu.

Šurjak je u finišu susreta izveo slobodan udarac prema prvoj stativi, tamo je Slaviša Žungul traljavo zahvatio loptu, ali je ona ipak stigla do Srećka Bogdana, koji je opet pogodio stativu.

JUGOSLAVIJA: Ivan Katalinić (Hajduk Split), Đorđe Vujkov (Vojvodina Novi Sad), Nenad Stojković (Partizan Beograd), Velimir Zajec (Dinamo Zagreb), Ante Rajković (Sarajevo), Srećko Bogdan (Dinamo Zagreb), Ilija Zavišić (Partizan Beograd), Vladimir Petrović (Crvena zvezda Beograd) – Mustafa Hukic (Sloboda Tuzla), Dušan Savić (Crvena zvezda Beograd) – Slavisa Zungul (Hajduk Split), Dražen Mužinić (Hajduk Split), Ivica Šurjak (Hajduk Split).

Nakon što su četiri dana kasnije pobedili selekciju grada Brazilije sa minimalnih 1:0 (strelac Zavišić posle sat vremena igre), Jugovići su 3. jula turneju završili porazom od Argentine na stadionu “Boka juniors” u Buenos Airesu.

Pred oko 50 hiljada gledalaca, “gaučosi” su bili bolji takmac, dok je gostima pripao sam finiš utakmice. Jedini gol delo je Danijela Pasarele u 32. minutu šutem sa bele tačke, nakon što je Stojković u šesnaestercu oborio Hausmana. Golman Katalinić se prilikom jedanaesterca bacio na pravu stranu, ali je lopta bila oštra i ispod njega odsela u mreži. Pet minuta kasnije taj isti Pasarela je u svom kaznenom prostoru bio u kontaktu sa Savićem, Zvezdin golgeter se našao na travi, ali pištaljka čilenskog sudije Silvana je ostala nema.

JUGOSLAVIJA: Ivan Katalinić (Hajduk Split), Đorđe Vujkov (Vojvodina Novi Sad), Nenad Stojković (Partizan Beograd), Velimir Zajec (Dinamo Zagreb), Ante Rajković (Sarajevo), Srećko Bogdan (Dinamo Zagreb), Ilija Zavišić (Partizan Beograd) – Dušan Savić (Crvena zvezda Beograd), Dražen Mužinić (Hajduk Split), Slaviša Žungul (Hajduk Split), Mustafa Hukić (Sloboda Tuzla) – Vladimir Petrović (Crvena zvezda Beograd), Ivica Šurjak (Hajdu Split) – Boriša Đorđević (Hajduk Split).