Tokom druge polovine prošlog veka jugoslovensku javnost potresla su tri avionska incidenta, koji su imali dve zajedničke crte: završeni su srećnim epilogom i u njima su učestvovali fudbaleri …
Avion JAT-a (JAT je bila skraćenica od “Jugoslovenski aerotransport”, najveće avio-kompanije u SFR Jugoslaviji), u kojem se nalazila ekipa novosadske Vojvodine, 21. novembra 1967. godine, nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja da sleti na maglom okovan aerodrom u istčnonemačkom gradu Lajpcigu, promašio je pistu i sleteo na livadu između aerodroma i autoputa.
Novosađani su putovali na revanš-meč drugog kola Kupa velesajamskih gradova protiv Lokomotive iz Lajpciga.
U avionu su, uz petoro članova posade i ekspedicije Vojvodine, bili i novinari beogradskih listova i novosadskog “Dnevnika”, kao i nekoliko navijača kluba.
Tri puta su točkovi aviona skoro dodirnuli pistu, ali je sva tri puta kapetan Cicvarić morao naglo da podigne letelicu i nastavi sa kruženjem iznad lajpciškog aerodroma. Neslužbeno, kontrola leta davala je nejasne podatke za sletanje po maglovitom vremenu.
Avion se prizemljio tek iz četvrtog pokušaja, uz snažan udarac točkovima o tlo. Letelica je izletela sa piste i nastavila da “ore” po poljani. Pri tom je ostala bez oba propelera i motora. Sreća u nesreći je bila što se avion zario u zemlju, a ne u pistu, jer bi se verovatno zapalio.
Nakon što se avion zaustavio, sa nosem zabijenim u blato, putnici su se evakuisali skačući sa krila. Neverovatno je da nijedan od putnika i članova posade nije bio povređen …

Ekspedicija Vojvodine ispred aviona nakon incidenta (FOTO: dnevnik.rs)
“Lale” su te sezone dogurale do četvrtfinala ovog takmičenja, gde su eliminisane od italijanske Bolonje.
Slična drama odvijala se 12 godina kasnije na rimskom aerodromu “Kjampino”. Ekipa zagrebačkog Dinama, zajedno sa navijačima i sedmoricom novinara, putovala je 18. septembra 1979. godine avionom Trans-Adrie na prvi meč prvog kola Kupa UEFA protiv Peruđe.
Rutinski let se zbog problema sa prednjim točkom zamalo pretvorio u scenario nekog filma katastrofe. Zahvaljujući prisebnosti i veštini pilota Aleksandra Pejčića, incident je prošao bez težih posledica. Kao i u Lajpcigu, svi putnici su nepovređeni izašli iz aviona i slikali se ispred aviona, “za uspomenu i dugo sećanje”.

Putnici iz aviona koji je imao nezgodu na aerodromu u Rimu (FOTO: SN Revija/Stanko Sabo)
U maksimirskom revanšu bilo je 0:0, tako da su se Italijani plasirali u naredno kolo.
Dvadeset šestog septembra 1981. godine, fudbaleri titogradske Budućnosti ukrcali su se na JAT-ov avion za Beograd, jer ih je čekala prvenstvena utakmica u Novom Sadu protiv domaće Vojvodine.
Avion je poleteo iz Titograda i sleteo u Dubrovnik, da bi pokupio još nekoliko putnika. Čim se avion odvojio od tla i uputio ka Beogradu, ustala su trojica mladića i počela da viču, vitlaju pištoljima i noževima, psuju i prete svakome ko se bude pomerio.
U otetom “Boingu 727” bilo je 98 putnika i osam članova posade.
Otmičari su naredili kapetanu da umesto ka Beogradu, avion usmeri ka jugu Italije. Cilj im je bio da na nekom od aerodroma oslobode putnike i sa posadom i rezervoarima punim goriva nastave let ka Johanezburgu.
Piloti su iskoristili trenutak nepažnje terorista i poslali informaciju da je avion otet. Uskoro su sve kontrole leta ne samo u Jugoslaviji saznale šta se dešava.
Otmičari su se predomislili iznad teritorije Italije i pilotu naredili da leti ka Izraelu. Prethodno je JAT-ov avion sleteo na atinski aerodrom da bi napunio rezervoare.
Izraelci su, međutim, zabranili ulazak u svoj vazdušni prostor, zapretivši da će oboriti avion. Tako su otmičari još jednom promenili plan i odlučili da se leti na Kipar.
Avion je u zoru sleteo na aerodrom u Larnaki. Putnici su na aerodromu uspeli da pobegnu otmičarima, tako što su izazvali požar u avionu.
Organizator otmice Borivoje Jelić iz Bjelovara osuđen je na osam, dok je saučesnicima “rebnuto” između jedne i po i pet godina zatvora.
Jelić se deklarisao kao Srbin i negirao je da iza njega stoji ustaška emigracija. Tvrdio je da se na ovaj čin odlučio pod uticajem terorističke grupa Bader-Majnhof, sa čijim članovima se susreo dok je izdržavao kaznu u nemačkom zatvoru.
Nedeljama se nakon ovog događaja prepričavalo herojsko držanje putnika, među kojima je, osim fudbalera, bilo glumaca – Žarko Laušević, Marko Nikolić i Mihajlo Janketić … Otmičari su čak i u svetskim medijima postali predmet sprdnje zato što su dozvolili da im taoci pobegnu iz aviona …
Glavni organizatori bekstva bili su u stvari fudbaleri. Dok je avion mirovao na aerodromu u Larnaki, jedan igrač je zapalio novine u toaletu i počeo je da kulja dim. Neko je povikao “Požar!”, što je izazvalo opštu pometnju. To je iskoristio golgeter Budućnosti Žarko Vukčević i otvorio vrata aviona …